کد مطلب:  40540 
درج نظر
درج نظر
زمان مطالعه: 10 دقیقه
کشور روسیه

کشور روسیه

کشور روسیه دارای مجموعه ‌ای از جاذبه‌ های گردشگری متنوع و بی ‌نظیر است. این کشور ددر ابتدا چنین وسعتی نداشته و از آغاز قرن 18 شروع به قدرت گرفتن کرد.
زمان مطالعه: 10 دقیقه

روسیه (به روسی: Россия) با نام رسمی فدراسیون روسیه پهناورترین کشور جهان است که در شمال اوراسیا قرار دارد. خیلی از افراد به دلیل وسعت آن شک دارند که کشور روسیه در کدام کشور قرار دارد! این کشور به دلیل عظمت خود، در دو قاره آسیا و اروپا واقع است. زبان رسمی روسیه، زبان روسی است؛ ولی 27 زبان رسمی دیگر نیز در جمهوری‌ها و مناطق خودگردان این کشور وجود دارد. روسیه کشوری فدرال با تقسیمات کشوری پیچیده‌ای است که شامل 83 واحد فدرال از جمله 21 جمهوری خودگردان می‌شود. روسیه فرهنگ پرباری دارد و نویسندگان سرشناسی همچو تولستوی و داستایوفسکی را پرورانده‌است. در ادامه مطلب آسمونی با جزئیات بیشتری از کشور روسیه آشنا می شویم.

روسیه در سال های اخیر از جمله کشورهای قدرتمند و ثروتمند دنیا بوده است. همچنین آثار هنری بسیاری دارد. موزه ها، کتابخانه ها و گالری های آن در دنیا معروفند. چیزی که درباره این کشور جالب است اینست که بخش اروپایی روسیه (کالینینگراد) 1 ساعت از زمان مسکو عقب تر است و شرق روسیه (ماگادان) 8 ساعت از زمان مسکو جلوتر است. 

پایتخت مسکو
حکومت جمهوری نیمه ریاستی فدرال روسیه
زبان رسمی روسی
واحد پول روبل (RUB)
جهت رانندگی راست
کد کشور 7+
اختلاف ساعت با تهران 30 دقیقه عقب تر از تهران
فرودگاه‌های بین‌المللی شرمتیوو مسکو؛ دوموده دوو مسکو؛ ونوکووا مسکو

روسیه کجاست؟

کشور روسیه در آسیای شمالی و اروپای خاوری واقع است و با اقیانوس آرام شمالی و اقیانوس منجمد شمالی؛ و نیز با دریای خزر، دریای سیاه، و دریای بالتیک مرز آبی دارد. روسیه با 14 کشور آسیایی و اروپایی مرز زمینی، و با کشورهای پیرامون دریای برینگ، دریای ژاپن، دریای کاسپین، دریای سیاه، و دریای بالتیک ارتباط دریایی دارد.

روسیه با 17٬075٬400 کیلومتر مربع وسعت، پهناورترین کشور جهان است. پهناوری روسیه کمتر از دو برابر مساحت کانادا یا چین یا ایالات متحده آمریکا و بیشتر از یک دوم مساحت قاره آفریقا است. این کشور در عرضهای بالای جغرافیایی واقع شده‌است و بیشتر مناطق کشور سردسیر و کم بارش است. به همین سبب، بیشتر مناطق این کشور (به ویژه سرزمین بزرگ سیبری) خالی از سکنه اند و شرایط کشاورزی در این مناطق فراهم نیست. پایتخت روسیه شهر مسکو است که در باختر و بخش اروپایی کشور قرار دارد و بزرگترین شهر اروپا به‌شمار می‌رود.

نقشه روسیه

نقشه روسیه بر روی کره زمین

آب و هوای روسیه در طول سال

روسیه را با آب و هوای سرد و یخبندانش می شناسند. اما همیشه اینطور نیست زیرا این کشور در دو قاره قرار دار. بنابراین ماهیت آب و هوایی روسیه بصورت قاره ای است. تابستان روسیه دما بین 6 تا 20 درجه بالای صفر، و زمستان آن همراه با برف و یخبندان است. میزان بارش باران نسبت به برف، در روسیه کم است. پایتخت آن، مسکو، در فصل سرما بسیار سرد و در فصل گرما بسیار گرم می شود.

