کد مطلب:  36350 
درج نظر
درج نظر
زمان مطالعه: 4 دقیقه
بیوگرافی رونالدو نازاریو

بیوگرافی رونالدو نازاریو

بیوگرافی رونالدو نازاریو / اختصاصی آسمونی - مهدی زارعی "ما باختیم چون نتوانستیم ببریم!"  ( رونالدو...
زمان مطالعه: 4 دقیقه

بیوگرافی رونالدو نازاریو / اختصاصی آسمونی - مهدی زارعی 

"ما باختیم چون نتوانستیم ببریم!"   ( رونالدو نازاریا )

« در طول دوران حضورم در فوتبال ، مراحل زیادی را سپری کردم تا برای باشگاه داری آماده شوم . فوتبال برای من چیزی ورای یک شغل و منبع درآمد است . من عاشق فوتبال هستم . در وایادولید بهترین کادر و اعضا را برای رسیدن به اهداف مان داریم. اهدافی که فقط ما را به وضعیت کنونی باشگاه راضی نخواهد کرد چون می‌خواهیم تا جایی که امید و رویا اجازه می‌دهد ، پیشرفت کنیم . پروژه جدید ما برای وایادولید چهار پایه دارد : رقابت ، شفافیت ، انقلاب و شبکه‌های اجتماعی . با کارلوس سوارز و کادر مدیریتی باشگاه ادامه خواهیم داد . می‌خواهیم بهترین تیم ممکن برای حضور در رقابت‌ها را بسازیم تا نمادی از موفقیت پروژه ما باشد . شفافیتی بی نظیر در همه اقدامات باشگاه وجود خواهد داشت . از هواداران می‌خواهم روی ما برای تثبیت جایگاه وایادولید در لالیگا و سپس ساخت تیمی خوب حساب کنند . با اتحاد همه جانبه، اعتقاد دارم به دشوارترین اهداف هم خواهیم رسید . » این ها گوشه ای از صحبت های مالک جدید باشگاه وایادولید اسپانیا است . مردی که پیش از این ها به تمامی افتخارات ممکن در فوتبال رسید . رونالدو نازاریا دلیما برزیلی یا همان رونالدوی اورجینال .

رونالدو نازاریا ، تولد مرد تاریخی فوتبال ؛ بیوگرافی + عکس
رونالدو نازاریا ، تولد مرد تاریخی فوتبال ؛ بیوگرافی + عکس

پسری عاشق زیکو

« رونالدو لوییز نازاریا دلیما » در 21 سپتامبر 1976 در « بنتو ریبیرو » واقع در ریو دوژانیرو برزیل متولد شد . او فوتبال را از « سائوکریستوائو » شروع کرد و پس از پیوستن به کروزیرو نام خود را بر سر زبان‌ها انداخت . رونالدو در کودکی عاشق بازی « زیکو » بود. مردی که لقب « پله سفید » را یدک می‌کشید . اما پس از پیوستن رونالدو به آیندهوون هلند زمزمه‌هایی به گوش رسید که یک « پله جدید » ظهور کرده است !

ronaldo-nazario
ronaldo-nazario

رونالدینیو و رونالدو در تیم المپیک برزیل

در ابتدا همگان این جوان را با عنوان « رونالدینیو » ( رونالدوی کوچک ) می‌شناختند . زیرا یک رونالدوی بزرگ نیز در تیم عضویت داشت . از قضا رونالدینیو آن روزها به همراه رونالدو بزرگ تر با هم در المپیک 1996 عضویس از تیم ملی المپیک برزیل بودند و عنوان سوم مسابقات را از آن خود ساختند . البته این اولین تورنمنت رونالدو نازاریا نبود .

مرد ذخیره ای که ذخیره ماند

رونالدوی کوچک در 17 سالگی جام‌جهانی را تجربه کرد . مردم برزیل در این آرزو بودند که جوانک فوتبال برزیل مثل پله در جام جهانی به ستاره بازیها تبدیل شده و در پایان نیز قهرمان شود . حتی مادر کارلوس آلبرتو پری پرا ( مربی تیم ملی ) تلفنی از پسرش می پرسید که چرا رونالدو در تیم جایی ندارد ؟! اما زوج روماریو ـ به‌به‌تو کاملاً هماهنگ و درخشان بود و « پله جدید » به عنوان ذخیره به جام رفت و ذخیره هم بازگشت !

