کد مطلب: 25841 درج نظر
زمان مطالعه: 16 دقیقه
راز گنج های پنهان شده در ایران

راز گنج های پنهان شده در ایران

همیشه برای انسان‌ها، سر در آوردن از رازهای مرموز باستانی و یافتن اشیای گمشده در تاریخ یک امر بسیار...
زمان مطالعه: 16 دقیقه

همیشه برای انسان‌ها، سر در آوردن از رازهای مرموز باستانی و یافتن اشیای گمشده در تاریخ یک امر بسیار هیجان‌انگیز و گاهی اوقات حاوی اطلاعات مفید تاریخی به شمار می‌رود. برخی از این گنجینه‌ها، چه از نظر مالی و چه معنوی ارزش بسیار بالایی دارند. آسمونی در این بخش اطلاعات کامل و بسیار جالبی در مورد گنج برای شما عزیزان تهیه کرده است که دعوت می کنیم تا پایان همراهمان باشید.

راز گنج های پنهان شده در ایران
راز گنج های پنهان شده در ایران

گرانترین گنج های کشف شده تاریخ

گنج CUERDALE

این گنج در سال 1840 میلادی پیدا شد، قیمت آن نزدیک 3.2 میلیون دلار برآورد می شود. این گنج در زمان بازسازی پل رود ریبل انگلستان یافت شد. کارگران، یک صندوق سربی را از درون حفره ای پیدا کردند که در داخل آن بزرگترین گنجینه وایکینگ ها حاوی 8600 قطعه تاریخی از جمله سکه، نقره، جواهرات مختلف و اشیای نقره ای بود.

تاریخ این گنج به سرزمین های تحت سیطره وایکینگ ها بازمی گشت و ریشه برخی از آنها به مناطقی در اسکاندیناوی، ایتالیا و بیزانس، امپراتوری روم شرقی متعلق بود. این گنج به ملکه ویکتوریا تسلیم شد، و برخی قطعات آن در حال حاضر در موزه بریتانیا نگهداری می شود، کارگران پس از یافتن گنج هر کدام یک سکه از آن را صاحب شدند.

 گنجینه هاکسن

گنج هاکسن در سال 1992 میلادی کشف شد و قیمت آن نزدیک به 3.8 میلیون دلار برآورد می شود. یک کشاورز به نام پیتر واتلینگ وقتی چکش خود را گم کرد، به پیشنهاد دوستش برای پیدا کردن آن از یک دستگاه فلزیاب استفاده نمود تا چکش را پیدا کند، اما به جای آن یک جعبه از جنس بلوط را یافت که درون آن مجموعه ای از قاشق های نقره ای، جواهرات، طلا و سکه هایی بود که به قرن چهارم و پنجم میلادی بازمی گشت. باستان شناسان توانستند گنج های مدفون دیگری را نیز در همان منطقه پیدا کنند که از جمله آنها قاشق ها و بشقاب های رومیان باستان بود.

گنج استافوردشایر

این گنج در سال 2009 میلادی یافت شد. قیمت آن در حدود 4.1 میلیون دلار برآورد می شود. فردی به نام تری هربرت زمانی که از یک دستگاه فلزیاب در مزرعه ای نزدیک استافورد شایر استفاده می کرد آن را یافت. این گنج بزرگترین گنج یافت شده از آنگلوساکسون ها است و شامل 3500 اثر نظامی، اسلحه از جمله شمشیر و آثار دینی از جمله صلیب اسقف ها می باشد. آثار طلایی تزیین و دکوراسیون از دیگر چیزهایی هستند که در این گنج می توان دید. گنج استافوردشایر به قرن هشتم بازمی گردد و بر نگرش مورخان درباره تاریخ انگلستان در آن بازه زمانی اثرگذار بوده است.

