کد مطلب:  17753 
درج نظر
درج نظر
زمان مطالعه: 8 دقیقه
توصیه هایی برای زائران کربلا

توصیه هایی برای زائران کربلا

با نزدیک شدن به ایام اربعین حسینی میلیون ها نفر به قصد زیارت امام حسین (ع) با پای پیاده به سمت کربلا حرکت می...
زمان مطالعه: 8 دقیقه

با نزدیک شدن به ایام اربعین حسینی میلیون ها نفر به قصد زیارت امام حسین (ع) با پای پیاده به سمت کربلا حرکت می کنند، اگر شما هم علاقمند هستید که به این سفر ملحق شوید این مطب آسمونی را حتما مطالعه نمایید تا بدانید که چگونه می توانید این سفر پیاده از نجف تا کربلا را طی کنید. از شما کاربران عزیز آسمونی دعوت می کنیم تا پایان این مقاله ما را همراهی کنید.

توصیه های قبل از عزیمت:

قبل از عزیمت به کشور عراق دقیقاً به نکات ذیل توجه فرمائید:

1-    در کلیه جلسات آموزشی شرکت مسافرتی مربوطه شرکت فرمائید و به نکات مطروحه توسط مدیر مربوطه توجه فرمائید.

2-    چنانچه مبتلا به بیماری مزمن از قبیل صرع، دیابت، فشار خون و غیره میباشید حتماً پزشک معالج خود را در جریان قرار داده و توصیه های ارائه شده توسط ایشان را کاملاً رعایت فرمائید، زیرا عدم مراجعه می تواند منجر به عواقب بسیار خطیر و بعضاً چاره ناپذیر در طول سفر گردد. ضمناً این قبیل زائرین بایستی سوابق پزشکی خود را به طور کامل همراه خود داشته باشند.

3-    به موقع جهت تزریق واکسن مننژیت (از نوع جدید) اقدام نمائید در این مورد:

     الف) واکسن باید حداقل 10 روز قبل از خروج از کشور تزریق شود تا مؤثر باشد.

     ب) اگر ظرف 2 سال گذشته نوع جدید واکسن را تزریق کرده اید، نیازی به تزریق مجدد واکسن نمیباشد.

      ج) اگر تزریق واکسن میسر نشده، در هر زمان که میسر شد، تزریق کنید.

      د) تزریق واکسن آنفلوآنزا به ویژه در شرایط و بیماری های زیر مورد تأکید قرار گرفته است:

بیماری های قلبی، ریوی، آسم، سابقه آنفارکتوس قلبی ، نارسایی کبد و کلیه، دیابت، بیماری مزمن و افراد بالای 50 سال.

4-    بیماران دیالیزی حتماً نامه ای از متخصص مربوطه یا مراکز دیالیز تهیه کنند که در آن نوع بیماری، تاریخ شروع، درمان، نتایج آزمایش های HBCAG و HBCAB  وHIV و همچنین تعداد دفعات، مدت دیالیز در هفته، میزان هپارین و وزن بیمار به زبان لاتین در آن درج شده و به همراه خود بیاورید.

5-    خانمها قبل از عزیمت به پزشک متخصص زنان مراجعه و از نظر تنظیم عادت ماهانه خود را آماده نمایند.

6-    خود را در زمینه های مختلف عادتی نظیر: پیاده روی، زندگی جمعی، اعمال سنگین مسجد کوفه و مسجد سهله و غیره آماده نمایید.

7-    اگر مشکل جسمی (مثلاً نیاز به دندانپزشکی) دارید، قبل از سفر به درمان بپردازید تا دچار مشکل نشوید.

8-    زائرین محترمی که به گونه ای از مواد مخدر معتادند و علیرغم مشکل اعتیاد عازم سفر میشوند به نکات ذیل توجه ویژه مبذول فرمایند:

     الف) اعتیاد در کشور عراق جرم است و اگر از زائری مواد مخدر کشف شود با وی طبق مقررات خود عمل خواهند نمود.

     ب) در بسیاری از مواقع فرد در طول سفر دچار عوارض قطع ماده مخدر میشود و از پزشکان مرکز پزشکی مطالبه دارو می نماید. این افراد بایستی توجه کنند که مرکز پزشکی برای این موارد دارویی در اختیار ندارد لذا اکیداً توصیه می شود که افراد معتاد بدون ترک اعتیاد عازم این سفر دسته جمعی نشوند، چون مشکلات مربوط به آنها گریبانگیر بقیه نیز خواهد شد.

     ج) در ایران موسساتی وجود دارد که جهت ترک اعتیاد اقدام می کنند این افراد می توانند ماه ها قبل به مراکز معتبر ترک اعتیاد مراجعه نمایند به هر حال طبق قوانین موجود عزیمت افراد معتاد ممنوع است.

9-    داروهای اختصاصی مورد نیاز خود را حداقل برای مصرف 10 روز بهمراه داشته باشید.

10-    به خاطر داشته باشید که همیشه دستگیره ها، شیر و شیلنگ توالت ها به خاطر نحوه استفاده از آنها آلوده است، بنابراین  هر کس از توالت استفاده میکند باید بلافاصله بعد از خروج از توالت دستهای خود را با آب و صابون بشوید.