رونالدو نازاریا ، تولد مرد تاریخی فوتبال ؛ بیوگرافی + عکس
رونالدو نازاریا ، تولد مرد تاریخی فوتبال ؛ بیوگرافی + عکس

مریخی فاتح

مرد شش میلیون دلاری آیندهوون (رونالدو نازاریا ) در ژوئن 1995 با سی گل آقای گل لیگ هلند شد و در فصل بعد نیز علیرغم مصدومیت در 20 بازی 19 گل به ثمر رساند . او پس از المپیک آتلانتا در ازای 100 میلیون فرانک به بارسلونا می‌پیوندد . در همین ایام همگان از مرد مریخی فوتبال می‌گویند و یوهان کرویف می‌گوید « این مقایسه‌ها تنها انتظارات را بالا می‌برد و به نفع رونالدو نیست » . رونالدو مرد سال 1996 می‌شود . عنوانی که دو بار دیگر نیز آن را به دست می‌آورد . او با بارسلون جام برندگان جام اروپا را فتح می‌کند و پس از پیوستن به اینترمیلان برای مدت کوتاهی گران‌ترین فوتبالیست جهان می‌شود .

تشنج بی سابقه

رونالدو نازاریا با اینتر نیز جام یوفا را تصاحب می‌کند اما از آن پس زندگی ورزشی‌اش تغییر می‌کند ، یک فینال کابوس‌وار در جام‌جهانی 1998 و بیهوشی مشکوک رونالدو قبل از فینال . باخت تحقیرآمیز ( 3-0 ) در فینال سبب تحقیقات گسترده مجلس برزیل شد و حتی رونالدو نیز به مجلس فراخوانده شد . گفته می شد که به « دستور » کمپانی نایک ، رونالدو 90 دقیقه در فینال بازی کرد . اما نایک از تمامی اتهامات مبرا شد . رونالدو هم که قبل از فینال دچار تشنجی بی سابقه شده بود ، در صحن مجلس جمله ای تاریخی را به طنز بیان کرد : ما باختیم چون همیشه یک تیم می برد و یک تیم می بازد . ما باختیم چون نتوانستیم حریف را ببریم!

ronaldo-nazario
ronaldo-nazario

یک مهاجم چاق

پس از آن نیز مصدومیت‌های پیاپی او ، چهره‌ای محبوب و مظلوم از وی ساخت . اما رونالدو سرانجام به جام 2002 رسید و با به ثمر رساندن هشت گل در این جام ، تعداد گلهای خود را از جامهای 1998 و 2002 به 12 رساند . پس از آن ناباورانه به رئال‌مادرید پیوست و علیرغم آغازی خوش ، کم‌کم به مردی چاق و کند تبدیل شد . هرچند که همین مرد فربه با به ثمر رساندن سه گل دیگر در جام 2006 بهترین گلزن تاریخ جام‌جهانی لقب گرفت . عنوانی که تا سال 2014 در اختیار او بود .

رونالدو نازاریا ، تولد مرد تاریخی فوتبال ؛ بیوگرافی + عکس
رونالدو نازاریا ، تولد مرد تاریخی فوتبال ؛ بیوگرافی + عکس

رونالدو در یک نگاه

تاریخ تولد: 18 سپتامبر 1976 قد: 183 سانتی متر تیم ها: کروزیرو ( 94-93 ) ، آیندهوون ( 96-94 ) ، بارسلونا ( 97-96 ) ، اینتر( 2002-97 )، رئال ( 07-02 ) ، میلان ( 08- 07)، کورینتیانس ( 11-2009 ) بازیهای ملی: زیر 17 سال برزیل ( 7 بازی و 5 گل در سال 1993 ) زیر 23 سال برزیل ( 8 بازی و 6 گل در 1996 ) بزرگسالان برزیل ( 98 بازی و 62 گل در بین سالهای 1994 تا 2011 )

نظر خود را درباره «بیوگرافی رونالدو نازاریو» در کادر زیر بنویسید :
2 + 8 = ?
لطفا شرایط و ضوابط استفاده از سایت آسمونی را مطالعه نمایید