کد مطلب:  58317 
درج نظر
درج نظر
زمان مطالعه: 3 دقیقه
نحوه ثبت نام در سامانه ثبت املاک و اسکان به چه صورت است؟

نحوه ثبت نام در سامانه ثبت املاک و اسکان به چه صورت است؟

ثبت اطلاعات ملکی و سکونتی خانوار‌ها در سامانه املاک و اسکان به نشانی amlak.mrud.ir است.
زمان مطالعه: 3 دقیقه

بر اساس قانون که از 19 فروردین شروع شده، سرپرستان خانوار دو ماه فرصت دارند به سامانه املاک و اسکان مراجعه و اطلاعات سکونتی و سایر اطلاعات مالکیتی را در حوزه مسکن ثبت کنند. اما ثبت نام در این سامانه به چه صورت است؟ در ادامه ی این پست آسمونی نحوه ثبت نام را ببینید.

نحوه ثبت نام در سامانه ثبت املاک خانوار

چه کسانی باید در سامانه املاک شرکت کنند؟ برای ثبت نام در سامانه املاک و اسکان لازم است کلیه سرپرستان خانوار اعم از شهری و روستایی، مالک و مستاجر و تمامی مالکین واحد‌های مسکونی مکلف هستند که اطلاعات محل سکونت (اقامتگاه) و املاک تحت مالکیت خود (با مالکیت‌های رسمی، وکالتی، تعاونی شهری و روستایی) را ظرف مدت دو ماه که از تاریخ 19 فروردین 1400 شروع شده در سامانه املاک و اسکان به نشانی amlak.mrud.ir درج کنند.

سایت ثبت املاک سرپرست خانوار: ثبت اطلاعات ملکی و سکونتی خانوار‌ها در سامانه ملی املاک به نشانی amlak.mrud.ir از روز پنجشنبه 19 فروردین آغاز شده است.

توجه داشته باشید که تنها سایت اصلی برای ثبت املاک اصلی و املاک خالی مردم ، همین سامانه املاک و اسکان می باشد.

پس از دانلود اپلیکیشن املاک و اسکان و یا  ورود به سامانه به نشانی amlak.mrud.ir و انتخاب گزینه "ورود به سامانه" ، باید شماره موبایل خود را وارد نمایید:

سامانه املاک و اسکانبعد از آنکه شماره موبایل به نام خود را وارد کردید ، باید یکبار کد ملی خود را وارد نمایید تا احراز هویت شما بطور کامل انجام شده و مشخص گردد این کد ملی، صاحب شماره ی موبایل وارد شده می باشد یا خیر. در صورتی که احراز هویت به درستی صورت گرفت، باید در مرحله ی بعدی، رمز عبوری برای حساب خود تعیین نمایید. پیشنهاد می شود این رمز عبور قوی باشد و ترکیبی از حروف و اعداد و علامت های خاص را برای این کار در نظر بگیرید:

بعد از آنکه شماره موبایل به نام خود را وارد کردید ، باید یکبار کد ملی خود را وارد نمایید تا احراز هویت شما بطور کامل انجام شده و مشخص گردد این کد ملی ، صاحب شماره ی موبایل وارد شده می باشد یا خیر. در صورتی که احراز هویت به درستی صورت گرفت، باید در مرحله ی بعدی ، رمز عبوری برای حساب خود تعیین نمایید. پیشنهاد می شود این رمز عبور قوی باشد و ترکیبی از حروف و اعداد و علامت های خاص را برای این کار در نظر بگیرید:

بعد از ثبت نام در سامانه املاک و اسکان، برای ثبت ملک در سامانه املاک نیاز است به عنوان اولین اقدام، نسبت به ثبت اطلاعات هویتی در سامانه ملی املاک اقدام کنید تا احراز هویت شما بطور کامل انجام شود. این موضوع، تکمیل کننده ی ثبت نام اولیه شما در سایت می باشد.

بدین منظور، مطابق تصویر زیر، باید اطلاعات مورد نیاز را به درستی وارد کرده و دکمه "ثبت" را بزنید:

ثبت نام سامانه ملی املاک

اکنون اطلاعات شما به درستی در سامانه ثبت ملک در سامانه املاک درج شده و پروفایل شما تکمیل گردیده است.