secret-of-hidden-treasure
secret-of-hidden-treasure

گنج ŚRODA  

فرآیند یافتن این گنج مابین سال های 1985 تا 1988 میلادی بوده است. در حدود 120 میلیون دلار قیمت دارد. زمانی که کارگران در حال تخریب و بازسازی خانه ای قدیمی در Sroda  لهستان بودند در سال 1985 میلادی آن را پیدا کردند که تاریخ اشیای یافت شده به قرن چهاردهم باز می گشت و حاوی 3000 قطعه و سکه نقره ای بود. زمانی که ساختمان های مجاور نیز تخریب شد آثار باستانی و گنج های بیشتری یافتند که شامل سکه های طلا و نقره و کلکسیونی از جواهرات، تاج طلایی، و انگشتری با سر اژدها بود.کارشناسان سعی دارند تا قیمت این گنج را تعیین کنند، گنجی که حقیقتا بی نظیر است.

گنج پاناگیوریشته

این گنج در سال 1949 یافت شد و قیمتی بر آن گذاشته نشده است. این گنج را سه برادر به نام های پاول، پتکو و میشاییل دیکوو کارگران یک کارخانه در بلغارستان که در حال حفر زمین بودند یافتند. ظرف آشامیدنی طلای آن به چهار قرن قبل از میلاد باز می گشت. آنها همچنین ظرف های طلایی و گلدان هایی را که گفته می شود در مراسمات مذهبی مورد استفاده قرار می گرفته است را به علاوه شش کیلوگرم طلای خالص پیدا کردند.

گنج باختر افغانستان

این گنج در سال 1978 میلادی یافت شد و قیمت ندارد و بسیار با ارزش است. گنج باختر در «طلا تپه» افغانستان و توسط باستان شناسان افغانستان و روس به سرپرستی «ویکتور ساریاندی» و در سال 1978 کشف گردید. گنج باختر حاوی 20 هزار قطعه از جواهرات و آرایه های طلا می باشد و به یک قرن پیش و پس از میلاد باز می گردد. گنج باختر حاوی آثاری از چین، یونان و هند است، جواهرات دقیق و ریزه کاری شده ای که در اغلب موزه های جهان به نمایش گذاشته شده اند. 

راز گنج های پنهان شده در ایران
راز گنج های پنهان شده در ایران

  • ده گنج با ارزش دریایی که هنوز پیدا نشده

Oak Island چاه پول

ارزش گنج: نامعلوم

این محل که “چاه پول” نام گرفته است در اواخر قرن 18 توسط یک نوجوان کشف شد. تاکنون افراد بسیاری برای بازیابی گنج های این مکان تلاش کرده اند اما نتوانته اند در این زمینه موفق شوند. این چاه پر از تله و راهروهای پیچ در پیچی است که جست و جو را بسیار دشوار کرده است.بسیای باور دارند که این مخفیگاه محلی بوده که دزدان دریایی در طول زمان های مختلف گنج های خود را در آن پنهان می کردند.

گنج های کاپیتان کید “Kidd”

ارزش گنج 160 میلیون دلار

یکی از معروف ترین دزدان دریایی قرن 17 و 18 که مدت زیادی را به غارت کشتی های مختلف مشغول بود. او در طول این سال ها توانست به ثروت زیادی دست یابد و با هدف حفظ آن ها مقادیر زیادی را در محل های مختلف مخفی کرد.افراد بسیاری تاکنون تلاش کرده اند تا بخش های از گنج او را بیابند اما به هیچ گونه موفقیتی در این زمینه دست نیافته اند.

ثروت Jean LaFitte

ارزش گنج: 2 میلیون دلار

این دزد دریایی فرانسوی به همراه برادرش مدت زیادی را خلیج مکزیک به غارت کشتی های تجاری گذراند. او در طول این زمان موفق شد بیش از 50 کشتی را تحت کنترل خود درآورد و در نهایت ثروت بسیاری را جمع آوری کند.گفته شده که ثروت آن ها آنچنان زیاد شد که دو برادر ناچار شدند تا بخش عظیمی از  آن را دفن کنند.

