عربستان در حال عقب نشینی در برابر ایران است | آسمونی
کد مطلب: 46547 درج نظر
زمان مطالعه: 4 دقیقه
عربستان در حال عقب نشینی در برابر ایران است

عربستان در حال عقب نشینی در برابر ایران است

روزنامه القدس العربی با اشاره به دست برتر ایران در تحولات منطقه نوشت ریاض روند عقب‌نشینی در مقابل تهران و آماده‌سازی زمینه برای گفتمان میان دو طرف را آغاز کرده است.
زمان مطالعه: 4 دقیقه
عربستان در حال عقب نشینی در برابر ایران است - Saudi Arabia is withdrawing from Iran
عربستان در حال عقب نشینی در برابر ایران است - Saudi Arabia is withdrawing from Iran
عربستان در حال عقب نشینی در برابر ایران است - Saudi Arabia is withdrawing from Iran

به گزارش آسمونی : روزنامه القدس العربی در یادداشتی تحت عنوان ریاض در حال کوتاه آمدن در برابر ایران است، نوشت: چهار سال پیش و با شروع جنگ یمن، رسانه‌های طرفدار محمد بن سلمان، ولیعهد سعودی، یک فیلم کارتونی پخش کردند که در آن محمد بن سلمان جنگ بر ضد ایران را فرماندهی می‌کند، اما این گفتمان پیروزی و اعتماد به نفس ولیعهد سعودی در برابر واقعیت‌ها منجر شد تا وی شروع به عقب‌نشینی از موضع خود کند؛ همچنان که گفتمان ریاض درباره پرونده سوریه نیز عقب‌نشینی است.در این مطلب آمده است: قبل از ولیعهدی محمد بن سلمان و با وجود دشمنی ریاض در برابر برخی دولت‌ها به ویژه تهران، عربستان سعودی به گفتمان سیاسی و نظامی بسیار معتدل پایبند بود، اما پس از اینکه محمد بن سلمان به علت بیماری سلمان بن عبد العزیز، پدرش (شاه عربستان)، کرسی‌های قدرت را به دست گرفت یک گفتمان نظامی قوی، همگان را تهدید می‌کند.

محمد بن سلمان در پیش‌بینی اوضاع منطقه شکست خورد

عربستان به دو مسئله اطمینان داشت؛ نخست اینکه این کشور تسلیحاتی پیشرفته در اختیار دارد و این امر می‌تواند برتری نظامی آن را تضمین کند. مسئله مربوط به کشوری است که جز پنج کشور نخست جهان از لحاظ تسلیحاتی است، اما عامل دوم اینکه ریاض به حمله نظامی آمریکا علیه ایران در دوره ریاست جمهوری دونالد ترامپ باور داشت. با وجود همکاری با کارشناسان غربی، محمد بن سلمان در پیش‌بینی تحولات، شکست خورد و برداشت درستی از واقعیت اطلاعات و داده‌ها نداشت اما اوضاع اساسا، متفاوت با برداشت‌های محمد بن سلمان پیش رفت به گونه‌ای که ریاض خود را در شرایط بی‌سابقه‌ای دید.در ادامه این مطلب آمده است: ظهور ایران به عنوان یک قدرت منطقه‌ای،  هم‌اکنون واقعیتی ژئوپلیتیک در منطقه خلیج فارس است و اتخاذ هر تصمیم راهبردی در منطقه بدون در نظر گرفتن ایران امری دشوار به نظر می‌رسد. مسئله دوم آغاز تسلط و کنترل حوثی‌ها (مبارزان انصارالله)  بر روند جنگ یمن و حتی توانایی آنان در حمله به تأسیسات نفتی عربستان است.

توقیف کشتی انگلیس از جانب ایران، شکستی بزرگ برای لندن بود

این مسئله (قدرت منطقه‌ای ایران) پس از موفقیت اخیر ایران در سرنگونی یک پهپاد جاسوسی پیشرفته آمریکا و اصرار ایران در مقابله با هر تهدیدی در منطقه خلیج فارس از جمله توقیف یک کشتی انگلیسی بیشتر جلوه‌گر شد. هر کس که با تاریخ نظامی انگلیس آشنایی دارد به خوبی می‌داند که توقیف کشتی انگلیس از جانب ایران چه شکستی برای آن است، به ویژه اینکه ایران در پاسخ به توقیف یک نفتکش خود در تنگه جبل الطارق، کشتی انگلیسی را توقیف کرد.

