کد مطلب: 55616 درج نظر
زمان مطالعه: 2 دقیقه
ثبت نام سجام بورس را چطور انجام دهیم؟

ثبت نام سجام بورس را چطور انجام دهیم؟

برای موفقیت در بورس و سرمایه گذاری حتما باید کد بورس داشته باشید!

زمان مطالعه: 2 دقیقه

 

سجام؛ فعالان بازار سرمایه و بورس ایران امروز چه کار میکنند؟

سجام یک سامانه زیرساختی برای جمع آوری اطلاعات مشتریان سرمایه گذار است. بر خلاف تصور عموم، سجام یک سامانه تجاری نیست، بلکه به صورت فراگیر در راستای ثبت نام اولیه تمامی سرمایه گذاران حقیقی و حقوقی ایران و حتی خارجی در بازار سرمایه طراحی شد. بنابراین سجام یک سامانه ملی نیز هست.

شرکت سپرده گذاری مرکزی اوراق بهادار و تسویه وجوه، به منظور سازماندهی به خدمات، یکپارچه سازی خدمات و تاسیس زیرساخت برای بازار سرمایه، به ویژه سرمایه گذاران حقیقی و حقوقی و ایجاد درگاه واحد خدمات دهی به تمامی ارکان بازار، نهاد های مالی و ناشران "سامانه جامع اطلاعات مشتریان" یا همان "سجام" را راه اندازی کرده است. کسانی که قبلاً کد بورسی دریافت کرده اند یا حتی کسانی که به تازگی وارد بازار سرمایه گذاری شده اند و کد بورسی ندارند، باید به این سامانه مراجعه کنند. حتی بانکهای مختلف نیز از سرمایه گذاران خود درخواست میکنند برای شرکت در این سامانه و دریافت وام اقدام کنند.

بورس

این سامانه در راستای قانونی سازی فعالیت های بازار سرمایه ایران، جلوگیری از پولشویی و تامین مالی تروریسم تاسیس شد. بنابراین دریافت هرگونه خدمات از این سازمان ملزم به احراز هویت دقیق میباشد و هر شخص با یک بار ثبت نام (و نه بیشتر!) میتواند از تمام خدمات این سامانه استفاده کند. بنابراین پرواضح است که متعاقباً اطلاعات اشخاص نیز در چهارچوب قوانین و مقررات حاکم، محفوظ خواهد بود.

برای شروع به سایت sejam.ir مراجعه کنید و طبق مراحل زیر پیش روید:

1- به بخش "ثبت نام در سامانه سجام" بروید

2- شماره تلفن خود را بدون صفر وارد کنید. (توجه داشته باشید که شماره تلفن شما باید حتما به نام خودتان باشد تا برای احراز هویت و هماهنگی آن با کدملی به مشکل نخورید. اگر چنین نیست، ابتدا برای هماهنگی شماره تلفنتان با مشخصات فردی، به یکی از مراکز پشتیبانی اپراتور های تلفن همراه مراجعه بفرمایید.)

3- بعد از وارد کردن شماره تلفن همراه به شماره تان کد تأیید ارسال میشود، در صفحه جدید آن را وارد کنید. همچنین در همین صفحه باید نوع شخصیت/مشتری (شخص حقیقی و شخص حقوقی) و کد ملی خود را وارد کنید.

4- در صفحه بعد انتخاب اصیل یا نماینده قانونی، سمت و شرایط نماینده را انجام دهید.

5- به صفحه بعد که منتقل شدید میتوانید از هزینه ثبت نام مخصوص به خودتان مطلع شوید و در صورت تمایل ادامه روند ثبت نام، پرداخت هزینه را انجام دهید. برای این کار به درگاه بانکی منتقل میشوید.

6- در مرحله بعد و پس از پرداخت موفق، به صفحه ای منتقل میشوید که از شما میخواهند اطلاعات فرم های ثبت نام را کامل کنید که شامل موارد زیر میباشد:

سجام

** همچنین اطلاعات هویتی لازم برای ثبت نام سجام را در این قسمت از آسمونی میتوانید ببینید، سریع کلیک کنید!

7- بعد از آن اطلاعات وارد شده را توسط سامانه استعلام بفرمایید. نتایج استعلام را از طریق پیامک شماره تلفن وارد شده تان دریافت میکنید. در صورت استعلام موفق، کد رهگیری دریافت خواهید کرد.

8- به بخش "احراز هویت" بروید و با مشاهده شعبه، آدرس و اطلاعات مرکز یا انتخاب "احراز هویت غیرحضوری" آن را انجام دهید.

  • با توجه به شرایط شیوع کرونا، حتما این کار را به صورت غیرحضوری انجام دهید، سامانه "سجام" این کار را بدون نقص به طور غیرحضوری انجام میدهد.

9- در نهایت و در پی احراز هویت موفق، شما کد بورسی خود را به صورت پیامکی دریافت میکنید و به طور رسمی سجامی خواهید شد.

معرفی نویسنده:

ثبت نظر درباره «ثبت نام سجام بورس را چطور انجام دهیم؟»

دیدگاه خود را در کادر زیر بنویسید

5 + 9 = ?