کد مطلب:  4491 
12 نظر
12 نظر
زمان مطالعه: 8 دقیقه
پولدارترین افراد جهان و ایران

پولدارترین افراد جهان و ایران

پولدارترین افراد جهان از نگاه مجله فوربس در اين ليست 946 نفر از پولدارترين افراد جهان منتشر شده، كه از اين...
زمان مطالعه: 8 دقیقه

پولدارترین افراد جهان از نگاه مجله فوربس

در این لیست 946 نفر از پولدارترین افراد جهان منتشر شده، که از این میان 178 نفر آن تازه واردین به کلوپ میلیاردرهای جهان هستند((19 روسی، 14هندی و 13چینی و 10 اسپانیایی)) همچنین سرمایه داران کشورهای روسیه سفید،صربستان،عمان و رومانی به این لیست اضافه شده اند.

هنوز بالاترین تعداد میلیاردرها متعلق به کشور ایالات متحده آمریکا است.

20 نفر اول این لیست بدین شرح است:

«در گزارش ذیل تنها به مقدار سرمایه افراد و ملیت آنان اشاره شده و نه محل زندگی آنان»

1-ویلیام گیتس 51ساله با 56میلیارد دلار/آمریکا

2-وارن بافت 76ساله با 52میلیارد دلار/آمریکا

3-کارلوس سلیم هلو 67ساله با 49میلیارد دلار/مکزیک

4-انگوار کُمپارد و خانواده اش 80ساله با 33میلیارد دلار/سوئد

5-لاکشمی متال 56ساله با 32میلیارد دلار/هند

6-شلدون آدلسون 73ساله با 26ملیاردوپانصد میلیون دلار/آمریکا

7-برنارد آرنولت 58ساله با 26میلیارد دلار/فرانسه

8-آماناچیو اورتگا 71ساله با 24میلیارد دلار/اسپانیا

9-لی کا شینگ 78ساله با 23میلیارد دلار/هنگ کنگ

10-دیوید تامپسون و خانواده اش 49ساله با 22میلیارد دلار/کانادا

11-لورنس الیسون 62 ساله با 21.5میلیارد دلار/آمریکا

12-لیلیان بتنکورت 84ساله با 20.7میلیارد دلار/فرانسه

13-پرنس الولید بن طلال آل سعود 50ساله با 20.3میلیارد دلار/عربستان سعودی

14-موکش آمبانی 49ساله با 20.1میلیارد دلار/هند

15-کارل آلبرشت 87ساله با 20میلیارد دلار/آلمان

16-رومن آبرامویچ 40ساله با 18.7میلیارد دلار/روسیه

17-اشتفان پرسون 59ساله با 18.4میلیارد دلار/سوئد

18-آنیل آمبانی 47ساله با 18.2میلیارد دلار/هند

19-پاول آلن 54ساله با 18میلیارد دلار/آمریکا

20-تئو آلبرشت 84ساله با 17.5میلیارد دلار/آلمان

گفتنی است همچنان بیل گیتس آمریکایی صاحب شرکت مایکرو سافت پولدارترین فرد جهان محسوب می شود.

به نظر میرسد باز هم خانواده والتون«صاحب فروشگاه های زنجیره ای والتون» پولدارترین خانواده در این لیست می باشند.

جیم، کریستی ،رابسون، آلیس و هلن والتون به ترتیب با 16.8/16.7/16.7/16.6/16.4 به ترتیب رتبه های 23-24-25-26-29 قرار گرفته اند.

سیلویو برلوسکونی نخست وزیر اسبق ایتالیا که صاحب چندین کانال تلویزیونی است در این لیست رتبه 51 را با 11.8میلیارد دلار سرمایه اشغال کرده است.

همچنین ویلیام هیلتون صاحب هتل های هیلتون نیز با 1.3میلیارد دلار سرمایه رتبه 754 را به خود اختصاص داده است.

پیر امیدیار صاحب سایت اینترنتی ایبی با 8.8میلیارد دلار سرمایه شخصی رتبه 76را به خود اختصاص داده،گفتنی است که نام وی با ملیت آمریکایی ذکر شده است.

ایرانی الاصل دیگر امید کردستانی است که با 2.1میلیارد دلار سرمایه رتبه 458 را به خود اختصاص داده است.

ناصر خلیلی کلکسیونر معروف انگلیسی نیز با 1.3میلیارد دلار سرمایه، رتبه 754 را به خود اختصاص داده است.

