کد مطلب:  38027 
درج نظر
درج نظر
زمان مطالعه: 2 دقیقه
قرص پروپرانولول چیست؟

قرص پروپرانولول چیست؟

آسمونی، قرص پروپرانولول از جمله داروهایی است که مصارف زیادی در کاهش استرس و تپش قلب دارد. همراه آسمونی باشید...
زمان مطالعه: 2 دقیقه
آسمونی، قرص پروپرانولول از جمله داروهایی است که مصارف زیادی در کاهش استرس و تپش قلب دارد. همراه آسمونی باشید تا با موارد مصرف و عوارض این دارو بیشتر آشنا شوید.

 

پروپرانولول
پروپرانولول
پروپرانولول

پروپرانولول چیست؟

قرص پروپرانولول (Propranolol) دارویی از دسته بتابلاکرهاست (بتا بلاکرها باعث کاهش آدرنالین در بدن و پیشگیری از اضطراب می‌شوند) که با نام‌های تجاری ایندرال و پرانول هم شناخته می‌شود، این دارو عمدتا برای درمان فشارخون و نامنظمی تپش قلب مورد استفاده قرار می‌گیرد. پروپرانول برای بیماری‌های گوناگون دیگری چون تسکین درد قلبی، پیشگیری از سردردهای میگرنی و درمان بی‌نظمی تپش تجویز می‌شود. پروپرانولول در تعدادی از اختلالات فیزیکی مانند لرزش اساسی و نیز روحی مانند فوبیای اجتماعی، اختلال اضطراب و اختلال هراس به‌ویژه اختلال استرس پس از سانحه (PTSD) نیز کاربرد دارد.

موارد مصرف

درمان اضطراب

یکی از علایم اصلی اضطراب بالا رفتن ضربان قلب است که به عنوان بخشی از پاسخ جنگ و گریز بشمار می‌رود. در مواقع خطر، بدن آدرنالین را به منظور افزایش کار قلبی و پمپاژ سریع‌تر خون و اکسیژن تولید می‌کند. در این موارد مصرف پروپرانول برای اضطراب، باعث می‌شود کمتر احساس ضعف و سستی کنیم. تقویت عضلات با افزایش خون‌رسانی که ما را وحشت‌زده و عصبانی می‌کند در صورت سریع کار نکردن قلب اتفاق نمی‌افتد. به دلیل این دو فایده مهم پروپرانول است که از آن برای درمان اضطراب استفاده می‌شود.

کنترل فشار خون

اگر شما دارای فشار خون بالا می‌باشید، قرص پروپرانولول اجازه می‌دهد تا فشار خون در رگ‌های خونی‌تان کاهش یابد و به پیشگیری از ریتم غیر طبیعی سریع قلب (آریتمی) کمک می‌کند.

پیشگیری و کنترل میگرن‌های عصبی

این بتابلاکر معمولا برای کمک به جلوگیری از میگرن تجویز می‌گردد. قرص پروپرانولول 10 یا پرانول 20 می‌تواند برای افرادی که درمان‌های دیگری برای میگرن دریافت کرده‌اند و نامناسب بوده، مفید واقع شود.

نکات هنگام مصرف پروپرانولول

مصرف پروپرانولول را بدون مشورت پزشک متوقف نکنید. اگر مصرف دارو به طور ناگهانی متوقف شود، شرایط بیماری بدتر خواهد شد، به ویژه اگر دچار درد قفسه سینه یا بیماری قلبی هستید. اگر پزشک توصیه کرد داروی پروپرانولول مصرف نشود، بهتر است میزان مصرف دارو را به تدریج کم کرده و مصرف آن را به تدریج متوقف کنید.

طریقه مصرف پروپرانولول

پروپرانولول را دقیقا طبق تجویز پزشک مصرف کنید. به طور معمول شما می‌توانید یک عدد قرص 20 تا 40 میلی‌گرم پروپرانولول را یک ساعت قبل از قرار گرفتن در یک موقعیت استرس‌زا و مضطرب بخورید.

 

قرص پروپرانولول
قرص پروپرانولول
قرص پروپرانولول

 

آسمونی پیشنهاد می کند هنگام مصرف قرص پروپرانولول موارد زیر را در نظر داشته باشید: - هرگز مصرف این دارو را به صورت ناگهانی متوقف نکنید. - این دارو می‌تواند منجر به نتایج غیرطبیعی در نتایج آزمایشی شود. - اگر در حال درمان پرفشاری خون هستید، استفاده از پروپرانولول را حتی زمانی که احساس خوبی دارید مصرف کنید. - دارو را در دمای اتاق و به دور از رطوبت نگه‌داری کنید. - هرگز اجازه ندهید داروی مایع منجمد شود.

 عوارض جانبی پروپرانولول

اسهال، تهوع، سردی دست و پاها، اختلالات خواب، خستگی، تاری دید و احساس سرگیجه و تغییر در میل جنسی  می‌تواند در صورت مصرف قرص پروپرانولول پدیدار گردد.

توجه داشته باشید که اگر به پروپرانولول حساسیت دارید نباید آن را مصرف کنید. اگر مبتلا به آسم، تپش قلب بسیار کند و یا شرایط قلبی حاد هستید بهتر است از این دارو استفاده نکنید. در هر حال حتما قبل از مصرف پروپرانولول با پزشک خود مشورت کنید.

آسمونی

در همین ارتباط: 

لیست کامل طبقه بندی انواع داروها و کاربرد آنها 

راهنمای جامع برای آشنایی با داروها

 بهترین داروی ضد استرس

 

 

: برای دریافت مشاوره درباره قرص پروپرانولول چیست؟ فرم زیر را تکمیل کنید
واریز هزینه و دریافت مشاوره توسط آسمونی
نظر خود را درباره «قرص پروپرانولول چیست؟» در کادر زیر بنویسید :
4 + 9 = ?
لطفا شرایط و ضوابط استفاده از سایت آسمونی را مطالعه نمایید