کد مطلب:  42991 
درج نظر
درج نظر
زمان مطالعه: 2 دقیقه
معرفی کتاب سلام بر ابراهیم

معرفی کتاب سلام بر ابراهیم

در مورد شهدای دفاع مقدس تا به حال کتاب های زیادی نوشته و چاپ شده اند. یکی از این کتاب ها، کتاب سلام بر ابراهیم...
زمان مطالعه: 2 دقیقه

در مورد شهدای دفاع مقدس تا به حال کتاب های زیادی نوشته و چاپ شده اند. یکی از این کتاب ها، کتاب سلام بر ابراهیم است که در مورد یکی از شهدای مفقودالاثر می باشد. آسمونی در این بخش به معرفی کتاب سلام بر ابراهیم می پردازد.

معرفی کتاب سلام بر ابراهیم
معرفی کتاب سلام بر ابراهیممعرفی کتاب سلام بر ابراهیم

«سلام بر ابراهیم» کتابی است که در قالب زندگینامه ای مختصر و 69 خاطره درباره شهید بزرگوار و مفقود الاثر «ابراهیم هادی» منتشر شده است. این نوشتار حاصل بیش از پنجاه مصاحبه از خانواده، یاران و دوستان آن شهید است که همگی نگارنده را در گردآوری این مجموعه ارزشمند یاری رساندند.

شهید هادی در یکم اردیبهشت ماه سال 36 دیده به جهان گشود و پس از بیست و هفت سال زندگی پر فراز و نشیب، در عملیات والفجر مقدمّاتی در منطقه فکه، بیست و دوم بهمن سال 61 به درجه رفیع شهادت نائل آمدند و همانطور که از خداوند می خواست، پیکر پاکش در کربلای فکه گمنام ماند.

salam-bar-ebrahim
salam-bar-ebrahim

گزیده کتاب سلام بر ابراهیم

دو خاطره از مفقود شدن شهید هادی را تقدیم خوانندگان عزیز می کنیم:

یک ماه از مفقود شدن ابراهیم می گذشت. بچّه هایی که با ابراهیم رفیق بودند هیچ کدام حال و روز خوبی نداشتند. هر جا جمع می شدیم از ابراهیم می گفتیم و اشک می ریختیم.

برای دیدن یکی از بچّه ها به بیمارستان رفتیم، رضا گودینی هم اونجا بود. وقتی که رضا رو دیدم انگار که داغش تازه شده باشه بلند گریه می کرد. بعد گفت: "بچّه ها دنیا بدون ابراهیم برا من جای زندگی نیست. مطمئن باشید من تو اولّین عملیات شهید می شم."

یکی دیگه از بچّه ها گفت: "ما نفهمیدیم ابراهیم کی بود. اون بنده خالص خدا بود که اومد بین ما و مدّتی باهاش زندگی کردیم تا بفهمیم معنی بنده خالص خدا بودن چیه" یکی دیگه گفت: "ابراهیم به تمام معنا یه پهلوان بود یه عارف پهلوان"

***

پنج ماه از شهادت ابراهیم گذشت. هر چه مادر از ما پرسید: "چرا ابراهیم مرخصی نمی آد؟" با بهانه های مختلف بحث رو عوض می کردیم و می گفتیم: "الآن عملیاته، فعلاً نمی تونه بیاد تهران و... خلاصه هر روز چیزی می گفتیم."

تا اینکه یکبار دیدم مادر اومده داخل اتاق و روبروی عکس ابراهیم نشسته و اشک می ریزه. اومدم جلو و گفتم: "مادر چی شده؟"

گفت: "من بوی ابراهیم رو حس می کنم. ابراهیم الآن توی این اتاقه، همینجا و... "

وقتی گریه اش کمتر شد گفت: "من مطمئن هستم که ابراهیم شهید شده".

مادر ادامه داد: "ابراهیم دفعه آخر خیلی با دفعات دیگه فرق کرده بود، هر چی بهش گفتم: بیا بریم، برات خواستگاری، می گفت: نه مادر، من مطمئنم که بر نمی گردم. نمی خوام چشم گریانی گوشه خونه منتظر من باشه"

چند روز بعد مادر دوباره جلوی عکس ابراهیم ایستاده بود و گریه می کرد. ما هم بالاخره مجبور شدیم به دایی بگیم به مادر حقیقت رو بگه. آن روز حال مادر به هم خورد و ناراحتی قلبی او شدید شد و در سی سی یو بیمارستان بستری شد.

سال های بعد وقتی مادر را به بهشت زهرا می بردیم بیشتر دوست داشت به قطعه چهل و چهار بره و به یاد ابراهیم کنار قبر شهدای گمنام بشینه، هر چند گریه برای او بد بود. امّا عقده دلش رو اونجا باز می کرد و حرف دلش رو با شهدای گمنام می گفت.

معرفی کتاب سلام بر ابراهیم
معرفی کتاب سلام بر ابراهیم

مشخصات کتاب سلام بر ابراهیم

گردآورنده کتاب سلام بر ابراهیم

گروه فرهنگی شهید ابراهیم هادی

ناشر کتاب سلام بر ابراهیم

شهید ابراهیم هادی

وزن کتاب سلام بر ابراهیم (گرم)

319

شابک کتاب سلام بر ابراهیم

978-600-93917-1-4

نوع جلد کتاب سلام بر ابراهیم

جلد نرم

قطع کتاب سلام بر ابراهیم

رقعی (21*14)

سال نشر کتاب سلام بر ابراهیم

1393

شمارگان کتاب سلام بر ابراهیم

2500

تعداد صفحات کتاب سلام بر ابراهیم

256

نظر خود را درباره «معرفی کتاب سلام بر ابراهیم» در کادر زیر بنویسید :
3 + 6 = ?
لطفا شرایط و ضوابط استفاده از سایت آسمونی را مطالعه نمایید