کد مطلب: 41774 درج نظر
زمان مطالعه: 4 دقیقه
معرفی دانشگاه صنعتی شاهرود

معرفی دانشگاه صنعتی شاهرود

معرفی دانشگاه صنعتی شاهرود یکی از دانشگاه های دولتی ایران دانشگاه صنعتی شاهرود یکی از دانشگاه های دولتی...
زمان مطالعه: 4 دقیقه

معرفی دانشگاه صنعتی شاهرود
معرفی دانشگاه صنعتی شاهرودمعرفی دانشگاه صنعتی شاهرود یکی از دانشگاه های دولتی ایران

دانشگاه صنعتی شاهرود یکی از دانشگاه های دولتی ایران است. دانشگاه صنعتی شاهرود مانند دیگر دانشگاه های دولتی دارای تاریخچه است. تاریخچه دانشگاه صنعتی شاهرود شامل زمان تشکیل و وظایف و فعالیت ها و اهداف دانشگاه صنعتی شاهرود می باشد. اگر می خواهید در مورد دانشگاه صنعتی شاهرود بیشتر بدانید این بخش آسمونی را تا پایان مطالعه نمایید چرا که به معرفی دانشگاه صنعتی شاهرود و تاریخچه دانشگاه صنعتی شاهرود و آدرس سایت دانشگاه صنعتی شاهرود می پردازیم.

تاریخچه دانشگاه صنعتی شاهرود

دانشگاه صنعتی شاهرود یکی از دانشگاه‌های دولتی ایران است که در شهرستان شاهرود در استان سمنان واقع شده‌است.

این دانشگاه به‌عنوان اولین دانشگاه تأسیس‌شده در استان سمنان، هم‌اکنون با بیش از 11٬700 دانشجو و 291 عضو هیئت علمی، دارای بیشترین دانشجوی فنی‌مهندسی در استان سمنان است. ظرفیت پذیرش سالانه دانشجو در دانشگاه صنعتی شاهرود بیش از 2٬400 نفر است که جمعاً در 146 رشته (40 رشته در مقطع دکتری، 76 رشته در مقطع کارشناسی ارشد و 30 رشته در مقطع کارشناسی) تحصیل می‌کنند. این دانشگاه دارای 14 دانشکده و 4 پردیس به نام‌های پردیس مرکزی، پردیس صنعت و فناوری‌های نوین، پردیس مهندسی کشاورزی و پردیس معدن آموزشی می‌باشد که در زمینی به مساحت بالغ بر 182 هکتار گسترده شده‌اند. ریاست دانشگاه صنعتی شاهرود هم‌اکنون برعهده دکتر محمد مهدی فاتح استاد تمام دانشکده مهندسی برق و رباتیک این دانشگاه می‌باشد. این دانشگاه در رتبه بندی دانشگاه‌های صنعتی ایران در بازه زمانی 95 الی 96 دارای رتبه6_10 بود.

این دانشگاه تحت عنوان «مدرسه عالی معدن» در سال 1352 با یک رشته کاردانی استخراج زغال سنگ با سرمایه و مدیریت بخش خصوصی تأسیس شد. مدرسه عالی معدن شاهرود در سال 1354تحت پوشش وزارت صنایع و معادن درآمد و در سال 1361 از تابعیت آن وزارتخانه خارج شد و مدیریت آن به وزارت فرهنگ و آموزش عالی واگذار گردید.

در سال 1366 با ایجاد رشته‌های مهندسی معدن و اضافه شدن دوره‌های کاردانی عمران و برق به «مجتمع آموزش عالی شاهرود» تبدیل شد. در سال 1372 با موافقت شورای گسترش آموزش عالی، مجتمع آموزش عالی به «دانشگاه شاهرود» ارتقاء یافت. پس از آن با گسترش رشته‌ها و تحصیلات تکمیلی در سال 1381 به «دانشگاه صنعتی شاهرود» ارتقا پیدا کرد.

در مهر 1390 پردیس جدید این دانشگاه با عنوان «پردیس مهندسی و فناوری‌های نوین» با چهار دانشکده و دو خوابگاه دانشجویی آغاز به کار کرد. این پردیس در اردیبهشت 1391 و پس از گذشت 2 ترم تحصیلی با حضور کامران دانشجو وزیر وقت علوم دولت دهم رسماً افتتاح شد.

در سال 1389 نام دانشگاه، بدون تصویب شورای دانشگاه و هیئت امنا و صرفاً به‌خاطر راه‌اندازی برخی رشته‌های علوم انسانی، از «دانشگاه صنعتی شاهرود» به «دانشگاه شاهرود» تغییر یافت تا اینکه در آذر ماه 1394 با تصویب شورای گسترش آموزش عالی نام دانشگاه مجدداً به «دانشگاه صنعتی شاهرود» تغییر یافت و به جمع دانشگاه‌های صنعتی کشور بازگشت.