گنج های Blackbeard

2.5میلیون دلار

شاید بتوان با اطمینان گفت که “ریش سیاه” معروف ترین دزد دریایی تاریخ است. او در طول سال های فعالیت خود به شدت قدرتمند بود و هر کسی از قدرتش می ترسید.در سال 1966 یک کشتی که احتمالا متعلق به او بود کشف شد، تنها نکته منفی این کشتی این بود که کوچک ترین شی با ارزشی در آن وجود نداشت. افراد بسیاری تاکنون به دنبال گنج او گشته اند اما به هیچ نتیجه ای نرسیده اند.

جواهرات لیما

ارزش: 60 میلیون دلار

در طول شورش های سال های 1820 در پرو بر علیه اسپانیا، کاپیتان یک کشتی انگلیسی مسئول انتقال جواهرات شهر لیما شد. این جواهرات به شدت با ارزش بودند و شامل مجسمه ها و شمشیرهایی از طلای خالص می شد.طمع زیاد باعث شد تا کاپیتان توماس تمامی مسافرانش را به قتل برساند و سپس گنج ها را در مکانی نا معلوم دفن کند، به امید اینکه بعدا از آن ها استفاده کند. او هیچ وقت به آرزویش نرسید و هیچ گاه محل دفن جواهرات را مشخص نکرد.

جواهرات سلطنتی King john

ارزش: 70 میلیون دلار

در سال 1216 “پادشاه جان” در طول یکی از سفرهایش بیمار شد و تصمیم گرفت تا از راهی سریع تر به قصرش برگردد، او مسیری را انتخاب کرد که پر بود از باتلاق ها ای خطرناک. او در این مسیر واگون هایی پر از جواهر به همراه داشت که در حدود 70 میلیون دلار ارزش داشت.آنها هیچ گاه به مقصد خود نرسیدند و در طول مسیر به همراه جواهرات ناپدید شدند.

secret-of-hidden-treasure
secret-of-hidden-treasure

جواهرات Nuestra Senora de Atocha

ارزش: 200 میلیون دلا

در سال 1622 یک کشتی اسپانیایی که در حال حمل بیش از 700 میلیون دلار جواهرات بود گرفتار یک طوفان شد و به دلیل وزن سنگینش به سرعت غرق شد. به دلیل وجود گنج با ارزش این کشتی ، اسپانیا به سرعت افراد زیادی را مسئول جست و جو برای آن کرد که در نهایت بدون هیچ نتیجه ای پایان یافت.

گفته شده که این کشتی شامل 17 تن نقره، 27 کیلو سنگ های قیمتی و 35 جعبه طلا و 128 هزار سکه بوده است. در سال 1985 یک جست و جو گر گنج موفق شد تا 500 میلیون دلار از گنج های این کشتی را بیابد اما 200 میلیون دلار از گنج این کشتی هنوز گم شده باقی مانده است.

افسانه های مرد طلایی

ارزش گنج: 300 میلیون دلار

شایعات بسیاری درباره دریاچه Guatavita وجود دارد. گفته شده که در گذشته فردی به نام El Dorado به داخل این دریاچه پریده بود. گفته شده که طرفداران او پس از آن مقادیر زیادی طلا به عنوان بزرگ داشت به داخل این دریاچه ریختند.در طول سال های مختلف مقادیر زیادی از این طلاها کشف شد اما  گفته شده که نزدیک به 300 ملیون دلار از این گنج ها هنوز در این مکان قرار دارد.

