مهاجرت به آمریکا و کانادا
کد مطلب:  28592 
درج نظر
درج نظر
زمان مطالعه: 2 دقیقه
سی‌ان‌ان: عربستان شاید بتواند لبنان را قورت دهد اما نمی‌تواند آن را هضم کند

سی‌ان‌ان: عربستان شاید بتواند لبنان را قورت دهد اما نمی‌تواند آن را هضم کند

000 به گزارش آسمونی:شبکه تلویزیونی سی‌ان‌ان آمریکا در گزارشی به استعفای سعد حریری و موضوع دخالت عربستان در...
زمان مطالعه: 2 دقیقه
سی‌ان‌ان: عربستان شاید بتواند لبنان را قورت دهد اما نمی‌تواند آن را هضم کند
سی‌ان‌ان: عربستان شاید بتواند لبنان را قورت دهد اما نمی‌تواند آن را هضم کند
000

به گزارش آسمونی:شبکه تلویزیونی سی‌ان‌ان آمریکا در گزارشی به استعفای سعد حریری و موضوع دخالت عربستان در امور داخلی لبنان پرداخت. سایت اینترنتی شبکه تلویزیونی سی‌ان‌ان آمریکا در گزارشی درباره تحولات اخیر لبنان نوشت: در سراسر بیروت پوسترهایی از سعد حریری نخست‌وزیر مستعفی لبنان به چشم می‌خورد که برروی آنها به زبان عربی نوشته شده است "ما همگی با تو هستیم".

این پوسترها نشان‌دهنده حمایت از شخصِ حریری به عنوان یک سیاستمدار نیستند بلکه ابراز همبستگی با مردی است که مردم لبنان معتقدند از سویعربستان به اسارت گرفته شده است.

زمانی که حریری یکشنبه گذشته برای نخستین بار از زمان اعلام استعفا از طریق یک مصاحبه زنده در صفحه تلویزیون لبنان ظاهر شد، کاملا خسته و ناامید به نظر می‌رسید. او گفت که قصدش از استعفا این بوده که به جامعه لبنان یک شوک مثبت وارد کند.

اما آنچه که لبنان را در شوک فرو برد، استعفای او در ریاض و اعلام خبر آن از شبکه تلویزیونی سعودی العربیه بود. چراکه تاکنون هرگز چنین چیزی در هیچ کجای جهان اتفاق نیفتاده بود.

او در بیانیه استعفای خود ایران و حزب الله را به بی‌ثبات کردن کشورش و منطقه متهم کرد و مدعی شد که جانش در لبنان در معرض خطر بوده است.

اما بسیاری در لبنان از جمله «میشل عون» رئیس جمهور این کشور معتقدند عربستان در پس استعفای حریری قرار داشته است. با این حال، چه عربستان در پس این قضیه قرار داشته است چه نه، به نظر می‌رسد آنچه مقامات ریاض از استعفای سعد حریری انتظار داشتند تا این لحظه محقق نشده‌ است.

یک روز پس از استعفای حریری، سید حسن نصرالله دبیرکل حزب الله لبنان از طریق شبکه تلویزیونی المنار اعلام کرد که بیانیه حریری را عربستان به او دیکته کرده بود. سیدحسن نصرالله در این سخنرانی هیچ انتقادی از حریری نکرد بلکه در عوض کاملا با او ابراز همدردی کرد.

میشل عون هم پس از سخنرانی دبیرکل حزب الله، از سعد حریری به عنوان یک "گروگان" یاد کرد و ممانعت از بازگشت او به کشورش را حمله به استقلال لبنان خواند.

حتی هم‌حزبی‌های خود سعد حریری نیز از استعفای او در عربستان و تلاش ریاض برای تعیین یک نخست‌وزیر جدید برای لبنان استقبال نکردند. وزیر کشور لبنان یکی از این افراد بود که گفت لبنانی‌ها گله گوسفند یا یک قطعه زمین نیستند که بتوان مالکیت‌ آنها را از شخصی به شخص دیگر منتقل کرد!

لبنان کشور کوچکی است که اقتصاد آن به دلیل فقر منابع، از دیرباز متکی به کشورهای نفت خیزی مانند عربستان بوده و در عوض،‌ ده‌ها سال است که به زمین بازی ثروتمندان سعودی تبدیل شده است.

این کشور همچنین از زمان فراعنه و رومی‌ها به دخالت‌های خارجی عادت کرده است و این دخالت‌ها امروز نیز نه تنها از سوی سعودی‌ها بلکه از جانب آمریکایی‌ها نیز دنبال می‌شوند.

اما این بار ظاهرا این دخالت‌ها یه یک "سطح جدید" رسیده‌اند؛ چراکه به گفته لبنانی‌ها، دخالت در امور داخلی کشور یک چیز است و بازداشت نخست‌وزیر آن یک چیز دیگر!

اگر سعودی‌ها همانگونه که گفته می‌شود، در پس استعفای سعد حریری و تحولات اخیر لبنان هستند، باید ضرب‌المثلی که از قدیم در مورد این کشور گفته می‌شود را برای همیشه در خاطر داشته باشند و آن اینکه: "لبنان را به راحتی می‌توان قورت داد اما نمی‌توان به همان راحتی آن را هضم کرد!"

چنانچه عربستان سعودی با رهبری شاهزاده 32 ساله خود محمد بن سلمان قصد انجام این کار را دارد باید از هم‌اکنون خود را برای یک سوءهاضمه شدید آماده کند.

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان
مهاجرت به آمریکا و کانادا
: برای دریافت مشاوره درباره سی‌ان‌ان: عربستان شاید بتواند لبنان را قورت دهد اما نمی‌تواند آن را هضم کند فرم زیر را تکمیل کنید
واریز هزینه و دریافت مشاوره توسط آسمونی
نظر خود را درباره «سی‌ان‌ان: عربستان شاید بتواند لبنان را قورت دهد اما نمی‌تواند آن را هضم کند» در کادر زیر بنویسید :
5 + 7 = ?
لطفا شرایط و ضوابط استفاده از سایت آسمونی را مطالعه نمایید