11-    افراد سیگاری بایستی از سیگار کشیدن در اتاقها، راه روها و فضاهای بسته خودداری کنند و در پایان سیگار روشن را جایی نیندازند.

توصیه های قابل توجه در نجف اشرف و کربلای معلا

 • محل هتل خود را نشانه گذاری کنید.
 • همراه با کاروان حرکت کنید و از کاروان دور نیفتید
 • آدرس، شماره تلفن و مشخصات هتل خود را به همراه داشته باشید.
 • در صورت گم شدن بدون برنامه و بی هدف به این طرف و آن طرف نروید بلکه به اولین هتل یا پلیس عراقی مراجعه و از آنها کمک بگیرید.
 • مرکز پزشکی در نجف اشرف و کربلای معلا دارای دو درمانگاه در هر شهر می باشد.
 • از درمانگاه ها ی فوق الذکر درمانگاه الباقر در کربلای معلا و درمانگاه النبأ در نجف اشرف بصورت شبانه روزی و درمانگاه دیگر فقط در ساعات روز فعال می باشند.
 • مرکز پزشکی در عتبات عالیات خدمات دندانپزشکی ندارد، لذا قبل از سفر مشکلات دهان و دندان خود را مرتفع سازید.
 • در هنگام حضور در خانه حضرت علی (ع) و مسجد کوفه از نوشیدن و یا شستشوی دست و صورت با آب چاه موجود در خانه اکیداً اجتناب نمائید.
 • هنگامیکه از بیرون به هتل بر می گردید و برای استراحت به اتاقهای خود می روید، با بدن گرم و عرق کرده در مقابل باد پنکه یا هوای سرد کولر گازی قرار نگیرید زیرا دچار سرماخوردگی خواهید شد همچنین توجه داشته باشید به هنگام ورود به هتل بلافاصله به نوشیدن آب سرد نپردازید زیرا ممکن است گرمی بدن شما و نوشیدن آب سرد، شمار را ناراحت کند برای این منظور میتوانید چند دقیقه ای صبر کنید و بعد به نوشیدن آب غیر سرد بپردازید.
 • استراحت کافی و به موقع و برنامه ریزی مناسب، و هدر ندادن وقت و انرژی خود باعث میشود که بتوانید به تمام برنامه های زیارتی و سیاحتی خود بصورت کامل بپردازید و یا خستگی مفرط مواجه نشوید.
 • در بیرون از هتل ها هرگز از آبهای آشامیدنی عمومی و یا نوشیدنی های دیگر مانند دوغ هایی که در مشک عرضه می شوند و یا سایر نوشیدنی های دیگر مطلقاً استفاده نفرمائید همچنین توجه فرمائید که از مواد غذایی باز همچون شیرینی های روباز و غیره اجتناب نمائید. ضمناً در داخل هتلها نیز فقط از آبهای معدنی پلمپ شده استفاده نمائید.
 • موز از میوه های رایج است که برای زائرین محترم تهیه می شود در مصرف آن زیاده روی نشود بویژه موزهای کال را مصرف نکنید موز کال ضمن ایجاد یبوست، حساسیها را تشدید مینماید.
 • در هنگام ابتلاء به هر گونه بیماری به همراه مدیر کاروان خود به درمانگاه های مرکز پزشکی در شهرهای نجف و کربلای معلا مراجعه نمائید.

چه وسایلی همراه داشته باشیم؟

لازم به ذکرست که در این سفر شما باید یک کوله پشتی بزرگ همراه داشته باشید که حاوی دو سری بار است یکسری بار برای کل سفر یک هفته در کربلا و نجف و کاظمین، یکسری بار هم برای سفر سه روزهٔ پیاده روی اربعین، وسایل عمومی همچون لباس، لباس گرم، و وسایل شخصیتان مربوط به کل سفر است و با سفرهای دیگر شما تفاوت زیادی نمی‌کند اما برای سه روز پیاده رویتان وسایلی نیاز است که در زیر به آنها اشاره می‌شود.

 1. سعی کنید وسایل کم وزنی را با خود حمل کنید. نیازی به همراه داشتن غذا یا آب نیست چون مقدار زیادی غذا و آب در مسیر موجود است. صرفا مقداری خشکبار مانند پسته، بادام، انجیر خشک، برگه زردآلو به همراه داشته باشید.
 2. مقداری داروی اساسی برای 2 یا 3 روز پیاده روی همراه داشته باشید. مانند قرص سرماخوردگی، پماد برای باز شدن عضلات پا، باند کشی برای بستن پا در صورت نیاز، و… البته تعدادی کلینیک‌های کوچک و کمپ‌های درمانی در طول مسیر وجود دارند.
 3. به جای همراه داشتن کیف دستی یا کیف خرید از کوله پشتی سبک استفاده کنید.
 4. برای جلوگیری از سرما خوردگی لباس‌های مناسب به همراه داشته باشید: جوراب، دستکش، کلاه، پوشش گوش، کاپشن و غیره. البته بنابر تجربه هوا در طول روز مناسب و در شبها حسابی خنک است. لباسهای گرمتان را حتی الامکان طوری انتخاب کنید که دکمه یا زیپ داشته باشد و قابلیت کم یا زیاد کردن لباسهایتان را در طول مسیر داشته باشید.

