کد مطلب:  23546 
درج نظر
ویرایش پست
درج نظر
زمان مطالعه: 5 دقیقه
بازگشت ناطق‌نوری به عرصه قدرت رسمی /شیخ نور جایگزین شمخانی در شورای عالی امنیت ملی می‌شود؟

بازگشت ناطق‌نوری به عرصه قدرت رسمی /شیخ نور جایگزین شمخانی در شورای عالی امنیت ملی می‌شود؟

به گزارش آسمونی:درست در شرایطی که گمان می رفت علی اکبر ناطق نوری برای همیشه از سیاست خداحافظی کرده و دیگر...
زمان مطالعه: 5 دقیقه

به گزارش آسمونی:درست در شرایطی که گمان می رفت علی اکبر ناطق نوری برای همیشه از سیاست خداحافظی کرده و دیگر بنایی برای بازگشت ندارد ؛ او به یکباره حضوری متفاوت در قاب عکس دوربین های رسانه ها پیدا کرد.

حالا باز نام او بر سر زبان افتاده است. شایعات زیاد شده و هر روز خبر می رسد که احتمال حضور او در سمت های جدید وجود دارد.

بازگشت ناطق‌نوری به عرصه قدرت رسمی /شیخ نور جایگزین شمخانی در شورای عالی امنیت ملی می‌شود؟
بازگشت ناطق‌نوری به عرصه قدرت رسمی /شیخ نور جایگزین شمخانی در شورای عالی امنیت ملی می‌شود؟

خروج از تهران ؟

همه چیز از ماجرای یک خبر آغاز شد . خبری که روایت می کرد ناطق نوری دلگیر شده ؛از سمت خود استعفا داده و تصمیم به خروج از تهران دارد. خبرها که جدی تر شد رسانه ها به نقل از منابع آگاه نوشتند:« حجت الاسلام و المسلمین ناطق نوری با توجه به احساس وظیفه‌ای که در خصوص دفاع از حمایت از دولت تدبیر و امید داشته‌اند از یک طرف و از طرف دیگر با عنایت به اصل مبرا بودن جایگاه رفیع رهبری از جناح بندی‌های سیاسی رایج و جلوگیری از سوء برداشت‌های عمومی در این خصوص، چندی پیش تصمیم به کناره گیری از مسئولیت ریاست دفتر بازرسی مقام معظم رهبری را گرفته‌اند».

این اما تنها خبر موجود در این زمینه نبود. خبرهای تکمیلی که در کانال های تلگرایم و حتی برخی سایت ها منتشر شد حکایت تصمیم جدی او برای عدم تداوم سیاست ورزی حتی در همان سطح محدود را داشت . 

در این خبرها آمده بود که ناطق نوری پس‌ازاین استعفا درخواست کرده که دیگر در مجمع تشخیص مصلحت منصوب نشود و حتی تولیت حوزه علمیه امام حسن مجتبی (ع) لواسان را نیز که بر عهده داشت را واگذار کرده و به انزوای خودخواسته با سفر به زادگاهش در شهرستان نور روی آورده است. 

همزمان با انتشار این اخبار، یک منبع آگاه که گویا همان فرد منتشر کننده خبر قبلی بود به رسانه ها خبر جدیدی داد .این منبع گفت که ناطق نوری هرساله در هفته دوم ماه مبارک رمضان به زادگاهشان در روستای اوزکلا، شهرستان نور می‌روند و تا اواخر ماه مبارک در این روستا اقامت می‌کنند. بااین‌حال ایشان به دلیل اینکه از ریاست دفتر بازرسی دفتر مقام معظم رهبری فراغت پیداکرده‌اند و مشغله کمتری نسبت به گذشته دارند و همچنین با گرمای هوا ترجیح داده‌اند که امسال کمی زودتر به روستای اوزکلا بروند.به گفته این منبع نزدیک به شیخ نور، این اقامت ایشان در روستای اوزکلا موقتی و تا اواخر ماه مبارک رمضان است و ایشان پس‌ازآن به تهران بازمی‌گردند.و همچنین ادعای واگذاری سایر مناسب و مسئولیت‌ها از طرف حجت‌الاسلام ناطق نوری هم گفت: ایشان پس از استعفا از ریاست دفتر بازرسی دفتر مقام معظم رهبری هیچ درخواستی برای واگذاری سایر مسئولیت‌ها نداشته‌اند.

