کد مطلب:  27889 
درج نظر
درج نظر
زمان مطالعه: 6 دقیقه
بازاریابی موتورهای جستجو

بازاریابی موتورهای جستجو

بازاریابی موتورهای جستجو یکی از مباحث مهم برای کسانی است که در دنیای وب فعالیت می کنند. شما چقدر با...
زمان مطالعه: 6 دقیقه
بازاریابی موتورهای جستجو
بازاریابی موتورهای جستجو


بازاریابی موتورهای جستجو یکی از مباحث مهم برای کسانی است که در دنیای وب فعالیت می کنند. شما چقدر با بازاریابی موتورهای جستجو آشنایی دارید؟ اگر می خواهید در مورد بازاریابی موتورهای جستجو بیشتر بدانید این بخش آسمونی را تا پایان مطالعه نمایید چرا که به معرفی کامل بازاریابی موتورهای جستجو می پردازیم.

بازاریابی موتورهای جستجو چیست؟

بازاریابی موتور جستجو (Search Engine Marketing) یکی از زیرمجموعه‌های بازاریابی اینترنتی (Internet Marketing) است. این تکنیک باعث افزایش بازدید سایت در نتایج صفحات موتورهای جستجو به اختصار SERP می‌شود. این روش به کمک بهینه‌سازی و تبلیغات صورت می‌پذیرد. بازاریابی موتورهای جستجو (SEM) ممکن است به کمک بهینه‌سازی موتورهای جستجو به تنظیم و بازنویسی محتوای وب سایت‌ها برای رسیدن به رتبه بالاتر در موتورهای جستجو ختم گردد؛ یا به صورت پرداخت کلیکی (Pay Per Click) باشد.

تاریخچه بازاریابی موتورهای جستجو

با روند افزایشی تعداد وب سایت‌ها در اواسط دهه 1990 موتورهای جستجو شروع به برنامه‌ریزی برای نمایش مطالب به کاربران کردند. با گذشت زمان در سال 1996 موتورهای جستجو شروع به ساخت مدل کسب و کار خود برای سرمایه‌گذاری در خدمات مد نظر مانند تبلیغات کلیکی (Pay Per Click) پرداختند.

در سال 1998 Goto.com نام خود را تغییر داد و در سال 2001 پیش‌درآمدی برای خرید آن توسط کمپانی یاهو بوجود آمد و در نهایت در سال 2003 توسط این کمپانی خریداری شد؛ و اکنون به فرصتی برای تبلیغاتچی‌ها جهت بازاریابی موتور جستجو یاهو تبدیل گردیده‌است. در سال 2000 نیز گوگل به نمایش تبلیغات خود از طریق گوگل اد وردز (Google Adwords) روی آورد.

با گسترش تبلیغات در موتورهای جستجو مشاورین بهینه‌سازی موتورهای جستجو به گسترش پیشنهادهای خود به کسب و کارهای مختلف جهت نمایش تبلیغات آنان پرداخته و تعداد این آژانس‌ها نیز روز به روز در حال افزایش است. واژه بازاریابی موتورهای جستجو اولین بار توسط دنی سالیوان در سال 2001 اختراع شد. البته از نقش مهم دیجیتال مارکتینگ نیز در توسعه بازاریابی موتورهای جستجو نباید گذشت.

search-engine-marketing
search-engine-marketing


درآمد موتورهای جستجو از بازاریابی موتورهای جستجو

بزرگترین فراهم کنندگان بستر بازاریابی موتورهای جستجو گوگل ادوردز (Google Adwords)، بینگ ادز (Bing Ads) و بایدو (Baidu) می‌باشند. بازاریابی موتورهای جستجو به سرعت در حال رشد می‌باشد مدیریت کمپین موتورهای جستجو یا به صورت مستقیم یا از طریق فراهم کنندگان ابزار بازاریابی موتورهای جستجو (SEM) در اختیار کاربران بازاریابی موتورهای جستجو قرار می‌دهد.

20 لغت گران‌قیمت جهت تبلیغات در گوگل ادز ورد عبارتند از: بیمه (Insurance)، وام (Loans)، رهن (Mortgage)، وکیل (َAttorney)، اعتبار (Credit)، وکیل (Lawyer)، کمک مالی (Donate)، مدرک (Degree)، میزبانی (Hosting)، ادعا (Claim)، کنفرانس تلفنی (Conference Call)، تجارت (Trading)، نرم‌افزار (Software)، بازیابی (Recovery)، انتقال (Transfer)، سوخت/الکتریسیته (Gas/Electricity)، کلاس (Classes)، توان بخشی (Rehab)، درمان (Treatment)، خون بند ناف (Cord Blood) می‌باشند. هزینه تبلیغات بابت هر کلیک از 27٫80 دلار شروع و تا 54٫91 دلار ادامه می‌باید. گوگل در چهار فصل منتهی به سال 2011 در مجموع 34٫4 میلیارد دلار از این طریق درآمد کسب کرده‌است. 97 درصد درآمد گوگل از طریق پرداخت کلیکی تأمین می‌گردد.

