کد مطلب:  57691 
درج نظر
درج نظر
زمان مطالعه: 1 دقیقه
مهلت اعتراض به برگ تشخیص مالیات

مهلت اعتراض به برگ تشخیص مالیات

درصورتی که مشمول مالیات هستید این مطلب مخصوص شماست
زمان مطالعه: 1 دقیقه

اعتراض نسبت به مالیات در مواردی معمولا حق مسلم مالیات دهنده است. اما مهلت اعتراض نسبت به برگ تشخیص مالیات دقیقا چقدر است؟

در مواردی که برگ تشخیص مالیات طبق مقررات‌ تبصره ماده ( 203) و ماده ( 208) این قانون ابلاغ شده باشد و پرداخت کننده مالیات‌ها به‌شرح مقررات این ماده اقدام نکرده باشد در حکم معترض به برگ ‌تشخیص مالیات شناخته می‌شود. در این صورت و همچنین درمواردی که مؤدی ظرف مهلت سی روز از تاریخ ابلاغ کتباً به برگ ‌تشخیص اعتراض کند پرونده  امر برای رسیدگی به هیأت حل ‌اختلاف مالیاتی ارجاع می‌گردد.
بنابراین پس از اعلام تشخیص مالیات شخص میتواند تا یک ماه نسبت به آن اعتراض کند. برای این کار باید به اداره امور مالیاتی مراجعه کرده و با ارائه اسناد و مدارک نسبت به اعتراض خود اقدام کنید. مشئول مربوطه باجه شما موظف است تا سی روز آینده درخواست شما را به مراجع اعلام کند تا برای رد مندرجات و یا رسیدگی به اعتراض مالیاتی شما اقدامات و سلسله مراتب لازم انجام گیرد.
همچنین در سامانه اشخاص حقوقی (ITCMS) پیاده سازی های لازم انجام شده و از این طریق میتوانید اطلاعات لازم را نسبت به امور مالیاتی خود کسب کنید.
در زیر میتوانید نمونه ای ابلاغیه های ارسالی را مشاهده کنید:

اعتراض بر مالیات
اعتراض بر مالیات

اما اخیرا خبر از این شد که این مهلت به یک ماه و نیم تمدید شده و مدیر کل امور مالیاتی نیز این مهم را اعلام کرده. طبق ماده 238 قانون مالیات های مستقیم در مواردی که برگ تشخیص مالیاتی صادر و ابلاغ شده (به دست شما رسیده) باید ظرف این مدت نسبت به اعتراض و شروع روند اداری آن اقدام بفرمایید.

طبق ماده 29 قانون ارزش افزوده برای مهلت زمانی اعتراض به اوراق مالیاتی که آخرین مهلت آن از تاریخ یکم آذرماه تا 1399 لغایت یکم بهمن ماه 1399 باشد، به مدت یک و نیم ماه تمدید میشود.

همچنین برای اطلاعات بیشتر راجع به مالیات مطالب مربوطه را در آسمونی بخوانید.

: برای دریافت مشاوره درباره مهلت اعتراض به برگ تشخیص مالیات فرم زیر را تکمیل کنید
واریز هزینه و دریافت مشاوره توسط آسمونی
نظر خود را درباره «مهلت اعتراض به برگ تشخیص مالیات» در کادر زیر بنویسید :
2 + 9 = ?
لطفا شرایط و ضوابط استفاده از سایت آسمونی را مطالعه نمایید