مهاجرت به آمریکا و کانادا
کد مطلب:  15115 
درج نظر
درج نظر
زمان مطالعه: 4 دقیقه
اظهارات عجیب شهرام جزایری

اظهارات عجیب شهرام جزایری

1395/02/21مسئله پوسیده شدن اقتصاد در دوره ریاست جمهوری سابق که هرکاری دلش خواسته کرد و هر فسادی به راه انداخت و...
زمان مطالعه: 4 دقیقه

1395/02/21

مسئله پوسیده شدن اقتصاد در دوره ریاست جمهوری سابق که هرکاری دلش خواسته کرد و هر فسادی به راه انداخت و ما به بدحسابی بدنام شدیم به وسیله سلام و صلوات حل نمی شود.

  به گزارش آسمونی به نقل از شهرخبر،  شهرام جزایری، که در اولین سال دهه 80 به اتهام تبانی در معاملات دولتی، اغوای مسؤولان بانکها، تسهیل و دریافت ارز، عدم به کارگیری تسهیلات در امر صادرات و واردات در سن 29 سالگی دستگیر و راهی اوین شد، پس از یک بار فرار از زندان تا سن 43 سالگی در زندان ماند و در نهایت پس از 14 سال زندان 11 مهر ماه سال گذشته آزاد شد.

جزایری در خصوص دوران محکومیتش، اینگونه اظهارنظر کرده است که« اگر به گذشته باز می‌گشتم و حق انتخاب میان حکم اعدام و زندان13 ساله را داشتم، اعدام را انتخاب می‌کردم. » او همچنین اعلام کرده که به زودی به فعالیت‌های اقتصادی بازخواهد گشت و در مصاحبه ای که خبرنگار شهر با او داشت بر این ادعا مهر تایید گذاشته و تاکید کرده است که در حال اقدام برای تاسیس بانک جهانی ایرانی است. به گفته او سود تسهیلات این بانک صفر درصد است و از استاندارهای جهانی پیروی می کند. وی پیشتر نقدهایی را به حوزه اقتصادی دولت وارد کرده بود. با وی در این خصوص گفت و گو کردیم که می خوانید.
 
ارزیابی شما از عملکرد اقتصادی دولت چیست؟

 از شما سوال می کنم شما که در مورد برنامه اقتصادی دولت روحانی سوال می کنید می توانید این برنامه را به من نشان بدهید؟ من پاسخ سوال شما را دارم. ایشان برنامه خاصی ندارد به صورت جسته و گریخته اعضای کابینه شعارهایی داده اند اما ما در دوران پسا تحریم توسط دولت آقای روحانی برنامه مشخصی ندیدیم. شاید تنها دلیل مهم این باشد که معلوم نبود توافق حاصل می شود یا نه اما حالا که به این توافق دست یافته ایم چه؟

 از سوی سازمان بورس اوراق بهادار چه برنامه مشخصی برای فردای تحریم تنظیم شد؟ من ندیدم که کار منسجم و هماهنگ متناسب با شرایط انجام بگیرد. به نظر من روحانی در بحث توافق بسیار قشنگ عمل کرده و من به ایشان تبریک می گویم. ایشان ضمن برقراری هماهنگی با چارچوب نظام و رهبری عزیز با دنیا تعامل کرد به همین نسبت اما در بحث اقتصاد ضعیف عمل کرده است. 5 وزیر اقتصادی کابینه هیچ برنامه عملیاتی منسجم و مشخصی از نظر کمی و کیفی برای اقتصاد مقاومتی ندارند.

شما اگر جای یکی از اعضای اقتصادی بودید چه می کردید؟

  ما فریاد زدیم که ما در بحث سیاسی بازگشت نخواهیم داشت و حالا که می خواهید مثال بزنید من را مثال نزنید. من از روحانی خواهش می کنم؛ ایشان باید راه پله اقتصاد کشور شود همانطور که توانست این توافق را انجام دهد. ایشان باید نماینده تام الاختیار با اختیارات کامل رییس جمهور را انتخاب کند و وزرای اقتصادی کابینه را یک کاسه کند و نماینده ایشان بسیار قاطعانه سکان را دست بگیرند. سازمان بورس اوراق بهادار هرچه دلش بخواهد اجرا می کند. خودش به جای قوه قضاییه در بازار سرمایه نماد معاملاتی می بندد هیچ مقررات شفافی برای بازگشایی نمادهای معاملاتی وجود ندارد، خب فساد و رانت یعنی چه؟   به نظر من وزیر اقتصاد باید یک اتوبوس به سازمان بورس اوراق بهادار بفرستد و همه را راهی سازمان دیگری کند. ستاد دولت یازدهم افراد متبحر و دانایی هستند اما توانایی کنترل مدیران زیر مجموعه خود را ندارند.

