کد مطلب:  6621  112 نظر
زمان مطالعه: 8 دقیقه
تاریخ ماه رمضان

تاریخ ماه رمضان

رمضان ماهیست که خدا را بی نهایت شاکریم که از خزانه ی موهبت و الطاف بی کران خود بر ما منت میگذارد تا بتوانیم از این ماه پر برکت و پر فضیلت بهره ببریم.
زمان مطالعه: 8 دقیقه

تاریخ ماه رمضان 1401

ماه رمضان

آغاز ماه رمضان در تقویم شمسی برابر است با روز یکشنبه 14 فروردین 1401 

ماه رمضان در تقویم میلادی 2022 برابر است با 3 آوریل 2022 

در تقویم قمری  1 رمضان 1443 

 

پایان یا روز آخر ماه مبارک رمضان سال 1443 قمری در ایران برابر با روز دوشنبه 12 اردیبهشت 1401 خورشیدی و مصادف با 2 می 2022 میلادی میباشد.

عید سعید فطر 1401 در ایران روز سه شنبه 13 اردیبهشت 1401 است (Tuesday, May 2, 2022) و تعطیلات عید فطر 1401 روزهای سه شنبه 13 اردیبهشت و چهارشنبه 14 اردیبهشت ماه خواهد بود.

 

نکته مهم : ستاد استهلال دفتر مقام معظم رهبری اعلام کرد که هلال ماه شوال در غروب روز یکشنبه 11 اردیبهشت 1401 رؤیت نشد و دوشنبه 12 اردیبهشت 1401 مطابق با 30 رمضان المبارک 1443 هجری قمری خواهد بود.

معرفی ماه رمضان (شهر رمضان 1401)

ماه رمضان 1401
ماه رمضان 1401

رمضان در دین مبین اسلام یک مناسبت مذهبی است که در طول نهمین ماه قمری، رخ می‌دهد. کتاب قرآن کریم در این ماه بر پیامبر اسلام (ص) فرود آمده‌ است، در قرآن مستقیماً آمده است که کسانیکه ایمان آورده اند در این ماه روزه بگیرند.

  • واژهٔ رمضان: رمضان واژه‌ای عربی است که از سه حرف اصلی «الرم‌ض» ساخته‌شده‌است. الرمض به معنای گرمای شدید، زمین سوزان، کوتاه‌بودن و جیره‌است.
  • بزرگی رمضان: این ماه به عنوان خجسته‌ترین و بهترین ماه در اسلام شناخته می‌شود. از این ماه به عنوان ماه میهمانی خدا نیز نامبرده می‌شود.
  • حدیثی نیز در این زمینه از پیامبر اسلام (ص) نقل شده‌ است: "ماه رجب ماه خدا، ماه شعبان ماه من و اهل بیتم و ماه رمضان ماه مسلمانان است" شب قدر (قرآن در آن شب بر پیامبر اسلام نازل شده است) نیز بنابر روایات در یکی از 3 شب نوزدهم، بیست‌ویکم یا بیست‌وسوم این ماه واقع شده است. رمضان با شروع ماه شوال پایان می‌پذیرد. در روز اول شوال نیز عید فطر برای جشن یک ماه روزه‌داری مسلمانان برپا می‌شود.

اوقات شرعی در ماه رمضان

اوقات شرعی در ماه مبارک رمضان بیشتر مورد توجه همگان قرار می گیرد. هر استان زمان دقیق و مخصوص اذان خود را دارد و ممکن است یک دقیقه تا چند دقیقه با سایر استان ها اختلاف داشته باشد اما در ماه رمضان، علاوه بر استان ها، تک تک شهرها نیز باید طبق لحظه دقیق اذان برای سحری و افطار کردن اقدام کنند. بنابراین در بخش زیر، می توان از لحظه دقیق اذان تهران و سایر استان ها آگاهی پیدا کرد:

مشاهده اوقات شرعی تهران و سایر استانها

وقت سحری رمضان 2022

زمان قبل از سپیده دم را سحر می گویند و با اذان صبح به پایان می رسد. زمان سحر بهترین زمان برای دعا و نیایش است. همچنین روزه داران می توانند در این اوقات شریف سحری بخورند؛ هرچند افرادی هم هستند که عادت به خوردن سحری ندارند اما به دلیل ارزشمند بودن اوقات سحر حتما بیدار می شوند و به دعا و مناجات می پردازند. خواندن دعای سحر یکی از بهترین اعمال در این لحظه است.

