کد مطلب:  4533 
204 نظر
204 نظر
زمان مطالعه: 5 دقیقه
سهام عدالت چیست؟

سهام عدالت چیست؟

سهام عدالت به نوعی یک یارانه است که تحت نظر دولت نهم، از طریق شرکت ‌های تعاونی به مشمولان آن اهدا می‌شود.
زمان مطالعه: 5 دقیقه

سهام عدالت و آیین ‌نامه اجرائی آن با نام «افزایش ثروت خانوارهای ایرانی» در دولت هشتم صادر و در دولت نهم همین آیین ‌نامه تبدیل به واحدی با نام سهام عدالت شد. این سهام نوعی یارانه است که طبق نظر دولت نهم (ریاست جمهوری محمود احمدی‌نژاد)، از طریق شرکت‌های تعاونی عدالت استانی به مشمولان آن واگذار می‌شود. دولت، هدف از عرضه سهام عدالت را گسترش سهم بخش تعاون در اقتصاد ایران اعلام کرده‌است. در این بخش آسمونی اطلاعات جامع و مفیدی در باره سهام عدالت و ثبت نام افراد جامانده برای شما عزیزان تهیه کرده است.

سهام عدالت چیست؟

بنا بر طرح «سهام عدالت»، بخشی از سهام شرکت‌های دولتی معین، به قشرهای کم‌درآمدتر فروخته می‌شود. ارزش این برگه‌ها در ابتدا 500 هزار تومان سهام بود که بعد به یک میلیون تومان افزایش یافت. قرار بود که برای گروه‌های کم درآمد، نیمی از قیمت هر سهم تخفیف داده شود و نیمی دیگر نیز به مدت ده سال از محل سود شرکت بازپرداخت گردد. مسئولان وقت هم روند کار را به این صورت اعلام کردند که 2 دهک پایین‌درآمدی و چهار دهک میانی درآمد، مشمول سهام عدالت می‌شوند.

برای مشمولان یک‌ میلیون ‌تومان سهم تخصیص داده شده بود و قرار نبود از مشمولان پول سهم دریافت شود. این سهام مربوط به بخشی از سهام شرکت‌های به‌اصطلاح سرمایه‌پذیر مانند مخابرات، ایران‌خودرو، سایپا، دخانیات، پتروشیمی و پالایشگاهی و در مجموع  35 شرکت بورسی و 14 شرکت غیربورسی بود و به‌اصطلاح مجموع این شرکت‌ها سبد پرتفوی سهام عدالت را تشکیل دادند. برخلاف یارانه که به حساب سرپرست خانوار واریز می شود، سود سهام عدالت صرفا به حساب شخصی هر کدام از مودیان واریز شد. ارزش سهام 99 تعلق گرفته به همه اشخاص به یک اندازه نیست و کسانی که مددجوی کمیته امداد امام خمینی و بهزیستی هستند سهام بیشتری دریافت کرده اند.

زمان ثبت نام سهام عدالت در سال 1401

قرار بر این است در خرداد ماه سال 1401 افراد جامانده از سهام عدالت بتوانند ثبت نام کنند. طبق بررسی های صورت گرفته حدود 18 میلیون نفر شامل دریافت سهام عدالت هستند و اولویت با افراد تحت پوشش کمیته امداد و سازمان بهزیستی می باشد. روز دقیق ثبت نام جدید سهام عدالت در خرداد ماه هنوز مشخص نشده اما در صورت اعلام توسط دولت، در همین مطلب اطلاع رسانی خواهد شد.

نحوه ثبت نام برای جاماندگان سهام عدالت در سال 1401

ثبت نام جدید سهام عدالت در سال 1401 قطعاً به صورت اینترنتی خواهد بود و با استفاده از کد ملی صورت خواهد گرفت؛ بنابراین نیازی به مراجعه حضوری به هیچ یک از ادارات مربوطه نیست. هنوز آدرس اینترنتی ثبت نام سهام عدالت را معرفی نکرده اند. اما در صورت اعلام توسط دولت، در همین بخش اطلاع رسانی خواهد شد.

مشمولان سهام عدالت چه کسانی هستند؟

مشمولان سهام عدالت
مشمولان سهام عدالت
  1. مددجویان کمیته امداد امام خمینی و سازمان بهزیستی: گروه تخفیف‌دار محسوب می‌شوند و همه اعضای این گروه سود سهام برای عملکرد سال 95 و 96 خود را دریافت کرده‌اند.
  2. روستاییان و عشایر: سود عملکرد سال 95 و 96 سهام خود را دریافت کرده‌اند.
  3. کارگران فصلی ساختمانی: آن‌ها هم‌سود مربوط به عملکرد سال 95 و 96 را گرفته‌اند.
  4. گروه سایر اقشار: گروه‌های کم‌جمعیت مانند خبرنگاران، زنان سرپرست خانوار، طلاب، خادمان مساجد هستند که آن‌ها هم‌سود عملکرد سال 95 و 96 را به طور کامل دریافت کرده‌اند.
  5. گروه کارمندان و بازنشستگان دولتی، دستگاه‌های عمومی و بازنشستگان کشوری و لشکری
  • افراد مشمول سهام عدالت برای ثبت نام جدید در سال 1401

  1.  افرادی که در دور اول ثبت نام سهام عدالت، علی رغم اقدام به طی کردن فرایند ثبت نام به دلایل مختلفی همچوم نبود زیر ساخت های مناسب برای سیستم های ثبت نام و ... موفق به ثبت نام و دریافت سهام عدالت نشده اند.
  2. تمامی کسانی که عضو سازمان های حمایتی مانند بهزیستی، کمیته امداد و ... بوده اند اما به دلایل مختلفی شناسایی نشده و یا بعد از پایان مهلت ثبت نام سهام عدالت عضو این سازمانه ها شده اند.
  3. فرزندان تازه متولد شده خانوده ها که در زمان انجام ثبت نام دور اول سهام عدالت در خانواده وجود نداشته اند.
  4. تمامی افرادی که جزو دهک های پایین (یک تا شش) بوده و در زمان ثبت نام اولیه سهام عدالت به هر دلیلی موفق به انجام این کار نشده اند.