حالا می توانید لیست کامل املاک خود را در لیست زیر مشاهده کرده و آنها را تعیین تکلیف نمایید:

ثبت نام سامانه ملی املاک

برای تعیین تکلیف، باید ملک خود را در لیست انتخاب کرده و مشخص نمایید که مالک این ملک هستید و یا به اشتباه در کارتابل شما قرار گرفته است. اگر شما مالک ملکی هستید و این ملک را در لیست خود نمی بینید باید نسبت به افزودن ملک اقدام کنید.

منظور از اقامتگاه اصلی، ملکی است که در حال حاضر در آن ساکن هستید و در آن زتدگی می کنید. بدین منظور باید یکی از املاک خود را انتخاب کرده و مشخصات مربوط به محل سکونت خود را به شکل زیر تکمیل نمایید:

ثبت نام سامانه ملی املاکشرایط ثبت نام سامانه ملی املاک و اسکان کشور

  1. برای ورود به سامانه لازم است با یک شماره همراه که مالکیت آن برای کدملی شما ثبت شده باشد وارد سامانه شوید.
  2. برای ثبت واگذاری ملک در سامانه املاک و اسکان ضرورت دارد در کنار اطلاعات ملک در لیست املاک تحت مالکیت، گزینه ثبت واگذاری ملک انتخاب شود.
  3. موجران باید واحد‌های مسکونی خود را که در اختیار مستاجر است در قسمت افزودن ملک بعد از ورود اطلاعات ملک، در قسمت اطلاعات سکونت، گزینه "شخص دیگری ساکن است. " را انتخاب کرده و اطلاعات مستاجر را در آن وارد نمایند.
  4. چنانچه واحد مسکونی خالی نباشد و خالی نمایش داده شود وضعیت اقامت ملک خود را با انتخاب گزینه ثبت یا تغییر ساکن مشخص کنید.
  5. وارد نمودن کد رهگیری برای ثبت فروش یا سکونت ملک الزامی نیست.
  6. امکان ویرایش اطلاعات بعد از ثبت نهایی وجود ندارد. لازم است در وارد نمودن اطلاعات خود دقت لازم را به عمل آورید.
  7. اقامتگاه اصلی اقامتگاهی است که در آن زندگی می‌کنید و اقامتگاه فرعی اقامتگاه دوم خانواده شماست.

اپلیکیشن املاک و اسکان

این وزارتخانه برای ایجاد سهولت در خوداظهاری افراد در سامانه ملی املاک و اسکان کشور، اپلیکیشن (برنامه کاربردی) این سامانه را به آدرس https://amlak.mrud.ir/amlak.apk برای گوشی‌های دارای سیستم عامل اندروید در دسترس عموم قرار داده است.
افراد می‌توانند برای استفاده، برنامه را دانلود کرده و در تلفن همراه خود نصب کنند.

همچنین دارندگان سیستم عامل ios می‌توانند از طریق مرورگر سافاری خود به سایت املاک و اسکان به نشانی https://amlak.mrud.ir/authenticate مراجعه و از طریق گزینه Add to Homescreen نسخه وب اپلیکیشن سامانه را بر روی گوشی خود نصب کنید. هم چنین لینک دریافت اپلیکیشن املاک و اسکان در سایت سامانه هم قرار داده شده است.

جدول زمانبندی ثبت املاک و اسکان
در مرحله اول زمان بندی مراجعه به سامانه ملی املاک و اسکان بر اساس آخرین رقم کد ملی سرپرست خانوار است، اما از 10 اردیبهشت تا 19 خرداد تمامی کد‌های ملی قابلیت ثبت نام دارد.

از روز 19 فروردین تا 9 اردیبهشت افرادی که آخرین رقم کد ملی آن‌ها به ترتیب 9، 8، 7، 6، 5، 4، 3، 2، 1 و صفر است به ترتیب هرکدام دو روز فرصت نام نویسی دارند. سپس همانطور که گفته شد از روز 10 اردیبهشت تا 19 خردادماه تمامی افراد می‌توانند اطلاعات ملکی خود را ثبت کنند.

: برای دریافت مشاوره درباره نحوه ثبت نام در سامانه ثبت املاک و اسکان به چه صورت است؟ فرم زیر را تکمیل کنید
واریز هزینه و دریافت مشاوره توسط آسمونی
نظر خود را درباره «نحوه ثبت نام در سامانه ثبت املاک و اسکان به چه صورت است؟» در کادر زیر بنویسید :
5 + 8 = ?
لطفا شرایط و ضوابط استفاده از سایت آسمونی را مطالعه نمایید