کد مطلب: 43265 درج نظر
زمان مطالعه: 1 دقیقه
سفرنامه اختصاصی به جزیره قشم + تصاویر

سفرنامه اختصاصی به جزیره قشم اختصاصی آسمونی گزارش و عکاسی تصاویر از نجیبه نعمتی

قشم بزرگترین جزیره در خلیج فارس فارغ از جاذبه‌های تجاری، یکی از بزرگترین ژئو پارکهای ثبت شده در سازمان یونسکو بوده و علاوه بر آن قشم تنها ژئوپارک خاورمیانه نیز محسوب می‌شود.

این جزیره که از دل دریا بیرون آمده، شاهکارهای بی‌نظیر طبیعت را در دل خود جای داده است. یکی از این جاذبه‌های طبیعی دره ستاره‌ها است. این دره قدمتی نزدیک به دو میلیون سال دارد.

این دره در نزد اهالی محل به نام « استاره ( استاله) کفته، استاره افته » مشهور است اعتقاد محلی‌ها بر این است که روزی روزگاری ستاره‌ای از آسمان بر زمین افتاده و خاک‌های برخاسته از این برخورد اشکال بی نظیر را پدید آورده‌اند. شب این دره به دلیل درخشیدن ستارگان منظره بدیعی می‌آفریند؛ اما به دلیل وزش باد در میان صخره‌های این دره؛ صداهایی تولید می‌شود که محلی‌ها آن را به دلیل وجود اجنه و ارواح نسبت می‌دهند.

دره ستاره‌ها پدیده شگفت انگیزی به دلیل فرسایش سنگهای رسوبی زمین است. نمونه دیگر از این پدیده زمین شناسی را می‌توان تنها در دره «گرندکانیون» آمریکا مشاهده نمود. این پدیده‌های زمین شناسی در حقیقت نواحی فرسایش یافته از پس رفت آب دریا، رگبارهای فصلی، جاری شدن آبهای سطحی و تندبادها ایجاد می‌شوند. به همین دلیل هر بار با وزش تند باد و یا بارش شدید باران شکل ظاهری تیغه‌ها و دیوارها تغییر شکل می‌یابد. میان این دیوارها می‌توان فسیل‌های مختلف را یافت.

یکی دیگر از شگفتی‌های این دره این است که می‌توان یک گسل را به وضوح در آن یافت. گسلی که نزدیک به 10 متر در طبقات زمین جابه جایی ایجاد کرده است. مناطق ومحل‌های بی‌نظیری در کشور وجود دارد که متاسفانه افراد زیادی آن‌ها را نمی‌شناسند. ادامه تصاویر :

 

اختصاصی آسمونی گزارش و عکاسی تصاویر از نجیبه نعمتی

معرفی نویسنده:

تحصيلات:کارشناس ارشد ادبیات نمایشی و کارشناس علوم تربیتی
عضو انجمن منتقدان و نویسندگان سینمای ایران

ثبت نظر درباره «سفرنامه اختصاصی به جزیره قشم + تصاویر»

دیدگاه خود را در کادر زیر بنویسید

8 - 3 = ?