نحوه استعلام سهام عدالت

استعلام سهام عدالت سازمان خصوصی‌سازی از اسفندماه سال گذشته، به طور رسمی سامانه سهام عدالت را رونمایی کرد تا بتواند علاوه بر ساماندهی، سود سهام عدالت را هم به حساب مشمولان واریز نماید. بر این اساس، بالغ بر 47 میلیون نفر مشمول دریافت سهام عدالت هستند که بسته به میزان سهام در اختیارشان، از امسال قرار است سود سهام عدالت دریافت کنند که آدرس اینترنتی این سامانه www.samanese.ir می باشد.
برای دیدن نحوه استعلام سهام عدالت حتما روی عنوان زیر کلیک کنید:

نحوه استعلام سهام عدالت 

آزادسازی سهام عدالت، روش مستقیم یا روش غیرمستقیم؟

در اردیبهشت ماه سال 1399، پیرو دستور مقام معظم رهبری، مقرر شد زمینه‌های آزادسازی سهام عدالت هرچه سریع‌تر فراهم شود و از این‌ رو، سازمان خصوصی‌سازی امکان انتخاب روش مستقیم را در اختیار مشمولان قرار داد و اگر مشمولان این روش را انتخاب نکنند، روش غیرمستقیم به شکل پیش‌فرض به عنوان روش مدنظر آنها در نظر گرفته خواهد شد. اما چه تفاوتی بین این دو روش وجود دارد؟ دو نوع روش مستقیم و غیرمستقیم وجود دارد که هر کدام از این روش ها مزایا و معایبی دارد. 

امکان فروش سهام عدالت هنوز وجود دارد؟

همچنان امکان فروش سهام عدالت مانند قبل وجود دارد، اما فروشنده زمانی می تواند پول خود را دریافت کند که سهامش خریدار داشته باشد. متاسفانه وضعیت این روزهای بازار این امکان را فراهم نمی‌کند. همچنین در صورت درخواست فروش، می توان درخواست فروش را لغو کرد.

سهام عدالت متوفیان چه می شود؟

بنا بر گفته مسئولین مربوطه، قرار است تا پایان سال 1400 سود سهام عدالت پرداخت شود و کسانی که مشمول این طرح بوده اند و فوت شده اند نیز باید تا زمان راه اندازی سامانه الکترونیکی تقسیم و واریز سود فرد متوفی صبر کنند.

ارزش سهام عدالت چقدر رشد کرده است؟

باگذشت حدود 12 سال از اجرای این طرح، ارزش سهام عدالت شرکت ‌هایی موجود در سبد این سهام دستخوش تغییرات زیادی شده است. در نیمه اول سال 1399 ارزش سهام عدالت به بالاترین مقدار خود رسید اما پس از ریزش بورس، شروع به کاهش ارزش کرد و همچنان ثابت مانده است. مشاهده ارزش دارایی و معامله سهام عدالت، از طریق سامانه‌های کارگزاری‌ها ممکن است و نیازی به کد بورسی نیست.

سود سهام عدالت 1400 چگونه پرداخت گردید؟

سود سهام عدالت برای هر یک از افراد خانوار به حساب خود آن فرد واریز می‌شود و مانند یارانه‌ها، تمام سود به حساب سرپرست خانوار منتقل نمی‌شود. هر فرد از خانواده در هنگام ثبت‌نام این طرح به طور جداگانه، شماره شبای حساب خود را در سیستم به ثبت رسانده است و درنتیجه برای دریافت سود هم نیازی به دریافت سهم خود از سرپرست خانوار ندارد. افراد می‌توانند وضعیت سهام خود را ازسایت سهام عدالت پیگیری و مشاهده کنند.
در سال 1400، سود سهام عدالت برای کسانی که سهام یک میلیونی دارند مبلغی نزدیک به یک میلیون تومان، و برای کسانی که سهام 530 هزار تومانی دارند مبلغی حدود 550 هزار تومان تا پایان سال واریز گردید. سهامداران غیرمستقیم سهام عدالت که قصد دارند سود سهام عدالت خود را دریافت کنن باید سهام عدالت خود را تا روز اول اسفندماه امسال در سبد سهام‌شان نگهداری کنند.

: برای دریافت مشاوره درباره سهام عدالت چیست؟ فرم زیر را تکمیل کنید
واریز هزینه و دریافت مشاوره توسط آسمونی
نظر خود را درباره «سهام عدالت چیست؟» در کادر زیر بنویسید :
3 + 9 = ?
لطفا شرایط و ضوابط استفاده از سایت آسمونی را مطالعه نمایید
نمایش نظرات بیشتر