کد مطلب: 39024 درج نظر
زمان مطالعه: 5 دقیقه
تکراری ترین دیدارهای ایران در جام ملت های آسیا

تکراری ترین دیدارهای ایران در جام ملت های آسیا

تکراری ترین دیدارهای ایران در جام ملت های آسیا / اختصاصی آسمونی - مهدی زارعی   هر چند تیم ملی کشورمان از...
زمان مطالعه: 5 دقیقه
تکراری ترین دیدارهای ایران در جام ملت های آسیا
تکراری ترین دیدارهای ایران در جام ملت های آسیا

تکراری ترین دیدارهای ایران در جام ملت های آسیا / اختصاصی آسمونی - مهدی زارعی

 

هر چند تیم ملی کشورمان از دوره چهارم جام ملت ها به بعد ، همواره در این مسابقات حاضر بوده است ، اما تغییر و تحول در بین تیمهای مختلف سبب شده که کمتر رقیبی از بین رقبای چند دهه قبل ایران، هنوز هم در بین بزرگان آسیا جایی داشته باشد . با گذشت زمان قدرت های آسیا تغییر کرده اند و تنها تیمهای ایران و کره جنوبی در تمام این سالها، قدرت های سنتی آسیا باقی مانده اند . ببینیم دیدارهای پرتکرار ایران با رقبای خود در جام ملت های آسیا، با چه تیمهایی بوده است .

repetitious-matchs-in-asian-nation-cup
repetitious-matchs-in-asian-nation-cup

ایران- کره جنوبی ؛ شیرین ترین بردها و تلخ ترین باخت ها

در ادوار اخیر ، دیدار ایران و کره جنوبی، تکراری ترین دیدار جام ملت های آسیا بوده است و این دو تیم با 5 مسابقه پیاپی در مرحله یک چهارم نهایی بازیها ، رکوردی منحصربفرد از خود به جای گذاشته اند . اما اولین دیدار دو تیم، شاید حساس ترین مسابقات دو تیم بود .

در فینال 1972 ، دو تیم ایران و کره جنوبی در وقت قانونی به تساوی ( 1 - 1 ) دست یافتند . اما ایران با گلی که در وقت اضافی به ثمر رساند ، ( 2 - 1 ) برنده شد و قهرمانی این رقابت ها را جشن گرفت .

پس از آن، دو تیم تا سال 1988 مسابقه ای با هم نداشتند . اما در رقابت های جام ملت های قطر، این دو تیم همگروه شدند و در آخرین بازی در حالی که صعودشان به مرحله بعد قطعی شده بود ، مقابل هم ایستادند . در این رقابت، مربیان ایران با اشتباهی بزرگ ، ذخیره های ایران را به مصاف کره فرستادند که نتیجه آن، باخت ( 3 - 0 ) ایران بود !

هشت سال بعد ، سریال نبردهای دو تیم در یک چهارم نهایی آغاز شد . در مسابقات 1996 امارات ، ایران هر چند در نیمه اول از کره عقب افتاد ، اما در تاریخی ترین شب نبردهای دو تیم ، پنج بار در نیمه دوم به گل رسید و ( 6 - 2 ) پیروز شد ! علی دایی هم با 4 گلی که در این بازی زد ، بهترین گلزن نبردهای دو تیم لقب گرفت .

چهار سال بعد ، ایران در یک چهارم نهایی مسابقات 2000 لبنان ، تا آخرین ثانیه ها از کره پیش بود ، اما اشتباه مرگبار علی دایی در دفع توپ ، سبب مساوی شدن بازی شد . بعد از سریال موقعیت خراب کردن علی کریمی ، کره به گل طلایی رسید و ایران با باخت ( 2 - 1 ) از مسابقات حذف شد .

اما در سال 2004 شاگردان برانکو نبردی درخشان مقابل کره به نمایش گذاشتند . نبردی که با هت تریک علی کریمی ( 4 - 3 ) تمام شد اما حق بازیکنان ایران می توانست چندین و چند گل دیگر باشد .

در سال 2007 شاگردان امیرقلعه نویی با دو پنالتی از دست رفته مهدی مهدوی کیا و رسول خطیبی در ضربات پنالتی( 4 - 2 ) از کره باختند . در سال 2011 هم نوبت به تک گل کره در وقت اضافی رسید تا این بار هم کره ، مانع از صعود ایران به مرحله بعد شود .

به این ترتیب کره برای چهارمین بار ، فوتبال ایران را در این بازیها ناکام کرد .