همچنین دومین شهر آن، سنت پترزبورگ، دارای آب و هوای قاره ای شرجی است. تابستان های سنت پترزبورگ بادهای موسمی دریای بالتیک کمی خنک می وزد. بطور کلی، این شهر تابستان هایی گرم و کوتاه، و زمستان هایی سرد و طولانی دارد.

در مجموع روسیه از سه نوع آب و هوای سرد و خشک در مناطق شمالی، معتدل و نیمه مرطوب در نواحی جنوب‌غربی و معتدل و خشک در نواحی جنوب‌شرقی برخوردار است. بنابراین اگر قصد رفتن به روسیه را دارید بهتر است فصل تابستان را انتخاب کنید و حتما با خود لباس گرم و بوت همراه ببرید.

آداب و رسوم و فرهنگ کشور روسیه

طبق آخرین سرشماری، جمعیت کشور روسیه حدود 145/9 میلیون نفر بوده است. همچنین میانگین سنی مردم کشور روسیه تا سال 2010، برای مردان تا 35 سال و برای خانم ها تا 41 سال مشخص شده است. امید به زندگی در بدو تولد برای مردان 64.04 سال و برای خانم ها 76.02 سال است.

زبان رسمی کشور روسیه نیز زبان روسی است. البته در کنار زبان رسمی روسی که متکلمان بسیاری دارد، حدود 30 زبان فرعی رسمی دیگر هم در این کشور وجود دارد.

دین کشور روسیه بصورت متنوع است. اما بیشتر مردم مسیحی هستند و دین رسمی آنها محسوب می شود. همچنین بر اساس سرشماری سال 2010، حدود 81 درصد از مردم این کشور از قومیت روس اند. در مجموع 160 گروه قومی در این کشور سکونت دارند. تاتارها 3٫9 درصد جمعیت روسیه را تشکیل می‌دهند و بزرگترین اقلیت قومی این کشور محسوب می‌شوند. اقوام اوکراینی، چوواش، باشقیر، چچنی، و ارمنی نیز هر یک بیش از یک میلیون نفر جمعیت دارند و آوارهای قفقازی، بلاروسی‌ها، آسی‌ها، آذربایجانی‌ها و قزاق‌ها از دیگر اقوام پرجمعیت روسیه اند.

روسیه دارای جاذبه‌ های تاریخی و طبیعت گردی فراوانی است که افراد بسیاری از سرتاسر دنیا به این کشور می آیند تا از آنها بازدید کنند. از آنجایی که روسیه یک کشور پهناور است، تنوع فرهنگی در آن بسیار جالب توجه است، در هر گوشه‌ای از آن می‌توانید فرهنگ و سنت‌های متفاوتی را تجربه کنید و اگر به شهرهای تاریخی علاقه دارید و دلتان می ‌خواهد در خیابان ‌های قدیمی قدم بزنید و از کلیسا های باشکوه با گنبد های رنگارنگ دیدن کنید.

طبیعت روسیه چگونه است؟

طبیعت روسیه
طبیعت روسیه در بخش شمالی

حدود 14 درصد از خاک روسیه  در شمال مدار قطبی واقع شده‌ و به همین دلیل بیشتر مناطق آن سردسیر است. به همین دلیل بخش زیادی از خاک روسیه سردسیر است و قابل سکونت و حتی کشاورزی نیست. وسعت روسیه از شمال به جنوب این کشور حدود 4000 کیلومتر است که از جزایر قطب شمال در دریای بارنت تا مرز جنوبی در کنار رشته کوه‌های قفقاز گسترده شده است. 

روسیه حدود صدهزار رود دارد که برخی از آنها طولانی‌ ترین و قدرتمند ترین رودهای جهان بشمار می‌روند. همچنین روسیه دارای دریاچه‌های بسیار زیادی است که دو دریاچه "لادوگا" و "اونگا" بزرگترین دریاچه‌های قاره اروپا هستند. همچنین دریاچه بایکال در سیبری نیز بیشتر از هر دریاچه‌ای در روی کره زمین آب دارد.