همچنان هیچ سرمایه داری از ایران در این لیست دیده نمی شود.گفتنی است گزارش فوق از میزان سرمایه و درآمد روشن و معلوم افراد تهیه می شود و سرمایه های نا مشخص و زیرپوششی در این لیست جای نگرفته اند

پولدارترین ها در ایران

غول اینترنتی ایرانی: پیر امیدیار

مجله فوربس امسال در یک اقدام جالب، با معادل سازی ارزش دارایی افراد در مقاطع زمانی مختلف تا کنون، برای اولین بار لیستی را منتشر کرده است که در آن 200 نفر که در طول تاریخ بیشترین ثروت را داشته اند معرفی شده اند. اولین نفر در این لیست که به عنوان پولدارترین فرد در تاریخ معرفی شده، چنگیز خان با 417 میلیارد دارایی است!

نکته جالبی که در این لیست به چشم می خورد، وجود تنها یک ایرانی در این لیست 200 نفره است، که در این رده بندی جایگاه 193 را به خود اختصاص داده است.

بر خلاف تصور اکثر ایرانیان در مورد پولدارترین فرد ایرانی! این عنوان به پیر امیدیار، مدیر سایت ebay اختصاص دارد.

امیدیار در سال 1967 در کشور فرانسه، پاریس به دنیا آمد. پدر او ایرانی و مادرش فرانسویست. وی در 6سالگی به همراه خانواده خود به امریکا می رود و در کالج نافتز در رشته علوم رایانه تحصیل می کند.

امیدیار در سال 1995 سایت ebay را تنها از روی سرگرمی راه اندازی می کند ولی پس از گذشت اندکی این سایت به یکی از بزرگترین و پردرآمد ترین سایت های اینترنتی تبدیل می شود.

Ebay به عنوان اولین سایت حراجی اینترنتی لقب گرفته است. این سایت در حال حاضر تعداد 6000 کارمند دارد و در سال 2005 میلادی معادل 441 میلیون دلار سود داشته است.

ebay در حال حاضر 144 میلیون عضو دارد و روزانه میلیون ها معامله بصورت مجازی در آن صورت می گیرد.

امیدیار در لیست ثروتمندان حال حاضر دنیا در رتبه 17 قرار دارد و ثروت او حدود 8 میلیارد دلار برآورد شده است.

غول گردشگری ایران: حسین ثابت

حسین ثابت بکتاش متولد 1313 در مشهد است. از عناوین او، کارآفرین ثروتمند ایرانی، دلال فرش، و صاحب گروه هتل‌های ثابت را گفته‌اند.

ثابت تا پنج سال قبل در جزایر قناری 5 هتل (5 هزار تخت) داشته و در ایران نیز هتل بزرگ داریوش را به سبک تخت جمشید در کیش ساخته است.

وی، غیر از این هتل، چهار هتل دیگر نیز در کیش دارد و شرکت تجارت بین‌المللی ثابت و مجموعه پارک دلفین‌های کیش (دلفیناریوم و باغ پرندگان با مساحت بیش از 65 هکتار) متعلق به اوست.

او کلنگ سرمایه گذاری هتل 7 ستاره کوروش را نیز در جزیره کیش بر زمین زده که سیستم‌های آن با انرژی خورشیدی کار می‌کند (به عنوان نخستین هتل سبز ایران) و 500 اتاق خواهد داشت.

سوئیت‌های هتل داریوش او در زمان‌های عادی سال هر شب 400 هزار تومان و در ایام عید نوروز و… تا 700 – 800 هزار تومان هر شب اجاره داده می‌شود.

حسین ثابت چند هتل نیز در جزایر قناری اسپانیا تاسیس کرده و هم‌اکنون نیز بزرگترین شرکت هتل‌داری اسپانیا را صاحب است و خود او نیز در یکی از دو جزیره اختصاصی خود در اسپانیا زندگی می‌کند.

در خرداد 87 رئیس سازمان میراث فرهنگی از فروش هتل‌های لاله تهران، یزد و سرعین با قیمتی معادل 1200 میلیارد ریال خبر داد. اسفندیار رحیم مشایی در مورد خریدار این خرید بزرگ گفته بود: «خریدار این هتل‌ها یکی از سهامداران این مجموعه است که دارای سوابق درخشان و موثری در صنعت گردشگری و هتل داری در داخل و خارج از کشور است.» این خریدار همان ثابت بود.

