کد مطلب:  34053 
درج نظر
درج نظر
زمان مطالعه: 2 دقیقه
آشنایی با داور مسابقه ایران و مراکش

آشنایی با داور مسابقه ایران و مراکش

آشنایی با داور مسابقه ایران و مراکش /  اختصاصی آسمونی – مهدی زارعیجونیت چاکر؛ مورد حمایت فیفا و...
زمان مطالعه: 2 دقیقه
آشنایی با داور مسابقه ایران و مراکش
آشنایی با داور مسابقه ایران و مراکش

آشنایی با داور مسابقه ایران و مراکش /  اختصاصی آسمونی – مهدی زارعی

جونیت چاکر؛ مورد حمایت فیفا و یوفا!

  مورد تایید فیفا و یوفا! متولد 3 نوامبر 1976 در شهر ازمیر واقع در آناتولی ترکیه و با توجه به شانسی که فیفا و یوفا به او داده اند او می تواند 4 سال بعد هم یک جام جهانی دیگر را تجربه کند.  

عامل خشم بایرنی ها

به گزارش آسمونی ، یوسف ناموگلو رئیس کمیته داوران ترکیه می گوید:« چاکر در نیمه نهایی لیگ قهرمانان بین رئال و بایرن بسیار خوب عمل کرد(!) کولینا و اینفانتینو به جونیت چاکر اعتماد زیادی دارند زیرا او همیشه عملکرد خوبی داشته است.» این در حالی است که در نیمه نهایی لیگ قهرمانان که همین یک ماه پیش بود، چاکر در چند صحنه اشتباهات جبران ناپذیری داشت که خشم مدیران بایرن مونیخ را در پی داشت

referee-of-the-match-between-iran-and-morocco
referee-of-the-match-between-iran-and-morocco

اولین داوری در سوپرلیگ ترکیه

چاکر 41 ساله است و نماینده جامعه داوری کشور ترکیه در جام جهانی به شمار می رود؛ این چهره از سال 2001 قضاوت در سوپرلیگ ترکیه را آغاز کرد و از سال 2006 به لیست داوران فیفا اضافه شد. چاکر از سال 2010 در لیست داوران الیت یوفا نیز قرار گرفت تا قضاوت مسابقات مهمی از لیگ قهرمانان اروپا به او برسد.  

250 بار داوری

در کارنامه این داور جنجالی، انبوهی مسابقه مهم دیده می شود از جمله بیش از 250 مسابقه که چاکر آنها را قضاوت کرده است. از جمله قضاوت در 5 دربی فنرباغچه و گالاتاسرای در سوپرلیگ ترکیه و حضور در مرحله نهایی مسابقات زیر 21 سال اروپا در سوئد. این مسابقات در سال 2009 برگزار شد و چاکر داور مسابقه میزبان با انگلیس بود. جایی که انگلیس در ضربات پنالتی سوئد را حذف کرد.  

آغاز کار؛ 15 سال قبل

به گزارش آسمونی ، قضاوت چاکر در لیگ قهرمانان اروپا از جولای 2003 آغاز شد. جای که او مسابقه اسکونتو اف سی و اسلیما واندررز را در اولین مرحله پلی آف این مسابقات داوری کرد. در فصل 09-2008 بود که از چاکر برای قضاوت مسابقات بین المللی نیز استفاده شد. جایی که او در دسامبر 2008 دیدار تیمهای تونته هلند و شالکه آلمان را سوت زد. یک فصل بعد، فصلی درخشان برای این داور بود.او در لیگ اروپا 7 مسابقه را قضاوت کرد از جمله داوری دیدار فولام و هامبورگ در نیمه نهایی مسابقات.  

اخراج ماریو بالوتلی

سرانجام در 29 دسامیر 2010 نوبت به اولین قضاوت چاکر در مسابقات مرحله گروهی لیگ قهرمانان بود که بین روبین کازان و بارسلونا برگزار شد. در روز 3 نوامبر همان سال جونیت قضاوت مسابقه چلسی و اسپارتاک مسکو را هم انجام داد. در همان فصل و در روز 17 مارچ 2011 چاکر ماریو بالوتلی را در دیدار منچسترسیتی و دیناموکیف در لیگ اروپا از زمین اخراج کرد. در این مسابقه سیتیزن ها(1-0) بردند اما در مجموع(2-1) شکست خوردند. چاکر در آن مسابقه 8 بار هم از کارت زرد خود استفاده کرد.  

تصمیم جنجالی و کارت قرمز برای جان تری

به گزارش آسمونی ، در آگوست 2011 رقابت های جام جهانی زیر 20 سال در کلمبیا برگزار شد و چاکر در این رقابت ها هم داوری کرد. یک سال بعد در نیمه نهایی لیگ قهرمانان اروپا او در تصمیمی جنجالی جان تری را در بازی چلسی و بارسلونا اخراج کرد. تصمیمی که البته با توجه به برگزاری بازی در نیوکمپ به مذاق هواداران بارسا خوش آمد. در همان مسابقه چاکر یک پنالتی برای بارسا گرفت که مسی از دست داد و سرانجام حذف بارسا با قضاوت این داور رقم خورد.   حالا سالها از آن روزها گذشته و چاکر بیشتر به خاطر جنجال در بازی بایرن و رئال به یادآورده می شود. باید دید این جنجالها در جام جهانی هم همراه او خواهند بود یا این که چاکر بدون حاشیه در جام قضاوت می کند.

منبع: اختصاصی آسمونی
نظر خود را درباره «آشنایی با داور مسابقه ایران و مراکش» در کادر زیر بنویسید :
4 + 7 = ?
لطفا شرایط و ضوابط استفاده از سایت آسمونی را مطالعه نمایید