مهاجرت به آمریکا و کانادا
کد مطلب:  1401 
1 نظر
1 نظر
زمان مطالعه: 1 دقیقه
"سفید چاه" گورستان اسرارآمیزی که مُرده ها نمی پوسند !

"سفید چاه" گورستان اسرارآمیزی که مُرده ها نمی پوسند !

در شمالی ترین نقطه ایران، روستای معروفی وجود داره که دلیل شهرتش به خاطر گورستان اسرار آمیزیه که داخل روستا...
زمان مطالعه: 1 دقیقه

"سفید چاه" گورستان اسرارآمیزی که مُرده ها نمی پوسند !

در شمالی ترین نقطه ایران، روستای معروفی وجود داره که دلیل شهرتش به خاطر گورستان اسرار آمیزیه که داخل روستا قرار گرفته.

با پورتال آسمونی همراه باشید...

این گورستان که به اسم سفید چاه یا گورستان سپید معروفه در استان مازندران ایران، شهرستان گلوگاه و در روستای سفیدچاه واقع شده که میشه گفت اولین قبرستان مسلمانان در ایرانه. تقریبا کسی نیست که چیزی از داستان های شگفت انگیز این گورستان تاریخی تو روستای سفید چاه نشنیده باشه. گورستانی که اهالی اعتقاد دارن خاک سفیدش، نمیذاره اجساد مرده هاشون بپوسه یا اینکه باور دارن اگه مرده هاشون رو تو این گورستان دفن کنن تمام گناهان مرده ها بخشیده میشه. عجیب بودن این گورستان و اعتقادات جالب روستائیان باعث شده تا مردم گلوگاه از 50 آبادی دور و اطراف، مرده هاشون رو به دوش بگیرن و راهیه روستا بشن تا بتونن برای رفتگانشون جایی تو گورستان سفید چاه دست و پا کنن.

sefid-chah-cemetery
sefid-chah-cemetery

یکی دیگه از ویژگی‌های این گورستان، قرار داشتن سنگ قبرها به حالت عمودیه که برای نشان دادن این که هر کدام از مردگان چه شغلی داشتن، ابزار و ادوات شغلی افراد روی سنگ‌ها حک شده و حتی برای اینکه مشخص بشه داخل این قبرها زن یا مرد به خاک سپرده شده نمادهایی وجود داره که این نقش و نگارها باعث زیبایی این گورستان شده و به سفید چاه شهرتی جهانی بخشیده.
گورستان پرطرفدار سفیدچاه روز به روز بزرگ و بزرگ تر می شه و کم کم خانه ها و زمین ها را پس می زنه تا برای مردگان جا باز کنه.
یکی از دیدنی های این گورستان عجیب مقبره 3 تن از نوادگان امام موسی بن جعفر به نام های ابراهیم (ع)، منصور (ع) و عبدالرحمان (ع).
یه صندوقچه ی چوبی خیلی قدیمی هم داخل این گورستان وجود داره که اهالی روستا مانند چشم هاشون ازش محافظت می کنن.

"سفید چاه" گورستان اسرارآمیزی که مُرده ها نمی پوسند !

متاسفانه گورستان سفید چاه به دلیل عدم نگهداری و حفظ و حراست درحال تخریبه که با نامه نگاری ها و پیگیری های مختلف قرار شد قسمتی از امامزاده که بافت قدیمی و تاریخی داره بمونه و اطراف امامزاده زمینی برای دفن مردگان جدید در نظر گرفته بشه تا به قسمت تاریخی این گورستان هم بیشتر از این صدمه وارد نشه.
برای رفتن به روستای سفیدچاه از بهشهر به بعد باید به دل جنگل سرسبز بخش «یانه سر» بزنین تا بعد از طی 20 کیلومتر جاده پیچ درپیچ آسفالته، به گلوگاه برسید. بعد از گلوگاه، روستای «نیالا» در مسیرتون قرار می گیره و بالاخره سفید چاه در حاشیه جاده خودنمایی می کنه.

مهاجرت به آمریکا و کانادا
: برای دریافت مشاوره درباره "سفید چاه" گورستان اسرارآمیزی که مُرده ها نمی پوسند ! فرم زیر را تکمیل کنید
واریز هزینه و دریافت مشاوره توسط آسمونی
نظر خود را درباره «"سفید چاه" گورستان اسرارآمیزی که مُرده ها نمی پوسند !» در کادر زیر بنویسید :
3 + 6 = ?
لطفا شرایط و ضوابط استفاده از سایت آسمونی را مطالعه نمایید