کد مطلب:  25181 
درج نظر
درج نظر
زمان مطالعه: 5 دقیقه
آشنایی با شهرستان رباط کریم تهران

آشنایی با شهرستان رباط کریم تهران

رباط کریم یکی از شهرستان‌های استان تهران است و در دوره ایران باستان مرکز تمدن ایرانی ها بوده است.
زمان مطالعه: 5 دقیقه

شهرستان رباط کریم یکی از شهرستان‌های استان تهران است و مرکز این شهرستان شهر رباط‌کریم می باشد. اگر می خواهید با شهر رباط کریم بیشتر آشنا شوید و اطلاعاتی درباره رباط کریم کسب کنید، این مقاله آسمونی را تا انتها مطالعه نمایید چرا که به معرفی کامل شهرستان رباط کریم می پردازیم.

تاریخچه شهرستان رباط کریم

رباط کریم از هزاران سال قبل نیز از مراکز تمدن و زندگی بوده و آثار متعدد باستانی که در سال 69 و اواخر 73 در حوالی رباط کریم از شش هزار سال قبل تا دوران قاجاریه بدست آمده مبین این ادعاست. نام قدیم رابط کریم "قوهه" بوده است و کارشناسان بر این باورند که روستا یا شهری در حوالی بازارک معروف به چاله بازارک در زیر خاک مدفون شده است.

رباط کریم به دلیل واقع شدن بر سر راه “جاده ابریشم” و راه زیارتی “خراسان به بغداد” از قدیم الایام دارای اهمیت و توجه بوده است و از این روست که کهن ترین و بی نظیرترین کاروانسراهای ایران مانند کاروان سنگی در این منطقه ساخته می شود و به تدریج با متروکه شدن آن حکام و رجالی که از این راه رفت و آمد می کردند به فکر ساختن یک کاروانسرای دیگر بنام کاروانسرای فتحعلیشاهی افتاده و چون رباط کریم از طبیعت زیبا و مصفا و باغ ها و مزارع فراوان و رودخانه های پر آب (در بازارک) برخوردار بوده از این رو این امر در دوره فتحعلیشاه قاجار تحقق می یابد.

بعد از این که آقا محمد خان قاجار تهران را به پایتختی انتخاب و به عمران و آبادی آن همت گماشت و تهران مرکز دوائر دولتی و حکومتی شد لاجرم از نقاط مختلف مملکت مراجعات مردم برای رفع نیازها و مشکلات اداری و غیره که قبل از آن به اصفهان و قزوین بود بیشتر به تهران متوجه شد و بنابراین مردم مناطق جنوبی مملکت از جمله شیراز، اصفهان، قم، ساوه و … می بایست از رباط کریم که در مسیر جاده ساوه به تهران واقع بود عبور نمایند و کاروانیان قافله های بازرگانی و دسته های نظامی از این محل عبور می نمودند.

نقشه شهرستان رباط کریم تهران
نقشه خیابان های رباط کریم 

از دلایل تجدید حیات و ترمیم رباط کریم می توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • وجود کاروانسراها
  • عبور راه آهن تهران – خرمشهر از رباط کریم و وجود ایستگاه راه آهن
  • کشف معدن منگنز در کوههای جنوب غربی رباط کریم
  • موقعیت جغرافیایی رباط کریم که به علت نزدیکی به تهران استعداد شهرک اقماری ر پیدا کرده است
  • احداث شهرک پرند در نزدیکی رودخانه شور

منطقه رباط کریم در گذشته به عنوان دشتی سرسبز و آباد بوده (هم اکنون نیز دارای زمین های کشاورزی وتاکستان های فراوانی میباشد) و محل استقرار، گذر و ارتباطات فرهنگی تمدن های باستانی مستقر در غرب (دشت قزوین) و شرق آن (ری باستان) از دوران پیش از تاریخ تا دوران اسلامی بوده است.

موقعیت جغرفیایی رباط کریم

در حال حاضر رباط کریم کجاست؟ شهرستان رباط کریم یکی از شهرستان های غرب استان تهران می باشد و مرکز آن شهر رباط کریم می باشد ارتفاع آن حدود 1032 متر از سطح دریا و از شمال به شهرستان شهریار، از جنوب به شهرستان ری، از شرق به شهرستان اسلامشهر و از غرب به شهرستان ساوه محدود می شود. اما رباط کریم منطقه چند تهران است؟

رباط کریم تا قبل از سال 1368 ه – ش یکی از بخش های شهرستان کرج محسوب می شد، ولی با گسترش شهرستان شهریار، رباط کریم همراه با شهریار از شهرستان کرج در سال 1368 مجزا و رباط کریم یکی از بخش های شهرستان شهریار شد.

در سال 1376 ربات کریم نیز از شهریار منفک و مستقل گردیده. محله‌های رباط کریم در دو بخش مرکزی و بخش گلستان، چهار دهستان، اسماعیل آباد و میمنت از بخش گلستان و دهستان امامزاده ابوطالب و منجیل آباد از بخش مرکزی قرار دارند. مجموعا دارای 76 پارچه آبادی که 27 روستا خالی از سکنه و 48 روستای دیگر دارای سکنه میباشد جمعیت روستاهای رباط کریم بالغ بر 111956 نفر و تعداد و تعداد خانوار روستایی آن به 20338 خانوار می رسد. شهرهای تابعه آن به غیر از رباط کریم که مرکز شهرستان است شامل نسیم شهر و گلستان می باشد.

