کد مطلب:  17361 
درج نظر
درج نظر
زمان مطالعه: 4 دقیقه
راهنمای سریع ثبت سایت در گوگل

راهنمای سریع ثبت سایت در گوگل

یکی از اولین و مهمترین کارهایی که هر وبمستری باید انجام دهد، معرفی سایت یا وبلاگ به گوگل است.
زمان مطالعه: 4 دقیقه

ثبت سایت در گوگل

یکی از اولین و مهمترین کارهایی که هر وبمستری باید انجام دهد، معرفی سایت یا وبلاگ به گوگل است. همانطور که می دانید پیشرفت یک سایت در درجه اول به میزان محبوبیت آن در گوگل دارد. اما چگونه یک سایت را به گوگل معرفی کنیم تا مطالب را وارد موتور جستجویش کند؟ پورتال آسمونی در ادامه این مقاله راهنمای کامل و جامعی در مورد ثبت سایت در گوگل عنوان می کند که اگر به تازگی سایت یا وبلاگی را راه اندازی کرده اید حتما این مقاله را مطالعه نمایید.

آموزش ثبت سایت در گوگل

1- ابتدا آدرس https://www.google.com/webmasters را در مرورگر خود تایپ کنید.
2- پس از بارگذاری کامل آدرس فوق، بر روی گزینه  Sign in to Webmaster Tool کلیک نمایید.
3- در این صفحه اطلاعات اکانت گوگل خود را وارد کنید و سپس بر روی دکمه SIGNIN کلیک کنید.. اگر اکانت گوگل ندارید ابتدا با کلیک بر روی گزینه SIGNUP گوگل برای خود اکانت گوگل بسازید.
4- پس از ورود به بخش وب مستر گوگل، بر روی گزینه ADD A SITE کلیک کنید.
5- در کادر باز شده Add a site، آدرس سایت خود را وارد نمایید و سپس روی گزینه Continue کلیک نمایید.

6- اکنون با صفحه ای مواجه می شوید که باید با قراردادن یک فایل درون شاخه اصلی هاست سایت خود، برای گوگل مشخص نمایید که شما واقعاً مالک این سایت هستید و قصد ندارید اطلاعات آماری سایت دیگران را بدست آورید. گوگل برای تایید این مورد چند راه پیش شما قرار می دهد که ما 2 روش آن را توضیح می دهیم:

1-  آپلود فایل بر روی هاست سایت شما: تب Recommended method چهار گام دارد. (برای کسانی که امکان آپلود فایل روی هاست سایت خود را دارند)

  • با کلیک بر روی گزینه this HTML verification file، فایل با فرمت HTML را بر روی کامپیوتر خود دانلود کنید.
  • درون پوشه اصلی هاست سایت خود توسط ابزار فایل منیجر یا نرم افزارهای اتصال FTP آپلود کنید. ( برای هاست ویندوز داخل پوشه wwwroot و برای هاست لینوکس درون پوشه public_html آپلود کنید)
  • برای تایید صحیح آپلود شدن فایل گام دوم، بر روی لینک نمایش داده شده توسط گوگل که شامل نام سایت شما همراه با نام فایل آپلود شده در گام دوم است کلیک کنید. اگر فایل را صحیح آپلود کرده باشید عبارت google-site-verification همراه با نام فایل آپلود شده در مرورگرتان نمایش داده می شود.
  • بر روی دکمه VERIFY کلیک کنید.

2- قراردادن تگ HTML درون فایل  صفحه اصلی سایت (برای کسانی که امکان آپلود فایل روی سایت خود را ندارند)

  • بر روی تب Alternate methods کلیک کنید.
  • گزینه HTML tag را انتخاب کنید. بعد از انتخاب این گزینه برچسب مخصوصی در اختیار شما قرار داده می شود که در تصویر با مستطیل قرمز مشخص شده است. بایستی این برچسب را کپی کرده و در فایل اصلی سایت خود مابین تگ <head> و <head/> قرار دهید و سپس فایل اصلی سایت خود را ذخیره کنید.
  • بر روی دکمه VERIFY کلیک کنید.