سرزمین پهناور روسیه را دریاهای متعددی، از جمله دریای بالتیک و خلیج فنلاند در غرب، دریای سفید، خلیج پچورا، دریای کارا، دریای بارنتس، دریای لاپتف، دریای سیبری شرقی، دریای چوکچی و اقیانوس منجمد شمالی در شمال، دریای برینگ، دریی اخُتسک، دریای ژاپن و اقیانوس آرام در شرق، دریای سیاه و دریای خزر در جنوب، فرا گرفته‌اند. البته بیشتر سواحل روسیه در منطقه اقیانوس منجمد شمالی واقع است.

کوه‌ های اورال که در امتداد شمالی-جنوبی روسیه کشیده شده و‌ 2000 کیلومتر طول دارد، خط فاصل قاره اروپا و آسیا است و بلندترین نقطه آن قله "نارودا" تنها 8850 متر ارتفاع دارد.

دولت روسیه

ولادیمیر پوتین و دمیتری مدودف
ولادیمیر پوتین و دمیتری مدودف

روسیه تا پیش از قرن هجدهم یک حکومت نه چندان نیرومند در خاور اروپا بود و چندان پهناور نبود. تا اینکه در آغاز سده 18 میلادی و با اصلاحاتی که تزار پتر بزرگ انجام داد، این کشور به یک امپراتوری پهناور و نیرومند بدل شد. در سال 1917 انقلاب کمونیستی در این کشور رخ داد و نام کشور به «اتحاد جماهیر شوروی سوسیالیستی» تغییر یافت. روسیه، با عنوان جمهوری فدراتیو روسیه شوروی، مهمترین و بزرگ‌ترین جمهوری در اتحاد جماهیر شوروی بود. در سال 1370 (1991) شوروی پس از جنگ سردی طولانی با غرب فروپاشید و فدراسیون روسیه و دوازده جمهوری دیگر جانشین آن شدند.

اکنون ولادیمیر پوتین رئیس‌جمهور و دمیتری مدودف نخست‌وزیر روسیه‌ است. سیاست کنونی روسیه، همکاری و عدم تنش با غرب و تلاش برای یکپارچگی و همبستگی مردمان این کشور است؛ اما به خاطر گسترش ناتو به شرق و پس از درگیری با گرجستان بر سر اوستیای جنوبی و الحاق کریمه به خاک خود، روابط روسیه و غرب به تیرگی گراییده‌است. و اخیراً با اوکراین وارد جنگ شده است.

اقتصاد روسیه

اقتصاد روسیه اقتصادی با درآمد متوسط رو به بالا، مختلط و در حال تحول است که پنجمین اقتصاد بزرگ ملی در اروپا، یازدهمین کشور بر پایه تولید ناخالص داخلی اسمی در جهان و پنجمین از لحاظ برابری قدرت خرید است. روسیه دارای صنعتی بزرگ و پیشرفته برای تسلیحات است، توانایی طراحی و ساخت تجهیزات نظامی پیشرفته از جمله هواپیمای جنگنده نسل پنجم، زیردریایی‌ های هسته‌ ای، سلاح گرم و موشک بالیستیک کوتاه‌ برد، میان‌برد و قاره‌ پیما را دارد.

روسیه  از سال 2012، بخش نفت و گاز 16٪ از تولید ناخالص داخلی، 52٪ از درآمد بودجهٔ فدرال و بیش از 70٪ از کل صادرات را به خود اختصاص داده‌است.

علیرغم تطابق مداوم اقتصاد روسیه با شوک پایین بودن قیمت نفت و تحریم‌های غرب علیه مسکو به دلیل وضعیت اوکراین از سال 2014، میلیونها نفر از ساکنان روسیه هیچ بهبودی در سطح زندگی خود احساس نکرده اند. در سال 2018 نسبت فقرا حدود 13 درصد، یا حدود 19 میلیون نفر از کل جمعیت 146 میلیونی کشور روسیه تخمین زده شده، با توجه به اینکه مبلغ خط فقر در این کشور 147 دلار در ماه است. 