گنج San Miguel

ارزش: 2 میلیارد دلار

در نزدیکی سال 1715 اسپانیه تعدادی کشتی بزرگ پر از گنج های گران قیمت داشت. دولت اسپانیا تصمیم گرفت تا این کشتی ها را در زمان طوفان ها جا به جا کند تا دزدان دریایی به آن ها حمله نکنند، این موضوع ایده ای کاملا اشتباه بود. تمامی 11 کشتی در طوفان غرق شدند و 2 میلیارد دلار گنج آن ها ناپدید شد.از آن زمان تا به امروز 7 عدد از کشتی ها پیدا شده اما گنج های آن ها بسیار ناچیز بوده است.

گنج های طلایی Flor De Mar

ارزش: 2.6 میلیارد دلار

یک کشتی عظیم 400 تنی به نام گل دریا در سال 1511گرفتار دریایی طوفانی شد و غرق شد. گفته شده که این کشتی در آن زمان 60 تن طلا حمل می کرده است.گفته شده که این کشتی تا به امروز بیشترین تعداد جست و جو گران گنج را جذب کرده است.

ارزشمندترین گنجینه های گمشده تاریخ

گنجینه دریاچه تاپلیتز (گنج هیتلر)

پس از جنگ جهانی دوم، گنجینه‌ای باورنکردنی از شمش‌های طلا، جواهرات و پول‌های رایج کشورهای دیگر که درمجموع ارزش آن‌ها به چهار میلیارد دلار می‌رسید و همگی این ثروت متعلق به هیتلر بود، از بانک رایش آلمان‌ها ناپدید شد. گفته می‌شود اشیای قیمتی از این گنجینه در کشورهایی مانند پرتغال، سوئیس، ترکیه، اسپانیا و سوئد یافت شده است اما مقدار آنها اصلاً قابل مقایسه با گنج گمشده هیلتر نیست. هنوز هم با وجود گذشت سال‌ها از جنگ جهانی دوم، بسیاری به دنبال به دست آوردن این گنجینه با ارزش هستند و این در حالی است که محل وجود این ثروت عظیم به صورت یک راز باقی‌مانده است. درباره محل گنجینه هیتلر، نظریات گوناگونی وجود دارد؛ بر اساس یکی از مشهورترین نظریه‌ها، همه طلا و جواهرات در جایی مخفی همراه با جسد هیتلر در آلمان به خاک سپرده شده‌اند. بعضی از محققان معتقدند که این گنجینه در زیر دریاچه «تاپلیتز» اتریش پنهان شده است و عده‌ای دیگر می‌گویند که همه پول‌ها به همراه شمش‌های طلا و جواهرات در بانک‌های مختلف جهان سپرده شده‌اند. از آنجا که محل دقیق گنج هیتلر مشخص نیست، این ثروت چهار میلیارد دلاری به صورت یک راز اسرارآمیز باقی‌مانده است.

اتاق کهربا

کسانی که اتاق کهربا را دیده بودند، می‌گفتند باید آن را هشتمین پدیده عجیب دنیا دانست. شاید بتوان گفت این منحصربه‌فردترین گنج گمشده تاریخ باشد؛ اتاقی که تمام دیوارهایش با کهربا و انواع جواهرات قیمتی و آینه‌های طلاکاری شده و چهار نوع موزائیک‌کاری فلورانسی تزئین شده ‌بود. این اتاق که 11 مترمربع بزرگی‌اش بود، سال 1716 میلادی برای «فردریک اول» پادشاه پروس در نزدیکی کاخ «کاترین» در سن‌پترزبورگ روسیه ساخته شد. اگر این اتاق امروز وجود داشت، ارزش آن بیش از 142 میلیون دلار بود. آوازه دلربایی این اتاق به گوش آدولف هیتلر هم رسیده بود و هنگامی که او با ارتش نازی به روسیه حمله کرد، کوشید این اتاق را همراه خودش به آلمان ببرد. اما با اولین تکان‌ها چندین کیلو از جواهرات و تزئینات اتاق شروع به خرد شدن کردند. هرچند او تلاش کرد با چسباندن کاغذ دیواری مانع از فرو ریختن آن شود، اما این اقدام هم بی‌فایده بود. سال 1941 نازی‌ها بخش‌های زیادی از شهر را فتح کردند و سال 1945 بار دیگر روسیه آن را پس گرفت. اما از آن روز دیگر کسی از این اتاق اطلاعی ندارد. البته ساختار این اتاق را در کاخ کاترین برای نمایش بازسازی کرد‌ه‌اند که عکس بالا مربوط به همان مکان بازسازی شده است.