اکنون بوسیله یکی از روش های فوق، سایت شما و وب مستر بودن شما مورد تایید گوگل قرار گرفته است که پس از تایید سایت شما به شکل زیر نشان داده می شود .
حال نوبت آن رسیده که نقشه سایت یا وبلاگ خود را ایجاد کرده و آن را به گوگل معرفی کنیم تا روبات ها و اسپایدرهای جستجوگر گوگل به راحتی بتواند لیستی از فایلهایی را که توسط این نقشه معرفی کردیم دانلود کرده و در فهرست جستجوی خود قرار دهد .

 برای ساخت نقشه سایت یا بلاگ خود به روش زیر عمل کنید:

1- ابتدا به سایت http://www.xml-sitemaps.com مراجعه کنید .توسط این سایت می توانید برای 500 صفحه سایت یا وبلاگ خود بطور اتوماتیک و رایگان نقشه سایت ایجاد نمایید.
2- در قسمت Starting URL نام سایت یا وبلاگ خود را وارد نمایید.
3- در قسمت Change Frequency نوع به روز شدن سایت خود را انتخاب کنید، که برای به روز شدن روزان Daily ، ساعتی   Hourly  و … را انتخاب کنید . اگر سایت یا وبلاگ شما روزانه به روزرسانی می شود گزینه Daily را انتخاب کنید در غیر اینصورت گزینه هفتگی یا ماهانه را انتخاب کنید.
4- در قسمت Last Modification تاریخ آخرین به روز رسانی سایت را وارد کنید و اگر مطمئن نبودید گزینه Use Server Response را انتخاب کنید .
5- در قسمت  Priority گزینه Automatically Calculated Priority راانتخاب کنید.
6- روی گزینه Start کلیک کنید . بعد از کلیک کردن روی Start ، برنامه شروع به لیست نمودن سایت شما خواهد نمود که بنا به تعداد و حجم صفحات سایت شما مدت زمان متغیری طول خواهد کشید.
7- پس از این عملیات تصویر زیر برای شما به نمایش در می آید و چندین فایل برای دانلود با فرمت های متفاوت در اختیار شما قرار می گیرد که شما فایل sitemap.xml  را دانلود نمایید.
8- فایل sitemap.xml را در شاخه اصلی سایت خود آپلود نمایید . ( برای هاست ویندوز داخل پوشه wwwroot و برای هاست لینوکس درون پوشه public_html آپلود کنید).
9- وارد ابزار وب مستر گوگل توسط اکانت گوگل خود شوید.
10- بر روی تصویر سایت خود که به گوگل معرفی کردید کلیک کنید.
11- حال بر روی گزینه Crawl و سپس Sitemap کلیک کنید.
12- بر روی دکمه ADD/TEST SITEMAP کلیک کنید.
13- در کادر ظاهر شده عبارت SITEMAP.XML را تایپ کنید و سپس بر روی دکمه Submit Sitemap  کلیک کنید.
14- در صورت انجام صحیح تمامی مراحل تصویری شبیه به تصویری زیر را ملاحظه خواهید کرد.
15- اکنون منتظر باشید که فایل نقشه سایت شما توسط گوگل دانلود شده و آدرس های درون آن به مرور زمان در فهرست گوگل و در نتایج جستجوها نمایش داده شود .در صورتی که مراحل را کامل انجام دهید، سایت شما به زودی ( کمتر از 7 روز) در گوگل فهرست می شود .

: برای دریافت مشاوره درباره راهنمای سریع ثبت سایت در گوگل فرم زیر را تکمیل کنید
واریز هزینه و دریافت مشاوره توسط آسمونی
نظر خود را درباره «راهنمای سریع ثبت سایت در گوگل» در کادر زیر بنویسید :
3 + 7 = ?
لطفا شرایط و ضوابط استفاده از سایت آسمونی را مطالعه نمایید