کد مطلب: 57621 درج نظر
زمان مطالعه: 2 دقیقه
ریال یا تومان؟ مسئله این است!

ریال یا تومان؟ مسئله این است!

ریال و تومان هر دو واحد ارز کشور ایران هستند اما تشخیص آن ها از هم در مواقعی سخت میشود.
زمان مطالعه: 2 دقیقه
سرفصل های این مطلب:[بستن]

تفاوت ریال و تومان در چیست؟

تفاوت ریال و تومان در معنی لغوی:

همه ما میدانیم که به زبان ساده ریال 10برابر تومان است. اما اصالتاً این اتفاق از کجا آمده؟ شاید بهتر باشد حتی معنی کلمات ریال و تومان را بررسی مختصری کنیم، اینطور نیست؟

ریال : رئال ، به معنی واقعی و برگرفته از کلمه انگلیسی Real است. واحد پولی بسیاری از کشور های مستعمره انگلیس است ، کشورهایی مانند پرتغال و اسپانیا در بازه هایی از زمان واحد پول خود را ریال نامیده بوده اند. در حال حاضر یکای پول جمهوری اسلامی ایران است و میتوان هر ریال را به 100 دینار تقسیم کرد. اما در سال 1308 به دلیل کم ارزش بودن ریال، واحدی به نام تومان مطرح شد که هر تومان معادل 10 ریال بود و اینطور بود که با طرح کردن تومان ارزش پول واحد ایران ده برابر میشد و در حساب و کتاب های بین المللی به کار میرفت.

تومان : تومان واژه ای مغولی است. معنای آن "ده هزار" میباشد. مثلا به لشکری که ده هزار سرباز داشته "امیرتومان" میگفته اند. این واژه از زمان سلطنت مغول ها رایج شد. علت نامگذاری تومان برای واحد پول ایران این بوده است که زمانی برای پرداخت و دریافت هر "ده هزار دینار" این کلمه به کار میرفته. اما با وجود آنکه هم اکنون واحد پول ایران در سطح جهان تومان نیست، قدمت بیشتری نسبت به ریال دارد.

با این حال در آینده ای نزدیک ممکن است تومان دوباره واحد اصلی پول رسمی کشور شود و ریال را به طور کلی حذف کنیم ، چراکه علاوه بر ارزش تومان در سطح سیستم پولی-اقتصادی جهانی ، میان مردم نیز رایج تر است.

بسیاری از توریست ها هنگامی که به ایران وارد میشوند یا از رواج تومان بی خبرند، و یا ریال و تومان را به سختی میتوانند تشخیص دهند.

ریال تومان

همیشه میتوان گفت که تفاوت کاربردی ریال و تومان تنها در یک صفر است!! در اینجور مواقع به توریست مورد نظر میتوان با ذکر یک مثال به خوبی توضیح داد که ریال و تومان چه تفاوتی با هم دارند. مثلا یک کلاه 100000 ریالی را در نظر میگیریم. قیمت آن درواقع به واحد پول رایج کشور که تومان است یک صفر کمتر خواهد داشت! یعنی کلاه 100000ریالی مورد نظر ما ، در واقع 10000تومان است! اما موضوع این است که روی اسکناس ها نیز واحد ریال به کار رفته پس هنگام خرج کردن و یا وارد کردن مبلغی روی دستگاه های پوز باید کاملا مراقب چند مورد زیر باشیم:

  • 1- تعداد صفر های قیمت کالا
  • 2- واحد قیمت کالا (ریال است یا تومان؟)
  • 3- واحد اسکناس (که همیشه ریال است.)
  • 4- محاسبه تعداد صفر ها در مبالغ بالا تر

ممکن است حتی نشان دادن این عبارت به افراد تازه وارد و مهمان های کشور کمک کند:

10000 Rials = 1000 Toman

در نهایت فقط باید مراقب تعداد صفرها باشید!

معرفی نویسنده:

ثبت نظر درباره «ریال یا تومان؟ مسئله این است!»

دیدگاه خود را در کادر زیر بنویسید

2 + 8 = ?