کد مطلب: 56828 درج نظر
زمان مطالعه: 5 دقیقه
مخالفت روحانی با مصوبه مجلس درباره برجام

مخالفت روحانی با مصوبه مجلس درباره برجام

روحانی: البته دولت با آن مصوبه موافق نیست و آن را برای روند فعالیت‌های دیپلماتیک مضر می‌داند.

زمان مطالعه: 5 دقیقه

رئیس جمهور حسن روحانی، با ابراز خرسندی از تقدیم لایحه بودجه سال 1400 کل کشور در موعد مقرر به مجلس شورای اسلامی، برخی گمانه زنی های رسانه ای درباره دلیل حضور رئیس جمهور در مجلس هنگام تقدیم لایحه بودجه را رد کرد و گفت که عدم حضور در مجلس شورای اسلامی صرفا به دلیل مصوبات ستاد ملی کروناست.

به گزارش آسمونی به نقل از ایسنا، حسن روحانی روز چهارشنبه در جلسه هیات دولت گفت: بسیار علاقمند بودم طبق روال سال های گذشته سخنان امروز من خطاب به مردم عزیز و نمایندگان محترم در خانه ملت و در صحن علنی مجلس شورای اسلامی ایراد می‌شد.

رئیس جمهور با بیان اینکه گمانه‌زنی‌هایی که ممکن است در رسانه‌ها مطرح شود که عدم حضور امروز من در مجلس شورای اسلامی به خاطر مصوبه دیروز مجلس شورای اسلامی است، تصریح کرد: البته دولت با آن مصوبه موافق نیست و آن را برای روند فعالیت‌های دیپلماتیک مضر می‌داند، اما نرفتن به مجلس صرفا به دلیل پروتکل‌های بهداشتی و نه مساله دیگر بوده است.

روحانی در ادامه به اهمیت خاص و ویژه بودجه امسال اشاره کرد و گفت: اساسا سال 1400 از جهاتی سال ممتاز و حائز اهمیت است. اولا سال آینده سال پایانی قرن چهاردهم و در آستانه ورود به قرن جدید خواهیم بود و از طرف دیگر این بودجه در زمانی به مجلس شورای اسلامی تقدیم می‌شود که احساس می‌کنیم شرایط سال آینده با دهه‌ای که گذشت از آغاز سال 90 تا امروز، کمی متفاوت خواهد بود.

رئیس جمهور اظهار داشت: دشمنان همه توان خود را برای تسلیم مردم ایران در این دهه به کار گرفتند و به ویژه در سه سال اخیر تحریم را به یک جنگ تمام عیار اقتصادی تبدیل کردند. اما در عین حال فکر می‌کنیم با شکست این جنگ و فشار حداکثری، شرایط در سال آینده شرایط متفاوتی خواهد بود.

روحانی افزود: البته این شرایط متفاوت نه تنها به خاطر اینکه ترامپ با سیاست‌های غلط خود نسبت به ایران و جهان شکست خورد، بلکه هر دولتی در آمریکا روی کار می‌آمد به خاطر شکست جنگ اقتصادی و فشار حداکثری، ناچار بود در برابر ملت ایران سر تسلیم فرود بیاورد.

روحانی در بخش دیگری از سخناش اظهار کرد: نباید به خاطر رقابت های سیاسی و انتخاباتی که از الان هم برای انتخابات 1400 زود است، اخلاق و حقایق را زیر پا بگذاریم؛ باید واقعیت ها را شفاف و روشن و با آمار درست به مردم بگوییم.

رئیس جمهور با بیان اینکه قبل از آمدن ترامپ عده‌ای به ویژه صهیونیست‌ها، ارتجاع منطقه و تندروهای آمریکا با برجام مخالف بودند عنوان کرد: اینها با همه توان می‌خواستند برجام به نتیجه نرسد ولی نتوانستند چرا که دولت قبلی آمریکا تا حدی با مدیریت و جهان آشنا بود. اما پس از آن کسی آمد که مدیریت و تدبیر نمی‌دانست و به راحتی با پول عربستان و فشار صهیونیست‌ها و تندروها به هر سمتی که آنها می خواستند حرکت کرد و متاسفانه این معاهده را که می توانست مفید باشد زیرپا گذاشت.

وی در ادامه یادآور شد: ما باید همه آمار سال های گذشته را در زمینه های مختلف مورد توجه قرار دهیم از جمله در زمینه انرژی هسته‌ای که شرایط امروز هسته‌ای ما به مراتب بهتر از هشت سال پیش است. ما از سانتریفیوژهای IR1 و IR2 که در بخشی هم ناقص بود به IR8 و IR 9 رسیده‌ایم و امروز قادریم IR2M را در زنجیره‌های متعدد ایجاد کنیم و با IR6 زنجیره غنی سازی داشته باشیم. در حالی که در هیچ زمانی چنین قدرتی نبوده و از لحاظ امکانات تحقیق و توسعه شرایط هسته‌ای ما از هر زمانی بهتر است.

روحانی اضافه کرد: بسیاری از توفیقات ما در شرایطی به دست آمده که درآمد ما که در سال 96 بهترین درآمد بود به اندازه بدترین درآمد دولت قبل نبوده است. ما در بهترین حالت 65 میلیارد دلار درآمد داشتیم در حالی که در دولت قبل متوسط صد میلیارد دلار و در سال 90 ، 119 میلیارد دلار درآمد نفتی وجود داشت. اما با وجود محدودیت‌های درآمدی که ما در این مدت داشتیم توانستیم پیشرفت‌های خوبی حاصل کنیم.

