کد مطلب:  38663 
درج نظر
درج نظر
زمان مطالعه: 1 دقیقه
شرکت هواپیمایی ساها

شرکت هواپیمایی ساها

هواپیمایی ساها یک شرکت هواپیمایی ایرانی به مرکزیت تهران است که توسط نیروی هوایی ارتش جمهوری اسلامی ایران در...
زمان مطالعه: 1 دقیقه

هواپیمایی ساها یک شرکت هواپیمایی ایرانی به مرکزیت تهران است که توسط نیروی هوایی ارتش جمهوری اسلامی ایران در سال 1369 تأسیس شد. آسمونی در این بخش به معرفی شرکت هواپیمایی ساها می پردازد.شرکت هواپیمایی ساها

ساها مخفف عبارت «سرویس ارتباط هوایی ارتش» است که علاوه بر جابجایی پرسنل ارتش ، جا به جای افراد غیرنظامی را نیز بر عهده دارد.

در گذشته پروازهای مسافربری این شرکت به وسیله 5 فروند بوئینگ 707 و پروازهای باربری به وسیله 2 فروند بوئینگ 747 انجام می‌شد . پروازهای این شرکت بیشتر در مسیر تهران به مشهد ، کیش ، عسلویه ، شیراز و اهواز بود.

در سال 2013 به علت فرسودگی ناوگان این شرکت از ادامه فعالیت‌های این شرکت جلوگیری شد . هواپیمایی ساها که آخرین کاربر بوئینگ 707 به عنوان یک هواپیمای مسافربری در جهان بود با جایگزین کردن هواپیماهای فرسوده خود با دو فروند بوئینگ 737 که کارکرد کمتری نسبت به هواپیماهای گذشته این شرکت داشتند فعالیت خود را از سر گرفت.

ناوگان شرکت هواپیمایی ساها

    2 فروند بوئینگ 737-300

شرکت هواپیمایی ساها
شرکت هواپیمایی ساها

حوادث شرکت هواپیمایی ساها

پرواز شماره 171 هواپیمایی ساها در 31 فروردین 1384 از کیش به مقصد تهران پرواز کرد اما در هنگام فرود در تهران دچار حادثه شد و به علت ترکیدن لاستیک جلو و آتش گرفتن قسمت عقب هواپیما در انتهای باند به داخل رودخانه متروکه کن سقوط می‌کند.

در 18 بهمن 1385 یک فروند بوئینگ 707 ساها در فرودگاه کیش دچار نقص فنی در سیستم هیدرولیک شد. این حادثه مربوط بود به پرواز شماره 170 ساها که در آن یک فروند بوئینگ 707 پس از دور زدن‌های مکرر بر فراز جزیره کیش و تأخیر فراوان، در انتهای باند فرودگاه جزیره کیش بر زمین نشست و قادر به حرکت نبود بنابراین مسافران بیش از 30 دقیقه در انتظار یدک‌کش بودند تا هواپیما را به ابتدای باند منتقل کند. در این مدت به علت فاصله بسیار هواپیما از ترمینال تخلیه مسافران، در حالی که داخل هواپیما با کمبود اکسیژن و گرمای بالا مواجه شده بود اما خبری از ماسک‌های اکسیژن یا لوازمی که کمک حال مسافران باشد نبود، سرانجام این هواپیما پس از بکسل شدن و حضور نیروهای امدادی فرودگاه کیش به محل مورد نظر منتقل و مسافران آن به سلامت، هواپیما را ترک کردند.

در تاریخ 12 مرداد 1388، یک فروند هواپیمای بوئینگ 707 شرکت ساها به شماره پرواز 124 که قصد داشت مسافران را از اهواز به تهران منتقل کند، 10 دقیقه پس از بلند شدن از فرودگاه اهواز یکی از موتورهای آن دچار نقص فنی گردید و هواپیما مجبور به فرود اضطراری شد.

: برای دریافت مشاوره درباره شرکت هواپیمایی ساها فرم زیر را تکمیل کنید
واریز هزینه و دریافت مشاوره توسط آسمونی
نظر خود را درباره «شرکت هواپیمایی ساها» در کادر زیر بنویسید :
5 + 9 = ?
لطفا شرایط و ضوابط استفاده از سایت آسمونی را مطالعه نمایید