ارزیابی مهاجرت
کد مطلب:  46752 
درج نظر
درج نظر
زمان مطالعه: 2 دقیقه
آشنایی با لوگوی تیمهای فوتبالی ؛ سپاهان ، دایره ای بی ارتباط با اصفهان

آشنایی با لوگوی تیمهای فوتبالی ؛ سپاهان ، دایره ای بی ارتباط با اصفهان

آشنایی با لوگوی تیمهای فوتبال ؛ سپاهان / اختصاصی ورزشی آسمونی - مهدی زارعی سپاهان ؛ دایره ای بی ارتباط با...
زمان مطالعه: 2 دقیقه

آشنایی با لوگوی تیمهای فوتبال ؛ سپاهان / اختصاصی ورزشی آسمونی - مهدی زارعی

سپاهان ؛ دایره ای بی ارتباط با اصفهان

سال 1389 بود که باشگاه سپاهان اصفهان رسماً اعلام کرد که به خاطر داشتن ورزشکاران بزرگ و مجموعه ای که دلاوری های خودشان را بارها و بارها نشان داده اند، یک شیر به عنوان نماد این باشگاه انتخاب می شود. البته تا قبل از آن هم می شد عروسک شیر را در برخی بازیهای خانگی این تیم در کنار زمین دید. اما مساله مهم این بود که این نماد، بعد از آن کمتر دیده شد و هرگز هم وارد لوگوی این باشگاه نشد. باشگاه سپاهان در مهرماه 1332 توسط محمود حریری با نام « شاهین اصفهان» آغاز به کار کرد و مثل تمام شعبه های شاهین در سراسر ایران، از پیراهن سفید استفاده کرد.بیش از یک دهه و تا سال 1346 هم یک سپر که داخل آن، شاهینی به رنگ سیاه قرار داشت، نماد شاهین اصفهان محسوب می شد. اما در سال 1346 و با انحلال شاهین تهران، همتای اصفهانی هم تغییر نام داد و از نام کلاسیک اصفهان استفاده کرد و به « سپاهان » تغییر نام داد. این همه خوش ذوقی در انتخاب نام و نماد، بعد از آن هرگز در این تیم تکرار نشد.

sepahan-logo-during-time
sepahan-logo-during-time

وقتی در سال 1353 تیم در جام تخت جمشید شرکت کرد، روی لباسش نمادی نداشت و دو پیراهن یکدست سفید و یکدست قرمز در بازیهای خود به تن می کرد. یک سال بعد و در 1354 بود که ناگهان لباس تیم تغییر کرد و برای اولین بار سپاهان، با پیراهن زرد و شورت آبی در میادین حضور پیدا کرد. این پوشش در فصل بعد هم تکرار شد اما ناگهان در سال 1356 سپاهان مجموعه ای از رنگهای متنوع را در مسابقات خود مورد استفاده قرار داد. پیراهن سبز و شورت سفید، پیراهن نارنجی با خطوط عمودی سیاه و سفید و حتی پیراهن آبی با خطی عمودی و سفید در مرکز آن، رنگهایی بودند که هرگز کسی دلیل به کارگیری آنها را متوجه نشد. نتیجه این همه بی برنامگی حتی در انتخاب رنگ باشگاه هم سقوط به دسته دوم فوتبال ایران بود. دو دهه بعد وقتی سپاهان در جام ازادگان حضور پیدا کرد، لباس سراسر زرد می پوشید و از همان ایام و سال 1379 بود که نمادی شبیه به نماد کنونی باشگاه، روی لباس تیم جای گرفت. نمادی که البته درباره دلیل طراحی آن و معنایش در هیچ جا صحبتی نشد. در این نماد سه حلقه به هم پیوسته و دایره ای در بالای آن رو می توان دید. حال این که آیا این ها ارتباطی به حلقه های المپیک دارند؟ یا این که دایره بالای آن ها علامت خورشید یا ماه است یا این که نقطه بالای حرف «ف»، نمی توان نظری قطعی داد.

آشنایی با لوگوی تیمهای فوتبالی ؛ سپاهان ، دایره ای بی ارتباط با اصفهان
آشنایی با لوگوی تیمهای فوتبالی ؛ سپاهان ، دایره ای بی ارتباط با اصفهان

در سال 1385 هم نماد سپاهان کمی تغییر کرد. در نماد جدید باشگاه، دایره ای را می توان دید که لبه خارجی آن سیاه است و قسمت های داخلی آن زرد رنگ. در حالی که همان علامت مبهم قبلی به رنگ سفید در مرکز دایره ای شبیه به خورشید جا خوش کرده و سال تاسیس باشگاه یعنی 1332 ش.( 1953 م.) در دوبله دایره به چشم می خورد. بسیان بسیاری از دیگر باشگاههای ایرانی، نام باشگاه به فارسی و انگلیسی در بالا و پایین دایره آمده که البته ترجمه این اسامی یکسان نیست. واژه انگلیسی Foolad Mobarakeh Sepahan Sport Club ترجمه عبارت فارسی « باشگاه فرهنگی ورزشی فولاد مبارکه سپاهان » نیست. درنماد سپاهان، نه نشانی از شهر اصفهان می توان پیدا کرد و نه به یاد شیر یا افتخارات یکی از پرافتخارترین تیمهای فوتبال ایران افتاد. ضعفی که بعید است کسی به فکر برطرف کردن آن باشد.

ارزیابی مهاجرت
: برای دریافت مشاوره درباره آشنایی با لوگوی تیمهای فوتبالی ؛ سپاهان ، دایره ای بی ارتباط با اصفهان فرم زیر را تکمیل کنید
واریز هزینه و دریافت مشاوره توسط آسمونی
نظر خود را درباره «آشنایی با لوگوی تیمهای فوتبالی ؛ سپاهان ، دایره ای بی ارتباط با اصفهان» در کادر زیر بنویسید :
5 + 7 = ?
لطفا شرایط و ضوابط استفاده از سایت آسمونی را مطالعه نمایید