کد مطلب: 40936 درج نظر
زمان مطالعه: 5 دقیقه
تعمیر موتورخانه و تأسیسات گرمایشی ساختمان

تعمیر موتورخانه و تأسیسات گرمایشی ساختمان

تعمیر موتورخانه و تأسیسات گرمایشی ساختمان به گزارش آسمونی هر موتورخانه گرمایشی یا سرمایشی، بعد از نصب،...
زمان مطالعه: 5 دقیقه

تعمیر موتورخانه و تأسیسات گرمایشی ساختمان

تعمیر موتورخانه و تأسیسات گرمایشی ساختمان
تعمیر موتورخانه و تأسیسات گرمایشی ساختمان

به گزارش آسمونی هر موتورخانه گرمایشی یا سرمایشی، بعد از نصب، راه اندازی و استقرار، نیاز به تعمیر و نگهداری دارد. تعمیر و نگهداری موتورخانه از چک کردن فشار و دمای اجزای موتورخانه گرفته تا تعویض و تعمیر یک بویلر را شامل می‌شود. برای موتورخانه‌هایی با ظرفیت بالاتر که معمولا برای مجموعه‌های مختلف مسکونی، تجاری، اداری، تفریحی و صنعتی استفاده می‌شود، معمولا برای تعمیر و نگهداری از آن، فرد آشنا به امور تاسیساتی به صورت مقیم همیشه در محل حاضر است تا در صورت وقوع هر نوع مشکل، بتواند آن را مدیریت کند. در مورد موتورخانه‌های کوچک منازل، معمولا تعمیر و نگهداری با جزئیات کمتری همراه است و معمولا تکنسین تاسیساتی یا تعمیر کار، برای تعمیر یا تعویض یک قطعه در محل حضور پیدا می کند.

به گزارش آسمونی بعد از بازدید و سرویس موتورخانه، اولویت های تعمیر و نگهداری مشخص و به روز می شوند و می توان بر اساس این اولویت ها اقدام کرد. به طور کلی تعمیر و نگهداری از تجهیزات موتورخانه اگر در زمان مناسب و بعد از سرویس های دوره ای منظم، انجام شود، باعث کاهش هزینه کلی سیستم موتورخانه در بلندمدت می شود. چراکه با سرویس و تعمیر تجهیزات در بهترین زمان، عمر مفید سیستم ارتقا پیدا کرده و نیاز به تعویض آنها که هزینه اولیه زیادی را به بار می آورد، کمتر می شود.

تعمیر موتورخانه و تأسیسات گرمایشی ساختمان فعالیت های متنوعی را شامل می شود. از جمله آن می توان به موارد زیر اشاره کرد: • تعمیر و نگهداری پمپ
 • تعمیر و نگهداری مشعل
 • تعمیر و نگهداری منبع دوجداره
 • نگهداری سیستم لوله کشی موتورخانه
 • عایقکاری منبع و لوله ها
 • سرویس و تعویض فلکه
 • تنظیم شیر برقی مشعل گازی
 • تعویض شیر فلکه موتورخانه
 • و...

مراحل معاینه فنی و نگهداری و تعمیر موتورخانه و تأسیسات گرمایشی ساختمان

به گزارش آسمونی تعمیر موتورخانه و تاسیسات گرمایشی ساختمان به صورت دوره ای و نگهداری از آن، برای تعیین میزان آلایندگی و بهینه سازی مصرف سوخت در موتورخانه بایستی به شرح زیر انجام شود: 1. جهت معرفی گروه بازرسی، به مدیر ساختمان مراجعه کرده و برنامه کاری آن ارائه شود.
 2. همراه با مسؤول تاسیسات به موتورخانه مراجعه شود.
 3. مشعل و پمپ ها توسط مسؤول تاسیسات روشن شود تا وضعیت اولیه تعیین گردد. پس از حصول اطمینان از سالم بودن مشعل و پمپ ها، فعالیت آن آغاز شود.
 4. سایر مصارف تا حد امکان قطع شده و عدد کنتور قرائت شود.
 5. عدد نشان داده شده در ترموستات دیگ و پمپ ثبت شود.
 6. محل اندازه گیری محصولات سوختنی بر روی دودکش مشخص شده و به اندازه قطر دستگاه آنالیز محصولات احتراق سوراخی در آن ایجاد گردد.
 7. اندازه گیری غلظت محصولات احتراقی توسط دستگاه آنالیز محصولات احتراق انجام شود.

repair-heating-facilities-building
repair-heating-facilities-building

یادآوری

در موتورخانه هایی که در آنها از مشعل گازوییل سوز استفاده می شود، علاوه بر اندازه گیری غلظت محصولات احتراق، باید آنالیز دود نیز مطابق با استاندارد ملی 7594 انجام شود. 1. با تنظیم ترموستات دیگ در دمای مناسب، از خاموش نشدن آن در زمان اندازه گیری دبی گاز اطمینان حاصل کرد و با قطع کردن سایر مصارف، در مدت 60 ثانیه دبی گاز ورودی به مشعل با استفاده از کنتور اندازه گیری گردد.

یادآوری

در صورتی که مشعل مدت زیادی خاموش بوده و دمای آب داخل دیگ کم تر از دمای معمول بود لازم است ابتدا مشعل به مدت کافی روشن شود تا آب گرم شده و به دمای حداقل 60 درجه برسد، سپس مرحله 8 انجام شود. 1. عدد کنتور برای مشعل های گازسوز همراه با زمان روشن بودن، ثبت شود.
 2. نتایج آنالیز اولیه احتراق در شناسنامه فنی ثبت گردد.
 3. ظرفیت اسمی اولیه مشعل موتورخانه محاسبه شود.

