کد مطلب: 6884 درج نظر
زمان مطالعه: 2 دقیقه
ارسال نامه به سازمان ملل و صلیب سرخ درباره جنایات غزه

ارسال نامه به سازمان ملل و صلیب سرخ درباره جنایات غزه

1393/04/29 از سوی نمایندگان دائم عضو سازمان همکاری‌های اسلامی 4 نامه جداگانه به مقامات سازمان ملل و صلیب سرخ...
زمان مطالعه: 2 دقیقه

1393/04/29

از سوی نمایندگان دائم عضو سازمان همکاری‌های اسلامی 4 نامه جداگانه به مقامات سازمان ملل و صلیب سرخ درباره جنایات در غزه ارسال شد.

به گزارش آسمونی به نقل از ایسنا، به دنبال جنایات رژیم صهیونیستی در حمله به نوار غزه و کشتار صدها نفر از زنان و کودکان فلسطینی و بر اساس تصمیم نشست کمیته اجرایی وزرای خارجه سازمان همکاری اسلامی در جده، با رایزنی و همفکری‌های گسترده سفرا و نمایندگان دائم عضو سازمان همکاری های اسلامی در ژنو از جمله کشورمان، چهار نامه جداگانه به عناوین کمیسرعالی حقوق بشر ساز مان ملل، تعدادی از گزارشگران ویژه سازمان ملل از جمله گزارشگر ویژه وضعیت حقوق بشر در اراضی اشغالی فلسطین و گزارشگر ویژه شکنجه و سایر رفتارها و تنبیهات ظالمانه و تحقیر آمیز و غیر انسانی و گزارشگر حق مسکن و بهداشت جسمی و روحی، رئیس کمیته بین المللی صلیب سرخ و مدیر کل سازمان بهداشت جهانی تهیه و ارسال شد.

سفرا در نامه های مذکور ضمن اشاره به جنایات رژیم صهیونیستی در کشتار مردم بی گناه فلسطین بویژه زنان و کودکان، خواستار اقدام جدی آنها و جامعه بین المللی در واکنش به این تجاوزات شدند.

در بخش هایی از نامه سفرای عضو به خانم ناوی پیلای، کمیسر عالی حقوق بشر سازمان ملل، اعضا ضمن اشاره به بیانیه منتشره از سوی کمیسر در خصوص حملات این رژیم به نوار غزه، مراتب نگرانی جدی خود را نسبت به حملات و تجاوزات وحشیانه این رژیم در هدف قرار دادن غیر نظامیان در مناطق روستایی و نواز غزه، این اقدامات را نقض کلیه هنجارها و قوانین حقوق بین الملل و همچنین تهدید جدی صلح و امنیت کل منطقه عنوان نمودند. در پایان نیز از کمیسر عالی خواسته شده تا به ایفای نقش اساسی خود در ارتقا و حمایت از حقوق مردم فلسطین و پیگیری این موضوع از طریق جامعه بین المللی و نظام ملل متحد، اقدام نمایند.

در نامه به مدیر کل سازمان بهداشت جهانی نیز ضمن اشاره به تصمیم شصت و هفتمین نشست مجمع جهانی بهداشت جهانی مبنی بر ارائه گزارشی در خصوص وضعیت بهداشتی در اراضی اشغالی فلسطین با تمرکز ویژه بر اثرات سوء عدم دسترسی به آب آشامیدنی و بهداشت بر نا امنی غذایی و بهداشتی مردم نوار غزه و کمک مالی و فنی سازمان بهداشت جهانی و کمک کنندگان بین المللی برای بهبود وضعیت بهداشتی اراضی اشغالی فلسطین به ویژه نواز غزه، خواستار توجه فوری این سازمان جهت فراهم نمودن کمک های بشر دوستانه و خدمات بهداشتی به مردم بی گناه این مناطق شده است.

در بخش‌هایی از نامه سفرای عضو سازمان همکاری اسلامی به رئیس کمیته بین المللی صلیب سرخ نیز با اشاره به عضویت اخیر دولت فلسطین به کنوانسیون های چهارم ژنو 1949 و پروتکل اول الحاقی 977 آن، تجاوزات اخیر این رژیم به نواز غزه و استفاده وحشیانه آن از نیروی نظامی و همچنین گسترش سیاست های ارضی این رژیم را، نقض جدی کنوانسیون های مذکور و همچنین نقض نظر مشورتی 1994 دیوان بین المللی دادگستری، عنوان داشته و با استناد به کنوانسون های مذکور، خواستار حمایت سازمان جهانی صلیب سرخ از مرم بی گناه ساکن در اراضی اشغالی فلسطین بویزه نوار غزه شده است.

در نهایت و در بخش هایی از نامه ارسالی به 9 نفر از گزارشگران ویژه حقوق بشر سازمان ملل متحد، با اشاره به جنایات این رژیم و با استناد به نشست سفرای سازمان همکاری اسلامی در ژنو و اشاره به تاکید آنها بر نقض گسترده و صریح حقوق بشر توسط رژیم صهیونیستی، ضمن درخواست توجه و نظارت گزارشگران ویژه به وخیم تر شدن وضعیت حقوق بشری در مناطق اشغالی مذکور بویژه در نواز غزه ، از آنها خواسته شده تا بطور جداگانه و براساس ماموریت خود، هر یک نسبت به تهیه و ارائه گزارش به سازمان ملل و نشست بیست و هفتم شورای حقوق بشر سازمان ملل(شهر یور ماه 93 ) اقدام نمایند.

لازم به ذکر است بر اساس تصمیم سازمان همکاری های اسلامی، کشورهای اسلامی در تلاشند تا نشست ویژه شورای حقوق بشر در خصوص حملات این رژیم به نواز غزه فلسطین ظرف هفته ‌آینده در محل این شورا برگزار شود.

معرفی نویسنده:

پروفایل روابط عمومی آسمونی که موضوعات و مطالب آن توسط جمعی از همکاران دپارتمان های مختلف آسمونی نگارش و ویراستاری می شود، که بیشتر حول و محور موضوعات عمومی و روزانه می باشد

ثبت نظر درباره «ارسال نامه به سازمان ملل و صلیب سرخ درباره جنایات غزه»

دیدگاه خود را در کادر زیر بنویسید

2 * 7 = ?