کد مطلب:  35945 
درج نظر
درج نظر
زمان مطالعه: 3 دقیقه
وضعیت قرمز در شمال! 14 درصد زباله ایران، در کنار دریا و در شهرهای شمالی تولید می‌شود

وضعیت قرمز در شمال! 14 درصد زباله ایران، در کنار دریا و در شهرهای شمالی تولید می‌شود

به گزارش آسمونی:سرنوشت بخش زیادی از هزاران تن زباله شمال به دریای خزر و جنگل‌ها ختم می‌شود و این موضوع...
زمان مطالعه: 3 دقیقه

به گزارش آسمونی:سرنوشت بخش زیادی از هزاران تن زباله شمال به دریای خزر و جنگل‌ها ختم می‌شود و این موضوع می‌تواند تغییرات فراوانی در چرخه‌های زیست‌محیطی ایجاد کند

تابستان به تابستان، نوروز به نوروز، تعطیلی به تعطیلی، شمال ایران آلوده‌تر می‌شود. هجوم، جمع زیادی از گردشگران به شمال کشور در تعطیلی‌های مختلف تاثیرات زیست‌محیطی بر این منطقه داشته است؛ هرسال زباله‌های زیادی در این استان تولید می‌شود و هنوز هیچ سیستم مناسبی برای بازیافت زباله در آن وجود ندارد. همین موضوعات باعث شده تا وضعیت روز‌به‌روز بدتر شود، عیسی کلانتری رئیس سازمان محیط‌زیست در این رابطه گفته بود: متاسفانه شمال کشور در حال غرق شدن در  پسماند‌ها است و جایی برای دفن نداریم.

14 درصد زباله ایران، در کنار دریا

این موضوعی است که آمار مختلف هم آن را تایید می‌کند. در چند سال گذشته در استان‌های شمالی کشور میزان تولید زباله به شدت افزایش پیدا کرده و به وضعیت قرمز رسیده است.

میزان تولید زباله در برخی استان‌های شمالی:میزان تولید روزانه زباله

میزان تولید روزانه زباله

نام استان

ردیف

3هزار تن مازندران 1
بیش از هزار تن گلستان 2
3هزار تن گیلان 3
7 هزار تن مجموع 4

با این حساب که روزانه در کل ایران، 50هزار تن زباله تولید می‌شود، یعنی 14درصد زباله‌های کشور در این 3 استان شمالی تولید می‌شود.وضعیت قرمز در شمال

سیروس وطنخواه، دبیر ستاد توسعه انرژی معاونت علمی و فناوری در این رابطه در گفتگویی با ایسنا وضعیت استان‌های گیلان و مازندران را فوق بحرانی دانست. دبیر ستاد توسعه انرژی اضافه کرده که «آمار شیوع بیماری‌های مختلف رابطه معناداری با میزان زباله‌ها دارد» و آن را «هشدار خطرناکی» دانسته که باید اقداماتی برای رفع این مشکل صورت گیرد.

بیماری‌های همچون کزاز، حصبه و شبه حصبه، انگل‌های روده‌ای، اسهال‌های خونی، فلج اطفال، سالک پوستی و احشائی و ... ازجمله بیماری‌های هستند که از طریق آلودگی‌های ناشی از مواد زائد جامد در آب، هوا و خاک حاصل می‌شوند.

از سویی سررنوشت بخش زیادی از این هزاران تن زباله هم به دریای خزر و جنگل‌ها ختم می‌شود و این موضوع می‌تواند تغییرات فراوانی در چرخه‌های زیست‌محیطی ایجاد کند.

سخنگوی مجمع نمایندگان مازندران، در این رابطه به ایسنا گفت: زمانی 104 گونه آبزی در دریای خزر زیستمند بوده اما به واسطه ورود زباله و شیرابه‌های آن به دریا برخی از این گونه‌ها منقرض شده است. جنگل‌های مازندران دارای قدمتی طولانی با گونه‌های کمیاب بوده اما طی سالیان گذشته به دلیل دپو زباله در این جنگل‌ها برخی گونه‌ها در این جنگل منقرض شده و تنها می‌توان در کتاب‌های تاریخ به جستجوی این ارقام کمیاب نشست.گفته می‌شود حیوانات وحشی مختلفی هم در شمال کشور در خطر انقراض هستند.

مسعود تجریشی، معاون محیط‌زیست انسانی هم  در خصوص وضعیت پسماندها در شمال کشور گفت: متاسفانه در شمال کشور نه تنها با مشکل شناسایی مکان برای جمع‌آوری پسماند مواجه هستیم، بلکه بلا استثنا می‌توانیم در تمام رودخانه‌ها شیرابه‌های فاضلاب را ببینیم و اگر یک باران ببارد، رودخانه‌ها به شیرابه پسماند تبدیل می‌شوند.

در رابطه این وضعیت ایجاد شده، بیشتر گردشگرانی که حجم زیادی از زباله را در شمال کشور رها می‌کنند مقصر شناخته می‌شوند، اما بخش دیگر ماجرا نبود تجهیزات درست برای بازیافت زباله است.تنها راه حل؛  با زباله‌سوز، بدون انرژی

یکی از تجهیزاتی که در چند سال اخیر اظهارات زیادی در رابطه با ساخت آن در مازندران انجام شد، زباله‌سوز است؛ در چند سال گذشته بارها اخباری مربوط به ساخت زباله‌سوز در این استان منتشر شد و بعد این اخبار لغو شود.

تجریشی در این رابطه توضیح داد: رئیس جمهور درباره پسماندهای شمال کشور دستور داد که به صورت ویژه پیگیری شود در حال حاضر نیز کارگروه مشترکی تشکیل شده است و وزارت کشور برنامه‌های خود را در این خصوص ارائه داده است. متاسفانه بزرگترین مشکل در شمال کشور این است که نمی‌توان این پسماندها را دفع کرد و باید سوزانده شوند، برای سوزاندن نیز سرمایه‌گذار باید مطمئن باشد برق تولید شده از سوخت پسماند اقتصادی است.

معاون محیط زیست انسانی سازمان حفاظت محیط زیست با اشاره به چالش‌های پیش‌روی زباله‌سوزی در شمال کشور گفت: چالش بزرگ ما در بحث زباله‌سوزی در شمال کشور بین وزارت کشور و وزارت نیرو است، به دلیل اینکه برق تولید شده از زباله سوزها بسیار گران‌تر از برق توزیعی توسط این وزارتخانه است. بنابراین وزارت نیرو معتقد است برق تولید شده از زباله سوزها توجیه اقتصادی برای این وزارتخانه ندارد.

اما هرچقدر این بحث‌ها برای ساخت و نحوه دریافت انرژی از زباله‌سوز ادامه دار تر باشد. شمال در زباله بیشتری غرق می‌شود. به همین دلیل کلانتری راه جدیدی برای مقابله با بحران پیشنهاد کرده: «شمال کشور قربانی پسماند است، باید پسماندها سوخته شود و تقاضا داریم بی خیال تولید انرژی شوید.»

منبع: خبرآنلاین

: برای دریافت مشاوره درباره وضعیت قرمز در شمال! 14 درصد زباله ایران، در کنار دریا و در شهرهای شمالی تولید می‌شود فرم زیر را تکمیل کنید
واریز هزینه و دریافت مشاوره توسط آسمونی
نظر خود را درباره «وضعیت قرمز در شمال! 14 درصد زباله ایران، در کنار دریا و در شهرهای شمالی تولید می‌شود» در کادر زیر بنویسید :
2 + 8 = ?
لطفا شرایط و ضوابط استفاده از سایت آسمونی را مطالعه نمایید