زندگی و کار در روسیه

روسیه یکی از ابرقدرت های سیاسی و اقتصادی جهان محسوب می شود. بنابراین امکانات زیادی مانند آزادی عمل در انتخاب نوع مسکن، درآمد بالا برای برخی از شغل ها مانند مشاغل مدیریتی، سیستم مناسب بهداشت و درمان، دارای جایگاه ویژه برای هنرمندان و فراوانی مدارس بین الملل را در اختیار مردم قرار داده است.

البته هزینه زندگی در روسیه چندان پایین نیست. و در سطح نسبتاً گران قرار دارد.بهترین شهرهای سکونت آن تیومن، کراسنودار، یکاترین برگ، نیژنی نوگراد، ساشی و سنت پترزبورگ هستند.

هزینه ها در کشور روسیه

 • هزینه اقامت در روسیه

هزینه اقامت در خوابگاه ها و اقامت های دانشجویی در روسیه بسته به شرایط راحتی آن خوابگاه، بین 300 تا 4000 روبل در هر ماه است. دانشجویان می توانند این مبلغ را به صورت ماهانه، ترمی و یا سالانه پرداخت کنند. اگر می خواهید اتاق یا آپارتمانی در روسیه اجاره کنید، باید به سراغ دیگر گزینه ها بروید. شرایط زندگی در روسیه برای یک فرد بالغ و برای اقامت در آپارتمانی در شهرهای بزرگ، قیمتی حدود 25000 تا 30000 روبل را در بر می گیرد. اگر در مناطقی که به خطوط مترو دور بوده و دسترسی سخت تری دارند خانه بگیرید، قیمت کمتری خواهید پرداخت. همچنین می توانید یک اتاق را در یک خانه اجاره کرده و از فضاهای مشترک استفاده کنید که در این صورت هزینه ای حدود 10000 روبل را باید بپردازید.

 • هزینه غذا در روسیه

متوسط هزینه زندگی هر فرد در روسیه 2022 حدود $772 (دلار) است. این در حالی است که متوسط هزینه زندگی در انگلستان حدود $3615 (دلار) می باشد.

 • هزینه یک وعده غذا در رستوران ارزان: 6.83$
 • هزینه غذایی دو نفر در رستوران متوسط: 27.32$
 • آب (بطری 0.33 لیتری): 0.42$
 • هزینه حمل و نقل در روسیه

حمل و نقل در روسیه
حمل و نقل در روسیه

در مسکو هزینه بلیط مترو یک سفره 55 روبل و در سنت پترزبورگ 45 روبل است. در واقع یک سفر یک طرفه در مسکو با اتوبوس، تراموا یا تریلر حدود 55 روبل، در سنت پترزبورگ 40 روبل، در کازان 25 روبل و در تومسک Tomsk 16 تا 18 روبل خواهد شد. با این وجود پیشنهاد ما به شما، گرفتن کارت حمل و نقل است. چرا که هم هزینه کمتری می پردازید و هم از خرید هر باره بلیط در سفرهای درون شهری معاف می شوید. حتی مسافران و گردشگران روسیه نیز می توانند از این کارت ها تهیه کنید. اگر از ترن استفاده کنید در شهر مسکو هزینه حمل و نقل ماهانه حدود  630 روبل می شود.

 • هزینه خرید بلیط الکترونیک شهر مسکو: 50 روبل روسیه 
 • هزینه مترو مسکو: بین 32 روبل تا 50 روبل روسیه
 • هزینه اتوبوس، اتوبوس برقی و تراموا در مسکو: بین 31 روبل تا 50 روبل روسیه
 • هزینه تاکسی در مسکو: از 1200 تا 2500 روبل روسیه به بالا
 • هزینه مارشروتکا مسکو: 55 روبل روسیه برای یک سواری
 • هزینه کشتی در مسکو: بین 400 روبل تا 2000 روبل روسیه
 • هزینه فعالیت های تفریحی در روسیه

