کد مطلب:  45501 
درج نظر
درج نظر
زمان مطالعه: 5 دقیقه
سوالات متداول در خرید کولر گازی و اسپیلت

سوالات متداول در خرید کولر گازی و اسپیلت

برای خرید کولر گازی باید به چه مواردی دقت شود ؟ از لحاظ هزینه کولز گازی به صرفه تر است یا کولر آبی ؟ چند توع کور گازی وجود دارد ؟ و برای محل سکونت شما کدام بهتر است ؟ و چندی سوال دیگر که سعی شده در پست جواب داده شود .
زمان مطالعه: 5 دقیقه
کولر گازی و اسپیلت
کولر گازی و اسپیلت
کولر گازی و اسپیلت

کولرگازی اسپلیت یا اسپیلت چیست و چگونه کار می کند؟

یکی از رایج ترین انواع کولرهای گازی نوع اسپلیت بوده ، اسپلیت  به معنای دو تکه است و در کولر گازی به معنی کولر با سیستم دوتکه می باشد که یونیت یا تکه داخلی همان پانل بوده و تکه یا یونیت خارجی همان کندانسور است. یونیت داخلی و خارجی کولرگازی اسپلیت توسط یک جفت لوله مسی عایق شده به همراه کابل ارتباطی به هم وصل می شوند.

چند نوع کولرگازی وجود دارد؟
  1. پنجره ای
  2. پرتابل
  3. اسپلیت ها ( کولرگازی اسپلیت دیواری –  کولرگازی اسپلیت سقفی یا داکت اسپلیت –  کولرگازی اسپلیت ایستاده یا فروشگاهی)
انواع اسپلیت کدامند؟
  1. اسپلیت دیواری
  2. اسپلیت سقفی کانالی
  3. اسپلیت سقفی کاستی
  4. اسپلیت سقفی زمینی (زیر سقفی)
  5. اسپلیت ایستاده
کولر گازی پنجره ای چگونه کار می کند؟

کولر پنجره ای یک تکه بوده و تمام اجزای تشکیل دهنده آن در یک قاب کنار هم قرار گرفته و به طور کلی اواپراتور و کندانسور و کمپرسور در یک مجموعه قرار دارند و محل نصب این کولرهای یک تکه پشت پنجره می باشد

کولرگازی پرتابل چگونه کار می کند؟

کولر پرتابل یا به اصلاح کولرهای قابل حمل مانند مدل پنجره ای یک تکه بوده و تمام قطعات در یک قاب قرار داشته و زیر دستگاه چرخ برای حرکت وجود دارد.پشت کولر پرتابل یک لوله خرطومی از جنس پلاستیکی وجود دارد به قطر حدودا 15 سانتی متر که گرمای موتور را به بیرون هدایت می کند.

نوع کلاس آب و هوایی در کولرگازی به چه معناست؟

سه نوع منطقه آب و هوایی وجود دارد : 1.سردسیر 2. معتدل (T1) 3. گرمسیر (T3).بیشتر کولرها نوع T1 هستند و مناطق معتدل را پوشش داده مانند نیمه شمالی ایران و شهر تهران یا کرج. این کولرها تا دمای حداکثر 43 درجه سانتی گراد و جدیدا” بعضی سازنده ها تا دمای 46 درجه سانتی گراد  کارکرد دارند.

تروپیکال به چه معناست؟

تروپیکال  به معنی حاره ای یا استوایی بوده و شهرهای مناطق گرمسیری استفاده کننده کولرهای حاره ای هستند.

آیا کولرگازی تروپیکال یا حاره ای در مناطق معتدل مانند تهران کاربرد دارد؟

بله می تواند در تهران یا شهرهای نیمه شمالی هم کولر تروپیکال نصب کرد اما ضرورت ندارد اما برخی سازنده های کولر فقط کولر حاره ای دارند و یک نوع تولید یا وارد می کنند.

شارژ گاز و سرویس دوره ای هر چند وقت یکبار نیاز است؟

شارژ گاز برای کولرهای پنجره ای و پرتابل تا زمانی دستگاه خنک کنندگی خوبی دارد نیاز نیست چرا که دارای یک سیکل بسته هستند اما کلیه اسپلیت ها به دلیل استفاده از اتصالات برنجی در قسمت اتصال لوله مسی به دستگاه امکان خارج شدن تدریجی گاز وجود دارد لذا توصیه می شود سالی یکبار فشار آن توسط سرویسکار تنظیم شود. در مورد سرویس شستشو کلیه کولرها سالی یکبار نیاز دارند و باید کویل های اواپراتور و کندانسور با مواد خاص شوینده شسته شود و فیتلر ها نیز تمیز شود.

هزینه سرویس سالیانه کولرگازی به طور میانگین چقدر است؟

یک کار با کیفیت و درجه در حدود 40 تا 50 هزار تومان است و البته هزینه شارژ گاز جدا از این مبلغ است و همچنین اگر نیاز به تعویض قطعه باشد هزینه قطعه و اجرت تعویض جدا است. این مبلغ شامل سرویس شستشو پانل و کندانسور (یونیت خارجی) و شستشوی فیلترهاست.

هزینه ایاب ذهاب و یا همان هزینه رفت و آمد سرویسکار و یا نصاب چقدر است؟

اینگونه مبالغ حدودی و شهر با شهر فرق دارد اما در تهران در حدود 30.000تومان است.

هزینه نصب چقدر است؟

کلیه دستگاه های نو برای یکبار اجرت نصب آنها رایگان است اما در بار دوم و یا نصب مجدد اجرت نصب جداگانه بوده و اجرت نصب مجدد در حدود 60 تا 90 هزار تومان برای اسپلیت دیواری است.

