کد مطلب:  23367 
1 نظر
1 نظر
زمان مطالعه: 5 دقیقه
ثواب روزه داری در ماه رمضان

ثواب روزه داری در ماه رمضان

ماه مبارک رمضان از راه می‌رسد، ماه صیام و روزه‌داری، ماهی که به طور خاص به خداوند منسوب شده است و با برکت،...
زمان مطالعه: 5 دقیقه

ماه مبارک رمضان از راه می‌رسد، ماه صیام و روزه‌داری، ماهی که به طور خاص به خداوند منسوب شده است و با برکت، رحمت و مغفرت همراه است. ماه نزول قرآن، دربردارنده شب با عظمت قدر، ماهی که افضل ماه‌های سال است و روزها و شب‌های آن و ساعات و لحظات آن برترین زمان‌ها می‌باشد. آسمونی در این بخش ثواب روزه داری در ماه رمضان را در قالب احادیث و روایات کوتاهی از پیامبر (ص) و ائمه (علیهم السلام) را برای شما عزیزان منتشر می کند.

 1. امام باقر علیه السلام به جابر فرمودند: ای جابر! کسی که به ماه رمضان برسد و روز آن را روزه گرفته ، پاره ای از شبش را عبادت کند، فرج و زبان خود را حفظ کرده، چشمش را از حرام بپوشاند و از آزار مردم بپرهیزد، همانند روزی که از مادر متولد شده است ، گناهان بیرون می رود.

جابر می گوید: گفتم : فدایت گردم ، چه حدیث خوبی !

حضرت فرمودند: و چه شرط سختی !

 1. امام باقر علیه السلام فرمودند: همانا هنگامی که پیامبر صلی الله علیه و آله از عرفات بازگشته و رهسپار منا بود، وارد مسجد شد. مردم گرد او جمع شده و در باره لیلة القدر از او سوال کردند. حضرت در آنجا سخنرانی نموده و پس از ثنای الهی فرمودند: هر کدام از شما که درباره شب قدر از آن من سوال کنید، آن را از شما پنهان نمی کنم . چون همانان من نیز آن را نمی دانم . ای مردم ! بدانید همانا هر کسی با صلح و سلامت به ماه رمضان برسد و روزش را روزه گرفته ، مقداری از شبش را عبادت کند، مراقب نمازش باشد و به نماز جمعه اش و نماز عید فطر برود، قطعا شب قدر را درک کرده و به جایزه پروردگار دست یافته است .

  ثواب روزه داری در ماه رمضان
  ثواب روزه داری در ماه رمضان

راوی می گوید: امام صادق علیه السلام فرمودند: به خدا سوگند به جوایزی رسیده است که مانند جوایز بندگان نیست .

 1. امام باقر علیه السلام نقل می کند که رسول خدا صلی الله علیه و آله هنگامی که ماه رمضان فرا رسید؛ یعنی سه روز که از شعبان باقی بود، به بلال فرمودند: در میان مردم جار بزن .

هنگامی که مردم جمع شدند، پیامبر صلی الله علیه و آله بالای منبر رفته و خدا را حمد و ثنا گفته ، سپس فرمودند: ای مردم ! همانا این ماه فرا رسید؛ ماهی که سرور این ماه‌هاست ؛ شبی در آن است که از هزار ماه بهتر است ، درهای جهنم در آن بسته است و درهای بهشت در آن گشوده می گردد، کسی که آن را درک کند و آمرزیده نشود ، خداوند او را از خود دور کند؛ و کسی که پدر و مادر خود را درک کند و آمرزیده نشود، خداوند او را از خود دور کند؛ و کسی که من نزد او ذکر شوم و بر من صلوات نفرستد، خداوند عزوجل او را از خود دور می کند.

ماه رمضان

 1. امام باقر علیه السلام فرمودند: رسول خدا صلی الله علیه و آله در آخرین جمعه شعبان سخنرانی نموده و پس از حمد و ثنای خداوند فرمودند: ای مردم ! نزدیک است که ماهی فرا برسد که در آن شبی است که بهتر از هزار ماه و آن ماه ماه رمضان است ، خداوند روزه آن را واجب نموده و عبادت یک شب را با نمازی مستحب مانند عبادت هفتاد شب با نمازی مستحب در سایر ماه‌ها قرار داده است . پاداش کسی را که در این ماه مبادرت به عمل خیر و نیک مستحبی بنماید، مانند پاداش کسی قرار داده است که واجبی از واجبات خدای عزوجل را به جا آورد، و کسی که واجبی از واجبات خداوند را به جا آورد، مانند کسی است که هفتاد واجب را در سایر ماهها به جا آورد و آن ماه صبر است . و همانا ثواب صبر بهشت است و آن ماه مواسات است . و آن ماهی است که خداوند در آن رزق مؤمنین را افزایش ‍ می دهد. کسی که به مومن روزه داری در آن افطار بدهد، به خاطر این عمل پاداش آزادی یک بنده و آمرزش گناهان گذشته اش را خواهد داشت .

