کد مطلب:  3085  27 نظر
زمان مطالعه: 3 دقیقه
معرفی ورزش رزمی سمبکالاه

معرفی ورزش رزمی سمبکالاه

ورزش یا هنر رزمی سمبکالاه در سال 1359 در کشور ایران بنیانگذاری شد. این هنر رزمی آمیزه ای از قدرت، سرعت، دقت...
زمان مطالعه: 3 دقیقه

ورزش یا هنر رزمی سمبکالاه در سال 1359 در کشور ایران بنیانگذاری شد. این هنر رزمی آمیزه ای از قدرت، سرعت، دقت و استقامت است. تکنیک های سمبکالاه از 12 هنر رزمی گرفته شده است. بنیانگزار این ورزش سید ابوطالب میریوسفی می باشد.

در این هنر رزمی ژیمناستیک هم به کار رفته است که از ترکیب هنرهای رزمی و ژیمناستیک و کنار هم قرار دادن این حرکات، فرم هایی ابداع شده است که در هیچ هنر رزمی مشاهده نمی شود. در سمبکلاه علاوه بر تقویت جسم بر تقویت روح نیز تأکید فراوان شده است.

 هنر رزمی سمبکالاه به طور معمول در فضای آزاد اجرا می شود. در این هنر رزمی، هنرجو بعد از طی دورههایی تمریناتی را در فضاهای متفاوتی مانند دریا، جنگل و کوه انجام خواهد داد. در این هنر رزمی برای ارتقا رتبه، امتحاناتی گرفته می شود که در بین هنرهای رزمی، یکی از دشوارترین امتحانات می باشد.

از ویژگی های جالب این رزم این است که با کمر بند سفید تموم می شود.شال سفید برای کسی میباشد که حداقل 15 سال سمبکالاه کار کرده است . البته این بالاترین ردهٔ سمبکالاه است که بعد از قهوه ای و سیاه میباشد.
رده های این سبک: بدون شال نیمه سبز-سبزنیمه سرخ- سرخ نیمه قهوه ای- قهوه ای- مشکی –سفید. لازم بذکر است اساتید این سبک جهت معرفی هر چه بیشتر این سبک فیلمهایی از قبیل :جنگل سرخ،راه سرخ، سرخ ققنوس،سرعت انفجاری ساخته اند که در این فیلمها، در قالب فیلم زرمی به نمایش ویژگی های این سبک پرداخته اند.

سمبکالاه برترین و کامل ترین رشته رزمی و یک سبک مستقل و کاملا ایرانی:

آنچه در زیر آمده است در مورد یک ورزش رزمی حرفه ای است که فقط در ایران آموزش داده میشود ودرهیچ جای دنیا آموزش داده نمیشود.البته شاید نام سمبکالاه را از گوشه وکنارشنیده باشید اما ازواقعیات اصلی آن بی خبرید. تدریس این ورزش از سال 1359 توسط سید ابوطالب میریوسفی در ایران آغاز واز همان ابتدا با استقبال گرم جوانان سراسر کشور روبرو شد.

این ورزش از ترکیب 12 سبک ورزشی و فنون مختص به خود تشکیل شده و با توجه به فنون مختص به خود و کار آمدی فنون ، زیبایی در حرکات ، اتکا به اصول علمی و عملی ، برخورداری از سلامت جسم و روح و بهره گیری از شیوه های کهن رزمی توانسته در ردیف کامل ترین ورزشهای رزمی جهان قرار بگیرد و علاقه مندان زیادی را در سراسر کشور جذب کند ؛ بطوریکه با توجه به ناشناخته بودن این ورزش حتی در ایران ، آمار گیری جهانی در یکی از سایتهای اینترنتی ، سایت اینترنتی سمبکالاه را جزو 8 سایت برتر ورزشهای رزمی جهان قرار داده. البته چندی پیش خبری را در روزنامهء ایران ورزشی مشاهده کردم که در آن آورده بود فیلم جنگل سرخ که ساختهء فیلم سازان غیر حرفه ای سمبکالاه است در بین 213000 ورزش رزمی جهان جزو 10 فیلم برتر رزمی و پوسترهای آن جزو 8 پوستر برتر رزمی جهان قرار گرفته است.