برای بازدید و تماشای اپرا و یا باله در این کشور باید حدود 4000 الی 15000 روبل هزینه نمایید.
اگر در کشور روسیه بخواهید از موزه های کوچ بازدید نمایید هزینه های حدود 100 الی 200 روبل باید بپردازید اما اگر بخواهید از موزه های بزرگتری بازدید داشته باشید مبلغی در حدود 650 الی 750 روبل باید هزینه نمایید.
یکی دیگر از تفریحات مورد علاقه گردشگران استفاده از کشتی های کروز در این کشور می باشد که بواسطه قیمت مقرون به صرفه 450 الی 500 روبلی دارای طرفداران بی شماری برای استفاده از آن می باشد.
اگر مایل به بازدید از کاخ کرملین باشید ورودی آن 800 روبا و اگر مایل به استفاده از همراه جهت راهنمایی باشید حدود 1100 روبل باید ورودی بپردازید.
برای بازدید از کاخ پترهوف برای ورودی هر نفر باید 900 الی 1000 روبل بپردازید.
کلیسای پل و پیتر یکی از مقدس ترین مراکز دیدنی در کشور روسیه می باشد که برای رفتن به داخل آن می بایست توریست ها و بازدید کنندگان 450 الی 470 روبل پرداخت نمایند.
برای بازدید از کلیسای سنت آیزاک نیز باید به ازای هر فرد حدود 250 الی 260 روبل پرداخت نمایید.

 • تور روسیه

 تور روسیه و خصوصاً هزینه سفر به مسکو در مقایسه با کشورهای آسیایی مقصد گرانی است. قیمت ها نسبت به تهران گرانتر هستند اما نسبت به کشورهای اروپایی، گران به شمار نمی رود و دارای قیمت های مناسب است. روسیه از بین 40 کشور گران اروپا، رتبه 31 را دارد. 

روادید یا ویزا، میزان هزینه ویزا توریستی روسیه در حدود 226 هزار تا 1 میلیون و 360 هزار تومان  متغیر می باشد.

چیزهایی که باید درباره کشور روسیه بدانید!

 • در سال 2022 روسیه با اوکراین وارد جنگ شده است و تمام باندهای هوایی اوکراین را بمباران کرده است. این جنگ همچنان در جریان است.
 • جمعیت کل روسیه 142،500،482 نفر تخمین زده می شود و تنها تقریباً 8/73 درصد از جمعیت در مراکز شهری زندگی می کنند.
 • روسیه بزرگترین کشور در جهان است و تقریباً 1.8 برابر آمریکا است.
 • آلوده ترین شهر جهان، نور یلسک در روسیه می باشد که دارای آب و هوای سخت است وهمچنین دارای دمای متوسط 15.5 درجه فارنهایت می باشد.
 • روسیه با 14 کشور از جمله نروژ، فنلاند، استونی، لتونی، لیتوانی، لهستان ، بلاروس، چین، اوکراین، گرجستان، جمهوری آذربایجان، قزاقستان، مغولستان و کره مالی مرز مشترک دارد. هیچ کشور دیگری در جهان مرزهایی به این شکل ندارد.
 • در کل روسیه، 9 منطقه زمانی وجود دارد.
 • پایین ترین نقطه روسیه دریای خزر است که 28 متر پایین تر از سطح دریا می باشد. بالاترین امتیاز کوه است. البروس در 5،633 متر از سطح دریا قرار دارد. این بلندترین کوه اروپا است.
 • مسکو بیش از هر جای دیگر جهان، میلیاردرهای بیشتری را در خود جای داده است. 74 آخرین عددی است که اعلام شده است.

گالری تصاویر

نمایی از شهر مسکو پایتخت روسیه
نمایی از شهر مسکو پایتخت روسیه
ولادیمیر پوتین در میدان سرخ روسیه
ولادیمیر پوتین در میدان سرخ روسیه
نقشه روسیه و همسایگانش
نقشه روسیه و همسایگانش
ظاهر مردم کشور روسیه
ظاهر مردم کشور روسیه
کلیسای جامع ناجی مسیح مسکو روسیه

کلیسای جامع ناجی مسیح مسکو روسیه

مترو مسکو
مترو مسکو

 

 

: برای دریافت مشاوره درباره کشور روسیه فرم زیر را تکمیل کنید
واریز هزینه و دریافت مشاوره توسط آسمونی
نظر خود را درباره «کشور روسیه» در کادر زیر بنویسید :
3 + 8 = ?
لطفا شرایط و ضوابط استفاده از سایت آسمونی را مطالعه نمایید