بازاریابی موتورهای جستجو
بازاریابی موتورهای جستجو


تفاوت SEO و SEM (بازاریابی موتورهای جستجو)

هر چیزی که به بهینه‌سازی موتورهای جستجو (SEO) با هدف ترفیع وب سایت و افزایش بازدید وب سایت منجر شود بازاریابی موتور جستجو گفته می‌شود. بازاریابی موتورهای جستجو نظم بیشتری نسبت به بهینه‌سازی موتورهای جستجو دارد. در این روش از ابزارهایی چون گوگل ادوردز (Google Adwords)، بینگ ادز (Bing Ads) و مایکروسافت ادسنتر (Microsoft adCenter) و تبلیغات کلیکی استفاده می‌شود.

آنالیز کلید واژه‌ها در هر دو روش (SEO) و (SEM) مورد استفاده قرار می‌گیرد. به هر حال SEM واژه ای گسترده‌تر نسبت به SEO می‌باشد.

یک بخش دیگر از (SEM) بازاریابی رسانه‌های اجتماعی (SMM) می‌باشد. در این تکنیک به اندازه‌گیری ارزشمندی خدمت یا محصول از دیدگاه مشتریان پرداخته می‌شود. جدیدترین و پیشرفته‌ترین تئوری‌ها در زمینه (SEM) مدیریت بازاریابی موتورهای جستجو (SEMM) که شامل بهینه‌سازی موتورهای جستجو (SEO) با تمرکز بر نرخ بازگشت سرمایه (ROI) می‌باشد.

(SEM) به معنای فروش محصولات شما توسط کاربرانی که از موتور جستجو وارد سایت شما می‌شود در واقع سئو (seo) بخشی از (SEM) است خیلی از دوستان می‌پرسند که کدام بهتر است ما روی (seo) تمرکز کنیم یا روی sem ببینید نمی‌توان قطعی گفت اما سایتی در روش بازاریابی موتور جستجو (SEM) موفق خواهد شد که سئو خوبی داشته باشد یعنی شما سایت را بهینه‌سازی کنید و بعد از هر روش دیگر روی گرفتن مشتری از موتورهای جستجو تمرکز کنید شاید خیلی وقت‌های تبلیغات خود گوگل را دیده باشید که مثلاً شما دنبال مطلبی هستید که بعضی سایت‌ها با هزینه به گوگل سایتی را برای موضوع خاصی به صورت تبلیغ قرار می‌دهد این روش به تبلیغات شما بر می‌گردد و به طور دقیق نمی‌توان گفت زیر مجموعه این روش است چرا اینکه بعد از اینکه تمام شود سایت شما نمایش داده نمی‌شود.

search-engine-marketing
search-engine-marketing


بذارید مثالی بزنم فکر کنید شما می‌خواهید سئو(seo) محلی چیست را جستجو کنید وقتی جستجو می‌کنید مثلاً 200 سایت در مورد این مطلب سایت گذاشته‌اند ایا شما بیرون از فضای مجای مثلاً مغازه است که سئو (seo) محلی بفروشد یا مثلاً شرکتی آنقدر برند شده‌است که بشناسید این جاست که از گوگل استفاده می‌کنید و نقش (seo) و (SEM) مشخص می‌شود بعضی محصولات بازار آنها فقط موتورهای جستجو هستند و نمی‌توان به غیر از به موفقیت‌های خوب و فروش مناسبی رسید حال شا جستجو می‌کنید از بین این همه سایت (وب گاه) کدام را انتخاب می‌کنید آیا سایتی که حتی در صفحه سوم است شانسی برای موفقیت دارد به نظر شما میزان فروش سایتی که رتبه اول گوگل است چقدر می‌تواند باشد پس شما باید کسب درآمد از موتورهای جستجو یا Search Engine Marketing بازاریابی موتورهای جستجو را به خوبی بشناسید تا موفق شوید.

بازاریابی موتورهای جستجو
بازاریابی موتورهای جستجو


حال سؤال اینجاست در این نبرد گوگل چه سایتی برنده می‌شود؟ چه سایتی صفحه اول است ؟چه سایتی می‌تواند موفق باشد؟ آیا فقط در سایت خود محصولات خود را معرفی کنیم؟ آیا فقط محتوا تولید کنیم با این روش‌های می‌توانیم مشتری از گوگل بگیریم شاید خیلی جالب باشه وقتی به یه شرکتی زنگ می‌زنید که در دنیای مجازی و اینترنت فعالیت می‌کند بارها شده‌است که از شما می‌پرسند از چه طریقی با سایت ما آشنا شده‌اید و جالب اینه که اکثر این سؤال‌ها یک پاسخ دارد بله گوگل شاید همین گوگل که خیلی از دوستان در الکسا 80 درصد از ان ورودی دارند نمی‌دانند همان 20 درصد باقی مانده‌ام از طریق گوگل با سایت شما آشنا شده‌اند و بازدید کننده ثابت سایت شما شده‌اند پس بدانید کسب درآمد از موتورهای جستجو روز به روز بیشتر می‌شود اگر یک فروشگاه کوچک امروز تأسیس کنید شاید چند سال دیگر که همهٔ خریدها اینترنتی شود شما انسان موفقی باشید چرا که هم آینده نگر بوده‌اید هم چند سال از رقبا جلوتر بوده‌اید.