راز گنج های پنهان شده در ایران
راز گنج های پنهان شده در ایران

گنج ریش سیاه

«ریش سیاه» (با نام اصلی «اِدوارد تیچ») را می‌توان مشهورترین دزد دریایی تاریخ دانست. او تنها در طول دو سال (1716 تا 1718) ثروت بزرگی برای خودش دست و پا کرد. آن دوران، دوره چپاول طلا و نقره بود و هر کشوری طلای بیشتری داشت، قدرتمندتر بود. اسپانیایی‌ها در این مورد سرآمد دیگران بودند و با استخراج معادن در مکزیک و آمریکای جنوبی این جواهرات را در کشتی‌های بزرگ به اسپانیا منتقل می‌کردند و این بهترین فرصت برای ریش سیاه و دوستانش بود. آن‌ها سر فرصت روی آب‌های اطراف اسپانیا گشت می‌زدند تا سر و کله کشتی‌های اسپانیایی پیدا شود و آن وقت به غارت کشتی می‌پرداختند؛ بعد از غارت هم شخصاً تمام جواهرات را در جایی دفن می‌کرد.

ریش سیاه که دیگر حسابی برای خودش در شرارت نامی دست و پا کرده بود، طولی نکشید که بالاخره در 1718 دستگیر و اعدام شد؛ اما هیچ‌کس نفهمید که او آن همه گنج و ثروت را کجا مخفی کرده بود. تا مدت‌ها افراد زیادی دنبال این گنج افسانه‌ای رفتند، حتی در سال 1998 کشتی غرق ‌شده او را از زیر آب بیرون آوردند، اما حتی یک نشانه هم از گنج به دست نیامد. محققان حدس می‌زنند که این گنج در جزایر «کارائیب» یا خلیج «ویرجینیا» و شاید هم غارهای جزیره «کایمان» دفن شده باشد.

مقبره فراعنه

وقتی که «هاوارد کارتر» در سال 1922 توانست مقبره «توت آنخ آمون» را در «دره پادشاهان» پیدا کند، از دیدن زرق و برق جواهراتی که این پادشاه جوان با خود به دنیای دیگر برده بود (در حقیقت جواهراتی که با این پادشاه دفن شده بود) زبانش به لکنت افتاد. در کنار اتاقی که این فرعون جوان در آن به خاک سپرده شده بود، خزانه‌ای وجود داشت که در آن جواهرات زیادی انباشته شده بود. جست‌وجو در این اتاق حدود 10 سال وقت کارتر را گرفت تا بتواند فهرستی از تمام جواهرات و وسایل درون آن تهیه کند. این در حالی است که وقتی مقبره‌های فرعون‌های دیگر در اواخر قرن 19 کشف می‌شد، تمامی خزانه‌هایشان خالی بود. این موضوع نشان دهنده این قضیه است که دزدان مقبره در طی قرن‌های گذشته تمامی گنجینه‌های این مقبره‌ها را خالی کرده‌اند. اما مسئله‌ای که ذهن تمام کاوشگران مقبره فرعون‌ها را به خود مشغول کرده این است که خارج کردن تمام گنج‌های مقبره‌ فراعنه نیاز به وسایل و مهارت خاصی دارد که ممکن است از عهده دزدان مقبره‌ها خارج باشد؛ پس چه اتفاقی برای سایر گنجینه‌های مدفون در کنار فراعنه مصر افتاده است؟ هیچ اطلاعی در دسترس نیست.

