کد مطلب:  55573 
درج نظر
درج نظر
زمان مطالعه: 3 دقیقه
عوامل خرابکاری در حادثه نطنز شناسایی شدند

عوامل خرابکاری در حادثه نطنز شناسایی شدند

سخنگوی سازمان انرژی اتمی از شناسایی عوامل خرابکاری در حادثه نطنز توسط دستگاه‌های امنیتی خبر داد.

زمان مطالعه: 3 دقیقه

به گزارش آسمونی : بهروز کمالوندی سخنگوی سازمان انرژی اتمی با اشاره به حادثه نطنز گفت: این حادثه جنبه خرابکاری دارد و البته سازمان‌های امنیتی ما باید دقیق موضوع را بررسی کنند.

او افزود: قرار بر این بود که این سازمان‌ها نسبت به حادثه نطنز اظهار نظر کنند، تحقیقات آنها ادامه دارد و تا جایی که اطلاع داریم، عوامل را کشف کرده‌اند، دلایل را می‌دانند و اشراف کامل به این موضوع دارند.

کمالوندی تصریح کرد: ما جزییات دقیق را نمی‌دانیم، اما تا اندازه‌ای به ما گفته اند، چون موضوع در دست پیگیری و بررسی است نمی‌توانیم بیشتر در رابطه با آن صحبت کنیم.

او افزود: هدف آن‌ها ضربه زدن به ما در تولید مواد غنی شده است، ولی نتوانستند به هدف خود برسند، لذا ما یک سالن دیگر به هم به تجهیزات خود اضافه می کنیم، اکنون تولید ما صدمه ای ندیده و تلاش مذبوحانه آن‌ها، ما را متوقف نکرده است.

کمالوندی با تشبیه کردن صحنه فعلی به صحنه جنگ گفت: ممکن است در این صحنه ضربه ای بخوریم ولی این صحنه انگیزه ما برای دفاع و کار را بیشتر کرده است.

سخنگوی سازمان انرژی اتمی با اشاره به اینکه آژانس تحت فشار است، گفت: فشار سیاسی واقعیتی بر سازمان‌هاست آقای گروسی گفت که فشار هست ولی تلاش می کند حرفه ای عمل کند.

سخنگوی سازمان انرژی اتمی در بخش دیگری از سخنان خود در مورد ضرورت استفاده از انرژی هسته‌ای گفت: انرژی هسته‌ای در حوزه‌های مختلف بهداشت، صنعت و کشاورزی جایگاه مهمی دارد و هر کشوری نمی تواند از آن برخوردار شود، کشوری که دارای این صنعت است، یکی از مولفه‌های قدرت یعنی مولفه اقتدار را در اختیار دارد.

او افزود: حدود 16 درصد برق دنیا اتمی است و در کشورهای پیشرفته این میزان بیشتر است، در کشور ما حدود 2/2 درصد برق اتمی است، فاصله زیادی تا متوسط جهانی داریم، خوشبختانه به غیر از بوشهر در حال راه اندازی 2 نیروگاه دیگر هستیم.

کمالوندی تصریح کرد: برای مبارزه با مسائل آب و هوایی، کاهش آلودگی و کاهش دی اکسید کربن در کشوری ماننند ما که با آلودگی هوا مواجه هستیم، انرژی هسته‌ای اهمیت زیادی دارد.

اروپا باید سعی کند سیاست مستقل تری اتخاذ کند

سخنگوی سازمان انرژی اتمی با اشاره به گام های کاهش تعهدات برجامی کشورمان در مقابل بدعهدی اروپایی‌ها گفت: در گام پنجم اعلام کردیم دیگر هیچ تعهدی را به لحاظ فنی نمی‌پذیریم و هر محدودیتی که پذیرفته بودیم را کنار گذاشتیم، در گزارش اخیر آژانش مشخص است که ایران اکنون بالای 3 هزار کیلو مواد غنی شده دارد.

او با اشاره به موضع گیری اخیر اروپا در شورای امنیت افزود: اروپایی‌ها اولین بار است که مواضع شان در شورای حکام با آمریکا متفاوت است، اروپا باید سعی کند سیاست مستقل تری اتخاذ کند، البته سیاست های غلط آمریکا بیشتر اتحادیه اروپا رو به سمت استقلال می برد.

کمالوندی در پاسخ به اینکه آیا آمریکا یک طرفه می تواند مکانیسم ماشه را فعال کند، گفت: آمریکایی‌ها از برجام خارج شده اند، لذا نمی شود خارج از این معاهده از مزایای آن استفاده کرد، واشنگتن تلاش می کنند با ایجاد نگرانی در دنیا، شورای امنیت را دست خوش اختلافات کند تا بتوانند از محل این اختلافات چیزی به دست بیاورند.

سخنگوی سازمان انرژی اتمی ادامه داد: افول سیاسی آمریکا کاملا مشخص است و تعادل در دنیا به نحوی به هم خورده است که به نفع جمهوری اسلامی ایران و به ضرر واشنگتن است البته سیاست و تصمیم غلط آمریکا در این زمینه بی تاثیر نبوده است.

او با اشاره به سفر مدیرکل آژانس بین المللی انرژی اتمی به ایران و درخواست آژانس از بازدید از دو نیروگاه ایران، گفت: درخواست‌ها و سوالات آژانس باید در چارچوب خاصی مطرح شود، متاسفانه در طول 2 سال گذشته رژیم صهیونیستی با کمک آمریکا تلاش کرده اند که در شورای حکام جو را علیه ایران به هم بزنند، اما ایران هم در سفر آقای گروسی بسیار خردمندانه با این درخواست برخورد کرد و با ارائه مقاله‌ها و استدلال های حقوقی که چرا ایران نباید به این سوالات پاسخ بدهد او را قانع کرد.

جمهوری اسلامی ایران چیزی برای پنهان کردن ندارد/ بازید محل دوم مورد درخواست آژانس در ماه سپتامبر انجام می‌شود

کمالوندی ادامه داد: جمهوری اسلامی ایران چیزی برای پنهان کردن ندارد، لذا اجازه دسترسی به نیروگاه مورد درخواست آژانس را به آن داد، چراکه ادامه این موضوع و اجازه ندادن به آژانس به نفع آمریکا بود، ایران نشان داد توانمندی دیپلماتیک و حقوقی بالایی دارد، وزارت امور خارجه هم نقش زیادی در این موضوع دارد.

سخنگوی سازمان انرژی اتمی با اشاره به زمان بازرسی آژانس از یک نیروگاه دیگر ایران، تصریح کرد: این مسائل محرمانه است ولی بازید محل دوم مورد درخواست آژانس در اواخر ماه سپتامبر انجام می‌شود.

: برای دریافت مشاوره درباره عوامل خرابکاری در حادثه نطنز شناسایی شدند فرم زیر را تکمیل کنید
واریز هزینه و دریافت مشاوره توسط آسمونی
نظر خود را درباره «عوامل خرابکاری در حادثه نطنز شناسایی شدند» در کادر زیر بنویسید :
2 + 6 = ?
لطفا شرایط و ضوابط استفاده از سایت آسمونی را مطالعه نمایید