کد مطلب:  9831 
درج نظر
درج نظر
زمان مطالعه: 2 دقیقه
غذای خوشمزه پلو میگو

غذای خوشمزه پلو میگو

پلو میگو در ایران به روشهای مختلف طبخ میشود. ولی این روش سایت آسمونی طرز تهیه پلو میگو به سبک جنوبی است....
زمان مطالعه: 2 دقیقه

rice-shrimp
rice-shrimp

پلو میگو در ایران به روشهای مختلف طبخ میشود. ولی این روش سایت آسمونی طرز تهیه پلو میگو به سبک جنوبی است. البته منظور از جنوب استان خوزستان واستان بوشهر است . اکثر مردم از بوی میگو بیزارند برای از بین رفتن بوی میگو من دو راه سراغ دارم یکی اینکه میگوها را با مقداری آب و یک عدد پیاز کوچک و یک قاشق مرباخوری زردچوبه به مدت چند دقیقه جوشانده و بعد آب و پیاز را دور بریزید. راه دوم این است که در یک ظرف آب را جوش آورده و حدود نصف استکان یا سه قاشق غذاخوری سرکه سفید و یک قاشق مرباخوری ادویه ریخته و میگوها را در آن بمدت یک یا دو دقیقه بجوشانید و بلافاصله آب و سرکه را دور بریزید .

مواد لازم برای تهیه پلو میگو : برنج: یک کیلو میگو : پانصد یا هفتصد (500 یا 700) گرم ( پاک شده) سبزی ماهی: ( گشنیز وشنبلیله) 500 گرم ( 400 گرم گشنیز و100 گرم شنبلیله) پیاز : یک عدد بزرگ سیر : یک بوته زردچوبه : یک قاشق مرباخوری ادویه : یک قاشق مرباخوری رب گوجه فرنگی : یک قاشق غذاخوری فلفل قرمز : یک قاشق چایخوری پودر دارچین : یک قاشق چایخوری ( بدلخواه) تمبر خوراکی : ربع ( یک چهارم ) یک بسته

دستور پخت و طرز تهیه پلو میگو : برنج را از چند ساعت قبل با مقداری نمک خیس کنید (حداقل دو ساعت). سبزی را پس از پاک کردن وشستن بگذارید آب آن گرفته شودوبعد آنها را خیلی ریز خرد کنید وبامقداری روغن در تابه سرخ کنید ( مدت سرخ کردن سبزی بستگی به میل شماست ولی در پلو میگوی جنوبی سبزی زیاد سرخ میشود البته نه به اندازه سبزی قورمه سبزی ) پیاز را خلالی خرد کرده وبا مقداری روغن تفت دهید تا طلایی رنگ شود بعد سیرها را رنده کرده وبه پیاز طلایی شده اضافه نمایید وکمی تفت دهید وزردچوبه وادویه وفلفل ودارچین را نیز اقزوده وبعد از کمی تفت دادن رب گوجه فرنگی را به مواد اضافه وچند ثانیه دیگر تفت دهید ومیگوها را درون این مواد ریخته و مقداری تفت دهید ( با حرارت ملایم)وبطوری که مواد نسوزد.سبزی سرخ شده را به مایع اضافه وهمه مواد را کمی باهم تفت دهید . تمبر خوراکی را که از نیم ساعت پیش با مقدار کمی آب گرم خیس کرده اید با دست چنگ بزنید ودانه های درشت انرا دور ریخته وآب غلیظ تمبر را در مایع میگو بریزید وبگذارید با حرارت کم ترشی تمبر به خورد میگوها برود . در این فاصله آب را جوش آورده وبرنج را به روش پلو ساده آبکش کنید . در یک قابلمه مناسب مقدار کمی روغن وخیلی کم آب بریزید وته قابلمه نان لواش یا سی زمینی حلقه شده بچینید ومقداری برنج روی آن ریخته ومقداری از مایع میگو روی برنج ریخته وبه همین ترتیب تا تمامی برنج ومایع میگو درون قابلمه ریخته شود وبعد همانند پلوآنرا دم کنید (بمدت 45 دقیقه تا یک ساعت). موقع سرو برنج ومایع میگوی لابلای آن را مخلوط کردهوبدلخواه مقداری روغن داغ داغ روی آن بدهید. نکته : آب تمبر اضافه شده به مایع باید کاملا تبخیر شود. روی این پلو معمولا موقع سرو نیازی به دادن روغن روی آن ندارد( به دلیل داشتن سبزی سرخ شده).
نظر خود را درباره «غذای خوشمزه پلو میگو» در کادر زیر بنویسید :
2 + 7 = ?
لطفا شرایط و ضوابط استفاده از سایت آسمونی را مطالعه نمایید