خانمها بهتر است، پارچه ای نرم مشکی مستطیل که جلوی صورت را بگیرد تهیه کرده و کش دوخته و چیزی شبیه پوشیده درست کنند تا در طول مسیر از سرما و گردوغبار محافظت کند. خانمها از چادری استفاده کنند تا امکان انداختن کوله باشد. انواع چادرهای لبنانی و ملی مناسب است.

karbala3
karbala3

 1. کرم مناسب برای تاول و عرق سوز به همراه داشته باشید. البته اگر میدانید دچارش می‌شوید.
 2. یک عدد کیسه خواب نیز به همراه داشته باشید تا در صورت مناسب نبودن و سرد بودن مکانها برای استراحت از شما در برابر خاک و سرما محافظت کند.
 3. شما می‌توانید یک قرآن، دعا و زیارت جیبی و یا مداحی مورد علاقیتان به همراه داشته باشید. البته بهتر است این‌ها را در موبایل خود داشته باشید تا درحال پیاده روی گوش فرا داده یا بخوانید.
 4. کفش‌های نو و بندی را نپوشید. بهتر است یک کفش مناسب و آزاد بپوشید. این مورد خیلی خیلی مهم است. چون در طول مسیر دایما برای استراحت در موکب‌ها ناچار به در آوردن کفش از پا هستید.
 5. پاسپورت و شارژر موبایل را حتما به همراه داشته باشید.
 6. امکان گم کردن همراهانتان در طول مسیر وجود دارد بنابراین با توجه به آنتن ندادن موبایلتان در بعضی نقاط همچنین به دلیل ترافیک بالای شبکه از همان ابتدای مسیر شماره علمی (ستون ها) را انتخاب کنید که اگر همراهانتان را گم کردید زمان رسیدن به آن علم توقف کنند. فقط حواستان باشد شماره‌های رند خیلی شلوغ است و تجمع افراد زیاد است.
 7. همه خدمات در طول مسیر مانند اسکان، نوشیدنی ها، غذاها و حتی ماساژ بصورت رایگان ارائه می‌شود. نیازی به حمل مقدار زیادی پول نیست. فقط مقداری پول عراقی همراه داشته باشید چون پول ایرانی قبول نمی‌کنند.
 8. سرویس‌های بهداشتی فراوانی در طول مسیر قرار دارند و همینطور تعدادی از موکب‌ها نیز سرویس بهداشتی فرنگی دارند. از آنجا که آب برای شستن دستها بعد از دستشویی سرد است و بعضا مایع و آب برای شستن دستها کم است بهتر است همراه خود تعدادی دستکش یکبار مصرف داشته باشید تا برای دستشویی رفتن استفاده کنید تا اگر آب نبود یا سرد بود نگران نظافت دستتان نباشید. صابون خمیری و ژل شستشو حتما همراه داشته باشید.
 9. نیازی نیست نگران به پایان رساندن مسیر باشید. در هر جایی تصور کردید که دیگر توانایی ادامه دادن مسیر را ندارید می‌توانید از صدها ون، ماشین و یا اتوبوس‌هایی که در مسیر هستند برای رسیدن به کربلا استفاده کنید.

14- به طور متوسط تمامی زنان و مردان بالای 10 سال بدون هیچ مشکلی در روز سوم مسیر را به پایان می‌رسانند.

 1. از اینکه نام و آدرس هتل و یا حسینیه محل سکونت خودتان در کربلا را میدانید اطمینان حاصل کنید.
 2. اگر که می‌خواهید تماس تلفنی داشته باشید بهتر است این کار را قبل از طلوع آفتاب انجام دهید به این خاطر که احتمالا به دلیل ترافیک بالای شبکه در طول روز با مشکل بر خواهید خورد.
 3. بهتر است چتری سبک به همراه داشته باشید چون باران‌های عراق بسیار سنگین است.
 4. اگر در نهایت با همه تدابیر همسفرانتان را گم کردید بهتر است آخرین جایی که برای قرار در نظر می‌گیرید ستاد عتبات عالیات ایران در جوار حرم امام حسین(ع) باشد که آدرس این مکان را بیشتر کسبه اطراف حرم می‌دانند.
 5. اگر برایتان مقدور است هدیه‌های کوچکی مثل برچسب عکس آقا و امام و خادم الحسین و… برای قدردانی از خادمینی که در طول مسیر با خدمات رسانی شما را شرمنده می‌کنند داشته باشید.
 6. شماره‌های مهم مانند : اورژانس - افراد گمشده - احکام شرعی - اداره مرکزی
 7. امام علی (ع) می‌فرماید: تخففوا تلحقوا، سبکبار شوید تا برسید.
نظر خود را درباره «توصیه هایی برای زائران کربلا» در کادر زیر بنویسید :
2 + 9 = ?
لطفا شرایط و ضوابط استفاده از سایت آسمونی را مطالعه نمایید