کد مطلب:  50594 
درج نظر
درج نظر
زمان مطالعه: 1 دقیقه
21 دی؛ روز ملی خون نادر

21 دی؛ روز ملی خون نادر

رییس سازمان انتقال خون ایران 21 دی ماه را روز ملی «اهداکنندگان خون نادر» معرفی کرده است.
زمان مطالعه: 1 دقیقه

21 دی ماه، روز ملی خون نادر (rare blood day) است.

 افرادی که حداقل در چهار گروه خونی اصلی (B، A، AB و O) قرار نداشته باشند در رده بندی گروه‌های خونی نادر قرار می‌گیرند و از بین 5 تا 10هزار نفر، یک نفر در ایران دارای گروه خونی نادر است.

میزان فراوانی گروه‌های خونی نادر در یک کشور به نوع گروه خونی نادر و جمعیت هر کشور بستگی دارد و «گروه خونی بمبئی» از جمله گروه‌های خونی بسیار نادر شناخته شده در ایران است. مصطفی مقدم در حاشیه برگزاری همایش «روز ملی خون‌های نادر» افزود: هم اکنون بیش از یک هزار نفر دارای خون نادر شناسایی شده اند و از این تعداد کمتر از 100 نفر خون بسیار نادر دارند.

شناسایی گروه های خونی نادر با آزمایش
شناسایی گروه های خونی نادر با آزمایش

 

وی گفت: ایران یکی از 23 کشوری است که عضو بانک بین المللی خون‌های نادر است و می‌تواند از ذخیره جهانی خون‌های نادر برای بیماران نیازمند به خون استفاده کند. مقدم با اشاره به نامگذاری روز 21 دی به نام «روز ملی خون‌های نادر» افزود: در سال 90 دختر بچه تبریزی به نام اسرا با گروه خون O بمبئی نیاز به خون پیدا کرد که با کمک انتقال خون و استفاده از خون سازگار نجات یافت و هم اکنون با صحت و سلامت زندگی می‌کند از این رو 21 دی ماه هر سال روز ملی خون‌های نادر نامگذاری شده است.

وی اضافه کرد: جمهوری اسلامی ایران از سال 1389 به عضویت انجمن بین المللی خون‌های نادر دنیا درآمد. ایران به عنوان تنها کشور اسلامی عضو این انجمن است که دارای برنامه خون‌های نادر است. همچنین در قاره آسیا، کشورهای ایران، چین و ژاپن اعضای این انجمن و دارای برنامه خون‌های نادر هستند.

نظر خود را درباره «21 دی؛ روز ملی خون نادر» در کادر زیر بنویسید :
5 + 8 = ?
لطفا شرایط و ضوابط استفاده از سایت آسمونی را مطالعه نمایید