تکراری ترین دیدارهای ایران در جام ملت های آسیا
تکراری ترین دیدارهای ایران در جام ملت های آسیا

ایران - ژاپن ؛ یک گل در سه بازی

تساوی ( 0 - 0 ) دو تیم در جام ملت های 1988 ، اولین نبرد این دو تیم در مسابقات محسوب می شد . چهار سال بعد در دور گروهی مسابقات 1992 ، تک گل کازویوشی میورا در دقیقه 87 – که آفساید آن مسلم بود - هم مانع از صعود ایران شد و هم سبب صعود ژاپن و سرانجام ، قهرمانی این تیم گشت . در سال 2004 هم مسابقه دو تیم در حالی ( 0 - 0 ) تمام شد که داور از اعلام یکی دو پنالتی به نفع ایران خودداری کرد تا نبردهای دو تیم با تنها یک گل خاتمه یابد !

repetitious-matchs-in-asian-nation-cup
repetitious-matchs-in-asian-nation-cup

ایران- عراق ؛ دراماتیک ترین نبرد تاریخ

برد ( 3 - 0 ) ایران در مرحله گروهی جام ملت های 1972 ، اولین مسابقه دو تیم در این رقابت ها محسوب می شود . چهار سال بعد در تهران، ایران ( 2 - 0 ) عراق را شکست داد . بیست سال گذشت تا این که دو تیم یک بار دیگر با یکدیگر همگروه شدند . در نبرد دو تیم در مسابقات امارات 1996 ، ایران روی اشتباهات دروازه بان خود ، نیما نکیسا ( 2 - 1 ) از عراق شکست خورد . زننده گل ایران همان کسی بود که در سال 2000 ، تگ گل پیروزی بخش ایران را به ثمر رساند ؛ علی دایی .

در سال 2011 هم دو تیم در دور گروهی به مصاف هم رفتند که ایران ( 2 - 1 ) پیروز شد . آخرین نبرد دو تیم در یک چهارم نهایی دوره قبل بود . در دراماتیک ترین مسابقه ممکن ، سردار آزمون ایران را پیش انداخت ، مهرداد پولادی با اخراجی احمقانه ، کار ایران را دشوار کرد و بعد از تساوی ( 1 - 1 ) ، عراق دو بار در وقت اضافی پیش افتاد . اما با گلهای مرتضی پورعلی گنجی و رضا قوچان نژاد ، کار ( 3 - 3 ) به پایان رسید . در ضربات پنالتی فقط یک نفر می توانست ، تیم شایسته ایران را حذف کند و او کسی نبود جز سنگربان ضعیف ایران علیرضا حقیقی که تقریبا تمام پنالتی های عراقی ها را فریب خورد !

تکراری ترین دیدارهای ایران در جام ملت های آسیا
تکراری ترین دیدارهای ایران در جام ملت های آسیا

ایران - عربستان ؛ راهی به سوی قهرمانی

عربستان هر بار که قهرمان آسیا شده ، در نیمه نهایی به مصاف ایران رفته است ! در سال 1984 ایران تا دقیقه 89 از این تیم پیش بود ، اما یک گل به خودی بازی را به تساوی کشاند و بعد هم نوبت به پنالتی ها رسید و 5 بار فریب حافظ طاحونی دروازه بان ایران توسط سعودی ها ! مسابقه نیمه نهایی سال 1988 هم با تک گل ماجد عبدالله به سود حریف تمام شد و در نیمه نهایی 1996 ، باز هم بازی ( 0 - 0 ) تمام شد و عربستان در ضربات پنالتی به برتری دست یافت . تنها برد ایران به مرحله گروهی همین مسابقات برمی گردد . جایی که ایران ( 3 - 0 ) حریف خود را در هم کوبید .

repetitious-matchs-in-asian-nation-cup
repetitious-matchs-in-asian-nation-cup

ایران - چین ، پایاپای و احتمالا مساوی !

در نیمه نهایی سال 1976 ، ایران در حالی مقابل تیم ناشناخته چین در وقت اضافی ( 2 - 0 ) پیروز شد که کسی انتظار چنین مقاومتی را از چین نداشت . چهار سال بعد ، اشتباه مرگبار ناصر حجازی سبب تساوی ( 2 - 2 ) دو تیم شد تا باز هم ایران ، در آرزوی بردی راحت مقابل چین بماند . سرانجام در سال 1984 این رویا محقق شد و ایران ( 2 - 0 ) چین را شکست داد .

دو تیم در دیدار رده بندی 1988 هم مقابل هم قرار گرفتند که بعد از تساوی ( 0 - 0 ) ، ایران با درخشش احمدرضا عابدزاده در ضربات پنالتی ( 3 - 0 ) برنده شد . تقابل بعدی دو تیم در نیمه نهایی 2004 بود . زمانی که مسابقه ( 1 - 1 ) تمام شد و وقتی داور مسابقه هر چه کرد ، نتوانست سبب برنده شدن چین گردد ، این یحیی گل محمدی بود که با بدترین پنالتی تاریخ فوتبال ایران ، برد چین را رقم زد . نبرد دو تیم در دور گروهی 2007 هم کاملا پایاپای بود. دو گل از چین و آن گاه بازگشت ایران و تساوی ( 2 - 2 ) در پایان .

 

اختصاصی آسمونی 
: برای دریافت مشاوره درباره تکراری ترین دیدارهای ایران در جام ملت های آسیا فرم زیر را تکمیل کنید
پرداخت هزینه مشاوره

معرفی نویسنده:

محتوا و مقالات پروفایل عمومی آسمونی توسط جمعی از همکاران دپارتمان های مختلف آسمونی نگارش و ویراستاری می شود، و بیشتر حول و محور موضوعات عمومی و روزانه می باشد

instagram.com/asemooniportal

نظر خود را درباره «تکراری ترین دیدارهای ایران در جام ملت های آسیا» در کادر زیر بنویسید :

2 + 8 = ?