غول فولادی: محمد جابریان

محمد جابریان مدیرعامل مجتمع فولاد آرین سهند خریدار بلوک فولاد خوزستان بود که حتی افزایش 87 درصدی قیمت عرضه نسبت به قیمت پایه نیز او را از دور رقابت خارج نکرد و سرانجام با اضافه کردن یک ریال سهامدار عمده فولاد خوزستان شد. او به همراه شش برادرش حدود سه دهه است که در بازار فولاد فعالیت می‌کنند. ارزش سهامی که تنها در این معامله خرید 1360 میلیارد تومان بود که حتما تمام ثروت این مرد نبوده است.

جابریان که «بچه کف بازار» است، درحال حاضر یک کارخانه فولاد دارد ودربازار آهن تهران یکی از سرشناس‌ترین‌هاست. یک نفر جدی یا شوخی گفته بود حاضر است سرقفلی موبایل جابریان را 100میلیون تومان بخرد. فکرش رابکنید او با این خط موبایل چه می‌کند.

غول بازار پول: محمد صدر هاشمی‌نژاد

از مؤسسان اولین بانک خصوصی کشور و رئیس هیأت مدیره بانک اقتصاد نوین، مدیر عامل شرکت توانمند ساختمانی استراتوس، کسی نمی‌داند او چقدر ثروت دارد، اما در زمینه ساختمان‌سازی و بازرگانی از بزرگان به شمار می‌رود. محمد صدر هاشمی‌نژاد سال گذشته در یکی از نشست‌های هیات نمایندگان اتاق تهران، زمانی که فرهاد فزونی یکی از اعضای هیأت نمایندگان این اتاق با حرارت به انتشار نامش در فهرست 30میلیاردر اعتراض می‌کرد، اعضای هیات نمایندگان را خطاب قرارداد و گفت: «بیش از این گزارش مواظب جریانی باشید که چندین قرن است در ایران ریشه دارد و مدام چنگ می‌زند، ربطی هم به این دولت و دولتهای قبل ندارد.»

غول صادرات: اسدالله عسگر اولادی

 

اسدالله عسگر اولادی، رئیس اتاق بازرگانی مشترک ایران و چین است و وضعیت واردات ایران از چین هم معلوم است.

وی از یکی از روزنامه‌های کثیرالانتشار گله کرده بود که چرا از او با عنوان «حاجی ترانسفر» نام برده‌اند. عسگراولادی اهل تهران است و چه کسی است که او را نشناسد.

براساس روایتی معتبر و مستند پیرمرد خوش‌قلب در جریان نگرانی بخش خصوصی از واگذاری نمایشگاه بین‌المللی تهران با آن وسعت در آن نقطه اعیان‌نشین تهران در جمع هیات نمایندگان اتاق چنین گفته بود: «جناب رئیس (آل اسحاق) اگر اجازه می‌دهید، بنده به عنوان یک کاسب جزء همین حالا چک خرید نمایشگاه را بکشم.»

از اعضای به نام مؤتلفه، رئیس اتاق مشترک ایران و چین، دارنده شرکت بزرگ «حساس» که در عرصه صادرات خشکبار و به خصوص پسته ایران در سطح جهان صاحب نام است. تابستان سال گذشته هم گفته شد دو بانک چینی را خریده، البته بعدا متذکر شد که کل بانکها را نخریده، بلکه سهام آنها را خریداری کرده است. چندین سال قبل، مجله آمریکایی فوربس که یک نشریه معتبر اقتصادی و مالی است و همواره وضع مالی شرکتهای بزرگ و افراد ثروتمند جهان را دنبال و در باره آنها گزارش تهیه می‌کند دارایی‌های او را به تخمین یکی از بانکداران ایرانی چهارصد میلیون دلار برآورد کرده بود. والبته فراموش نباید کرد که در یکی از همایشهای صادراتی، یک نفر گفت آقای عسگراولادی 130میلیون صادرات دارد که او تکذیب کرد وگفت: «به 100میلیون دلار نمی‌رسد.»

غول تکنولوژی: علاءالدین

امکان ندارد موبایل داشته باشید و نام علاءالدین را نشنیده باشید. صاحب پاساژ علاءالدین مردی است به همین نام. همان پاساژ سرخ رنگ حافظ – جمهوری که در کنار ساختمان سازمان بورس واقع شده است.

سرمایه حاجی علاءالدین مشخص نیست. این مرد همیشه در اتاقی کوچکی می‌نشیند که در طبقه همکف پاساژ قرار گرفته است. ظاهر مغازه چیز خاصی ندارد و رنگ و رو رفته هم هست، اما از پله‌های آهنی باریک انتهای مغازه که بالا بروید، حاجی، بزرگ بازار موبایل جمهوری، آنجا نشسته. سرمایه‌دار بازار موبایل جمهوری در دفتری با سقفی کوتاه، عرضی کم و طولی حدود 2 تا 2.5 متر می‌نشیند.