رئیس جمهور به سال‌های آغازین دولت یازدهم اشاره کرد و افزود: از سال 93 به بعد روند جمعیت فعال رو به افزایش بود و در دو فصل بیش از 900 هزار نفر جمعیت فعال افزایش پیدا کرد و هم زمان اشتغال ما هم افزایش یافت. از سال 93 تا 96 اشتغال ما به طور متوسط 700 هزار نفر بوده که در جهان بی سابقه است در چند سال پشت سر هم چنین اشتغالی وجود داشته باشد.

وی ادامه داد: تا سال 97 با وجود فراز و نشیب های فراوان و کاهش قیمت نفت و طولانی شدن مذاکرات و مسائل دیگر توانستیم در شرایط سیاسی و اقتصادی در کلیه پایه‌های قدرت مقاومت کشور را در برابر فشارهای بیرونی تقویت کنیم. به برکت همین فضا هر قطعنامه‌ آمریکا در شورای امنیت ناموفق بود.

رئیس جمهور افزود: در حالی که در دوران قبل از سال 92 برای هر قطعنامه علیه ایران حتی روسیه و چین هم رای مثبت می دادند اما در این دوره شرایط و قدرتی به وجود آوردیم که آمریکا در سازمان ملل یک یا دو رای بیشتر نداشت و همه قدرت‌ها از جمله اتحادیه اروپا و روسیه و چین با آن مخالفت می کردند. این موضوعات تنها سیاسی نبود و در مسائل حقوقی هم در هر دادگاهی علیه آمریکا در مراحل اولیه موفق بوده و در مراحل نهایی که هم مسیر آن طی می‌شود امیدواریم موفق باشیم.

رئیس جمهور با تاکید بر این که این مسائل باعث شد قدرت دفاعی کشور بیش از هر زمانی تقویت شود خاطرنشان کرد: الان قدرت دفاعی ما با هشت سال قبل قابل مقایسه نیست مخصوصا در سلاح‌های راهبردی در دریا ، هوا ، موشک، پدافند و ... اگر مقایسه کنید می‌بنید که قدرت ما چندبرابر شده و این در سایه موفقیت‌هایی بود که در فضای ایجاد شده به وجود آمد و توانستیم بنیه دفاعی را از هر زمان قوی تر کنیم.

وی در ادامه بیان کرد: ما از سال 97 با وجود فشارهای جدید بین المللی و شروع جنگ اقتصادی علیه کشورمان نگذاشتیم کشور دچار تکانه‌های شدید شود. به سال های 91 و 92 برگردید که تحریم سال 90 با کشور چه کرد و مردم برای کالاهای اساسی چگونه صف می‌بستند اما در سال 97 هیچ صفی ایجاد نشد چرا که دولت کالاهای اساسی را به وفور فراهم کرد.

وی ادامه داد: ما در سال 98 شروع به کنترل اوضاع کردیم و کنترل تورم و رشد اقتصادی آغاز شد از اردیبهشت 97 رشد اقتصادی و حتی رشد صادرات غیر نفتی در حال بهتر شدن بود اما متاسفانه در اواخر سال 98 دنیا با بحران جدیدی به نام کرونا مواجه شد که در صد سال اخیر بی سابقه بوده است و همه کشورها دچار مشکل شدند و ما هم دچار مشکل شدیم.

روحانی خاطرنشان کرد: در سال 99 صادرات و واردات ما افت کرد و در شرایطی قرار گرفتیم که در هشت ماه اول امسال از نظر وزنی 14 درصد و از نظر ارزشی 19 درصد صادرات غیر نفتی ما کاهش پیدا کرد. درآمد نفتی ما هم در سال های 97، 98 و 99 کاهش پیدا کرد و به دلایلی که روشن است فروش نفت را برای ما با دشواری مواجه کردند و مشتری‌های ما برای خرید نفت دچار مشکل شدند. چرا که ما برای صادرات مشکلی نداشتیم.

رئیس جمهور همچنین اظهار کرد: با وجود اینها خوشحالیم که شرایط امروز به سمت بهبودی تدریجی حرکت می‌کند و امید مردم برای آینده بیشتر شده و محاسبات مردم این است که جنگ اقتصادی رو به پایان است و محاسبات جهانی این گونه است که فشار حداکثری راه به جای نبرده است. آنها می خواستند ما را فلج کنند و شرایط زندگی را برای ما غیر قابل تحمل کند که در این زمینه ناموفق بودند. البته مردم در این مدت در تمام زمینه ها فشارهای زیادی را تحمل کردند اما دولت و مردم و سایر قوا و نهادها در کنار یکدیگر با جنگ اقتصادی و کرونا هم زمان مقابله کردند.

معرفی نویسنده:

نویسنده ر‌ُمان و فعال در بخش‌های مُد و زیبایی، آرایشی و آشپزی
هم‌چنین علاقمند به سریال‌های کره‌ای و اطلاع رسانی در این خصوص داخل آسمونی

ثبت نظر درباره «مخالفت روحانی با مصوبه مجلس درباره برجام»

دیدگاه خود را در کادر زیر بنویسید

5 * 6 = ?