کد مطلب:  53801 
درج نظر
درج نظر
زمان مطالعه: 2 دقیقه
مخالفت شدید روسیه با آمریکا برای تمدید تحریم تسلیحاتی ایران

مخالفت شدید روسیه با آمریکا برای تمدید تحریم تسلیحاتی ایران

وزیر امور خارجه روسیه در نامه‌ای به دبیرکل سازمان ملل مخالفت مسکو را با تلاش آمریکا برای بهره‌گیری از توافق هسته‌ای و قطعنامه 2231 شورای امنیت سازمان ملل در راستای اعمال تحریم تسلیحاتی نامحدود بر ایران، اعلام کرد.
زمان مطالعه: 2 دقیقه
مخالفت شدید روسیه با آمریکا برای تمدید تحریم تسلیحاتی ایران
مخالفت شدید روسیه با آمریکا برای تمدید تحریم تسلیحاتی ایران
مخالفت شدید روسیه با آمریکا برای تمدید تحریم تسلیحاتی ایران - Russia's strong opposition to the United States to extend Iran's arms embargo

به گزارش آسمونی : به نقل از خبرگزاری آسوشیتد پرس، سرگئی لاوروف، وزیر امور خارجه روسیه دولت ترامپ را به ایجاد کارزاری با انگیزه سیاسی علیه ایران متهم کرد و خواستار «محکومیت جهانی» تلاش آمریکا برای ترغیب شورای امنیت سازمان ملل به اعمال تحریم تسلیحاتی دائمی بر ایران شد.

لاوروف گفت که آمریکا از توافق هسته‌ای که میان ایران و شش قدرت جهانی انجام شد خارج شده است و اکنون هیچ حق قانونی برای به کار گرفتن قطعنامه مربوط به این توافق در راستای تداوم نامحدود این تحریم تسلیحاتی که در 18 اکتبر سال جاری مهلت آن به پایان خواهد رسید، ندارد.

وزیر امور خارجه روسیه روز دوشنبه در نامه‌ای به آنتونیو گوترش دبیرکل سازمان ملل بیان کرد که اظهارات مقامات وزارت امور خارجه آمریکا مبنی بر این که دولت دونالد ترامپ[رئیس جمهور آمریکا] برنامه ندارد که [اجرای] تعهداتش در توافق را از سر بگیرد اما قصد دارد از حقوق تحت قطعنامه 2231 که سند قانونی این توافق است استفاده کند، «مضحک و غیرمسئولانه است».

علاوه بر این در نامه لاوروف مخالفت شدید مسکو با یک تحریم تسلیحاتی نامحدود و به کارگیری مقررات «بازگردانی تحریم‌ها» از جانب آمریکا مطرح شده است.او در این باره اظهار کرد: بنای ما بر این است که سازمان ملل نباید در بند وضعیت سیاسی در آمریکا باشد که تصمیم گرفت از توافق هسته‌ای خارج شود. هیچ مبنای قانونی‌ای برای مطرح کردن مسئله تحریم تسلیحاتی علیه ایران در شورای امنیت سازمان ملل وجود ندارد.

رئیس دستگاه دیپلماسی روسیه در ادامه گفت که توافق هسته‌ای و قطعنامه شورای امنیت سازمان ملل «از یک کل واحد هستند» و نمی‌توان آن‌ها را جدا در نظر گرفت و طبق بند 25 منشور سازمان ملل، «آمریکا به جای کارشکنی در تصمیمات شورای امنیت از طریق اقدامات غیرقانونی‌اش، متعهد به اجرای آن‌ها است».او افزود: دادگاه‌های بین‌المللی گفته‌‎اند نمی‌توان برخورداری از حقوق کشوری در یک توافق را که تعهداتش را انکار کرده یا به‌ آن‌ها عمل نکند به رسمیت شناخت.

لاوروف علاوه بر این مطرح کرد که آمریکا از قطعنامه شورای امنیت تخطی کرده و از اجرا کردن توافق هسته‌ای خودداری کرده است، بنابراین، از امکان به کار گرفتن مقررات بازگردانی تحریم‌ها محروم است.

او از آمریکا خواست که کارکشنی در توافق هسته‌ای و قطعنامه شورای امنیت سازمان ملل را متوقف کند.

لاوروف همچنین درباره توافق هسته‌ای گفت که روسیه و «دیگر اعضای مسئول جامعه جهانی به هر تلاشی برای حفظ توافق هسته‌ای ادامه خواهند داد».

وزیر امور خارجه روسیه در آخر بیان کرد: آمریکا باید بداند که هیچ مبنای قانونی‌ای برای بهره‌گیری از مصوبه‌های شورای امنیت در راستای دنبال کردن منافع خودخواهانه‌اش وجود ندارد.

بر اساس این گزارش، اظهارات لاوروف در پی این مطرح می‌شود که دولت آمریکا اخیرا در تلاش بوده است با ارائه طرحی حقوقی نشان دهد هنوز عضوی از برجام و قطعنامه 2231 شورای امنیت سازمان ملل است تا از این طریق خود را برای استفاده از ابزارهای موجود در برجام در راستای تمدید تحریم تسلیحاتی ایران برحق جلوه داده و بر شورای امنیت سازمان ملل اعمال فشار کند.

: برای دریافت مشاوره درباره مخالفت شدید روسیه با آمریکا برای تمدید تحریم تسلیحاتی ایران فرم زیر را تکمیل کنید
واریز هزینه و دریافت مشاوره توسط آسمونی
نظر خود را درباره «مخالفت شدید روسیه با آمریکا برای تمدید تحریم تسلیحاتی ایران» در کادر زیر بنویسید :
5 + 8 = ?
لطفا شرایط و ضوابط استفاده از سایت آسمونی را مطالعه نمایید