چند روز بعد اما یک خبر دیگر در این مورد منتشر شد . این بار خود ناطق نوری بود که ماجرای استعفا را تایید می کرد . او در اظهار نظری گفت :« در خصوص کناره‌گیری خود از مسئولیت دفتر بازرسی مقام معظم رهبری معظم رهبری گفت: بنده افتخار این را داشته ام که از همان روزهای نخستین رهبری معظم له و در طول 28 سال، مورد اعتماد ایشان و در خدمتشان باشم و همینطور در خدمت مردم بی پناهی که رهبری نظام را آخرین ملجا و پناه خود می یافتند . در طول این مدت قریب به سه دهه، به لطف خدای متعال و به شهادت آمار و همچنین اظهار خرسندی های رهبری معظم انقلاب، کارنامه دفتر بازرسی، کارنامه درخشانی است . به هر صورت بنده شخصا خواه ناخواه وجهه سیاسی دارم و نمی توانم در برابر وقایع و حوادث سیاسی کشور، چه به لحاظ تکلیف شرعی و چه از نظر وظیفه ملی و انقلابی، بی تفاوت باشم. از طرف دیگر به هر حال این یک واقعیت است که تعارض حقیقی بین فعالیت سیاسی افراد در موقعیت های انتسابی به رهبری و حفظ جایگاه دفتر ایشان وجود دارد که علی القاعده می بایست مبرای از گرایشات متداول سیاسی باشد، فلذا این طبیعی بود که این تصمیم را بگیرم که هم نسبت به تحولات جامعه بی تفاوت نباشم و با دست باز تر بتوانم حرکت کنم و هم اینطور نباشد که رفتار های سیاسی فردی چون بنده، موجبات القا شبهه جانب داری دفتر مقام معظم رهبری از گروهی خاص را در اذهان فراهم کند. به هر تقدیر بنده کما فی السابق سرباز انقلاب و در خدمت رهبری معظم خواهم بود. امیدوارم این انقلاب که میراث با ارزش امام خمینی ( ره ) و حاصل تلاش ها و فداکاری های بی دریغ و بی شمار این ملت بزرگ است با هدایت و درایت رهبری فرزانه انقلاب آن، به سر منزل مقصود برسد»

خبر استعفای ناطق نوری اما با واکنش برخی چهره های سیاسی هم مواجه شد. در نظری مرتبط با این موضوع محمدرضا باهنر با اشاره به استعفای علی اکبر ناطق نوری از ریاست دفتر بازرسی مقام معظم رهبری، گفت که تا آنجایی که من اطلاع دارم ایشان 28 سال در این سمت بودند، و نمی‌خواهم قیاس کنم اما همین تعجب در زمانی که من هم در مجلس دهم ثبت نام نکردم وجود داشت و ایشان شاید خواستند تحولی صورت بگیرد. تا جایی که من اطلاع دارم ایشان خود را سرباز نظام و انقلاب میداند و بارها شنیده ام که تبعیتشان از رهبری تاحدی است که اگر امر کنند آقای ناطق رئیس عقیدتی و سیاسی میرجاوه شود ایشان بدون درنگ این کار خواهد کرد و فکر می کنم ایشان خواسته زمینه کار برای جوانان فراهم شود.

ناطق معاون اول می شود ؟

ناطق نوری البته در همین فاصله در افطاری با حسن روحانی با حضور محمد خاتمی حضور یافت . این حضور کافی بود تا یک شایعه جدید ایجاد شود . حالا خبرگزاری های اصولگرا شایع کردند که ناطق نوری به عنوان یک گزینه جدی برای معاون اولی مطرح است . در این خبر آمده بود که :« با تقویت احتمال رفتن اسحاق جهانگیری به شهرداری تهران در دوره جدید، احتمال معاونت اولی حجت‌الاسلام ناطق نوری در دولت دوازدهم نیز قوت گرفته است اما علی‌رغم حمایت جدی آقای ناطق نوری از حسن روحانی در انتخابات ریاست ‌جمهوری و نزدیکی بیش از پیش وی به رئیس‌جمهور منتخب، تاکنون حسن روحانی برای حضور وی در معاون‌اولی موافقت قطعی نداشته است.» این خبر البته با هیچ واکنشی از سمت دولت یا ناطق نوری مواجه نشد .

ظهور متفاوت

در چند روز اخیر اما دو اتفاق قابل توجه رخ داده است . اول اینکه ناطق نوری در مراسم تشیع شهدای حوادث تروریستی تهران ، در جایگاه ویژه مسئولین و سران قوا ایستاد .بعد از آن در مراسم افطاری رهبر انقلاب پشت سر ایشان نمازخواند و سایت رهبری نیز تصویری جالب از او و رهبر انقلاب در کنار یکدیگر منتشر کرد .

این نشانه ها گویا حکایت بازگشت ناطق نوری به عرصه سیاست دارد . تازه ترین خبر در مورد ناطق نوری این است : او دبیر شورای عالی امنیت ملی می شود . آیا این شایعه رنگ واقعیت به خود می گیرد؟

منبع: نامه نیوز

: برای دریافت مشاوره درباره بازگشت ناطق‌نوری به عرصه قدرت رسمی /شیخ نور جایگزین شمخانی در شورای عالی امنیت ملی می‌شود؟ فرم زیر را تکمیل کنید
واریز هزینه و دریافت مشاوره توسط :

نظر خود را درباره «بازگشت ناطق‌نوری به عرصه قدرت رسمی /شیخ نور جایگزین شمخانی در شورای عالی امنیت ملی می‌شود؟» در کادر زیر بنویسید :

3 * 8 = ?
لطفا شرایط و ضوابط استفاده از سایت آسمونی را مطالعه نمایید