کد مطلب: 30351 درج نظر
زمان مطالعه: 3 دقیقه
آشنایی با رپورتاژ یا گزارش رسانه ای

آشنایی با رپورتاژ یا گزارش رسانه ای

رپورتاژ آگهی انواع مختلفی دارد که از مهم ترین آن ها می توان به رپورتاژ آگهی تلویزیونی و اینترنتی اشاره کرد. رپورتاژ آگهی در قالب گزارش برای تبلیغات برندی خاص در وبسایت ها منتشر می شود.

زمان مطالعه: 3 دقیقه

اگر برای اولین بار است کلمه رپورتاژ یا رپرتاژ را می شنوید حتما میخواهید بدانید که به چه معنایی است، این موضوه ممکن است سوال بسیاری از افراد باشد. آسمونی در این بخش در مورد رپورتاژ یا گزارش رسانه ای اطلاعات مفیدی را جمع آوری کرده است.

تعریف اول از رپورتاژ یا گزارش رسانه ای رپرتاژ چیست؟

رپرتاژ یک قالب و شکل چاپی بخصوص است که یک شرکت یا یک سازمان برای بازاریابی و انتقال پیام برند و محصولات خودش به‌ صورت بی‌ طرف برای آن هزینه می‌کند. مدیر تبلیغات به مجله، روزنامه یا وبسایت برای فضای مورد نیاز جهت ارائه محتوای متن محور به مخاطب موردنظر نهایی هزینه‌ای را پرداخت می‌کند.

تعریف دوم از رپورتاژ یا گزارش رسانه ای:

رپرتاژ آگهی (Advertorial) به شکلی از آگهی گفته می‌ شود که در قالب گزارش ارائه شود. یعنی مخاطبان رسانه‌ای تصور کنند که یک گزارش بی طرفه به آن ها ارائه می‌شود، در حالی که آنچه آنها می‌بینند، می ‌شنوند و می‌خوانند، در واقع تلاشی سازمان یافته برای تقویت جنبه‌های ذهنی یک محصول یا خدمت در ذهن آنها است. اصطلاح رپرتاژ آگهی برای اولین بار در سال 1945 به ادبیات انتقادی رسانه‌ها اضافه شد.

به دلیل اعتماد به مخاطبان به رسانه‌ ها، رپرتاژ آگهی‌ها بسیار موثرند و به همین دلیل در کشورهای پیشرفته قوانین بسیار سختی علیه رپرتاژ آگهی‌ها تصویب شده و می‌شود. دیوان بین‌المللی تجارت در قانون آگهی‌های خود که در سال 1997 به تصویب رسانده خواهان مشخص کردن تبلیغات می‌شود تا مخاطبان قادر به تشخیص آن شوند در سال‌های اخیر مواردی برجسته از این پدیده در تلویزیون دولتی ایران مشاهده شده که از جمله می ‌توان از برنامه عمو پورنگ که داریوش فرضیایی آن را تهیه کرده نام برد. از آن گذشته، موارد دیگری از رپرتاژ آگهی در رسانه‌های ایران وجود دارد که منتقدان را وادار کرده خواهان تصویب قوانینی برای مقابله با رپرتاژ آگهی ‌ها شوند.

رپورتاژ

تعریف سوم از رپورتاژ یا گزارش رسانه ای:

رپورتاژ آگهی دقیقا چیست  و به چه معناست ؟ به زبان ساده باید بگوییم که منظور از تبلیغ رپورتاژ این است که تبلیغ شما در قالب تصاویر و توضیحات کامل همراه با لینک به عنوان یک مطلب در سایت منتشر شود.

تعریف چهارم از رپورتاژ یا گزارش رسانه ای:

رپورتاژ آگهی ( PR ) یکی از بهترین روش‌های برندسازی و تبلیغات اینترنتی است که بزرگترین برندهای دنیا برای معرفی محصولات و خدمات جدید خود از آن استفاده میکنند.رپرتاژ آگهی در واقع به این دلیل تاثیرگذاری بالایی دارد که نوعی تبلیغات غیرمستقیم است و مخاطبان در زمان مشاهده آن بیشتر اعتماد میکنند و کل مطلب را مشتاقانه مطالعه میکنند . رپرتاژ آگهی درواقع یک خبر است که در قالب یک مصاحبه یا گزارش و یا مقاله در خبرگزاری‌ها و سایت‌های خبری پربازدید منتشر میشود که شامل یک تیتر جذاب ، چند پاراگراف متن و عکس میباشد.

رپورتاژ

همه تعاریف درست هستند اما خوب ما در این جا به یک تعریف ساده تر نیز می پردازیم:

رپورتاژ آگهی و رپرتاژ آگهی یا گزارش رسانه ای در واقع یک واژه هستند که در اصل واژه اصلی رپرتاژ است ، به هر جهت هر دو کلمه ” رپرتاژ ” یا ” رپورتاژ “در وب دیده میشود ، هر دوی این کلمه ها در اصل یک نوع آگهی تبلیغاتی هستند که در قالب یک نوع گزارش یا نوشته بی طرفانه ارائه میشوند تاریخچه رپورتاژ یا گزارش رسانه ای یا رپرتاژ حدودا برای سال 1945 است و در واقع در سال 1945 این لغت به دایره لغات اضافه شده است. تاریخچه دقیق این لغت در ایران میشخص نیست اما در چند سال گذشته مخصوصا یکی دو سال گذشته ظاهرا در ایران این شیوه تبلیغاتی به دلیل اثر بخشی بالا بیشتر مورد توجه مدیران قرار گرفته است. در ایران بیشتر کلمه رپورتاژ یا گزارش رسانه ای (reportage) استفاده میشه و مخصوصا شیوه رپورتاژ آگهی در ایران بیشتر به صورت رپورتاژ آگهی اینترنتی است.

انواع رپورتاژ یا گزارش رسانه ای:

همان طور که گفتیم رپورتاژ دارای انواع مختلفی هست اما از مهم ترین انواع رپورتاژ آگهی میتونیم به رپورتاژ آگهی رسانه ای مثل رپورتاژ آگهی تلویزیونی ، رپورتاژ آگهی نوشتاری در مجلات ، روزنامه ها ، رپورتاژ آگهی اینترنتی اشاره کنیم.

معرفی نویسنده:

ثبت نظر درباره «آشنایی با رپورتاژ یا گزارش رسانه ای»

دیدگاه خود را در کادر زیر بنویسید

9 - 2 = ?