کد مطلب:  53605 
درج نظر
درج نظر
زمان مطالعه: 1 دقیقه
مصوبه انجمن های ایالتی و ولایتی

مصوبه انجمن های ایالتی و ولایتی

مصوبه انجمن های ایالتی و ولایتی انجمن های ایالتی و ولایتی  رژیم پهلوی بعد از رحلت آیت ا... بروجردی که تصور...
زمان مطالعه: 1 دقیقه

مصوبه انجمن های ایالتی و ولایتی

انجمن های ایالتی و ولایتی
انجمن های ایالتی و ولایتی
انجمن های ایالتی و ولایتی

 رژیم پهلوی بعد از رحلت آیت ا... بروجردی که تصور می­ کرد کسی نمی­ تواند جای خالی وی را پر کند، در صدد اجرای سیاست­ ها و برنامه ­های اصلاحی ضددینی و مذهبی برآمد. در اولین گام در 16 مهر سال 1341 به تصویب لایحه اصلاحی قانون انجمن ­های ایالتی و ولایتی اقدام نمود. به موجب این لایحه، واژه اسلام از شرایط انتخاب کنندگان و انتخاب شوندگان حذف شده و انتخاب شوندگان نیز به جای این که مراسم تحلیف را با قرآن به جای آورند، از این پس این کار را با کتاب آسمانی خود انجام می ­دادند.

امام خمینی که تصویب لایحه مذکور را مقدمه برنامه­ های ضد قانونی و ضد اسلامی رژیم شاه می­ دانست، بلافاصله علمای طراز اول قم را دعوت کرد تا درباره این لایحه به مشورت و تصمیم ­گیری بپردازند. امام در این جلسه، اهداف دولت را برملا کرد و نسبت به تصویب چنین لایحه­ ای اعلام خطر کرد. در پایان جلسه نیز تصمیمات زیر گرفته شد؛  1. طی تلگرافی به شاه، مخالفت مراجع و علما را با لایحه اعلام داشته و لغو فوری آن، درخواست شود.
  2. علمای تهران و شهرستان­ها را از طریق نامه و پیغام در جریان امر قرار داده و از ایشان برای آگاه کردن مردم و مقابله با دولت دعوت شود.

محمدرضا پهلوی و اسدا... علم نخست وزیر وقت با پاسخ­ های بسیار سطحی به تلگراف علما با بی ­اعتنایی از کنار این موضوع عبور کردند. اما امام خمینی ساکت ننشستند و با ارسال تلگراف مستقیم به نخست وزیر و با سخنرانی­ ها، صدور اعلامیه­ های متعدد و ارسال نامه ­ها و پیک­ های بسیاری برای شخصیت­ های سیاسی و روحانی شهرها، تحرکی گسترده انجام داد، که بسیج مردمی علیه دولت و رژیم پهلوی برپا شد. سرانجام، با تلاش ­ها و پیگیری­ های امام و مراجع قم و پشتیبانی مردم، لایحه مذکور در آذر 1341 لغو شد.

بیشتر بخوانید:

علت قیام 15 خرداد 1342
: برای دریافت مشاوره درباره مصوبه انجمن های ایالتی و ولایتی فرم زیر را تکمیل کنید
واریز هزینه و دریافت مشاوره توسط آسمونی
نظر خود را درباره «مصوبه انجمن های ایالتی و ولایتی» در کادر زیر بنویسید :
4 + 9 = ?
لطفا شرایط و ضوابط استفاده از سایت آسمونی را مطالعه نمایید