کد مطلب: 42588 درج نظر
زمان مطالعه: 2 دقیقه
ابراز نگرانی چند اندیشکده راهبردی کشور از طرح استانی‌شدن انتخابات مجلس

ابراز نگرانی چند اندیشکده راهبردی کشور از طرح استانی‌شدن انتخابات مجلس

به گزارش آسمونی:جمعی از اندیشکده‌ها در نامه‌های جداگانه‌ای به مجلس شورای اسلامی و شورای نگهبان از طرح...
زمان مطالعه: 2 دقیقه
سرفصل های این مطلب:[بستن]

ابراز نگرانی چند اندیشکده راهبردی کشور از طرح استانی‌شدن انتخابات مجلس

به گزارش آسمونی:جمعی از اندیشکده‌ها در نامه‌های جداگانه‌ای به مجلس شورای اسلامی و شورای نگهبان از طرح کارشناسی‌نشده استانی‌شدن انتخابات مجلس اظهار نگرانی کردند.

جمعی از اندیشکده‌ها در نامه‌های جداگانه‌ای به مجلس شورای اسلامی و شورای نگهبان از طرح کارشناسی‌نشده استانی شدن انتخابات مجلس اظهار نگرانی کردند.متن این دو نامه به‌شرح زیر است:

ریاست محترم مجلس شورای اسلامی جناب آقای دکتر لاریجانی

نمایندگان محترم مجلس شورای اسلامی

با سلام و تحیت؛

با احترام به‌استحضار می‌رساند آخرین نسخه طرح اصلاح موادی از قانون انتخابات مجلس شورای اسلامی به‌تصویب رسیده است، توسط جمعی از اندیشکده‌ها، پژوهشکده‌ها و نخبگان کشور که اخیراً مورد تحلیل و ارزیابی دقیق علمی قرار گرفته و با مدل‌سازی طرح در کل کشور و تحلیل منطق استانی ــ تناسبی، پیامدهای فاجعه‌آمیز اجتماعی، سیاسی، حقوقی و امنیتی آن احصاء شده است.

متأسفانه طرح مذکور در یک فرآیند شتاب‌زده بارها تغییر یافته به‌گونه‌ای که طرح نهایی (تناسبی) نسبتی با طرح اولیه (اکثریتی) ندارد و اجرای آن سبب حذف بسیاری از اقلیت‌ها خصوصاً می‌شود و دامنه مسائل خرد حوزه‌های انتخاباتی را به سطح استان‌ها می‌کشاند و امکان مشارکت مردم در شهرستان‌ها جهت انتخاب نماینده مطلوب را به‌شدت کاهش می‌دهد.

اکنون بالغ بر 15 اندیشکده (با بدنه علمی و کارشناسی 500 نخبه) پیاده‌سازی طرح مذکور با مغایرت‌ها، اشکالات و ابهامات در انتخابات 98 را برای کشور بحران‌آفرین می‌دانند و بدین‌وسیله هشدار جدی خود را به‌همراه گزارش‌های ارزیابی به ریاست معزز و نمایندگان محترم مجلس شورای اسلامی اعلام می‌دارند.

امید است نمایندگان محترم، فارغ از جبهه‌گیری‌های متداول سیاسی و پرهیز از شتاب‌زدگی، نظرات ارسالی نخبگان را مورد تدقیق قرار داده و در فرآیند قانون‌گذاری موضوعات کلان، ضمن ملاحظه تبعات و پیامدهای آن، با تدبیر هوشمندانه و آینده‌نگرانه در راستای تأمین منافع ملی کشور گام بردارند.

با آرزوی توفیق الهی

اعضای محترم و معزز شورای نگهبان قانون اساسی

با سلام و آرزوی توفیق الهی؛

با احترام؛ همان‌طور که مستحضرید طرح اصلاح موادی از قانون انتخابات مجلس شورای اسلامی در فرآیندی غیرعلمی، غیرکارشناسی و شتاب‌زده با اصلاحیه‌های متعدد در دستور کار مجلس قرار گرفته و به‌تصویب رسیده است.

بر این اساس مجموعه‌ای از ظرفیت‌های اندیشگاهی انقلاب اسلامی با بهره‌گیری از جوانان متعهد و متخصص از دانشگاه‌های معتبر؛ ضمن تدقیق در نظام‌های انتخاباتی و سیاسی کشورهای مختلف و ویژگی‌های کشور ایران نسبت به تدوین گزارش راهبردی پیرامون پیامدهای فاجعه‌آمیز طرح مذکور در ابعاد چهارگانه حقوقی، اجتماعی، امنیتی و سیاسی و ابهامات، اشکالات و مغایرت‌های آن با اصول قانون اساسی و سیاست‌های کلی انتخابات ابلاغ رهبر معظم انقلاب اسلامی اقدام نموده‌اند که به‌پیوست تقدیم حضور می‌شود.

با امعان نظر به موارد صدرالذکر و دغدغه اعضای محترم شورا در خصوص تطبیق قوانین موضوعه با شرع مقدس اسلام و قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران ظرفیت اندیشگاهی انقلاب اسلامی تقدیم این گزارش را به‌مثابه اعلام هشدارهای لازم تبعات طرح قلمداد نموده و استدعا دارد شورای نگهبان همچون همیشه به وظیفه شرعی و قانونی در فضایی علمی و کارشناسی عمل نماید.

این دو نامه توسط پژوهشکده تحقیقات راهبردی و دفتر بررسی‌های راهبردی مجمع تشخیص مصلحت نظام، اندیشکده حکمرانی شریف، پژوهشکده چشم‌انداز و آینده‌پژوهی، اندیشکده افکارسنجی دانشگاه تهران، بنیاد توسعه فردا، اندیشکده سیاست‌پژوهی متین، مرکز مطالعات راهبردی حکمت، اندیشکده برهان، دانشگاه صنعتی شریف، کانون تفکر ایران، مرکز مطالعات تکنولوژیک و اندیشکده‌های سدا، متنا و ماهر امضا شده است.

منبع: تسنیم

معرفی نویسنده:

تحصیلکرده رشته زبان انگلیسی و علاقمند به اخبار و موضوعات روز ایران و جهان، تازه ترین نوشته های من در بخش اخبار آسمونی منتشر میشه

ثبت نظر درباره «ابراز نگرانی چند اندیشکده راهبردی کشور از طرح استانی‌شدن انتخابات مجلس»

دیدگاه خود را در کادر زیر بنویسید

9 - 3 = ?