کد مطلب: 55542 درج نظر
زمان مطالعه: 5 دقیقه
راهنمای جامع عضویت و استفاده از شبکه شاد آموزش پرورش

راهنمای جامع عضویت و استفاده از شبکه شاد آموزش پرورش

با راه اندازه و پرده برداری از این شبکه، کیفیت کلاس های غیرحضوری تا چندین برابر ارتقاء خواهد یافت و جای نگرانی نیست.

زمان مطالعه: 5 دقیقه

 

با شروع سال تحصیلی جدید از 13 شهریور سال 1399 و برقراری و بازگشایی مدارس، نگرانی بابت کرونا و چگونگی دایر شدن کلاس ها مطرح است. اما به دستور ریاست جمهوری، آقای حسن روحانی، امکان استفاده رایگان از شبکه شاد برای مدارس دولتی فراهم آمده. شبکه شاد با زیرساخت قوی و به کمک تیم مجرب برنامه نویسی شده است و قابلیت های فراوان آن پاسخگوی تمام نیازهای دانش آموزان، معلمان و مدیران خواهد بود.

 پیام رسان شاد به کمک تیم فنی همراه اول با سرعت بالایی طراحی و اجرا شده و اکنون بعد از کم تر از نیم سال، همین امروز 9.2 میلیون نفر کاربر دارد. با توجه به شرایط شیوع کرونا و غیرحضوری شدن مدارس، استفاده از این شبکه اجتماعی و آموزشی دانش آموزان، یا همان شبکه شاد به تازگی برای دانش آموزان و معلمان رایگان شد تا سال تحصیلی 99-1400 را بتوانند در آرامش بگذرانند.

 

روش عضویت و استفاده از شبکه شاد چیست؟

آسمونی مرحله به مرحله توضیح میدهد که باید چه کار کنید. ابتدا به نحوه عضویت دانش آموزان در شبکه شاد میپردازیم.

اگر از کامپیوتر استفاده میکنید ابتدا وارد http://shaddl.medu.ir شوید. در صفحه زیر روی "دانلود نسخه وب" کلیک کنید. و اگر از موبایل استفاده میکنید نیز نسخه اندروید اپلیکیشن شاد را دانلود کنید.

در ادامه از شما شماره تلفن همراهتان خواسته میشود. آن را وارد کنید. سپس یک کد 5رقمی از شماره 4075 به شما ارسال میشود. کد دریافت شده را وارد کنید.

در این مرحله شما اطلاعاتتان را وارد میکنید و به عنوان دانش آموز، معلم و یا مدیریت شناسایی خواهید شد، حتی والدین نیز میتوانند نظارت بر کلاسها را با وارد کردن شماره خود انجام دهند. (لازم است بدانید تنها اگر شماره تلفن همراه شما در "سامانه سناد" ثبت شده باشد قابل شناسایی خواهید بود. اگر در سناد احراز هویت انجام داده اید موفق به ادامه در اپلیکیشن شاد خواهید شد. دانش آموز عزیز، در صورتی که مطمئن هستید کدملی و تاریخ تولد خود را به درستی وارد می‌کنید ولی با خطای "اطلاعات وارد شده نامعتبر است" مواجه می‌شوید، سریعاً از مدیر مدرسه خود بخواهید تا اطلاعات شما را در سامانه سناد تصحیح کند.)

24ساعت بعد از این که مدیر مدرسه، اطلاعات صحیح شما را وارد سامانه سناد کرد، در صفحه اصلی شاد وارد قسمت "ورود به مدرسه من" شوید و بر روی تصویر "دانش آموز" بزنید و اطلاعات خود را وارد کنید.
برای عضویت در کلاس‌ها و گروه‌های درسی خود لازم است وارد قسمت "ورود به مدرسه من" در صفحه اصلی شوید؛
بر روی تصویر "دانش آموز" کلیک کنید؛
از شما کدملی و تاریخ تولد خواسته می‌شود که بعد از وارد کردن آن‌ها، شما به صورت خودکار وارد کلاس‌های خود می‌شوید و قادر به دیدن برنامه کلاسی خود خواهید بود.
مثال سال تولد: 1384
مثال ماه تولد: 06
مثال روز تولد: 15

حضور غیاب چه میشود؟ این برنامه قابلیت حضور و غیاب را نیز به طور دقیق فراهم کرده!

حضور و غیاب دانش‌آموز: اگر از دانش‌آموزان عزیز هستید وارد قسمت "وضعیت حضور من" شوید؛ در کلاس‌های شاد حضور شما به‌صورت خودکار هر 7 دقیقه یک‌بار بررسی می‌شود که در این قسمت می‌توانید از وضعیت حضور خود بر اساس روزهای مختلف اطلاع یابید.
 بلافاصله پس از انتخاب مدرسه قادر به دیدن برنامه های کلاسی خود به صورت دقیق خواهید بود.

اگرچه برای دانش آموزان استثنایی و ناشنوا یا نابینا هنوز تدبیری اندیشیده نشده و این دسته از دانش آموزان قادر به استفاده از این شبکه نخواهند بود.

در صورت بروز هر مشکلی میتوانید وارد کانال پشتیبانی شاد در همین اپلیکیشن شوید و پاسخ سوالات متداول خود را بیابید.

 

اگر معلم هستید باید چه کار کنید؟ معلمان محترم نیز مراحل احراز هویتشان شبیه به دانش آموزان عزیز است، با کمی تفاوت جزئی.