پردیس مهندسی و فناوری‌های نوین دانشگاه صنعتی شاهرود

نمایی از پردیس مهندسی دانشگاه صنعتی شاهرود (عکس از طبقه دوم خوابگاه) فروردین 1392 نزدیک به 20 ماه بعد از آغاز به کار

در مهرماه سال 1390 پردیس جدید دانشگاه صنعتی شاهرود با عنوان «پردیس مهندسی و فناوری‌های نوین» با انتقال کامل چهار دانشکده (کامپیوتر و فناوری اطلاعات، برق، مکانیک و عمران) از دانشگاه اصلی و دو خوابگاه، در فاصله دو کیلومتری پردیس مرکزی راه‌اندازی شد و در اردیبهشت ماه سال 1391 با حضور کامران دانشجو وزیر علوم، تحقیقات و فناوری دولت وقت به‌طور رسمی افتتاح گردید. این پردیس در زمان افتتاح فاقد سلف سرویس، کتابخانه، مرکز کامپیوتر، فروشگاه، سالن، زمین ورزشی و فضای سبز بود. پس از گذشت یک ماه از شروع سال تحصیلی 1392 سلف سرویس این پردیس بازگشایی شد؛ و در سال 1394 مرکز کامپیوتر و ساختمان کتابخانه آن افتتاح شد و همچنین فضای سبز ان در حال ساخت می‌باشد.

خوابگاه‌ها و امکانات دانشجویی دانشگاه صنعتی شاهرود

دانشگاه صنعتی شاهرود دارای 3 خوابگاه متمرکز دانشجویی است که یکی از آن‌ها در پردیس مرکزی دانشگاه (پشت کوی اساتید) و دومی که شامل سه ساختمان مجزا است در محل پردیس جدید واقع شده‌است. سومین خوابگاه دانشگاه نیز در شهرک دانشگاه قرار دارد.

چهلمین سالگرد تأسیس دانشگاه صنعتی شاهرود

در 29 بهمن ماه سال 92 مراسم گرامیداشت چهلمین سال تأسیس دانشگاه صنعتی شاهرود و تجلیل از رؤسا، کارکنان و دانش آموختگان این دانشگاه و نیز ارائه دستاوردها با حضور ریاست وقت دانشگاه دکتر علی مرادزاده عضو هیئت علمی دانشکده معدن برگزار شد. در این مراسم مشاور عالی وزارت علوم دکتر جعفر توفیقی به همراه مسئولان استان و شهرستان شرکت داشتند.

پارک علم و فناوری استان سمنان در دانشگاه صنعتی شاهرود

پارک علم و فناوری استان سمنان در شاهرود و در مجاورت پردیس مهندسی و فناوری‌های نوین دانشگاه صنعتی شاهرود واقع شده‌است. این پارک وظیفه هدایت و راهبری مراکز رشد استان سمنان را برعهده دارد. مرکز رشد شماره 1 (شاهرود) در بهمن ماه سال 82 در محل دانشکده کشاورزی دانشگاه صنعتی شاهرود واقع در شهرک رضوی بسطام راه اندازی و شروع به فعالیت نمود. این مرکز تاکنون موفق به جذب حدود 105 واحد در زمینه‌های کشاورزی، الکترونیک، فناوری اطلاعات، معدن، شیلات، عمران و معماری و … گردیده‌است. گفتنی است از کل واحدهای مذکور در حدود 90 واحد با اجرای موفق ایده محوری خود به عنوان واحد فناور رشد یافته از این مرکز خارج گردیده و تعداد 26 واحد نیز در حال حاضر در مرکز مستقر و مشغول به اجرای ایده خود می‌باشند. رئیس پارک علم و فناوری استان سمنان دکتر سید محمداسماعیل جلالی (دانشیار دانشگاه صنعتی شاهرود) و رئیس مرکز رشد واحدهای فناور شاهرود دکتر حمید هراتی‌زاده (دانشیار دانشگاه صنعتی شاهرود) هستند.

سایت دانشگاه صنعتی شاهرود

www.shahroodut.ac.ir

معرفی نویسنده:

پروفایل روابط عمومی آسمونی که موضوعات و مطالب آن توسط جمعی از همکاران دپارتمان های مختلف آسمونی نگارش و ویراستاری می شود، که بیشتر حول و محور موضوعات عمومی و روزانه می باشد

ثبت نظر درباره «معرفی دانشگاه صنعتی شاهرود»

دیدگاه خود را در کادر زیر بنویسید

6 - 5 = ?