گنج پرو

در سال 1820 میلادی شهر «لیما» از کشور پرو در معرض یک شورش عظیم و عمومی قرار گرفت. به همین منظور حکام پرویی تصمیمی گرفتند که جواهرات موجود در شهر را برای دور ماندن از سرقت به مکزیک منتقل کنند. گنج‌ها شامل مقادیر زیادی جواهرات به‌صورت سنگ، شمعدان‌های طلا، مجسمه حضرت مریم از طلا و ظروف قیمتی دیگر بود. این گنج یازده کشتی را به‌طور کامل پر کرد. «ویلیام تامپسون» مسئول کشتی و حمل این گنج عظیم به مکزیک بود. اما غافل از آنکه در میان همراهان و کارگران کشتی، دزدان دریایی رخنه کرده‌اند. پس از سرقت، دزدان تصمیم گرفتند که جواهرات را به جزیره «کوکاس» در اقیانوس هند برده و در آن محل نگه‌دارند تا آب‌ها از آسیاب بیافتد. تامپسون که خود هم با دزدان همدست شده بود، به‌اتفاق سارقان به جزیره می‌رود. اما ارتش مکزیک در تعقیب آن‌ها وارد جزیره می‌شود. به همین جهت دزدان به‌سوی جنگل‌های انبوه گریختند. از آن زمان تاکنون دیگر هیچ اطلاعی از این گنج نیست. تاکنون نیز 300 گروه به جستجوی این گنج رفته‌اند اما به موفقیتی دست پیدا نکرده‌اند. به همین جهت برخی مدعی‌ هستند که دزدان دریایی گنج را در جزیره دیگری دفن کرده و سپس به این محل آمده‌اند تا مکان اصلی آن لو نرود.

گنجینه مونتزوما

در زمان هجوم اسپانیایی‌ها به امپراتوری «آزتک» در مکزیک در سال 1520، پادشاه «مونتزوما» به‌شدت مجروح شد و «هرناندو کورتس» فرمانده اسپانیایی به همراه افرادش تحت محاصره جنگجویان آزتک در پایتخت قرار گرفت. پس از روزها درگیری خونین، کورتس به افرادش دستور داد که گنجینه‌های عظیم مونتزوما را بسته بندی کرده و شبانه از آنجا فرار کنند، اما هنوز مسیر زیادی را طی نکرده بودند که دوباره تحت محاصره قرار گرفتند. این درگیری و کشتار عظیم، دریاچه «تزوکو» را مملو از اجساد اسپانیایی‌ها و گنجینه به سرقت رفته کرد. ارتش وحشت‌زده اسپانیا در تلاش برای نجات جانشان، از بردن غنایم و گنجینه صرف‌نظر کرد. این گنجینه حاوی سکه‌های طلا و نقره بی‌شمار و جواهرات قیمتی بود. ‌

کورتس و افرادش یک سال بعد دوباره به آنجا برگشتند. ساکنان پایتخت با آگاهی از هجوم دوباره اسپانیایی‌ها، بقایای گنجینه‌های شهر را در اطراف و درون دریاچه «تزوکو» دفن کردند. این گنجینه عظیم در زیر انبوه گل و لای به قدمت 5 قرن در حاشیه مکزیکوسیتی (مظهر مدرن پایتخت آزتک‌ها) مدفون شده است. نسل‌های متعدد جویندگان گنج تلاش‌های ناموفقی برای یافتن این گنجینه عظیم انجام دادند و حتی یکی از ر‌ؤسای جمهور سابق مکزیک دستور داد بستر دریاچه را لایروبی کنند؛ اما هیچ اثری از گنجینه یافت نشد.