در همین حال عربستان متوجه شکست برنامه‌هایش در یمن شده است و ریاض هم اکنون متهم به مشارکت در ترور کودکان و سالمندان و ارتکاب جنایت جنگی در یمن است و برخی کشور‌ها ممنوعیت فروش سلاح به ریاض را آغاز کردند. اما مسئله اصلی ناتوانی ریاض در بازگرداندن آنچه که دولت قانونی می‌خواند، به یمن است و حتی ریاض، ابتکار نظامی در برابر حوثی‌ها را از دست داده است.سامانه‌های دفاع هوایی عربستان در جلوگیری از حملات موشکی انصارالله ناکام مانده است

القدس العربی در ادامه نوشت: حوثی‌ها پس از شلیک یک موشک بالستیک به مرکز صنایع نفتی سعودی در شهر الدمام (به مسافت 1200 تا 1300 کیلومتر) یک جهش کیفی در جنگ داشته‌اند. سامانه‌های دفاع هوایی عربستان به ویژه سامانه پاتریوت در جلوگیری از حملات موشکی حوثی‌ها شکست خورده است و آنان حملات خود را به فرودگاه‌های مختلف عربستان در جنوب این کشور از جمله فرودگاه‌های ابها، جیزان و پایگاه ملک خالد آغاز کردند.

هدف عربستان در حال حاضر پیروزی بر یمنی‌ها نیست و این کار بسیار دشواری است بلکه هدف کاستن حملات مرگبار آنان است. با توجه به جدی بودن بحران نظامی عربستان، آمریکا تعدادی از کارشناسان در حوزه‌های راداری و نصب موشک‌های پاتریوت خود را با هدف جلوگیری از حملات موشکی یمنی‌ها به عربستان فرستاده است. آمریکا به خوبی می‌داند که هر گونه پیروزی یمن در این جنگ به معنای آغاز پایان حکومت آل سعود خواهد بود، چون نیرو‌های مسلح و افکار عمومی در عربستان با رژیمی که عربستان را از کشوری محترم به کشوری شبه سرکش تبدیل کرده است، مدارا نخواهند کرد.

رسانه‌های سعودی دیگر سیاست دشنام و حمله به ایران را اجرا نمی‌کنند بلکه با هدف آماده‌سازی برای مرحله گفتگو با مقامات تهران تقریبا سیاست محتاطانه‌ای را در پیش گرفته‌اند.عربستان سیاست عقب‌نشینی را در مقابل تهران در پیش گرفته است

در برابر وضع پیشروی یمنی‌ها، دستیابی ایران به یک قدرت منطقه‌ای در خلیج فارس و رویارویی آن با برنامه‌ها و نقشه‌های آمریکا و انگلیس و با علم به اینکه نه آمریکا و نه اسرائیل به دنبال جنگ با ایران نیستند، عربستان سعودی نیز سیاست در سکوت، عقب‌نشینی و چشم‌پوشی خود را آغاز کرده است.

در این چارچوب عربستانی که موضع افراطی در برابر سوریه داشت و عادل جبیر، امور مشاور در امور خارجه آن، بر ضرورت برکناری بشار اسد از مقام ریاست جمهور سوریه چه از طریق جنگ و یا صلح تأکید می‌کرد، اما با گذشت زمان سیاست ریاض در قبال دمشق تغییر کرد، چون به نظر می‌رسد گزینه دیگری در این باره ندارد. این عقب‌نشینی عربستان در برابر سوریه به شکل بی صدا در مورد ایران نیز آغاز شده است و عربستان شدت حملاتش علیه یمنی‌ها را کاهش داده و رسانه‌های سعودی نیز سیاست دشنام و حمله به ایران را اجرا نمی‌کنند بلکه برای فراهم کردن مقدمات آغاز گفتگو با مقامات ایران سیاست محتاطانه‌ای در پیش گرفتند.در انتهای این مطلب آمده است: پس از اینکه مشخص شد که آمریکا تمایلی برای جنگ علیه ایرانی‌ها ندارد امارات عربی  درس عبرت گرفت و شروع به خارج کردن نیروهایش از یمن کرد و این مسئله اکنون راه را برای ریاض هموار می‌کند.

www.Asemooni.com

: برای دریافت مشاوره درباره عربستان در حال عقب نشینی در برابر ایران است فرم زیر را تکمیل کنید
پرداخت هزینه مشاوره

معرفی نویسنده:

محتوا و مقالات پروفایل عمومی آسمونی توسط جمعی از همکاران دپارتمان های مختلف آسمونی نگارش و ویراستاری می شود، و بیشتر حول و محور موضوعات عمومی و روزانه می باشد

instagram.com/asemooniportal

ثبت نظر درباره «عربستان در حال عقب نشینی در برابر ایران است»

دیدگاه خود را در کادر زیر بنویسید

2 * 6 = ?