کد مطلب: 54955 درج نظر
زمان مطالعه: 1 دقیقه
خاک صحرای آفریقا، سوار بر باد، به سوی آمازون آمریکا سفر میکند!

خاک صحرای آفریقا، سوار بر باد، به سوی آمازون آمریکا سفر میکند!

ناسا با تصاویر ماهواره ای و هوایی خودش چرخه ای جدید در طبیعت کشف کرده که باورمان نمیشود!

زمان مطالعه: 1 دقیقه

 

ناسا کشف کرده که صحرای بزرگ آفریقا درحال تغذیه ی جنگل آمازون در قاره ی امریکاست!

اما چه ارتباطی میتواند میان داغترین صحرای زمین و بزرگترین جنگل استوایی این کره باشد؟

صحرای بزرگ آفریقا به صورت یک نوار یک تکه از شن روی قسمت شمالی قاره ی آفریقا کشیده شده است. درحالیکه آمازون جنگلی سبز و متراکم است که جنوب شرقی آمریکا را کاملاً پوشانده است. اما در تصویربرداری های ماهواره ای ناسا از قسمت هایی که قابل دیدن با چشم غیر مسلح نیست، دیده شده که سالانه بادی شدید در صحرای آفریقا میوزد و باعث برخاستن ابری قهوه ای رنگ از شن در هوا میشود! شاید برایتان قابل باور نباشد که این ابر به ظاهر مهیب و ترسناک کیلومترها میان دو قاره ی آفریقا و آمریکا سفر میکند و از اقیانوس اطلس میگذرد تا به نوار شرقی آمریکای جنوبی برسد در هوای مرطوب آنجا کمی بگردد و در آخر آمازون را با عشق بسیار تغذیه کند!

برای اولین بار ناسا در سال 2015 شروع به تحقیق کرد که چه میزان خاک در این سفر میان قاره ای بر فراز اقیانوس اطلس است! و نه تنها موفق شد میزان و حجم خاک را براورد کند، بلکه میزان املاح معدنی درون آن، مانند فسفر را هم کشف کرد. این ابر پربار، از بی آب و علف ترین نقطه ی زمین به سرسبزترین نقطه ی آن سوار بر بادها سفر میکند. میزان فسفری که در این بادها در سفر است را سالانه 22000 تن تخمین زدند.

نکته ی خیلی جالب میدانید چیست؟ این 22000 تن فسفر، دقیقا همان مقدار فسفر موجود در خاکی است که آمازون سالانه به خاطر بارندگی و سیل از دست میدهد.

به گفته ی یک پروفسور به نام هانگبین یو و تیمش از دانشگاه مریلند در طی تحقیقاتشان متوجه شدند که به طور کل سالانه حدود 182تن خاک توسط بادها جابجا میشود و حاوی املاح معدنی بسیاریست که جنگل آمازون را زنده نگه داشته. فکر میکنید کدام نقطه از زمین این مقدار خاک را از دست میدهد؟ بله، صحرای بزرگ آفریقا هرساله 182تن خاک از دست میدهد. و حالا هم دیگر میتوانید حدس بزنید صحرای آفریقا هم هر ساله به خاطر بارندگی و سیل شدید در آمازون، همان مقدار خاک را دوباره در آغوش میکشد.

این پدیده ی جغرافیایی زیبا، هنوز نامگذاری نشده و پس از مطرح شدن مسأله ی آفریقا و آمریکا، گمان میرود که در نقاط دیگر زمین هم جنگل ها معادل خودشان صحرایی داشته باشند و همواره در حال جابجایی و معاملات طبیعی باشند و ما انسان ها خبر نداریم.

پروفسور یو نیز معتقد است که "دنیای ما بسیار کوچک است و همه چیز جهانمان به هم مرتبط!"

معرفی نویسنده:

ثبت نظر درباره «خاک صحرای آفریقا، سوار بر باد، به سوی آمازون آمریکا سفر میکند!»

دیدگاه خود را در کادر زیر بنویسید

7 - 2 = ?