کد مطلب:  16309 
درج نظر
درج نظر
زمان مطالعه: 3 دقیقه
واقعیت های خواب دیدن

واقعیت های خواب دیدن

واقعیت های خواب دیدن
زمان مطالعه: 3 دقیقه

خواب‌ها می‌توانند جالب، هیجان‌انگیز، وحشتناک و یا صرفاً عجیب و غریب و غیرعادی باشند. در این مقاله با 10 واقعیت درباره خواب که توسط پژوهشگران کشف شده است در پورتال آسمونی آشنا می‌شویم.

1- همه خواب می‌بینند مردها خواب می‌بینند. زن‌ها خواب می‌بینند. حتی بچه‌ها خواب می‌بینند. همه ما خواب می‌بینیم، حتی کسانی که ادعا می‌کنند که خواب نمی‌بینند هم خواب می‌بینند. در واقع، پژوهشگران دریافته‌اند که افراد معمولاً هر شب چند بار خواب می‌بینند که هر کدام بین 5 تا 20 دقیقه طول می‌کشد. بنابراین، در یک طول عمر معمولی، افراد به طور میانگین شش سال را صرف خواب دیدن می‌کنند!

2- امّا اغلب خواب‌ها فراموش می‌شوند براساس برآوردهای صورت گرفته توسط آلن هابسون، پژوهشگر خواب، در حدود 95 درصد خواب‌ها کوته زمانی پس از بیدار شدن، فراموش می‌شوند. چرا به یاد آوردن خواب‌ها دشوار است؟ براساس یک نظریه، تغییراتی که در مغز در خلال خوابیدن اتفاق می‌افتد از پردازش و ذخیره‌سازی اطلاعات که برای شکل دادن حافظه مورد نیاز است، پشتیبانی نمی‌کند. اسکن مغزی از افراد به هنگام خواب نشان داده است که قطعه پیشانی، ناحیه‌ای که نقشی کلیدی در شکل دادن حافظه بازی می‌کند، در خلال خواب REM (حرکات سریع چشم)، یعنی مرحله‌ای که خواب دیدن اتفاق می‌افتد، غیرفعال است.

3- همه خواب‌ها رنگی نیستند با وجودی که در حدود 80 درصد خواب‌ها رنگی هستند امّا درصد کمی از افراد ادعا می‌کنند که فقط خواب‌های سیاه و سفید می‌بینند. در یک مطالعه، افرادی که در حال خواب دیدن بودند را از خواب بیدار می‌کردند و از آ‌نها می‌خواستند که از یک طیف رنگ، رنگی که مطابق با خوابشان بوده را انتخاب کنند. بیشترین رنگی که انتخاب شد، رنگ‌های روشن و ملایم بودند.

4- خواب زن‌ها و مردها متفاوت است پژوهشگران به تفاوت‌هایی بین محتوای خواب‌های زن‌ها و مردها پی برده‌اند. در یک مطالعه، چنین نتیجه‌گیری شده است که مردها بیشتر از زن‌ها خواب‌هایی درباره پرخاشگری می‌بینند. براساس گفته‌های ویلیام دامهوف، پژوهشگر خواب، زن‌ها خواب‌های طولانی‌تر و با شخصیت‌ها و اشخاص بیشتر می‌بینند. در ارتباط با شخصیت‌هایی که نوعاً در خواب‌ها ظاهر می‌شوند، در خواب مردها تعداد شخصیت‌های مرد دو برابر تعداد زن‌هاست در حالی که زن‌ها درباره هر دو جنسیت تقریباً به طور برابر خواب می‌بینند.

5- حیوانات هم احتمالاً خواب می‌بینند آیا تا کنون سگ یا گربه‌ای را دیده‌اید که پا یا دمش را در هنگام خواب تکان می‌داده است؟ هر چند با اطمینان نمی‌توان در این مورد صحبت کرد اما پژوهشگران معتقدند که حیوانات نیز احتمالاً خواب می‌بینند. حیوانات نیز مانند انسان‌ها، مراحل خواب شامل چرخه‌های REM و NREM را طی می‌کنند. در یک مطالعه، به گوریلی چند نماد به عنوان ابزار ارتباطی آموخته شد. در یک مقطع، گوریل علامت «شکل خواب» را انتخاب کرد و این احتمالاً نشانگر این بود که تجربه خواب دیدن داشته است.