وقت افطار رمضان 2022

وقت افطار رمضان دقیقاً با شروع اذان مغرب آغاز می شود، البته هر استان زمان دقیق اذان و وقت افطار مخصوص خود را دارد که خوشبختانه از طریق شبکه های تلویزیون بصورت زیرنویس لحظه دقیق اذان مغرب و افطار برای هر استان بطور دقیق اعلام می شود. شبکه های استانی هم با جزئیات دقیق تری وقت افطار و اذان مغرب هر شهر خود را زیرنویس می کنند. هنگام افطار حواستان به زمان دقیق اذان مغرب محل سکونتتان باشد.

دعای روزهای ماه رمضان

ماه رمضان برای هر روزش یک دعای خاص دارد. از روز یکم گرفته تا روز سی ام؛ بهتر است در هر روز ماه رمضان، دعای مخصوص آن را خواند. دعاهای روزانه ماه رمضان بسیار کوتاه و زیبا و دلنشین هستند و به راحتی در فرصت زمان بسیار اندکی می توانید از ابتدا تا آخرین روز ماه رمضان از فضائل آنها استفاده کنید. در بخش زیر، مجموعه کاملی از دعاهای روزانه ماه مبارک رمضان را برای شما عزیزان گردآوری کرده ایم:

دعای روزهای ماه مبارک رمضان

رمضان در قرآن

شَهْرُ رَمَضَانَ اَلَّذی أُنْزلَ فِیهِ الْقُرْءَانُ هُدیً لِّلنَّاس وَبَیِّنَتٍ مِنَ الْهُدَی وَالْفُرْقَانِ فَمَنْ شَهِدَ مِنْکُمْ الْشَّهْرَ فَلْیَصُمْهُ وَمَنْ کَانَ مَرِیْضاً أَوْ عَلَی سَفَرٍ فَعِدَّةٌ مِنْ أَیَّامٍ أُخَرَ یُرِیدُ اللَّهُ بکُمُ الْیُسْرَ وَلاَ یُرِیدُ بکُمُ الْعُسْرَ وَلِتُکْمِلُواْ الْعِدَّةَ وَلِتُکَبّرُواْ اللَّهَ عَلَی مَا هَدَیکُمْ وَ لَعَلَّکُمْ تَشْکُرُونَ.
«سوره بقره آیه 185»

ماه رمضان، ماهی است که قرآن در آن نازل شده است. «و قرآن کتابی است که» هدایتگر مردم همراه با دلائل روشنِ هدایت و وسیله تشخیص حقّ از باطل است، پس هر کس از شما که این ماه را دریابد، باید روزه بگیرد. و آنکس که بیمار یا در سفر باشد، روزهای دیگری را به همان تعداد روزه بگیرد. خداوند برای شما آسانی می‌خواهد و برای شما دشواری نمی‌خواهد «این قضای روزه» برای آن است که شماره مقرّر روزها را تکمیل کنید وخدارا بر اینکه شما را هدایت کرده، به بزرگی یاد کنید، باشد که شکرگزار گردید.

اعمال ماه مبارک رمضان

رمضان، ماه مبارک و ماه خداست. ماهیست پر از اعمال پر فضیلت! حتی خواب مومن هم در این ماه دارای برتری است. پس چه بهتر که از تک تک روزها و شب های آن برای انجام فضائل دینی استفاده کنیم. در بخش زیر اعمال ماه رمضان را برای شما همراهان تهیه کرده ایم. 

اعمال ماه مبارک رمضان

احکام ماه رمضان 

مهم ترین احکام ماه رمضان مربوط به روزه و نماز است. اما بغیر از این دو، احکام مهم زیاد دیگری هم هستند که حتما باید از آنها اطلاع داشت.

