کد مطلب:  33380 
درج نظر
درج نظر
زمان مطالعه: 1 دقیقه
10 خرداد، ثبت برج شیشه و عمارت ارگ قدیم اراک در فهرست آثار ملی ایران (1354 ش)

10 خرداد، ثبت برج شیشه و عمارت ارگ قدیم اراک در فهرست آثار ملی ایران (1354 ش)

10 خرداد، ثبت برج شیشه و عمارت ارگ قدیم اراک در فهرست آثار ملی ایران (1354 ش) است.
زمان مطالعه: 1 دقیقه

برج شیشه و عمارت ارگ قدیم مربوط به دوره قاجاریه و در زمان سردار اعظم حکمران اراک ساخته شد. فضاها و تقسیمات بنا مشخص کننده جهت نگاهبانی است و چون دارای کاشی های شفاف می باشد به نام برج شیشه معروف شده است.

خانه سپهدار نیز همزمان با برج در نزدیکی آن احداث شده که باغ و فضای بسیار بزرگ و مصفا داشته است و دارای سرداب زیبایی است که سقف آن با کاشی های گل و بوته بصورت شمسه تزیین شده و دارای سرداب زیبایی است که سقف آن با کاشی های گل و بوته بصورت شمسه تزیین شده و دارای طاق دو پوسته است.

ارگ یا مقر حکومتی در بافت قدیمی اراک در خارج از فضای اصلی شهر و در قسمت شمالی آن قرار داشته است. این فضای اداری، حکومتی یا مساحت گسترده خود دارای فضاهای مختلفی بوده است. بنای ارگ حکومتی متشکل از قسمت اداری و خانه سپهدار که امروزه از عمده بنای آن اثری باقی نیست به سال 1231 هجری نسبت داده می شود. مساحت این ارگ بنا به نوشته سالنامه معارف عراق برابر1/5 بقعه ( قطعه زمین) یا 1/5 برابر یکی از قطعات واقع در بافت قدیمی بوده است.

ارگ حکومتی متشکل از فضاهای اداری، نظامی و پذیرایی بود. مجموعه ارگ حکومتی دارای تالار آیینه خانه، برج قلعه فرنگی، اندرون امیر، حوضخانه، دیوان خانه، تالار کرناخانه، وزیرخانه، مسجد ارگ، سرطویله، دروازه ارگ بالا، میدان دروازه ارگ بالا و حمام بوده است. برج شیشه و عمارت ارگ قدیم در اراک، خیابان ادبجو، کوچه شهید رنجبر واقع شده و این اثر در تاریخ 10/03/1354با شمارهٔ ثبت 1076 به عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.

: برای دریافت مشاوره درباره 10 خرداد، ثبت برج شیشه و عمارت ارگ قدیم اراک در فهرست آثار ملی ایران (1354 ش) فرم زیر را تکمیل کنید
واریز هزینه و دریافت مشاوره توسط آسمونی
نظر خود را درباره «10 خرداد، ثبت برج شیشه و عمارت ارگ قدیم اراک در فهرست آثار ملی ایران (1354 ش)» در کادر زیر بنویسید :
2 + 7 = ?
لطفا شرایط و ضوابط استفاده از سایت آسمونی را مطالعه نمایید