کد مطلب: 35599 درج نظر
زمان مطالعه: 5 دقیقه
رپورتاژ و ویژگی های اعجاب انگیز آن

رپورتاژ و ویژگی های اعجاب انگیز آن

رپورتاژ آگهی یکی از روش های برند سازی است که برای اولین بار در سال 1945 به ادبیات رسانه ها اضافه شد.
زمان مطالعه: 5 دقیقه

اگر برای اولین بار است کلمه رپورتاژ یا رپرتاژ را می شنوید حتما میخواهید بدانید که معنای آن چیست. این موضوع ممکن است سوال بسیاری از افراد باشد. به همین دلیل آسمونی در این بخش مطالبی در مود رپورتاژ برای شما عزیزان تهیه کرده است که در ادامه می خوانید.

رپورتاژ چیست؟


رپورتاژ آگهی

تعریف اول

رپورتاژ یک قالب و شکل چاپی بخصوص است که یک شرکت یا یک سازمان برای بازاریابی و انتقال پیام برند و محصولات خودش به‌ صورت بی‌ طرف برای آن هزینه می‌کند. مدیر تبلیغات به مجله، روزنامه یا وبسایت برای فضای مورد نیاز جهت ارائه محتوای متن محور به مخاطب موردنظر نهایی هزینه‌ای را پرداخت می‌کند.

تعریف دوم

رپورتاژ آگهی (به انگلیسی: Advertorial) به شکلی از آگهی گفته می‌شود که در قالب گزارش ارائه شود. یعنی، مخاطبان رسانه‌ای تصور کنند که یک گزارش بی طرفه به آن ها ارائه می‌شود، در حالی که آنچه آن ها می ‌بینند، می ‌شنوند و می‌ خوانند، در واقع تلاشی سازمان یافته برای تقویت جنبه‌ های ذهنی یک محصول یا خدمت در ذهن آنها است. اصطلاح رپورتاژ آگهی برای اولین بار در سال 1945 به ادبیات انتقادی رسانه‌ها اضافه شد.

به دلیل اعتماد به مخاطبان به رسانه‌ها، رپرتاژ آگهی‌ها بسیار موثرند و به همین دلیل در کشورهای پیشرفته قوانین بسیار سختی علیه رپرتاژ آگهی‌ها تصویب شده و می‌شود. دیوان بین‌المللی تجارت در قانون آگهی‌ های خود که در سال 1997 به تصویب رسانده خواهان مشخص کردن تبلیغات می‌شود تا مخاطبان قادر به تشخیص آن شوند.

در سال‌های اخیر مواردی برجسته از این پدیده در تلویزیون دولتی ایران مشاهده شده که از جمله می‌توان از برنامه عمو پورنگ که داریوش فرضیایی آن را تهیه کرده نام برد. از آن گذشته، موارد دیگری از رپرتاژ آگهی در رسانه‌های ایران وجود دارد که منتقدان را وادار کرده خواهان تصویب قوانینی برای مقابله با رپرتاژ آگهی‌ها شوند.

تعریف سوم

به زبان ساده باید بگوییم که منظور از تبلیغ رپورتاژ این است که تبلیغ شما در قالب تصاویر و توضیحات کامل همراه با لینک بعنوان یک مطلب در سایتی منتشر شود.

تعریف چهارم

رپورتاژ آگهی ( PR ) یکی از بهترین روش‌های برندسازی و تبلیغات اینترنتی است که بزرگترین برندهای دنیا برای معرفی محصولات و خدمات جدید خود از آن استفاده میکنند.

از بین این همه روش تبلیغاتی چرا رپورتاژ؟


رپورتاژ آگهی چیست

موثرترین و به صرفه ترین راه برای جذب مشتری و افزایش ترافیک سایت رپورتاژ آگهی است. رپورتاژ آگهی یکی از بهترین راه ها برای بهبود سئو سایت و تبلیغات در فضای مجازی است. شما می توانید با استفاده از رپورتاژ و با صرف هزینه ای کمتر از سایر روش های تبلیغاتی در نتایج موتور های جستجو قرار گرفته و بازدید سایت و میزان فروش محصولات و خدمات خود را بالا ببرید. بسیاری از تبلیغات های تلویزیونی با وجود تلاش های بسیار معمولا نتیجه مورد انتظار را دریافت نمی کنند. رپورتاژ آگهی یک شیوه تبلیغاتی غیرمستقیم است که بر خلاف دیگر شیوه های تبلیغاتی به شکل یک گزارش خبری منتشر می شوند و در ابتدا ماهیت خود را رو نمی کنند. در واقع رپورتاژ یک شیوه تبلیغاتی مدرن است که در قالب یک خبر، فایل آموزشی و یا داستان برند مورد نظر را تبلیغ می کند.