  • روزه مهمترین پرهیز این ماه روزه است. روزه داران قبل از طلوع تا غروب آفتاب از خوردن و آشامیدن خودداری می‌کنند و سعی می کنند با کنترل خواسته‌های خود تزکیه نفس را تمرین و ملکه کنند. به جز خوردن و آشامیدن، آمیزش جنسی، دروغ گفتن در مورد پیامبر اسلام، فروبردن سر در آب، و رسیدن دود و غبار غلیظ به حلق نیز باعث باطل شدن روزه می‌شود.
  • ختم قرآن: برخی از مسلمانان مقید هستند که در این ماه یک دوره قرآن را از اول تا آخر تلاوت نمایند.

برای آگاهی کامل از احکام ماه مبارک رمضان بر روی لینک زیر کلیک کنید:

احکام ماه مبارک رمضان

فضیلت ماه رمضان

شهر رمضان یکی از پرفضیلت ترین ماه های خداست. از لحظه به لحظه آن می توان بهترین استفاده را برای طلب بخشش از جانب پروردگار کرد. در این ماه درهای جهنم بر روی بندگان خدا بسته است. خوشا به حال آنان که از تک تک روزها و شب های ماه رمضان برای نزدیک شدن به خدای خود استفاده می کنند. در این بخش، فضیلت های ماه رمضان را برای شما همراهان گرامی گردآوری کرده ایم.

تفاوت رمضان با دیگر ماه ها

رمضان 1401
رمضان 1401

به گفته پیامبر اسلام (ص) خواندن یک آیه از قرآن در این ماه مانند یک ختم قرآن است. به گفته امام علی (ع) خواب روزه دار عبادت است، سکوتش تسبیح است، دعایش پذیرفته و عملش دوبرابر است. همینطور در اسلام از رمضان با عنوان «ماه خدا» یاد شده است. از دیگر مزایای این ماه نسبت به ماه های دیگر این است که پیامبر اسلام گفته است که در این ماه درهای جهنم به روی مردم بسته و درهای بهشت باز می شود. همینطور در روایاتی آمده است که در این ماه شیطان در عرش خداوند زندانیست و در روایاتی آمده است که در زنجیر گرفتار شده است. یکی از دلایل دیگری که این ماه را بهبود بخشیده است نسبت به دیگر ماه ها نزول قرآن در این ماه است. همچنین لازم به ذکر است که امام علی (ع) در این ماه به شهادت رسیده است.

ماه رمضان 1401 چند روز است؟

ماه رمضان سی روز است یا بیست و نه روز!؟ شاید باور مردم بر این باشه که ماههای قمری باید یک در میان 29 روز و 30 روز باشند اما در واقع چنین قاعده ای وجود نداره. محاسبات نجومی نشون میده که میشه تا سه ماه قمری پشت سر هم 29 روز و تا چهار ماه قمری پشت سر هم 30 روز باشه. البته 3 ماه 29 روز و 4 ماه 30 روز پشت سر هم ، خیلی نادر و استثناء است اما موارد زیادی رو میشه اشاره کرد که 2 ماه پشت سر هم 29 روز باشه و سه ماه پشت سر هم 30 روز. بعنوان مثال ماههای محرم و صفر 1434، ذیقعده و ذیحجه 1434، صفر و ربیع الاول 1435، ربیع الاول و ربیع الثانی 1436، جمادی الثانیه و رجب 1437 ماههای 29 روز پشت سر هم، و ماههای جمادی الاولی و جمادی الثانیه و رجب 1434، صفر و ربیع الاول و ربیع الثانی 1438 ماههای 30 روز پشت سر هم هستند. در اوایل سال 1439 قمری چهار ماه صفر ، ربیع الاول ، ربیع الثانی و جمادی الاولی پشت سر هم  30 روز هستند.

گروهی نیز هستند که با استناد به روایات معتقدند که ماه رمضان همیشه باید 30 روز باشد.