غول ورزش: حسین هدایتی

محمدرضا هدایتی 45 ساله و متولد تهران از محله دولاب است. مالک صنایع استیل آذین، مالک کارخانه‌های فولادسازی و ورق، دارنده بزرگترین شرکت پرورش میگوی ایران، برج‌ساز در دبی و دارای ملک و املاک در حاشیه خلیج فارس، مالک زمین‌های کشاورزی، سهامدار بازار مبل ایران، رئیس شرکتهای تجاری در ایران و خاورمیانه و چندین و چند فعالیت تجاری دیگر، عناوینی است که به حسین هدایتی نسبت می‌دهند.

خودش می‌گوید: «22 سال است در کارخانه داری، کشاورزی و ساختمان سازی فعالیت می‌کنم. یک بچه مسلمانم که وجوهات خود را می‌پردازم و یک ریال هم بدهی بیمه‌ای و مالیاتی ندارم.»

عابر بانک پرسپولیسی‌ها (لقب هدایتی) حاضر است 20 میلیارد تومان برای تصاحب این تیم و پر طرفدار بدهد، اما هنوز بحث خصوصی سازی در ورزش ما آنچنان جدی نشده که کسی به پیشنهاد اغوا کننده حسین هدایتی توجه کند.

غول بازار مبل: علی انصاری

محله و خانه قدیمی‌اش در مهرآباد جنوبی، 20 متری زاهدی (شمشیری فعلی) و دقیقاً روبه روی مسجد امام جعفر صادق بود اما حالا دیگر آنجا نیست و در شمال شهر تهران باید سراغش را گرفت.

می‌گویند بخش کوچکی از اموال و دارایی‌های علی انصاری، بخش زیادی از زمین‌های یافت آباد است که الان بازار مبل ایران در آن بنا شده است. علی انصاری، اگرچه رئیس گروه سرمایه‌گذاری تات است و رئیس اتحادیه مبل سازان تهران، اما برای چهره شدن، ورود به عرصه فوتبال را انتخاب کرد. علی انصاری رئیس فدراسیون دوچرخه سواری است، اما با حضور در هیات مدیره باشگاه استقلال تبدیل به چهره خبرساز شد و حالا او را با حسین هدایتی مالک باشگاه استیل آذین، مقایسه می‌کنند. مشکلات مالی استقلال تاحدودی به دست انصاری حل و فصل شد.

غول نوکیا: احمد ابریشم چی

احمد ابریشم چی، متولد سال 1317 قم از کسانی است که در واردات تلفن همراه و وسایل جانبی و دستگاههای مخابراتی یکی از چهرههای شاخص در ایران به شمار میرود. همه نام او را در کنار ایراتل، نوکیا میشناسند. روزنامه اعتماد ملی از او با عنوان پدرخوانده نوکیا در ایران یاد کرده بود. همان «الف.الف» که در تابستان داغ سال 88 و همزمان با حاشیه‌های انتخابات، گزارشی در روزنامه اعتماد ملی درباره وی منتشر شد و در روزنامه کیهان هم چند باری به وی حمله شد.

ابریشمچی در امور خیریه هم فعالیت‌هایی داشته است. از آن جمله می‌توان به پذیرایی از مهمانان در تمام طول سال در ویلاها و مهمانسراها در شمال و مشهد، اشاره کرد. همان چیزی که یکبار مورد نقد و حمله شدید روزنامه کیهان نسبت به او شد.

کیهان معتقد بود میهمانان خاصی به ویلاهای او سر می‌زنند، از جمله برخی مقامات. در هفته اول اسفندماه سال 85، و در جریان فرار شهرام جزایری، حسین شریعتمداری در یادداشتی به بررسی احتمال دست داشتن برخی از افراد در فرار شهرام جزایری می‌پردازد که به دلایلی از سوی برخی از افراد حمایت می‌شدند.

-منبع: اختصاصی پورتال آسمونی
: برای دریافت مشاوره درباره پولدارترین افراد جهان و ایران فرم زیر را تکمیل کنید
واریز هزینه و دریافت مشاوره توسط آسمونی
نظر خود را درباره «پولدارترین افراد جهان و ایران» در کادر زیر بنویسید :
4 + 9 = ?
لطفا شرایط و ضوابط استفاده از سایت آسمونی را مطالعه نمایید