 مسئله پوسیده اقتصاد که در دوره ریاست جمهوری سابق که هرکاری دلش خواسته کرده و استغفرالله هر فسادی به راه انداخته و ما به بدحسابی بدنام شدیم به وسیله سلام و صلوات حل نمی شود. من با 25 سال سابقه فعالیت اقتصادی ندیده بودم بازار سرمایه تا این حد خراب باشد. پول نیست و بنگاه ها پول ندارند بدهند. من هرگز قصد کار سیاسی ندارم و جرائت ندارم به این سیاسی ها نزدیک شوم و دوست هم ندارم نزدیک شوم و از شما رسانه ها می خواهم که زنگ نزنید اما به احترامی که تماس می گیرید من حرف می زنم و همین فردا صبح تیتر می شود. به نظر من وزرای اقتصادی کابینه همین فردا صبح باید عوض شوند. یک ساعته تاخیر در این جابه جایی پاشنه آشیل دولت روحانی خواهد بود و خواهید دید.

نگاه شما به آینده فعالیت های احمدی نژاد چیست؟

خیالتان را راحت کنم که احمدی نژاد به عرصه ریاست جمهوری باز نمی گردد. من با ایشان هیچ کل کلی ندارم و ایشان در آن مصاحبه کذایی علیه من موضع گیری کردند.

اگر شما جای آقای روحانی بودید چه وزرایی را برای وزارتخانه های اقتصادی انتخاب می کردید؟

 اسم کسی را آوردن تبعات دارد و من نمی توانم اسم ببرم؛ اما بحث فرد نیست بحث سیستم است. روحانی باید روحیه دولتی ماندن و بودن بخش های مختلف را کنار بگذارد و بخش خصوصی را قدرت ببخشد. باید سکان مدیریت را به بخش خصوصی دهد. حاکمیت تنها وظیفه اش ایجاد امنیت و حفاظت از مرزها است. اقتصاد باید دست بخش خصوصی باشد و نرخ پول و ارز را بخش خصوصی باید مشخص کند. بگذارید مردم خودشان فعالیت اقتصادی کنند. وقتی امنیت برقرار شود پول و سرمایه به کشور سرازیر می شود و نیاز نیست که نرخ دستوری تعیین شود. نرخ تسهیلات بانکی در دنیا نزدیک به صفر است. بانک خصوصی که به تازگی خبر آن را داده ام و قرار است در فضای جهانی تشکیل شود بدون سود و کارمزد تسهیلات خواهد داد.

مجوز بانک را دریافت کردید؟

در فضای بین المللی دریافت مجوز بانک بسیار ساده خواهد  بود. جلسات هیات موسس برگزار و اقدامات محکم انجام می شود و هیچ ارتباطی به بازار ایران ندارد و من آن را از دور کنترل می کنم.

شما از پرداخت یارانه دو و نیم میلیون تومانی به مردم خبر داده اید، با کدام منبع به چنین اقدامی دست خواهید زد؟

 اطرافیان دولت احمدی نژاد بر اساس رویکرد عوام پسندانه شان اعلام کرده اند که به هر نفر به صورت مستقیم 250 هزار تومان یارانه پرداخت خواهند کرد. من بارها اعلام کرده ام که با یارانه مستقیم مخالف هستم. وقتی دولتی می خواهد یارانه مستقیم بدهد معنای دیگرش این است که من ابزار حمایتی مثل ابزار بیمه و ارائه خدمات ندارم. این اعتراف دولت است که من نمی توانم به ملت خدمات بدهم در حالی که وظیفه دولت است که خدمات بدهد. من گفتم در چنین شرایطی حاضرم به هر فرد دو و نیم میلیون تومان پرداخت کنم. بر اساس گزارش بانک جهانی درآمد سرانه ایران 4 هزار و پانصد دلار است. من از شما سوال دارم اگر برخی از مدیران ناکاربلد از عرصه مدیریتی کنار بروند نمی توان با این منبع مالی، درآمد سرانه مردم را با یک حرکت هنری بالا ببریم؟ جزییات در اقتصاد مقاومتی و بازگشت پول های بلوکه شده است.

 

مهاجرت به آمریکا و کانادا
: برای دریافت مشاوره درباره اظهارات عجیب شهرام جزایری فرم زیر را تکمیل کنید
واریز هزینه و دریافت مشاوره توسط آسمونی
نظر خود را درباره «اظهارات عجیب شهرام جزایری» در کادر زیر بنویسید :
3 + 8 = ?
لطفا شرایط و ضوابط استفاده از سایت آسمونی را مطالعه نمایید