secret-of-hidden-treasure
secret-of-hidden-treasure

کشتی فلور دلامار

«فلور دلامار» یک کشتی 400 تنی پرتغالی بوده که طبق اسناد موجود در سال‌های 1500 میلادی که عصر «کشتی‌ها و اکتشافات» نامیده می‌شود، در دریاها حکمرانی می‌کرد و به آن لقب «گل اقیانوس» را داده بودند. این کشتی 3 دکل بزرگ و 6 بادبان داشت. فلور دلامار در زمان وجودش، هزاران کیلومتر از اقیانوس‌ها را درنوردید و صدها شهر گوناگون را کشف و البته گنجینه‌های زیادی را هم غارت کرد. علی‌رغم تمام قدرت و صلابتی که این کشتی در دریاها داشت و گویی شکست‌ناپذیر بود، به‌طور غیرمنتظره‌ای در خلیج «سوماترا» گرفتار طوفان می‌شود و همراه با تمام خدمه‌اش غرق می‌شود. گفته می‌شود بار این کشتی در آن موقع مقدار بسیار زیادی طلا، جواهر، عطرهای گران‌بها و صندوقچه‌هایی مملو از سنگ‌های قیمتی از سراسر دنیا بوده است.

هنوز بعد از سالیان دراز، مکان اصلی غرق شدن این کشتی مشخص نشده است و با اینکه تعداد زیادی از محققان و کاوشگران، ادعا کردند که این مکان را پیدا کرده‌اند ولی مدرکی برای اثبات ادعای خود نداشته‌اند و همچنان این غول افسانه‌ای همراه با یاران و سرمایه عظیم خود، در ته اقیانوس‌ها آرام گرفته است.

مقبره کین شی هوانگ

مقبره «کین شی هوانگ» اولین امپراتور چین  که در 210 سال قبل از میلاد بر این سرزمین حکومت می‌کرد، واقع در مرکز کشور چین و مدفون در خندقی عمیق است. با اینکه مکان حدودی قبر آرامگاه وی مشخص شده است اما به دلیل محدودیت‌های وضع شده از طرف دولت چین و همچنین محدودیت‌هایی که تکنولوژی فعلی برای انسان رقم زده است، هنوز کسی نتوانسته به قسمت اصلی این مکان اسرارآمیز پا بگذارد. البته محیط بیرونی این مقبره که سربازان سفالی در آن قرار دارند، کشف و مورد بازدید قرار گرفته است ولی قبر اصلی که در مرکز قرار دارد و طبق افسانه‌های گفته شده، همراه با 8000 سرباز سفالی دیگر و مقدار زیادی فلزات گران‌بها مدفون شده، هنوز دست‌نخورده و مانند یک راز بزرگ مانده است.

بسیاری از این محدودیت‌ها که به وسیله دولت چین برای اکتشاف این مکان وضع شده، به دلیل اشتباهاتی است که کاوشگران هنگام تجسس مقبره «پادشاه تات» مرتکب شدند و دولت چین نمی‌خواهد همان اتفاق دوباره در این مکان تکرار شود و اطلاعات مهم و حیاتی از دست برود. دست‌نوشته‌های باستانی می‌گویند که پادشاه هوانگ خود را همراه با چند هزار سرباز سفالی دفن کرده تا در دوران پسا مرگش او را در برابر اهریمنان حفظ و حراست کنند. همچنین در آن‌ها اذعان شده که محیط مقبره با بخار جیوه و رودهایی پر شده از مایع آن محافظت می‌شود. به همین دلیل باستان‌شناسان از کاوش بیشتر دست نگه داشته‌اند تا روزی که علم و تکنولوژی بتواند سلامت آن‌ها را تضمین کند. آن زمان کی می‌رسد؟ در حال حاضر کسی نمی‌داند!

