کد مطلب:  7423 
درج نظر
ویرایش پست
درج نظر
زمان مطالعه: 2 دقیقه
آشنایی با انرژی های نو و تجدیدپذیر

آشنایی با انرژی های نو و تجدیدپذیر

آسمونی : انرژی نو یا انرژی جایگزین به آن دسته از انرژی‌ها گفته می‌شود که برای تولیدشان از منابع بدون کربن...
زمان مطالعه: 2 دقیقه

آسمونی : انرژی نو یا انرژی جایگزین به آن دسته از انرژی‌ها گفته می‌شود که برای تولیدشان از منابع بدون کربن استفاده می‌گردد؛ مانند انرژی خورشیدی، انرژی بادی، انرژی دریایی، زمین گرمایی، نیروگاه‌های آبی و کربن خنثی مانند زیست توده. از هیدروژن نیز که در پیل‌های هیدروژنی قادر به ذخیره انرژی است، به عنوان انرژی نو نام برده می‌شود.

این نوع انرژی‌ها معایب سوخت‌های فسیلی مانند افزایش غلظت دی‌اکسیدکربن و در نتیجه افزایش دمای کره زمین و تغییرات آب و هوایی و آلودگی زیست محیطی را ندارد علاوه بر این منابع تولید آن‌ها تمام ناشدنی و بدون محدودیت است.

توسعهٔ این نوع از انرژی‌ها با توجه به عوامل مختلف به‌ویژه هزینه اولیه و قیمت تمام شده بالا و نبود سیاست‌های حمایتی، با مشکلاتی مواجه‌است.

انرژی تجدید پذیر

انرژی تجدید پذیر، انرژی برگشت پذیر، نیز نامیده می‌شود. به انواعی از انرژی می‌گویند که بر خلاف انرژی‌های تجدیدناپذیر قابلیت بازگشت مجدد را به طبیعت دارند.

در سال‌های اخیر با توجه به این که منابع انرژی تجدید ناپذیر رو به اتمام هستند این منابع مورد توجه قرار گرفته‌اند.در سال 2006 حدود 18٪ از انرژی مصرفی جهانی از راه انرژی‌های تجدید پذیر بدست امد.سهم زیست توده به طور سنتی حدود 13٪، که بیشتر جهت حرارت دهی و 3٪ انرژی آبی بود.2/4٪ باقی‌مانده شامل نیروگاهای آبی کوچک، زیست توده مدرن، انرژی بادی، انرژی خورشیدی، انرژی زمین‌گرمایی و سوختهای زیستی می‌باشد که به سرعت در حال گسترش هستند.

استفاده از انرژی بادی با رشدی سالانه حدود 30٪ با ظرفیت نصب شده 157900 مگاوات در سال 2009، به صورت وسیعی در اروپا، آسیا و ایالات متحده به چشم می خورد.درپایان سال 2009 میلادی مجموع انرژی تولیدی به وسیله فتوولتاییک به بیش از 21000 مگاوات رسید.ایستگاهای انرژی گرما-خورشیدی در آمریکا و اسپانیا مشغول به کار می باشندکه بزرگترین آنها با ظرفیت 354 مگاوات در بیابان موهاوی در حال کار است.

بزرگترین نیروگاه زمین گرمایی دنیا در کالیفرنیا با نام نیروگاه گیسرز با ظرفیت 750 مگاوات در حال فعالیت میباشد.برزیل یکی از کشورهایی است که پروژه‌های بزرگی برای استفاده از انرژی‌های نو(انرژی‌های تجدیدپذیر) انجام میدهد.18٪ از کل مصرف سوخت اتوموبیل‌های برزیل از طریق سوخت اتانولی که از ساقه نیشکر بدست می آید تامین می شود.سوخت اتانولی به صورت گسترده در ایالات متحده مورد استفاده قرار می گیرد.

بیشترین پروژه‌ها و محصولات انرژی‌های نو در مقیاس بزرگ موجود می باشند، ولی انرژی‌های نو را میتوان در مقیاس‌های کوچک (نیروگاه کوچک خارج مدار یا نیروگاه کوچک مدار بسته) هم استفاده کرد.در حواشی و در جاهای دور افتاده نقش انرژی‌های نو به خوبی نمایان می شود.کنیا دارای بالاترین نرخ سالانه فروش سیستم‌های کوچک خورشیدی (20-100 وات)به میزان 30000 سیستم در سال می باشد.

نگرانی دربارهٔ تغییرات زیست محیطی در کنار افزایش قیمت روزافزان نفت و اوج تولید نفت و حمایت دولتها، باعث رشد روزافزون وضع قوانینی می‌شود که بهره برداری و تجارتی کردن این منابع سرشار تجدید پذیر را تشویق می کنند.

انواع انرژی‌های تجدید پذیر عبارتند از :

انرژی آبی (نیروی برق‌آبی)

انرژی بادی

انرژی خورشیدی

انرژی زمین‌گرمایی

انرژی زیست توده (زیست‌سوخت)

انرژی امواج و جزر و مد

در ایران

قانون عضویت دولت ایران در آژانس بین‌المللی انرژی‌های تجدیدپذیر پس از تصویب مجلس و تایید شورای نگهبان در 14 خرداد 1391 از سوی رییس جمهور ابلاغ شد. بر اساس این قانون، دولت اجازه خواهدداشت در آژانس بین‌المللی انرژی‌های تجدید پذیر عضویت یابد و نسبت به پرداخت حق عضویت مربوط اقدام کند.

: برای دریافت مشاوره درباره آشنایی با انرژی های نو و تجدیدپذیر فرم زیر را تکمیل کنید
واریز هزینه و دریافت مشاوره توسط :

نظر خود را درباره «آشنایی با انرژی های نو و تجدیدپذیر» در کادر زیر بنویسید :

3 * 7 = ?
لطفا شرایط و ضوابط استفاده از سایت آسمونی را مطالعه نمایید