در این رابطه توجه این افراد را به فرمایشات حضرت آیت الله حسن زاده آملی جلب میکنم: یکی از نظریات شیخ صدوق مربوط به تعداد روزهای ماه رمضان است. ایشان در کتاب من لا یحضره الفقیه بعد از نقل روایاتی می فرماید: لذا شهر مبارک رمضان برای همیشه سی روز است. در حالی که روایات دیگری هم داریم، از خاصه و در جوامع روایی عامه که بعضی از صحابه پیغمبر فرمودند: ما در زمان رسول الله، ماههای 29 روزی بیش از ماههای 30 روزی روزه گرفتیم. آن وقت جناب صدوق چند روایت نقل می کند که حضرت شیخ الطایفه طوسی در تهذیب و استبصار نظر ایشان را رد می کند. ما فرمایشات هر دو را در درس هفتاد و پنجم کتاب «دروس معرفة الوقت و القبلة» آورده ایم. اینکه شیخ صدوق (ره) فرموده همیشه ماه رمضان 30 روز است و روایاتی نیز تأیید آن آورده. اشاره به یک نکته علمی دارد که متأسفانه حضرت شیخ طوسی هم در تهذیب و استبصار این را نیاورده است و بدان اشاراتی نفرموده است.

سحری خوردن

درست است که برخی افراد بدون سحری می توانند روزه بگیرند اما در ماه مبارک رمضان، حتی بیدار شدن برای نوشیدن یک جرعه آب هم ثواب دارد. پس برای کسانی که عادت به خوردن سحری دارند، در این بخش نکات بسیار ظریفی را ترتیب داده ایم تا بعد از خوردن سحری دچار مشکل نشوند و بتوانند در برابر گرسنگی و تشنگی که در طول روز به سراغشان می آید مقاوت کنند.

افطار کردن

لحظات قبل از افطار، معنوی ترین لحظات ماه مبارک رمضان است. در هنگام افطار بهتر است با کل اعضای خانواده بر سر یک سفره نشسته و با هم دعا کنید. البته هرکس با توجه به شرایط زندگی و کار خود می تواند از اعمال مختلف هنگام افطار استفاده کند. در این بخش درباره آداب باز کردن روزه مطالب ارزشمندی را برای شما همراهان همیشگی فراهم کرده ایم.

شب قدر ماه رمضان

قدر به معنای اندازه و مقدار است. در این شب تقدیر انسان ها برای یک سال تعیین می شود. شب های قدر ماه مبارک رمضان بهترین و بافضیلت ترین شب ها در اسلام است. مسلمانان می توانند در این سه شب از خداوند طلب مغفرت و آرزوی بهترین سرنوشت و تقدیر را کنند. در این بخش، به معرفی شب قدر و اعمال شب قدر پرداخته ایم:

شب قدر

استوری ماه رمضان

استوری شروع ماه رمضان
استوری شروع ماه رمضان
حلول ماه رمضان مبارک
حلول ماه رمضان مبارک
عکس پروفایل و استوری برای ماه رمضان
عکس پروفایل و استوری برای ماه رمضان
شهر رمضان ماه خدا
شهر رمضان ماه خدا
استوری ماه رمضان، ماه ضیافت الهی
استوری ماه رمضان، ماه ضیافت الهی
استوری خداحافظی با ماه رمضان
استوری خداحافظی با ماه رمضان
: برای دریافت مشاوره درباره تاریخ ماه رمضان فرم زیر را تکمیل کنید
واریز هزینه و دریافت مشاوره توسط :

معرفی نویسنده:

دانش آموخته مهندسی معدن و دانشجوی کارشناسی ارشد مدیریت کسب و کار
علاقمند به مباحث مدیریتی و سازمانی، سینما، هنر های انتزاعی و بازی های رایانه ای
آخرین نوشته های بنده در باب اخبار و رویدادهای ایران و جهان را می توانید در بخش های تازه های آسمونی و کیوسک مشاهده نمایید.

نمایش نظرات بیشتر

نظر خود را درباره «تاریخ ماه رمضان» در کادر زیر بنویسید :

3 + 7 = ?
لطفا شرایط و ضوابط استفاده از سایت آسمونی را مطالعه نمایید