نکته: برخی مارک ها علاوه بر اجرت نصب رایگان دارای 5 متر و عایق رایگان هستند اما نه همه شرکتها و به طور کلی لوازم نصب و راه اندازی هر چه که باشد جداگانه و با خریدار است.

هزینه برق ماهیانه چقدر است؟

پاسخ به این سوال کمی سخت است و تعرفه هر کیلووات برق در بعضی شهرها فرق دارد و مشتری باید به قبض برق خود اعم از تجاری یا مسکونی رجوع کند و همچنین با کنتور های برق دیجیتال جدید که چند تعرفه هستند سه حالت کم بار ، میان بار و اوج بار در قبض برق قابل رویت است و شب ها تعرفه برق گران تر و اوج بار محاسبه می شود. اما به زبان ساده وات مصرفی بر ساعت کولرگازی که در برچسب کنار دستگاه درج شده را بر مبلغ هر کیلووات ساعت مندرج در قبض برق ضرب کرده تا مصرف هر ساعت به دست آید سپس عدد حاصله را در تعداد ساعت شبانه روز خود ضرب کنید و سپس این عدد را در 30 روز ضرب کرده تا مصرف برق یک ماه یک کولر به دست آید. با توجه به هزینه برق در کشورمان استفاده از کولرگازی با موتور کم مصرف اینورتر و رده انرژی A++   توصیه میگردد .

هزینه برق مصرفی اسپلیت اینورتر چقدر است؟

پرسش بالا مربوط به کولرگازی معمولی و با کمپرسور دور ثابت بود. اما محاسبه مصرف برق اسپلیت اینورتر که دارای کمپرسور دور متغییر بوده سخت است ، چون اینورتر همیشه با یک ظرفیت کار نمی کند و در نتیجه میزان برق مصرفی در هر لحظه فرق دارد. اما به طور کلی اینورتر های به نسبت کولرهای معمولی 50 تا 60 درصد کم مصرف ترند و تمام محاسبات ظرفیت و مصرف برق دستگاه ها در شرایط آزمایشگاه است.

بهترین موقع برای خرید کولرگازی چه زمانی است؟

بهتر است کولرگازی در شش ماهه دوم سال خرید شود که قیمت نسبت به سال بعد آن مناسب تر بوده و به دلیل حجم کار کمتر شرکت ها ، نصاب ها زودتر مراجعه کرده و با کیفیت بهتر نصب را انجام می دهند. در شش ماه اول سال ماه های فروردین و اردیبهشت و شهریور تراکم کار کمتر و کیفیت کار نصابان بهتر است اما ماه های خرداد و تیر و مرداد ماه به دلیل فروش و نصب زیاد ، کیفیت کار نصاب به دلیل مشغله کاری طبیعتا پایین تر است.

زمان نصب پس از خرید کولرگازی چقدر است؟

در ماه های معمولی که در بالا گفته شد زمان استاندارد نصب از لحظه تحویل دستگاه و تماس مشتری با واحد نصب حداکثر 1 روز می باشد. اما در ماه های خرداد ، تیر و مرداد زمان نصب ممکن است تا 3 روز به طول بیانجامد.

برای خرید یک کولر گازی خوب ، به چه نکاتی باید توجه کرد؟

ضمن تاکید مجدد بر ساده بودن امکان مدیریت بر هزینه‌های برق مصرفی ، توصیه‌های زیر برای خرید کولر گازی ارائه می‌شود:

الف) کولرهای گازی را از مبادی و فروشگاه‌های معتبر تهیه کنید و حتماً کولرهای دارای برچسب A خریداری شود. کاربرد این توصیه باعث می‌شود تا ‌40 درصد در هزینه‌های برق مصرفی سرمایشی‌تان صرفه‌جویی شده و کولر منصوبه دچار مشکلات و نقص نشود.

ب) ظرفیت کولر گازی را متناسب با مساحت فضایی که نیاز به بردوت دارد ، انتخاب کنید. یعنی برای مسا

کولر گازی و اسپیلت
کولر گازی و اسپیلت
کولر گازی و اسپیلت

حت 6 تا 10 متر مربع از کولر گازی با ظرفیت ‌9000 Btu/h ، مساحت 10 تا 14 متر مربع از کولر گازی با ظرفیت ‌12000 Btu/h  ، مساحت‌14 تا‌25 متر مربع از کولر گازی با ظرفیت ‌18000 Btu/h، مساحت ‌25 تا ‌45 متر مربع از کولر گازی با ظرفیت ‌24000 Btu/h، مساحت ‌45 تا 70 متر مربع از کولر گازی با ظرفیت ‌30000 Btu/h و برای مساحت ‌70 تا ‌100 متر مربع از کولر گازی با ظرفیت ‌36000 Btu/h استفاده شود.

ج) کولرهای گازی در سه کلاس منطقه‌ای گرمسیری ، معتدل و سردسیر تقسیم می‌شوند. موقع خرید متناسب با آب و هوای محل زندگی خود کولر را انتخاب کنید.
: برای دریافت مشاوره درباره سوالات متداول در خرید کولر گازی و اسپیلت فرم زیر را تکمیل کنید
واریز هزینه و دریافت مشاوره توسط آسمونی
نظر خود را درباره «سوالات متداول در خرید کولر گازی و اسپیلت» در کادر زیر بنویسید :
2 + 8 = ?
لطفا شرایط و ضوابط استفاده از سایت آسمونی را مطالعه نمایید