کد مطلب:  31004 
درج نظر
درج نظر
زمان مطالعه: 2 دقیقه
کوئوکا

کوئوکا

کوئوکا، حیوانی همیشه خندان که عکس آن را حتما در شبکه های اجتماعی دیده اید.
زمان مطالعه: 2 دقیقه

نام: کوئوکا 
نام علمی: Setonix brachyurus
رژیم غذایی: گیاهخوار
میانگین طول عمر: 10 سال
وزن: 2٫7 کیلوگرم در نرها و 2٫4 کیلوگرم در ماده ها
اندازه: 154 الی 40 سانتیمتر 

اندازه کوئوکا

کوئوکا (Quokka) نام یک گروه از کیسه داران کوچک است که در استرالیا زندگی می کنند. این حیوانات همیشه لبخند بر لب دارد! کوئوکا ها جز حیواناتی هستند که از انسان نمی ترسند و به خاطر لبخند زیبایشان سوژه عکاسی شده اند. هرچند آنها از خانواده کانگرو ها محسوب می شوند ولی هیچ شباهتی به آنها ندارند و با سایزی اندازه یک گربه خانگی بیشتر وقت خود را در حال استراحت زیر سایه گیاهان سپری می کنند. آسمونی در این بخش به معرفی کوئوکا و زندگی کوئوکا می پردازد.

رفتار و خصوصیات کوئوکا

رفتار کوئوکاها
رفتار کوئوکاها، حیوانی همیشه خندان

زندگی کوئوکا کوئوکا (Setonix brachyurus) کیسه‌داری از تیره درازپایان است که تنها عضو سرده Setonix از این تیره به شمار می‌رود. این پستاندار جثه‌ای کوچک به اندازه یک گربه خانگی دارد و همچون دیگر اعضای تیره درازپایان، گیاه‌خوار و اغلب شب‌زی است. توصیف ظاهری کوئوکا کوئوکا دارای بدنی گرد و جمع است و پوست بدنش بلند، زبر، و فشرده. رنگ خز آن قهوه‌ای با نقطه‌های قرمز به دور گوش و گونه‌ها است. گوش‌ها به شکل عجیبی کوتاهند. دودیسی جنسی در جنس‌ها دیده نمی‌شود و نر و ماده همانند هم هستند.

تغذیه کوئوکا

کوئوکاها گیاه خوار هستند و شب ها غذا می‌خورند بنابراین این حیوانات شبگرد هستند. آن‌ها علاوه بر چمن، برگ، ساقه و پوست بسیاری از گیاهان را نیز می‌خورند. اگر لازم باشد، آن‌ها می‌توانند برای مدت طولانی بدون غذا و آب با استفاده از چربی ذخیره شده در دمشان، زنده بمانند.

زیستگاه کوئوکا

محل زندگی کوئوکا
محل زندگی کوئوکا

گستره پراکندگی کوئوکا کوئوکاها را می‌توان در جزایر کوچک نزدیک به کرانه استرالیای غربی، به ویژه جزیره روتنست در نزدیکی پرت یافت. گروه کوچکی از آن‌ها در ناحیه‌ای حفاظت‌شده تو پیپلز بی در کنار کانگوروهای خرگوشی گیلبرت زندگی می‌کند.

تولید مثل کوئوکا

تولید مثل کوئوکاها
تولید مثل کوئوکاها

در سرزمین اصلی استرالیا، کوئوکاها می‌توانند در تمام طول سال تولید مثل کنند، اما در جزیره راتنست، زمان تولید مثل از دی تا مرداد است. پس از یک ماه از حاملگی، ماده نوزادی به دنیا می‌آورد که به آن joey گفته می‌شود. ماده‌ها می‌توانند دو بار در سال زایمان کنند.
نوزاد کوئوکا به مدت شش ماه در کیسه مادر خود زندگی می‌کند. پس از ترک کیسه، به مدت دو ماه دیگر به دلیل شیر خوردن وابسته به مادرش است.
در 1.5 سالگی، کوئوکاها به اندازه‌ای بزرگ هستند که می‌توانند بچه‌دار شوند. در حیات وحش، کوئوکاها تا ده سال می‌توانند زنده بمانند.

حفاظت و تهدیدها

کوئوکاها جمعیتی رو به کاهش دارند و جمعیت شان اخیراً در حال کاهش است. حیواناتی ازجمله، روباه، سگ و گربه می توانند کوئوکاها را تهدید کنند. البته به غیر از این حیوانات، انسان ها هم متاسفانه دست به شکار این حیوان همیشه خندان می زنند. کوئوکاها معمولاً در معرض خطر بیماری دستروفی عضلانی قرار دارند و در نهایت ممکن است عضلاتشان آسیب ببینند و بمیرند.

: برای دریافت مشاوره درباره کوئوکا فرم زیر را تکمیل کنید
واریز هزینه و دریافت مشاوره توسط آسمونی
نظر خود را درباره «کوئوکا» در کادر زیر بنویسید :
3 + 9 = ?
لطفا شرایط و ضوابط استفاده از سایت آسمونی را مطالعه نمایید