عرضه داشتند: ای رسول خدا! همه ما توانایی افطاری دادن به روزه دار را نداریم .

آن حضرت علیه السلام فرمودند: همانا خداوند کریم است ، به کسی هم که جز بر مقداری شیر مخلوط با آن که روزه داری به آن افطار کند یا آب گوارایی یا چند دانه خرمای ریز توانایی ندارد و نمی تواند بیش از این بدهد، نیز این ثواب را عنایت می فرمایند. و کسی که در آن بر بنده خود آسان گیرد، خدای عزوجل نیز در حساب از او آسان گیرد.

و آن شهری است که اولش رحمت ، وسطش آمرزش و آخرش اجابت و آزادی از آتش است . و در آن شما از چهار چیز بی نیازی نیستند: دو چیز که خداوند را با آن راضی می کنید، و دو چیز است که شما به هیچ وجه از آن بی نیاز نیستند.

دو چیزی که خداوند را با آن راضی می کنید، گواهی به این است که هیچ خدایی جز خدای یگانه نیست و همانا من رسول خداوند هستم . دو چیزی که شما به هیچ وجه از آن بی نیاز نیستید، این است که حاجت‌های خود و بهشت را از خداوند خواسته، از خدا عافیت (تندرستی ) را بخواهید و از جهنم به او پناه ببرید.

ثواب و برکات روزه

 1. امام صادق علیه السلام فرمود: روزه داری را دو شادی است یکی موقع افطار و دیگری به هنگام ملاقات خدای عز و جل. (خصال شیخ صدوق، ج1، ص51)
 2. ابن حمزه گوید: از امام صادق علیه السلام پرسیدم که روش رسول خدا صلی الله علیه و آله وسلم در روزه چه بود؟ فرمود: هر ماهی سه روز (پنج شنبه دهه اول و چهارشنبه دهه دوم و پنج شنبه دهه آخر) و روزه این سه روز معادل روزه تمام سال است چون خدای عز و جل می فرماید: هر کس کار یک انجام دهد ده برابر پاداش دارد و هر کس بواسطه ناتوانی نتواند این روزها را روزه بگیرد اگر در یک درهم صدقه بدهد اجرش بیشتر از یک روزه است.(خصال صدوق، ج1، ص51)
 3. رسول خدا صلی الله علیه و آله وسلم فرمود: خداوند گوید روزه برای من است و من پاداش آن را می دهم و روزه دار، د. خوشحالی دارد وقتی افطار کند خوشحال می شود و همین که خدا را دیدار کند او را پاداش دهد باز خوشحال می شود.(نهج الفصاحه، ح772)
 4. رسول خدا صلی الله علیه و آله وسلم فرمود: شش صفت نیک است: 1- پیکار با دشمنان خدا به وسیله شمشیر، 2- روزه در روز تابستان، 3- نیک صبری به هنگام مصیبت، 4- ترک مجادله، 5- انفاق در نهان، 6- دوستی در راه خدا. .(نهج الفصاحه، ح772)
 5. رسول خدا صلی الله علیه و آله وسلم فرمود: خداوند مامور کرده است فرشتگانی که برای روزه داران دعا کنند. (بحار، ج93، ص253)
 6. رسول خدا صلی الله علیه و اله وسلم فرمود: دعای روزه دار رد نمی شود.(همان، ح 1856)
 7. رسول خدا صلی الله علیه و آله وسلم فرمود: روزه دار از آن هنگام که صبح می کند تا به شب دررود مادام که غیبت نکند در عبادت است و همین که غیبت کرد روزه او پاره می شود. (همان، ح1855)
 8. رسول خدا صلی الله علیه و آله وسلم فرمود: خواب روزه دار عبادت است و سکوت وی تسبیح و عملش مضاعف است و دعایش مستجاب است و گناهانش آمرزیده.
 9. رسول خدا صلی الله علیه و آله وسلم فرمود: روزه سپری است [دربرابر عذاب خداوند] مادام که آن را به دروغ یا غیبت ندرد. (همان، ح1886)
 10. رسول خدا صلی الله علیه و آله وسلم فرمود: روزه گرفتن در هوای گرم، جهاد کردن در راه خداست. (میزان الحکمه، ج5، ص473)
: برای دریافت مشاوره درباره ثواب روزه داری در ماه رمضان فرم زیر را تکمیل کنید
واریز هزینه و دریافت مشاوره توسط آسمونی
نظر خود را درباره «ثواب روزه داری در ماه رمضان» در کادر زیر بنویسید :
2 + 6 = ?
لطفا شرایط و ضوابط استفاده از سایت آسمونی را مطالعه نمایید