کشتی سن‌خوزه

کشتی بادبانی سن خوزه (San Jose)، کشتی افسانه‌ای اسپانیایی و مملو از جواهراتی از مستعمرات امریکایی بوده که بیش از 300 سال قبل و در جریان جنگ با انگلیسی‌ها غرق شده است. ارتش کلمبیا، به همراه گروهی علمی متشکل از تاریخ‌شناسان و مهندسان، موقعیت کشتی را در 16 مایلی «کارتائنا» (Cartagena) شهری ساحلی در شمال کلمبیا، شناسایی کردند. گفته می‌شود این کشتی حامل میلیون‌ها سکه‌ی طلا و جواهرات مختلف است که ارزش آنها مجموعا 14 میلیارد دلار برآورد شده است. آسوشیتدپرس اعلام کرد که شاید این «بزرگ‌ترین گنجینه‌ی غرق‌شده در دنیا باشد».

کشتی سن خوزه در تابستان 1708 غرق شد. این کشتی در تلاش بوده تا از کشتی‌های جنگی انگلیسی پیشی بگیرد که قصد داشتند سن خوزه را اسیر و یا مسیر آن را مسدود کنند. سن خوزه یک کشتی مهم، با سه عرشه و 600 نفر روی آن بوده است. محموله‌ی آن شامل طلا، نقره، زمرد، مروارید، الماس و یاقوت بنفش به‌عنوان سرمایه برای جنگ اسپانیا علیه انگلستان و متفقین در نظر گرفته شده بود که بر سر جانشینی تاج و تخت اسپانیایی جنگیدند.

از گنجینه‌ی موجود در سن خوزه از زمان غرق شدن آن تاکنون به‌عنوان گنجینه‌ای افسانه‌ای یاد می‌شد. اکنون که این گنجینه کشف شده است، جنگ تازه‌ای بر سر اینکه چه کسی آن را تصاحب می‌کند، ایجاد شده است. قطعاً کلمبیا خواهان این گنج است. اما شرکت منجی امریکایی که در دهه‌ی 1980 موقعیتی مکانی برای کشتی مشخص کرده بود، مدعی سهم بزرگی از این گنجینه است (این ادعا سال‌ها در دادگاه مورد بحث قرار گرفته است.) اسپانیا نیز در تلاش است تا بخشی از این گنجینه را از آن خود کند. با تمام حرف‌های گفته شده، هنوز برخی از کارشناسان معتقدند که بخش عظیمی از این گنجینه در ته دریا جا خوش کرده و کشف نشده باقی‌مانده است.

گنجینه شوالیه‌های معبد

شوالیه‌های معبد (تِمپلارها) یکی از مرموزترین محفل‌های شناخته شده در تاریخ بشریت هستند. این گروه نظامی-سیاسی در قرون وسطی قدرت و نفوذ بسیاری داشت. تمپلارها به دلیل داشتن اعتقادات مذهبی خاص خود، برای سال‌های متوالی از حمایت اشراف‌زادگان و سیاسیون قدرتمند برخوردار بودند و در عوض آن، قول محافظت از آن‌ها را می‌دادند. این گروه بعد از سالیان دراز در قدرت ماندن، با شکست خوردن‌های متوالی مسیحیون از مسلمانان، این محفل هم کم کم از آن صلابت همیشگی افتاد. با از هم پاشیدن این گروه، ثروت هنگفتی اعم از جواهرات، طلا و دست‌نوشته‌های مهم مذهبی که در اختیار داشتند، ناپدید شد. بعد از قرن‌ها مکان این گنجینه عظیم مادی و معنوی، به‌صورت یک راز باقی‌مانده است و هیچ‌کس حتی از محتویات اصلی این گنجینه و ارزش واقعی آن اطلاع دقیقی ندارد.

معرفی نویسنده:

پروفایل روابط عمومی آسمونی که موضوعات و مطالب آن توسط جمعی از همکاران دپارتمان های مختلف آسمونی نگارش و ویراستاری می شود، که بیشتر حول و محور موضوعات عمومی و روزانه می باشد

ثبت نظر درباره «راز گنج های پنهان شده در ایران»

دیدگاه خود را در کادر زیر بنویسید

8 - 5 = ?