search-engine-marketing
search-engine-marketing


خیلی از دوستان فکر می‌کنند حتماً باید در شروع مثل سایت‌های بزرگ ایرانی باشند اما باور کنید همین سایت‌های بزرگ هم انبار نداشته‌اند و روزهای اول با مغازه دارها صحبت می‌کردند و از آنها جنس می‌گرفتند و پست می‌کردند هر کاری تلاش و صبر را ملزم است حتی سئو (seo)حرفه ای جالب بدانید بعضی موارد که در رتبه‌بندی موتورهای جستجو مؤثر است که خیلی از سایت‌های بزرگ ان را رعایت نمی‌کنند مثلاً اگر سایتی که در زمینه (SEM) فعالیت می‌کند اگر دامنه آن همین کلمه باشد می‌تواند برایش مؤثر باشد هر چند خیلی کم یا پیدا کردن یک موضوع پر جستجو و بکر مثلاً اگر شما برای شروع کار خود بیاید جنس‌های که خیلی معروف هستند را انتخاب کنید که سایت‌های بزرگ روی ان دست گذاشته‌اند خیلی راحت زمین‌می‌خورید اکثر آدم‌های که موفق نمی‌شوند به دلیل این است می‌خواهند بزرگ باشند نمی‌دانند هر انسانی بزرگ یک روز از صفر شروع کرده‌است و صد زمانی معنی پیدا می‌کند که شما یک را درک کرده باشی فرق بین آدم بین رسیدن به صد است یک نفر صد را انتخاب می‌کند در شروع هیچ وقت به ان نمی‌رسد یک نفر از یک شروع می‌کند اما با تلاش و صبر به صد می‌رسد.

بازاریابی موتورهای جستجو
بازاریابی موتورهای جستجو


خیلی وقت‌ها سایت‌های بزرگ را بررسی که می‌کنیم که امروز بهترین رتبه‌های موتورهای جستجو را دارند می‌بینیم مطالب آنها در شروع حتی در موتورهای جستجو نبوده‌است و آنها امیدوارنه ادامه داده‌اند و در سال اول هیچ درآمدی نداشته‌اند اما امروز سود آنها را نمی‌شود حساب کرد چرا چون حتی سئو(seo) ملزم کمی صبر و پیوسته بودن است بزاید یک مثال از خود سایت بزنم وقتی من مطلب سئو(seo)چیست را انتشار دادم در جستجو گوگل نبود شاید هر کسی بود می‌گفت ولش کن سایتی که مطلب آن در گوگل حتی نیست چه موفقیتی به دست می‌آورد اما من بعد از این روند بیشتر روی سایت تمرکز کردن و بعد از مدتی به صفحه 18 گوگل آمد با خود گفتم روی سایت کار می‌کنم با روش‌های مختلف به نظر شما امروز رتبه این مطلب صفحه چندم است من این را به شما می‌سپارم تا جستجو کنید حال متوجه نقش موتورهای جستجو در کسب درآمد شما می‌شوید باور کنید سایت‌های از گوگل امروز دارمدهای میلیونی کسب می‌کنند که یک روز فکر نمی‌کردند گوگل این همه قدرتمند شود و رتبه اول الکسا ایران را داشته باشد نمی‌دانستید بله رتبه اول الکسا ایران گوگل جالب است این معنی ان را می‌دهد که چقدر ایرانی‌ها از موتور جستجو گوگل استفاده می‌کنند من این کار تأیید نمی‌کنم اما واقعیت این است که امروز برای کسب درآمد از دنیای مجازی باید در موتورهای جستجو محبوب باشید و رتبه خوبی داشته باشید تا بازدید کننده را به راحتی به مشتری تبدیل کنید پس یکی دیگر از این روش‌ها پیدا کردن یک موضوع یا کلمه کلیدی که شانس موفقیت در ان بسیار زیاد است و می‌توان روی ان وقت و هزینه گذاشت و راحت تر برای شما درآمد زایی می‌کند.

 
: برای دریافت مشاوره درباره بازاریابی موتورهای جستجو فرم زیر را تکمیل کنید
واریز هزینه و دریافت مشاوره توسط آسمونی
نظر خود را درباره «بازاریابی موتورهای جستجو» در کادر زیر بنویسید :
2 + 9 = ?
لطفا شرایط و ضوابط استفاده از سایت آسمونی را مطالعه نمایید