کد مطلب: 537 درج نظر
زمان مطالعه: 3 دقیقه
7 رویداد خبرساز دنیای فناوری در سال 2012

7 رویداد خبرساز دنیای فناوری در سال 2012

1390/10/14فارس - برخی از رویدادهای تاثیرگذار عرصه فناوری در سال 2012 که یا به طور قطع اتفاق خواهند افتاد یا احتمال...
زمان مطالعه: 3 دقیقه

1390/10/14

فارس - برخی از رویدادهای تاثیرگذار عرصه فناوری در سال 2012 که یا به طور قطع اتفاق خواهند افتاد یا احتمال وقوع آنها وجود دارد به شرح زیر است.

** المپیک لندن زیرسایه دستاوردهای تازه صنعت آی‌تی
بدون شک برگزاری المپیک لندن به شرکت های بزرگ فناوری در سراسر جهان امکان خواهد داد که تازه ترین و پیشرفته ترین فناوری های خود را در معرض دید علاقمندان قرار دهند.

برنامه ریزی برای برگزاری این رویداد 7 سال قبل آغاز شده و 7 ماه دیگر شاهد کلید خوردن المپیک خواهیم بود. شرکت های بزرگ آی سی تی تمام تلاششان را به عمل آورده اند تا المپیک بدون مشکل فنی و تکنیکی برگزار شود، اما شکی نیست که هکرها هم در کمین نشسته اند و نهایت تلاش خود را برای سرقت اطلاعات حساس مربوط به مسابقات، دستبرد زدن به حساب های بانکی آنلاین مردم، اختلال در شبکه اینترنت و تلفن همراه و ... به عمل خواهند آورد.

** مهاجرت به IPv6
با اتمام آدرس های IPv4 چاره ای جز مهاجرت به IPv6 برای شرکت ها، مدیران سایت ها و مردم عادی باقی نمی ماند. IPv6 که حدود یک دهه قبل طراحی شد به دلیل فناوری متفاوت طراحی می تواند جلوی کمبود آدرس های اینترنتی را بگیرد.

آخرین آدرس های 32 بیتی باقی مانده IPv4 این روزها به پایان می رسد و با پشتیبانی و تاکید جدی شرکت های سرویس دهنده اینترنت مهاجرت به IPv6 جدی تر از گذشته تعقیب می شود. البته برای موفقیت در این زمینه به روزرسانی زیرساخت ها هم ضروری تر از گذشته به نظر می رسد و دولت های جهان باید بودجه کافی به این امر اختصاص دهند.

** خبرسازی های تازه اپل
بیش از یک سال است که شایعاتی در مورد راه اندازی نسل جدیدی از تلویزیون توسط شرکت اپل به گوش می رسد. پیش از این اپل با عرضه آی پاد دنیای موسیقی و سبک ماشهده فیلم و گوشی کردن به موسیقی را تحت تاثیر قرار داده بود و حال باید منتظر ماند و دید Apple TV که ترکیبی از تلویزیون و اینترنت محسوب می شود چه تاثیراتی به همراه می آورد. همچنین در سال 2012 آی پد 3 و آیفون 5 هم قرار است عرضه شوند.

** شبکه های نسل چهارم تلفن همراه
در روزهای پایانی سال 2011 تعدادی از اپراتورهای تلفن همراه تلاش برای راه اندازی شبکه های نسل چهارم تلفن همراه را آغاز کردند. در این زمینه تاخیرها و مشکلات فنی متعددی هم به وجود آمد که امید می رود در سال 2012 برطرف شود.

در حالی که کشورهایی مانند انگلستان در این زمینه از رقبا عقب افتاده اند در شرق آسیا، برخی کشورهای اروپای غربی و همین طور آمریکا گام های عملی زیادی در این زمینه برداشته شده است.

** احیای RIM و نوکیا
در حالی که سال 2011 سال تلخی برای دو پیشکسوت دنیای تلفن همراه یعنی نوکیا و RIM بود، پیش بینی ها نشان می دهد این دو غول خسته در سال 2012 نفسی تازه کرده و با قدرت بیشتر در عرصه رقابت حاضر می شوند.

این دو شرکت که زمانی نبض بازار گوشی های همراه و هوشمند را در اختیار داشتند با همکاری با قدرت های دیگر عرصه فناوری مانندمایکروسافت تلاش خواهند کرد در سال 2012 بر اپل، گوگل و سامسونگ غلبه کنند.

** باتری با عمر طولانی
اگر چه این مورد یکی از پیش بینی های همیشگی پایان سال برای سال آینده میلادی است، اما امید به عرضه باتری که بتواند بدون دردسر انرژی برق مورد نیاز یک لپ تاپ یا نوت بوک را برای کل روز تامین کند، در سال 2012 بیشتر از گذشته شده است.

در حال حاضر برای شارژ نگهداشتن یک لپ تاپ در کل روز باید باتری به اندازه یک جعبه کفش را به آن وصل کنید، اما امید می رود باتری های جدید بتوانند علیرغم ابعاد کوچکی که دارند انرژی بیشتری در خود ذخیره کنند.

در این میان تغییرات نرم افزاری هم در طراحی سیستم عامل های جدید بی تاثیر نخواهد بود.

** فروش یاهو
بیش از دو سال است که شایعاتی در مورد فروش یاهو به گوش می رسد. واقعیت این است که این شرکت روزهای خوبی را سپری نمی کند و کارول بارتز آخرین مدیرعامل پرسروصدای این شرکت هم نتوانست آن را نجات دهد. با اخراج وی از یاهو ثابت شد باید منتظر باشیم تا مایکروسافت یا شرکت بزرگ دیگری در دنیای فناوری با صرف چند میلیارد دلار پول آن را خریداری کند. مایکروسافت در سال 2008 برای خرید یاهو 44.6 میلیارد دلار پیشنهاد داده بود. البته این رقم مربوط به زمانی بود که بحران اقتصادی تشدید نشده بود و یاهو هم شرایط ناامیدکننده امروز را نداشت.

این روزها باز هم شایعه خرید یاهو توسط مایکروسافت شنیده می شود و هیچ بعید نیست این شایعه در سال 2012 به واقعیت مبدل شود.

معرفی نویسنده:

ثبت نظر درباره «7 رویداد خبرساز دنیای فناوری در سال 2012»

دیدگاه خود را در کادر زیر بنویسید

8 - 4 = ?