همانطور که گفته شد این ورزش ترکیب 12 سبک ورزشی و فنون مختص به خود است و نیز دارای فنون 18 حیوان جنگی که بسیار کاربردی هستند را آموزش میدهد و لیکن خصایص حیوانی را رد کرده و با بهره گیری از روش مبارزات آنها این فنون را در سمبکالاه جای داده اند.تمرینات سمبکالاه برای محیط های باز و آزاد و در شرایط سخت ساخته شده زیرا تمرین در شرایط سخت انسان را در مقابل سختیها و مشکلات زندگی مقاوم میکند و باز بودن فضا نیز افکار انسان را باز و متعالی و باعث نشاط روح میشود به همین علت است که این ورزش در جسم و روح انسان تاثیر گذار است. البته سمبکالاه را در سالن میشود کار کرد ولی اصل سمبکالاه برای فضای بازساخته شده است.

تمرینات ویژهء سمبکالاه که در جنگل و کوه و صحرا و دریا انجام میشود در ارائهء صحیح این ورزش نقش بسزایی دارد. در این ورزش از سلاحهای سردی همچون نانچکو - سانچکو - نیزهء چینی - شمشیر- چاقو -باتوم و.... استفاده میشود. تنوع فنون مبارزه به سبک حیوانات نیز بسیار زیاد است مانند:عقاب - ببر - یوز - خرس - شیر - میمون - خرچنگ - درنا - مار و.... البته فنون اژدها یا باد نیز در این سبک آموزش داده میشود.این فنون به قدری تنوع دارند که فنونی نیز در این سبک وجود دارد که مختص به خود است مثلآ فنون { بابن} در هیچ جای دنیا آموزش داده نمیشود. این سبک ورزش مستقلی است که برای جوانان تمرینات ویژه ای در نظر دارد .

در این ورزش در مرحلهء اول روی اخلاق ورزشکار و در مرحلهء دوم روی ورزش و جسم ورزشکار کار میشود.اگر اخلاق ورزشی در این سبک توآم نباشد به هیچ وجه بصورت یک ورزشکارکامل رشد نمیکند.کسی گر نداند که قدرت چراست / چو فرشی به تالار خانان سراست (سید ابوطالب میر یوسفی)ورزش رزمی سمبکالاه در واقع اهداف خود را با اصول جوانمردی و تبعیت از ائمهء معصومین(ع) ادامه میدهد. مسابقات این سبک نیز بصورت تکنیکی و مبارزه تنها در سطح کشور برگزار میشود.

اصولا سمبکالاه از ریشه برای رضای خدا،تزکیه نفس و وحدت وجود در معرفت ساخته شده......
باتوجه به اینکه که بنیانگذار این سبک رزمی از رزمندگان  8 سال دفاع مقدس و از جانبازان شیمیایی وترکشی میباشند، فرهنگ جبهه و ایثار در آن موج میزند.... به طوریکه شرایط بوجود آمده در جمع اعضای سمبکالاه شرایط معنوی و خلوص و ایثار در راه حقتعالی و اطاعت از ولایت فقیه درآن مشهود است....

: برای دریافت مشاوره درباره معرفی ورزش رزمی سمبکالاه فرم زیر را تکمیل کنید
پرداخت هزینه مشاوره

معرفی نویسنده:

محتوا و مقالات پروفایل عمومی آسمونی توسط جمعی از همکاران دپارتمان های مختلف آسمونی نگارش و ویراستاری می شود، و بیشتر حول و محور موضوعات عمومی و روزانه می باشد

instagram.com/asemooniportal

نظر خود را درباره «معرفی ورزش رزمی سمبکالاه» در کادر زیر بنویسید :

6 - 4 = ?
لطفا شرایط و ضوابط استفاده از سایت آسمونی را مطالعه نمایید