رپرتاژ آگهی یا رپورتاژ آگهی؟


انواع رپورتاژ آگهی

رپورتاژ آگهی درواقع یک خبر است که در قالب یک مصاحبه یا گزارش و یا مقاله در خبرگزاری‌ها و سایت‌های خبری پربازدید منتشر میشود که شامل یک تیتر جذاب ، چند پاراگراف متن و عکس میباشد. همه تعاریف درست هستند اما خوب ما در این جا به یک تعریف ساده تر نیز می پردازیم : رپورتاژ آگهی و رپرتاژ آگهی در واقع یک واژه هستند که در اصل واژه اصلی رپرتاژ است ، به هر جهت هر دو کلمه ” رپرتاژ ” یا ” رپورتاژ “ در وب دیده میشود. هر دوی این کلمه ها در اصل یک نوع آگهی تبلیغاتی هستند که در قالب یک نوع گزارش یا نوشته بی طرفانه ارائه میشوند تاریخچه رپورتاژ یا رپرتاژ حدودا برای سال 1945 است و در واقع در سال 1945 این لغت به دایره لغات اضافه شده است ، تاریخچه دقیق این لغت در ایران مشخص نیست اما در چند سال گذشته مخصوصا یکی دو سال گذشته ظاهرا در ایران این شیوه تبلیغاتی به دلیل اثر بخشی بالا بیشتر مورد توجه مدیران قرار گرفته است . در ایران بیشتر کلمه رپورتاژ (reportage) استفاده می شود و مخصوصا شیوه رپورتاژ آگهی در ایران بیشتر به صورت رپورتاژ آگهی اینترنتی است.

 

رپورتاژ در واقع شکلی از آگهی است که همانطور که از نامش پیداست، نویسنده آن، یک گزارش (report) تهیه میکند.

 

در این گزارش دقیقا چه چیزی قید خواهد شد؟


رپورتاژ آگهی

در این مدل گزارش های تبلیغاتی، از مزایای یک محصول یا خدماتی مشخص میگوییم؛ به صورتی که کاملا سازمان یافته میتوان مخاطب را از موارد مهمی که راجع به خدمات شما باید دانسته شوند حتما آگاه کرد. بنابراین شناخت به خصوص و دقیقی نسبت به محصول و خدمات شما ایجاد میشود و مخاطب مزایای خدمات و محصولات کسب و کار شما را خواهد دانست و به این صورت احتمال آنکه خیلی سریع تقاضای خدمات کند یا دفعات بعدی که به محصولاتتان احتیاج داشت حتما به شما فکر خواهد کرد.

انواع رپورتاژ


رپورتاژ آگهی

همان طور که گفتیم رپورتاژ دارای انواع مختلفی هست اما از مهم ترین انواع رپورتاژ آگهی می توان به موارد زیر اشاره کرد:

  1. رپورتاژ آگهی نوشتاری: نشریات، روزنامه ها و مجلات
  2. رپورتاژ آگهی تصویری: تلویزیون و رادیو
  3. رپورتاژ آگهی خبری

 

برای سفارش رپورتاژ روی بنر زیر کلیک کنید 

پکیج های آسمونی  

 

سوالات متداول

آیا رپورتاژ آسمونی دائمی است؟ بله، رپورتاژ شما برای همیشه در سایت می ماند. هرچند زمانی که مقالات جدیدی به سایت اضافه می شود مقاله ی شما به صفحات پایین تر منتقل می شود اما مسئله فقط دیده شدن توسط مخاطبین نیست با توجه به مطالب قبلی و ذکر این نکته که وجود لینک های دائمی در بلند مدت تاثیر به سزایی در بهبود رتبه شما در گوگل دارد.
آیا رپورتاژ هزینه کمی دارد؟ هزینه هایی که شما برای رپورتاژ خبری انجام می دهید در مقایسه با دیگر روش ها ی تبلیغاتی بسیار پایین تر و معقولانه تر است. از آنجایی که رپورتاژ یک تبلیغ دائمی است، علاوه بر تبلیغ برند شما باعث جذب مخاطب و بالا رفتن جایگاه سئو سایت شما می شود. یعنی با یک تیر چند نشان خواهید زد!
مزایای رپورتاژ چیست؟ رپورتاژ تاثیر مهمی در سئو و بهبود جایگاه سایت شما در موتورهای جستجو دارد.
چگونه رپورتاژ آگهی باعث ارتقاء رتبه سایت من در گوگل میشود؟ در محتوای رپرتاژ یک تا سه کلمه کلیدی از متن بصورت فالو لینک میشود به سایت شما. بر اساس جدیدترین الگوریتم های گوگل دریافت لینک فالو از مطلبی مرتبط در سایت های پربازدید و معتبر بالاترین تاثیرگذاری را در ارتقاء رتبه سایت شما در گوگل دارد.
چگونه متن رپورتاژ آگهی را بنویسیم؟
درباره چیزی بنویسید که کاربردی و جالب باشد. تیترهای جذاب بنویسید و از عبارات تخصصی و نامفهوم استفاده نکنید. رپورتاژ آگهی خود را غرق در لینک نکنید، پیشنهاد ما حداقل 3 و حداکثر 5 لینک است.
 
  • برای دیدن سوالات بیشتر روی لینک زیر کلیک کنید:

ثبت نظر درباره «رپورتاژ و ویژگی های اعجاب انگیز آن»

دیدگاه خود را در کادر زیر بنویسید

5 * 9 = ?