مهاجرت به آمریکا و کانادا
کد مطلب:  32299 
درج نظر
درج نظر
زمان مطالعه: 1 دقیقه
2 اردیبهشت ثبت سر در باغ ملی در فهرست آثار ملی ایران (1376 ش)

2 اردیبهشت ثبت سر در باغ ملی در فهرست آثار ملی ایران (1376 ش)

2 اردیبهشت ، ثبت سر در باغ ملی در فهرست آثار ملی ایران (1376 ش) است.
زمان مطالعه: 1 دقیقه

دروازه باغ ملی یا سردر باغ ملی، از بناهای به جا مانده از اواخر دوره قاجار می‌باشد.  این دروازه در سال‌های 1301 تا 1304 احداث شده‌ است.

ثبت سر در باغ ملی در فهرست آثار ملی ایران - record of national garden in iran national works list
ثبت سر در باغ ملی در فهرست آثار ملی ایران

آسمونی: این بنا در خیابان امام خمینی (ره) شهر تهران واقع است که در ضلع غربی آن وزارت امور خارجه و در ضلع شرقی آن اداره پست زمان پهلوی اول وجود دارد.

سر در باغ ملی و ساختمان‌های مجاور آن به دستور مستقیم رضا پهلوی (وی در آن زمان وزیر جنگ بود) و توسط جعفر خان کاشانی و کمک آلمانی‌ها ساخته شد. در معماری داخلی این اثر زیبا از تصاویر کوروش و مردمان عهد هخامنشی استفاده شده‌است. کاشی‌کاری این بنا را استاد حسین کاشی پز انجام داده است.

این بنا یک ساختمان قدیمی دوران قاجار است که چند صد متر به سمت شمال امتداد دارد و از فضای بین آن برای سالهای طولانی به عنوان زمین رژه ارتش بزرگ (میدان مشق) استفاده می‌کرده‌اند. جدا از کتیبه های متعددی که روی دروازه قرار دارند، کاشی‌کاری‌هایی نیز در دو طرف دروازه وجود دارند که روی آنها توضیحاتی راجب به وسایل جنگی از قبیل توپ و تفنگ‌ها و سربازان نوشته شده است.

کتیبه اصلی بر بالای طاق واقع شده است و در بالای آن اتاقی قرار دارد که موسیقی نظامی را در آنجا می نواختند. کتیبه دیگر بیان می‌کند که دروازه ساخته شده از آهن آن در زرادخانه تهران درست شده است. بنای سردر باغ ملی در سال 1376 توسط سازمان میراث فرهنگی با شماره 1968 در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسید.

مهاجرت به آمریکا و کانادا
: برای دریافت مشاوره درباره 2 اردیبهشت ثبت سر در باغ ملی در فهرست آثار ملی ایران (1376 ش) فرم زیر را تکمیل کنید
واریز هزینه و دریافت مشاوره توسط آسمونی
نظر خود را درباره «2 اردیبهشت ثبت سر در باغ ملی در فهرست آثار ملی ایران (1376 ش)» در کادر زیر بنویسید :
4 + 6 = ?
لطفا شرایط و ضوابط استفاده از سایت آسمونی را مطالعه نمایید