یادآوری

در موتورخانه هایی که در آنها از مشعل گازوییل سوز استفاده می شود، در صورتی که امکان اندازه گیری دبی مصرف سوخت وجود داشته باشد، ظرفیت اسمی مشعل محاسبه گردد. 1. ظرفیت دیگ موتورخانه تعیین شود.
 2. ظرفیت اسمی (Nominal) بهینه مشعل تعیین شود.
 3. دبی مصرفی گاز یا گازوییل در حالت بهینه تعیین شود.
 4. وضعیت درزبندی جداره ها و اتصالات و یا نشتی دیگ موتورخانه بررسی شده و در صورت امکان اصلاح و مرمت شود.
 5. درزبندی سایر منافذ (مانند اطراف محل نصب مشعل) نیز در صورت امکان با چسب آلومینیوم یا خمیر دیگ، انجام شود.
 6. نصب دامپر مناسب روی دودکش، در صورت امکان توصیه می شود.
 7. در صورتیکه نیاز به تعویض بخشی از دودکش بود، توصیه می شود با هماهنگی مسؤول موتورخانه این کار انجام شود.
 8. درصورتیکه مکش دودکش مثبت یا صفر باشد، با بازبینی آن (و یا گرفتن draught) در حالت خاموش، از عدم وجود گرفتگی در مسیر دودکش اطمینان حاصل شود.
 9. خط سوخت مورد بازبینی قرار گیرد و اشکالات آن تعیین شود.
 10. فیلتر بازبینی شده و در صورت نیاز تعویض گردد.
 11. مشعل سرویس و نگهداری دوره ای شود. سرویس مشعل حداقل موارد زیر را در بر می گیرد:

الف - باز کردن در پوش اصلی مشعل، تمیز کردن فن و لوله حسگر فشار هوا.

ب - بازبینی جرقه زن و یون شعله و در صورت نیاز تعویض آن با توافق متصدی موتورخانه.

پ - بازبینی شعله پخش کن و شعله پوش و تنظیم کردن آن در صورت لزوم.

تعمیر موتورخانه و تأسیسات گرمایشی ساختمان
تعمیر موتورخانه و تأسیسات گرمایشی ساختمان

یادآوری

در موتورخانه هایی که در آنها از مشعل گازوییل سوز استفاده می شود، بررسی عملکرد پمپ و همچنین نازل گازوییل به صورت چشمی انجام می گیرد. 1. بررسی لقی و نصب صحیح و اصولی مشعل در محل خود.
 2. کنترل حس کننده فشار گاز و هوا و رله و اطمینان یافتن از استقرار و تنظیم صحیح آنها.
 3. به منظور ایجاد هماهنگی نسبی میان ظرفیت دیگ و مشعل، با مقایسه مقدار مصرف اولیه گاز و مقدار مصرف بهینه حاصل، مقدار گاز ورودی به مشعل به صورت متناسب کم یا زیاد شود.
 4. در این حالت شعله به ته دیگ نخورده و تا حد امکان 80% طول دیگ را پوشش دهد.
 5. پس از تنظیم اولیه دبی گاز یا گازوییل، دریچه هوا طوری تنظیم شود که مقدار کربن مونوکسید در محدوده استاندارد قرار گیرد و هوای اضافه به کمترین مقدار ممکن خود (توصیه می شود که این مقدار کمتر از 30 درصد باشد) برسد.
 6. اگر با تنظیم کردن دریچه هوای مشعل، رسیدن به این نقطه امکان پذیر نباشد، می توان با کم کردن تدریجی و اندک دبی گاز یا گازوییل و تغییر دریچه هوا به نقطه مطلوب نزدیک شد.
 7. در صورتی که در ظرفیت های پایین تر، رسیدن به این نقطه امکان ناپذیر باشد، بایستی ظرفیت را به صورت تدریجی افزایش داد تا به نقطه مطلوب رسید. در این حالت نیز باید توجه داشت که شعله به انتهای دیگ نباید برخورد کند.
 8. بعد از رسیدن به نقطه مطلوب عملکردی، نتایج آنالیز ثبت و مشعل در حالت خاموش قرارگیرد.
 9. عدد کنتور قرائت شده و ثبت گردد.
 10. پس از جمع کردن کلیه وسایل و اتمام کار، شناسنامه فنی تکمیل شده و به امضای مسؤول موتورخانه ساختمان برسد.
 11. از موتورخانه خارج شده و به مدیر ساختمان (درصورتیکه مسؤولیت موتورخانه با مدیر ساختمان نباشد) مراجعه شود و همراه با متصدی موتورخانه شناسنامه فنی امضا شده و تأییدیه نهایی تکمیل شود.

معرفی نویسنده:

محتوا و مقالات پروفایل عمومی آسمونی توسط جمعی از همکاران دپارتمان های مختلف آسمونی نگارش و ویراستاری می شود، و بیشتر حول و محور موضوعات عمومی و روزانه می باشد

ثبت نظر درباره «تعمیر موتورخانه و تأسیسات گرمایشی ساختمان»

دیدگاه خود را در کادر زیر بنویسید

2 * 6 = ?