6- شما می‌توانید خواب‌هایتان را کنترل کنید خواب روشن خوابی است که شما با وجودی که هنوز در حال خواب هستید اما از این که دارید خواب می‌بینید آگاهی دارید. در خلال این نوع خواب، شما می‌توانید غالباً محتوای خوابتان را کنترل یا هدایت کنید. تقریباً نیمی از مردم می‌توانند به یاد آورند که حداقل یکبار چنین خوابی را تجربه کرده‌اند و برخی افراد به دفعات چنین تجربه‌ای را داشته‌اند.

7- هیجانات منفی در خواب‌ها متداول‌ترند در طول یک دوره چهل ساله، کالیون هال، پژوهشگر، بیش از 50 هزار خواب را از دانشجویان دانشکده ثبت کرد. این گزارش‌ها در خلال دهه 1990 توسط یکی از دانشجویان هال به نام ویلیام دامهوف در دسترس عموم قرار گرفت. گزارش خواب‌ها نشان داد که بسیاری از هیجانات از جمله شادی، لذت و ترس در خواب‌ها وجود داشته است. متداول‌ترین هیجانی که در خواب‌ها وجود داشته اضطراب بوده و به طور کلّی هیجانات منفی بسیار بیشتر از هیجانات مثبت بوده است.

8- نابینایان نیز خواب می‌بینند با وجودی که کسانی که قبل از پنج سالگی بینائیشان را از دست داده‌اند، در دوران بزرگسالی خواب‌های تصویری نمی‌بینند امّا هنوز خواب می‌بینند. علیرغم فقدان تصاویر، خواب افراد نابینا به همان پیچیدگی و روشنی افراد بیناست. خواب افراد نابینا به جای حس تصویری، معمولاً شامل اطلاعاتی از دیگر حواس نظیر صوت، لمس، مزه، شنوایی و بویایی است.

9- در هنگام خواب دیدن، عضلاتتان فلج هستند مشخصه خواب REM، مرحله‌ای که خواب دیدن در خلال آن اتفاق می‌افتد، فلج عضلانی است. چرا؟ این پدیده، فقدان کشیدگی طبیعی عضلانی در خواب نام دارد و شما را از حرکت و نقش بازی کردن در خواب‌هایتان به هنگام خوابیدن باز می‌دارد. اساساً به دلیل آن که نورون‌های حرکتی تحریک نمی‌شوند، بدن شما حرکت نمی‌کند . در برخی موارد، این فلج عضلانی حتی تا 10 دقیقه پس از بیدار شدن نیز ادامه می‌یابد. وضعیتی که به آن فلج خواب می‌گویند. آیا تا کنون برایتان پیش آمده که وسط یک خواب وحشتناک از خواب پریده باشید و ببینید که قادر به حرکت نیستید؟ با وجودی که این تجربه ترسناکی است امّا به عقیده متخصصان کاملاً عادی است و تنها چند دقیقه طول می‌کشد تا کنترل عادی عضلانی باز گردد.

10- بسیاری از خواب‌ها عمومیت دارند با وجودی که خواب‌ها غالباً به شدّت تحت تأثیر تجربیات فردی ما هستند امّا پژوهشگران دریافته‌اند که برخی موضوعات در بین فرهنگ‌های مختلف، بسیار مشترکند. برای مثال، آدم‌ها در سراسر دنیا غالباً خواب‌هایی درباره تحت تعقیب بودن، مورد حمله قرار گرفتن و یا پرت‌شدن می‌بینند. خواب‌های مشترک دیگر شامل رویدادهای مدرسه، احساس یخ‌زدگی و بی‌حرکتی، دیر رسیدن و پرواز و می‌باشد.

: برای دریافت مشاوره درباره واقعیت های خواب دیدن فرم زیر را تکمیل کنید
واریز هزینه و دریافت مشاوره توسط آسمونی
نظر خود را درباره «واقعیت های خواب دیدن» در کادر زیر بنویسید :
4 + 7 = ?
لطفا شرایط و ضوابط استفاده از سایت آسمونی را مطالعه نمایید