معلم محترم، لازم است با شماره همراهی که در سامانه سناد برای شما ثبت شده است اپلیکیشن شاد را نصب نمایید؛
برای عضویت در کلاس‌ها و گروه‌های درسی خود ابتدا لازم است وارد قسمت "ورود به مدرسه من" در صفحه اصلی بشوید؛
بر روی تصویر "معلم" بزنید؛

از شما کدملی خواسته می‌شود که بعد از وارد کردن آن، شما به صورت خودکار وارد کلاس‌های خود می‌شوید؛
همچنین اگر با شماره تلفن همراهی که در سامانه سناد برای شما ثبت شده است، عضو اپلیکیشن شاد شدید و کدملی خود را نیز به درستی در این قسمت وارد کرده‌اید، ولی همچنان با خطای "اطلاعات وارد شده نامعتبر است" مواجه می‌شوید، از مدیر مدرسه خود بخواهید تا اطلاعات شما را در سامانه سناد تصحیح کند؛
24 ساعت بعد از این که مدیر مدرسه، اطلاعات صحیح شما را وارد سامانه سناد کرد، در صفحه اصلی شاد وارد قسمت "ورود به مدرسه من" شوید و بر روی تصویر"معلم" بزنید و اطلاعات خود را وارد کنید.

بعد از این مرحله نوبت به دیدن برنامه کلاسی تعیین شده توسط مدیریت مدرسه شما میرسد که اگر مراحل را درست پیش رفته باشید، باید در صفحه ای که اکنون باز است، برنامه کلاسی تان را مشاهده کنید.

برای حضور و غیاب نیز توجه داشته باشید که میتوانید در قسمت "مدیریت حضور و غیاب" از حضور هر یک از دانش آموزان در لحظه مطمئن شوید.

 

اما مدیران عزیز نیز باید احراز هویت انجام دهند.

مدیران مدارس در شبکه شاد باید مانند دانش آموزان و معلمان شماره تماس خود را وارد کنند و توجه داشته باشند که وارد کردن شماره تلفن همراه ملزم به ثبت بودن آن شماره تلفن در سامانه سناد است. درصورتی که مدیر هستید و با خطای "اطلاعات وارد شده نامعتبر است" مواجه شدید، باید به سامانه سنا مراجعه کنید و اطلاعات خود را تصحیح نمایید.

 

روش استفاده از شبکه شاد پس از عضویت موفقیت آمیز چه خواهد بود؟

اگر با موفقیت وارد شبکه شاد شده اید حالا با دنیایی عظیم روبرو میشوید که در چند مرحله ساده به شما توضیح میدهیم چه کار کنید.

پس از عضویت، مراحل حضور در کلاس ها و استفاده از شبکه شاد برای معلمان و دانش آموزان ساده خواهد بود. چراکه کلاس های مربوطه به آنها نمایش داده میشوند. اما امور اصلی تنظیم این کلاس ها مانند مدارس حضوری بر عهده مدیران مدارس است. در زیر خواهیم گفت این روند چطور انجام میشود:

  • مدیر مدرسه با ورود به سامانه سناد میتواند اطلاعات تمام معلمان (کد ملی و شماره تلفن همراه) را وارد کند.
  • اگر معلم مربوطه در سامانه سناد ثبت نشده باشد، مدیر میتواند مشخصات کامل وی را ثبت کند و او را عضو سناد کند.
  • سپس باید به مدیریت کلاس ها بپردازید. به این صورت که برای هر معلم کلاس های درسی را در منوی سمت راست صفحه مدیریت خواهید کرد و به تدریج نام دبیران برای درسهای تعریف شده مشخص خواهد شد. اگر درسی دبیری نداشته باشد میتوانید روی "تعیین دبیر" کلیک کنید.
  • سپس در باکس های باز شده باید کد ملی دبیر را وارد کنید و درصورت صحت، نام و نام خانوادگی معلم را ببینید.
  • بعد از مشاهده مشخصات میتوانید در صفحه ای که درحال حاضر باز است روی "ویرایش" کلیک کنید و درصورت تمایل و نیاز مشخصات مختلف را ویرایش کنید و تغییر دهید. حتی میتوانید شماره تلفن همراه را نیز در این قسمت تغییر دهید.
  • مدیریت اطلاعات خود مدیر نیز در "پروفایل من" انجام خواهد شد.
  • علاوه بر تمام نکات بالا همچنین کادر اجرایی مدرسه نیز توسط شما مدیر عزیز قابل تعریف میباشد. به این صورت که وارد "مدیریت کاربران مدرسه" میشوید. و در صفحه باز شده میتوانید کد ملی را وارد کرده و نقش مربوط به هر شخص را تعریف کنید.
  • مدیر مدرسه بعد از انتخاب پیامرسان و تعریف نقش هر شخص و تعریف کلاس های آنها شروع به استفاده از اپلیکیشن شاد کنند.
  • به خاطر داشته باشید که هرگونه تغییر و ویرایش اطلاعات معلم و دانش آموز در روند استفاده آنها تاثیر خواهد گذاشت و تمام این موارد با هماهنگی معلمان و بررسی اطلاعات آنها باید با نهایت دقت مدیریت شوند.

همچنین درصورت بروز هرگونه مشکل میتوانید مشاوره تلفنی بگیرید. برای ارتباط با پشتیبانی، سوالات خود را در اپلیکیشن شاد به بت @shadsupport ارسال کنید و یا با شماره 43081 تماس بگیرید.

معرفی نویسنده:

ثبت نظر درباره «راهنمای جامع عضویت و استفاده از شبکه شاد آموزش پرورش»

دیدگاه خود را در کادر زیر بنویسید

7 - 4 = ?