کد مطلب: 4533 درج نظر
زمان مطالعه: 2 دقیقه
سهام عدالت ، ثبت نام و پیگیری سود سهام عدالت

سهام عدالت ، ثبت نام و پیگیری سود سهام عدالت

سهام عدالت به نوعی یک یارانه است که تحت نظر دولت نهم، از طریق شرکت ‌های تعاونی به مشمولان آن اهدا می‌شود. هدف از عرضه سهام عدالت، گسترش سهم بخش تعاون در اقتصاد ایران می باشد.
زمان مطالعه: 2 دقیقه

سهام عدالت و آیین ‌نامه اجرائی آن با نام «افزایش ثروت خانوارهای ایرانی» در دولت هشتم صادر و در دولت نهم همین آیین ‌نامه تبدیل به سهام عدالت شد. در این بخش آسمونی اطلاعات جامع و مفیدی در مورد سهام عدالت برای شما عزیزان تهیه کرده است.

سهام عدالت چیست ؟

فرم ثبت نام شماره شبا سهام عدالت
فرم ثبت نام شماره شبا سهام عدالت

 مسئولان وقت روند کار سهام عدالت را به این صورت اعلام کردند که 2 دهک پایین‌درآمدی و چهار دهک میانی درآمد، مشمول سهام عدالت می‌شوند. برای مشمولان یک‌ میلیون ‌تومان سهم تخصیص داده شده بود و قرار نبود از مشمولان پول سهم دریافت شود. این سهام مربوط به بخشی از سهام شرکت‌ های به‌اصطلاح سرمایه‌پذیر مانند مخابرات، ایران‌خودرو، سایپا، دخانیات، پتروشیمی و پالایشگاهی و در مجموع  35 شرکت بورسی و 14 شرکت غیربورسی بود و به ‌اصطلاح مجموع این شرکت‌ها سبد پرتفوی سهام عدالت را تشکیل دادند. برخلاف یارانه که به حساب سرپرست خانوار واریز می شود ، سود سهام عدالت صرفا به حساب شخصی هر کدام از مودیان واریز شد.

ارزش سهام 99 تعلق گرفته به همه اشخاص به یک اندازه نیست و کسانی که مددجوی کمیته امداد امام خمینی و بهزیستی هستند سهام بیشتری دریافت کرده اند. 

مشمولان سهام عدالت چه کسانی هستند؟

اقشار جامعه
اقشار جامعه

مددجویان کمیته امداد امام خمینی و سازمان بهزیستی: گروه تخفیف‌دار محسوب می‌شوند و همه اعضای این گروه سود سهام برای عملکرد سال 95 و 96 خود را دریافت کرده‌اند.

روستاییان و عشایر: سود عملکرد سال 95 و 96 سهام خود را دریافت کرده‌اند.

کارگران فصلی ساختمانی: آن‌ها هم‌سود مربوط به عملکرد سال 95 و 96 را گرفته‌اند.

گروه سایر اقشار: گروه‌های کم‌جمعیت مانند خبرنگاران، زنان سرپرست خانوار، طلاب، خادمان مساجد هستند که آن‌ها هم‌سود عملکرد سال 95 و 96 را به طور کامل دریافت کرده‌اند.

گروه کارمندان و بازنشستگان دولتی، دستگاه‌های عمومی و بازنشستگان کشوری و لشکری

 

نحوه استعلام سهام عدالت

استعلام سهام عدالت
استعلام سهام عدالت

استعلام سهام عدالت سازمان خصوصی‌سازی از اسفندماه سال گذشته، به طور رسمی سامانه سهام عدالت را رونمایی کرد تا بتواند علاوه بر ساماندهی، سود سهام عدالت را هم به حساب مشمولان واریز نماید. بر این اساس، بالغ بر 47 میلیون نفر مشمول دریافت سهام عدالت هستند که بسته به میزان سهام در اختیارشان، از امسال قرار است سود سهام عدالت دریافت کنند که آدرس اینترنتی این سامانه www.samanese.ir می باشد.

برای دیدن نحوه استعلام سهام عدالت حتما روی عنوان زیر کلیک کنید:

نحوه استعلام سهام عدالت 


آزادسازی سهام عدالت، روش مستقیم یا روش غیرمستقیم؟

در اردیبهشت ماه سال 1399، پیرو دستور مقام معظم رهبری، مقرر شد زمینه‌های آزادسازی سهام عدالت هرچه سریع‌تر فراهم شود و از این‌رو، سازمان خصوصی‌سازی امکان انتخاب روش مستقیم را در اختیار مشمولان قرار داد و اگر مشمولان این روش را انتخاب نکنند، روش غیرمستقیم به شکل پیش‌فرض به عنوان روش مدنظر آنها در نظر گرفته خواهد شد. اما چه تفاوتی بین این دو روش وجود دارد؟ دو نوع روش مستقیم و غیرمستقیم وجود دارد که هر کدام از این روش ها مزایا و معایبی دارد. 

سود سهام عدالت چگونه پرداخت می‌شود؟

سود سهام عدالت برای هر یک از افراد خانوار به حساب خود آن فرد واریز می‌شود و مانند یارانه‌ها، تمام سود به حساب سرپرست خانوار منتقل نمی‌شود.

ارزش سهام عدالت چقدر رشد کرده است؟

باگذشت حدود 12 سال از اجرای این طرح، ارزش سهام عدالت شرکت ‌هایی موجود در سبد این سهام دستخوش تغییرات زیادی شده است.

در صورت نیاز به مشاوره یا تبلیغات با شماره تلفن زیر تماس بگیرید

02144704941

معرفی نویسنده:

محتوا و مقالات پروفایل عمومی آسمونی توسط جمعی از همکاران دپارتمان های مختلف آسمونی نگارش و ویراستاری می شود، و بیشتر حول و محور موضوعات عمومی و روزانه می باشد

نمایش بیشتر

ثبت نظر درباره «سهام عدالت ، ثبت نام و پیگیری سود سهام عدالت»

دیدگاه خود را در کادر زیر بنویسید

9 - 4 = ?