کاروانسرای حاج کمال
کاروانسرای حاج کمال

 

آثار باستانی و گردشگری در رباط کریم

  • انبارهای یخی ( یخچال ها)

برای تهیه یخ در فصول بهار و تابستان از چند قرن گذشته در برخی از مناطق کشور انبارها و کارگاه های یخ ابداع و ساخته می شد تا یخ مورد نیاز ساکنین این مناطق از این طریق تامین شوند. این انبارهای یخی که بصورت مخروطی شکل همانند یک کله قند از خشت و گل با ارتفاع 7 تا 8 متر ساخته می شد. در فصل زمستان در داخل چاله بزرگ به وجود آمده، آب را رها نموده و سپس ورودی و کلیه محفظه های آنها بطور کامل مسدود می شد و به تدریج با فرا رسیدن فصول بهار و تابستان و گرم شدن هوا یخ های قطور تولید شده مورد استفاده قرار می گرفت.

لازم به ذکر است که این انبارها در دوران های زندیه و قاجاریه در ایران بیشتر ساخته شد و در ربات کریم برای تامین یخ این منطقه و کاروانیان سه انبار یخی در فواصل مختلف وجود داشت که در اصطلاح محلی به یخچال معروف بودند. از این انبارها تا حدود 30 سال پیش نیز استفاده می شده است که با جایگزین شدن یخچال های برقی این انبارها عملا غیر قابل استفاده شده اند.

  • کاروانسرای سنگی

کهن ترین کاروانسرای فلات ایران نزدیک رباط کریم و در کنار دشت آباد و حاصل خیز شهریار وجود دارد. دیوار ضخیم کاروانسرای رباط کریم ارتفاعی معادل دو برابر ارتفاع ساختمان هایی را دارد که در داخل کاروانسرا قرار دارند. طرح بنا بسیار ساده و شامل تعدادی اتاق است که درهای آنها بطرف حیاط مرکزی باز می شود.

در سه طرف حیاط مرکزی سه ایوان وجود دارد که عرض این ایوان ها حدود 5 متر می باشد. طرح ساختمان این کاروانسرا به طرح مسجد جامع ساوه شباهت دارد. این مسجد در فاصله تقریبی 50 کیلومتری از کاروانسرا قرار گرفته، در مسجد جامع در دوران صفوی تغییرات جزئی انجام گرفته و تنها اختلاف مسجد جامع ساوه با کاروانسرای رباط کریم این است که در کارونسرای سنگی فضای خالی گوشه ها را با اتاق های گنبد داری پر کرده اند.

کاروانسرای سنگی
کاروانسرای سنگی

کهن ترین کاروانسرای فلات ایران نزدیک رباط کریم و در کنار دشت آباد و حاصل خیز شهریار وجود دارد. دیوار ضخیم کاروانسرای رباط کریم ارتفاعی معادل دو برابر ارتفاع ساختمان هایی را دارد که در داخل کاروانسرا قرار دارند. طرح بنا بسیار ساده و شامل تعدادی اتاق است که درهای آنها به طرف حیاط مرکزی باز می شود.

در سه طرف حیاط مرکزی سه ایوان وجود دارد که عرض این ایوان ها حدود 5 متر می باشد. طرح ساختمان این کاروانسرا به طرح مسجد جامع ساوه شباهت دارد. این مسجد در فاصله تقریبی 50 کیلومتری از کاروانسرا قرار گرفته، در مسجد جامع در دوران صفوی تغییرات جزئی انجام گرفته و تنها اختلاف مسجد جامع ساوه با کاروانسرای رباط کریم این است که در کارونسرای سنگی فضای خالی گوشه ها را با اتاق های گنبد داری پر کرده اند.

  • کاروانسرای فتحعلیشاهی داخل شهر (بافت قدیم)

کاروانسرای مذکور در سال 1245 هجری قمری در زمان پادشاهی فتحعلیشاه قاجار بنا شده و در کیلومتر 37 جاده تهران – ساوه قرار گرفته است.

کاروانسرای فتحعلیشاهی
کاروانسرای فتحعلیشاهی

مشخصات و شناسنامه این بنا که در اداره کل میراث فرهنگی استان تهران ثبت شده است. تاریخ احداث این بنا به قرن سیزدهم هجری برمی گردد و در مصالح ساختمانی آن از آجر، گچ، خاک و ملات محلی تشکیل شده است.

  • پل بازارک

این پل در گذشته بر روی رودخانه فصلی سیاب (سیاه آب) قرار گرفته بود و راه ارتباطی مسیر شرق به غرب بوده است.

پل بازارک در رباط کریم
پل بازارک در رباط کریم

پل بازارک یکی از نقاط دیدنی شهرستان رباط کریم است و در سال 1382 در فهرست آثار ملی ایران ثبت شد.

: برای دریافت مشاوره درباره آشنایی با شهرستان رباط کریم تهران فرم زیر را تکمیل کنید
واریز هزینه و دریافت مشاوره توسط :

نظر خود را درباره «آشنایی با شهرستان رباط کریم تهران» در کادر زیر بنویسید :

4 + 7 = ?
لطفا شرایط و ضوابط استفاده از سایت آسمونی را مطالعه نمایید